Skocz do zawartości


Zdjęcie

Korba Grx 30/46 Zamiast Campagnolo 34/50


15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Daniel131

Daniel131
  • Użytkownik
  • 106 postów

Napisano 08 listopad 2020 - 20:35

Witam
W związku z tym, że ostatnimi czasy często jeżdżę w górzystym terenie to brakuje mi trochę lżejszych przełożeń. Teraz posiadam osprzęt Campy z kasetą 12/29 10s i korbie 34/50. Jako, że nie mam pola manewru z kasetą bo w systemie 10s Campa produkuje max 30t największą zębatkę to pomyślałem, że można pokombinować z korbą. Wpadł mi do głowy taki pomysł aby zmienić korbę na shimano grx 30/46. Łączył ktoś z Was korbę shimano z osprzętem Campy? Myślicie, że będzie to grało? Dodam, że obecna korba jest w systemie Power-Torque i suport jaki do niej posiadam to standardowe miski na gwint bsa więc wydaje mi się że ten suport powinien być kompatybilny z Grx. Proszę o Waszą opinię.

#2 4gotten

4gotten
  • Użytkownik
  • 1033 postów
  • SkądStargard

Napisano 08 listopad 2020 - 20:45

Sam rozważałem swego czasu podobne rozwiązanie. Jeśli dobrze pamiętam to wersja gravelowa ma chyba nieco inny offset, jest nieco bardziej odsunięta na zewnątrz. Trzeba też zwrócić uwagę, czy da radę obniżyć przednią przerzutkę, tak, żeby zachować odległość pomiędzy wózkiem, a blatem. W moim przypadku zakres regulacji mocowania przerzutki w pionie okazał się zbyt mały i dałem sobie spokój.



#3 Daniel131

Daniel131
  • Użytkownik
  • 106 postów

Napisano 09 listopad 2020 - 06:19

Z tego co patrzyłem to zakres góra - dół przerzutki jest u mnie możliwy, ale o tym offsecie nie pomyślałem. Jeśli to będzie jakieś 2-3 mm max to myślę, że nie będzie problemu ponieważ i tak staram się nie jeździć z przekosami nie ze względu na trwałość a drażniący dźwięk napędu ;). A jeszcze jedna sprawa, jaka jest średnica osi korby grx? Tak się zastanawiam czy łożyska suportu będą do wymiany czy podpasują te które mam obecnie.

Ogólnie to jestem miłośnikiem campy ze względu na ciekawy design i system zrzucania biegów pod kciukiem, który mi osobiście podoba się o wiele bardziej niż w systemie shimano. Szkoda, że campa nie produkuje kaset 10s o większej rozpiętości. Max to 30t najwieksza zębatka z tym, że koszt tej kasety Centaur to coś koło 5 stów. Gra nie warta świeczki bo zysk tylko jednego ząbka (obecnie mam 29t).

#4 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 09 listopad 2020 - 09:31

Zębatki w korbie GRX są odsunięte o 2.5mm do zewnąrz ( tzn linia łańcucha zmienia sięz 45 na 47.5) i możliwe jest, że Twoja aktualna przednia przerzutka tego nie obsłuży - wtedy trzeba ją wymienić na przerzutkę przeznaczoną dla trójtarczu od campy - bo ta ma większy wysięg. Osobiście korzystam z takiej na korbie altusa 46/30.

 

Poza tym - to bez problemu. Możliwe, że będziesz potrzebować skrócić łańcuch.



#5 kptB

kptB
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • SkądWroc

Napisano 09 listopad 2020 - 09:36

Z tego co patrzyłem to zakres góra - dół przerzutki jest u mnie możliwy, ale o tym offsecie nie pomyślałem. Jeśli to będzie jakieś 2-3 mm max to myślę, że nie będzie problemu ponieważ i tak staram się nie jeździć z przekosami nie ze względu na trwałość a drażniący dźwięk napędu ;). A jeszcze jedna sprawa, jaka jest średnica osi korby grx? Tak się zastanawiam czy łożyska suportu będą do wymiany czy podpasują te które mam obecnie.
 

GRX ma linię łańcucha 2,5mm bardziej na zewnątrz niż szosa. Raczej do wyregulowania. Ja jeżdżę na campa 10 w ramie z 135mm rozstawem z tyłu (48/34 z przodu) i działa całkiem ok.

 

Raczej będziesz potrzebował inny suport, ale hollowtech to nie są wielkie pieniądze.


Cervélo P3 | PlanetX Full Monty SL | GT Zaskar | On-One Pompino V4


#6 Daniel131

Daniel131
  • Użytkownik
  • 106 postów

Napisano 09 listopad 2020 - 10:15

Akurat tak się składa, że lewą klamkę posiadam Veloce do korby 3rzędowej 10s i wyregulowałem ją na ogranicznikach pod korbę 2rzędową i działa bardzo dobrze więc regulacja ogranicznika powinna ogarnąć grx. Okej, w takim razie prawdopodobnie zainwestuję w tą korbę i zobaczymy jak to się będzie sprawdzało w praktyce

#7 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 09 listopad 2020 - 10:56

Moze podmiana samej zebatki na cos mniejszego?



#8 4gotten

4gotten
  • Użytkownik
  • 1033 postów
  • SkądStargard

Napisano 09 listopad 2020 - 10:58

Też o tym myślałem. Nawet odruchowo sprawdziłem absoluteblack, ale jeszcze nie mają tego w ofercie  :)



#9 Daniel131

Daniel131
  • Użytkownik
  • 106 postów

Napisano 09 listopad 2020 - 12:55

Również szukałem samych zębatek, ale nic z tego. W absoluteblack można dorwać blat 46 pod taką korbę, ale 30 niestety nie mają

#10 kptB

kptB
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • SkądWroc

Napisano 09 listopad 2020 - 14:13

Również szukałem samych zębatek, ale nic z tego. W absoluteblack można dorwać blat 46 pod taką korbę, ale 30 niestety nie mają

Na 110bcd nic mniejszego niż 34z nie znajdziesz raczej :)


Cervélo P3 | PlanetX Full Monty SL | GT Zaskar | On-One Pompino V4


#11 4gotten

4gotten
  • Użytkownik
  • 1033 postów
  • SkądStargard

Napisano 09 listopad 2020 - 14:39

Akurat AB znalazło rozwiązanie i oferują nawet 30z, ale chyba tylko pod 4x110 asymetryczne.



#12 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 09 listopad 2020 - 15:10

Mi sie wydaje, ze Campa ma 30t (?)



#13 Daniel131

Daniel131
  • Użytkownik
  • 106 postów

Napisano 09 listopad 2020 - 15:16

Campa ma 30t ale w korbach 3-blatowych. Z tego co widzę to jest dostępnych kilka sztuk na olx używanych za ok 7 stów. Niestety są to korby na kwadrat. Do tego systemu nie chcę wracać.

#14 Daniel131

Daniel131
  • Użytkownik
  • 106 postów

Napisano 09 listopad 2020 - 20:18

Po dłuższych poszukiwaniach znalazłem ciekawą korbę do takich celów jak chcę. Jest to korba Miche Compact Graff 30/46. Jest to korba na standardowy suport hollowtech oraz co najważniejsze nie ma offsetu jak w korbach gravelowych typu grx. Koszt ok 570zl więc tragedii nie ma.

#15 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 09 listopad 2020 - 21:33

Nie wiem jak teraz, ale ładnych parę lat temu miałem kasetę Miche i to była porażka jakościowa.  pozdr



#16 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 10 listopad 2020 - 05:39

Kasety Miche mają problemy ze zmianą biegów, ale to pośrednio wynika z ich... największej zalety, czyli możliwości zakupu praktycznie dowolnego zestawu koronek. Synchronizacja pomiędzy niektórymi rzeczywiście kuleje. Zdarzył się nam też jeden albo dwa przypadki zakleszczenia łańcucha pomiędzy koronkami - to z kolei dotyczyło największych rozmiarów, gdzie pojedyncza koronka np. 34T bez pająka nie miała dostatecznej sztywności i "dawała się zepchnąć" łańcuchowi.

 

Z innymi komponentami Miche (łańcuchy, koronki, suporty, hamulce, koła itd.) mamy zasadniczo dobre doświadczenia.


  • lukaszzsch lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?




Dodaj odpowiedź