Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaki Komputer (Albo Karta Graficzna) Do Zwift


27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Nurek_

Nurek_
  • Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 28 styczeń 2021 - 00:14

Cześć

Sprawa jest taka - mam komputer stacjonarny, podpięty do telewizora, do tej pory służył jako media-center - do oglądania filmów, słuchania muzyki itp - w tej roli sprawdzał się doskonale. Chciałbym używać go do ZWIFTA i pojawił się problem  - po odpaleniu jest pokaz slajdów. Od biedy da się jeździć, ale nie chodzi o to żeby było od biedy.

Komputer ma konfigurację Intel Pentium G860 (2x3GHz), 8GB DDR3, grafika Geforce 8400GS. Mam tez laptopa Intel Core I5-3320M, 4GB RAM, grafika Geforce 5200M i na nim chodzi o niebo lepiej. Ale wolałbym korzystać ze stacjonarnego zamiast podłączać lapka, rozkładać kable itp.

Teraz pytanie co wymienić w kompie (i na co), żeby chodziło dobrze. Domyślam się, ze na pierwszy ogień idzie karta grafiki, nie ma nawet zalecanego 1GB RAM tylko 512. Jak sprawdzałem, to laptopowy 5200M jest ok 3 x wydajniejszy od tego 8400 więc tu może być główny problem. Ale nie chciałbym tam ładować nie wiadomo jakiej karty z trzema wiatrakami bo to komputer w salonie i nie potrzeba mi żeby się grzał i buczał. Więc pytanie jaka karta będzie wystarczająca, żeby SWIFT płynnie chodził? Oczywiście jak najbardziej może być używka.

 



#2 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2829 postów

Napisano 28 styczeń 2021 - 00:18

Tak w skrócie to nowy komputer :D.

 

I nie koniecznie ani na coś nowego ani drogiego, po prostu zastąp 10 letniego gruza czym co ma 5 lat i będzie OK ;). Moim zdaniem karta graficzna to będzie za mało bo po zmianie procesor będzie bardzo wąskim gardłem i sytuacja średnio się poprawi. Ale może spróbować warto...



#3 kal800

kal800
  • Użytkownik
  • 276 postów

Napisano 28 styczeń 2021 - 00:24

Kup AppleTV i podłącz go do telewizora, albo dowolnego iPada w miarę współczesnego i będzie działało płynnie i niezawodnie. Intel i wszelkie wynalazki typu x86 kompletnie wysiadają w takich zastosowaniach. Ja zrobiłem ponad 2000 km w takiej konfiguracji i nigdy nie miałem problemów z wydajnością, ale jak podłączyłem macbooka pro z silnym i7 na pokładzie, to zaczęły się jaja. 


Road - Pinarello Dogma 60.1 2009 

Tri - S-Works Shiv 2017


#4 Nurek_

Nurek_
  • Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 28 styczeń 2021 - 00:31

Procesor w lapku mam mniej-wiecej takiej samej wydajności jak ten w stacjonarce i na lapku chodzi ok, dlatego chce zacząć od grafiki. Płyta jest pod 1155, jak bedzie potrzeba to za niewielkie pieniądze włoże tam lepszy procesor. Kupno nowego kompa nie ma sensu, bo 90% używek to komputery biurowe z kiepską grafiką, więc wcale nie jest powiedziane, że będzie lepiej.



#5 Nurek_

Nurek_
  • Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 28 styczeń 2021 - 00:41

Kup AppleTV i podłącz go do telewizora, albo dowolnego iPada w miarę współczesnego i będzie działało płynnie i niezawodnie. Intel i wszelkie wynalazki typu x86 kompletnie wysiadają w takich zastosowaniach. Ja zrobiłem ponad 2000 km w takiej konfiguracji i nigdy nie miałem problemów z wydajnością, ale jak podłączyłem macbooka pro z silnym i7 na pokładzie, to zaczęły się jaja. 

Chodzi o to, ze nie chce kolejnego urzadzenia. Jakby tak było, to używałbym laptopa. Komputer jest podłączony na stałe, żadne kable mi się nie plątają, włączam i jadę. I bez przesady, że intel się nie nadaje, gry mają grafikę 100x lepszą niż zwift i chodzą.



#6 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 485 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 28 styczeń 2021 - 06:38

Z praktyki - taki GTX1050Ti z dwurdzeniowym Pentiumem G4560 działa doskonale w 1080p, detale ustawia sobie na ultra. W 4k są miejsca gdzie klatkuje. Pewnie na wolniejszym też działałoby ok. Tam gdzie jest chmara ludzi w peletonie i tak będą spadki nawet jak kupisz kombajn za miliony.

 

Zobacz jaką tanią uzywaną Nvidię możesz wyrwać gdzieś w okolicy z olx i co się stanie. Dużo kasy do samego Zwifta szkoda wydawać żeby mieć "lepsze detale" bo to i tak wygląda byle jak.

 

PS: Na lapku z i5 6200U i integrą w 720p (Zwift szczegóły ustawia na low) też nawet działa, chociaż trzyma raczej 30 niż 60 klatek.

 

 



#7 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 28 styczeń 2021 - 07:31

Ja zmieniłem kompa w tym tygodniu i teraz śmiga płynnie na 1440p. Przesiadłem się z 720p i jakby teraz więcej watów było 😅


  • artho lubi to

#8 Nurek_

Nurek_
  • Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 28 styczeń 2021 - 08:43

Z praktyki - taki GTX1050Ti z dwurdzeniowym Pentiumem G4560 działa doskonale w 1080p, detale ustawia sobie na ultra. W 4k są miejsca gdzie klatkuje. Pewnie na wolniejszym też działałoby ok. Tam gdzie jest chmara ludzi w peletonie i tak będą spadki nawet jak kupisz kombajn za miliony.

 

Zobacz jaką tanią uzywaną Nvidię możesz wyrwać gdzieś w okolicy z olx i co się stanie. Dużo kasy do samego Zwifta szkoda wydawać żeby mieć "lepsze detale" bo to i tak wygląda byle jak.

 

PS: Na lapku z i5 6200U i integrą w 720p (Zwift szczegóły ustawia na low) też nawet działa, chociaż trzyma raczej 30 niż 60 klatek.

 

Tylko, że 1050Ti to karta za tysiaka, ja myślałem wydać tak ok 300 zł.Na 4k nie zależy mi w ogóle, jak będzie HD to dobrze, ale na 720p tez nie będę płakał. Ogólnie ma chodzić w miarę płynnie, wiadomo, że jak czasem trochę przytnie to nic się nie stanie. Ale obecnie mam pokaz slajdów, obraz odświeża się co sekundę.
To, żeby kupić tanią kartę, to wiem, tylko jaką? Bo nie chciałbym wywalić 3 stówek żeby dalej nie chodziło...

 

Ja zmieniłem kompa w tym tygodniu i teraz śmiga płynnie na 1440p. Przesiadłem się z 720p i jakby teraz więcej watów było 😅

 

A mógłbyś napisać jaką miałeś konfigurację wcześniej i jaką masz teraz?

 

A swoją drogą, to wygląda, że developerzy SWIFTA głęboko maja jakąkolwiek optymalizację. Jak na ten poziom grafiki to ZWIFT ma wymagania z kosmosu.
 


  • Yar_Tur lubi to

#9 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 28 styczeń 2021 - 08:55

Ja się przesiadłem z Mac’a Early 2015 i5 2,7 GHz Iris 6100 na nowego z prockiem i kartą M1. Więc za dużo Ci nie pomogę heh. 



#10 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 28 styczeń 2021 - 09:34

Tylko, że 1050Ti to karta za tysiaka, ja myślałem wydać tak ok 300 zł.Na 4k nie zależy mi w ogóle, jak będzie HD to dobrze, ale na 720p tez nie będę płakał. Ogólnie ma chodzić w miarę płynnie, wiadomo, że jak czasem trochę przytnie to nic się nie stanie. Ale obecnie mam pokaz slajdów, obraz odświeża się co sekundę.
To, żeby kupić tanią kartę, to wiem, tylko jaką? Bo nie chciałbym wywalić 3 stówek żeby dalej nie chodziło...

 

 

A mógłbyś napisać jaką miałeś konfigurację wcześniej i jaką masz teraz?

 

A swoją drogą, to wygląda, że developerzy SWIFTA głęboko maja jakąkolwiek optymalizację. Jak na ten poziom grafiki to ZWIFT ma wymagania z kosmosu.
 

 

Jak tłumaczyli optymalizacja jest, ale taka na minimum. Bo i faktycznie na w miarę współczesnej konfiguracji budżetowej - nawet bez dodatkowych kart graficznych, tylko na grafikach wbudowanych w procesor - program działa całkiem płynnie, chociaż z jakością podstawową.

 

U Ciebie problemem jest właśnie bardzo "biurowa" karta graficzna. Mam kilkuletniego laptopa z grafiką GF840M i działa tam całkiem płynnie, choć raczej w rozdzielczości 720p (ostatecznie FHD, 4K już nie wyrabia).

084a16381f01a5794cb0744b1667ce37.jpg

 

Laptop z HD4400:

718ef98523ffda4cf1afb6e710094a70.jpg

jak widać rozdzielczość raczej za wysoka, maksimum 720p, aczkolwiek tu raczej 576 będzie znośne...

cfc208980c28ea06c83284ba5a8382ca.jpg

 

 

Jak sprawdzałem Zwifta na biurowych AMD Rayzen z iGPU Vega 11 (chyba), to działało to zadziwiająco ładnie. A wydajność tego iGPU porównywalna z GT 1030 2GB i chyba 2x wyższa niż intelowskie HD530. Cena za GT1030 jest minimalnie wyższa niż podany wyżej limit, a do zastosowań Media Center to ewentualnie wersja Silent i jeśli obudowa mała to low profile. 

 

Test w miarę budżetowego Ryzena 3 3200G z Vega 8 w trybie "oglądania" bez jazdy (zwłaszcza w peletonie, należy liczyć się ze spadkiem fps):  domyślna konfiguracja basic rozdzielczość 576 (domyślnie najniższa): średnia ilość klatek 83.

Modyfikacja basic.txt do możliwie dużego podkręcenia parametrów jakości wyświetlanej grafiki (Ściągę masz powyżej w https://szosa.org/to...zwift/?p=405627 wyjątek set gFoliagePercent=2 - dawałem nawet na 5, być może więcej szczegółów otoczenia, ale ja aż tak tego nie dostrzegam, spadek ilości klatek ok. 10 fps przy tym teście):

  • 720:  45 fps
  • 1080: 38 fps
  • 1080 na domyślnych: 52fps

Czyli o ile obecny procesor nie będzie za dużą kotwicą, to po GT1030 można spodziewać się co najmniej tak o połowę lepszych wyników. 

 

Porównując tu: https://gpu.userbenc.../m283726vsm7917GT1030 i Twoją dotychczasową bidną grafę GF 8400GS wygląda na to, że GT1030 będzie prawie 2000% mocniejsza od 8400GS...

 

Jak widać praktycznie cokolwiek będzie lepsze od 8400GS. Oczywiście należy unikać budżetówek biurowych typu GT 710, bo niby 3x wydajniejszy od 8400GS, ale to i tak lipa będzie...

 

Ze współczesnych kart w tym budżecie w rachubę wchodzi właściwie chyba tylko GT 1030. 

 

Osobiście możesz sprawdzić oczekiwaną wydajność patrząc na https://zwiftalizer.com/benchmarks- użyj filtra, zaznacz PC/CPU(Intel)/GPU, żądaną rozdzielczość, ilość klatek itd. i sprawdź jakie konfiguracje jaką wydajność zapewniają (aczkolwiek dla Intel G860 wyników nie widzę...).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#11 Gosc_Kuba__H_*

Gosc_Kuba__H_*
  • Gość

Napisano 28 styczeń 2021 - 09:38

 

A swoją drogą, to wygląda, że developerzy SWIFTA głęboko maja jakąkolwiek optymalizację. Jak na ten poziom grafiki to ZWIFT ma wymagania z kosmosu.
 

Za optymalizację nikt Ci nie zapłaci, robi się ją jak jest czas, lub jak zaczynają Ci odchodzić z tego względu klienci :) Za to za dodanie nowego kasku/roweru czy co tam można ludzie zapłacą :) wybór należy do Ciebie. Takie prawa rynku. 



#12 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 485 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 28 styczeń 2021 - 09:39

A to nie wiedziałem, że 1050Ti to karta za tysiaka, serio. Bo ten komp ma już ze trzy lata i cały chyba 1600zł kosztował. Trzy lata stał (ach te stacjonarki) i dopiero do Zwifta go uruchomiłem :)

 

W każdym razie - skoro na nieskonapięciowym i5 6200U + zintegrowanym Intelu działa ok (na low + 720p) to zobacz jaki najtańszy odpowiednik możesz do siebie wsadzić. Pewnie nawet jakiś tani staroć do stacjonarki o normalnym TDP będzie dobry w porównaniu do niskonapięciowego byle czego o niskim taktowaniu.

 

A jeżeli twój procesor jest podobnie wydajny / wydajniejszy od tego laptopowego i5 to patrząc na szybko na olx  za około trzy stówki widze jakieś GTX950 - działać będzie na pewno dobrze. Albo coś nowego jak pisze Prozor, też będzie dobrze.



#13 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2829 postów

Napisano 28 styczeń 2021 - 10:43

Jak chcesz to mi się wala na półce GeForce GTX 760 i mogę Ci go wysłać za uczciwą acz niedużą zapłatą.



#14 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 28 styczeń 2021 - 11:04

 

Cześć

Sprawa jest taka - mam komputer stacjonarny, podpięty do telewizora, do tej pory służył jako media-center - do oglądania filmów, słuchania muzyki itp - w tej roli sprawdzał się doskonale. Chciałbym używać go do ZWIFTA i pojawił się problem  - po odpaleniu jest pokaz slajdów. Od biedy da się jeździć, ale nie chodzi o to żeby było od biedy.

Komputer ma konfigurację Intel Pentium G860 (2x3GHz), 8GB DDR3, grafika Geforce 8400GS. Mam tez laptopa Intel Core I5-3320M, 4GB RAM, grafika Geforce 5200M i na nim chodzi o niebo lepiej. Ale wolałbym korzystać ze stacjonarnego zamiast podłączać lapka, rozkładać kable itp.

Teraz pytanie co wymienić w kompie (i na co), żeby chodziło dobrze. Domyślam się, ze na pierwszy ogień idzie karta grafiki, nie ma nawet zalecanego 1GB RAM tylko 512. Jak sprawdzałem, to laptopowy 5200M jest ok 3 x wydajniejszy od tego 8400 więc tu może być główny problem. Ale nie chciałbym tam ładować nie wiadomo jakiej karty z trzema wiatrakami bo to komputer w salonie i nie potrzeba mi żeby się grzał i buczał. Więc pytanie jaka karta będzie wystarczająca, żeby SWIFT płynnie chodził? Oczywiście jak najbardziej może być używka.

 

 

Geforce 8400GS to nisko-półkowa karta sprzed 13 lat. Pentium G860 to nisko-półkowy procesor sprzed lat ośmiu. Może czas zainwestować w komputer?

 

Jeżeli chcesz januszować - procek pasuje pod gniazdo LGA1155 - gdzieś mam w szpargałach procesor i5 3450, oddam za koszty wysyłki. Co do grafiki, to GeForce 750ti kupisz za ~250zł. Karta nie wymaga zewnętrznego zasilania i jest ~23razy mocniejsza od 8400gs



#15 Nurek_

Nurek_
  • Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 28 styczeń 2021 - 14:18

Ze współczesnych kart w tym budżecie w rachubę wchodzi właściwie chyba tylko GT 1030. 

 

Osobiście możesz sprawdzić oczekiwaną wydajność patrząc na https://zwiftalizer.com/benchmarks- użyj filtra, zaznacz PC/CPU(Intel)/GPU, żądaną rozdzielczość, ilość klatek itd. i sprawdź jakie konfiguracje jaką wydajność zapewniają (aczkolwiek dla Intel G860 wyników nie widzę...).

 

Takiej właśnie stronki potrzebowałem, teraz spokojnie sobie obczaję na czym i jak ZWIFT chodzi. Wielkie dzięki. Nad 1030 się zastanawiałem, tylko nie wiedziałem czy będzie wystarczająca.

 

Za optymalizację nikt Ci nie zapłaci, robi się ją jak jest czas, lub jak zaczynają Ci odchodzić z tego względu klienci :) Za to za dodanie nowego kasku/roweru czy co tam można ludzie zapłacą :) wybór należy do Ciebie. Takie prawa rynku. 

 

Jakby nie było ZWIFT darmowy nie jest, 15$ miesięcznie to wcale nie jest mało. Grafikę ma jak w gierce dla dzieci, za to wymagania jak dla Cyberpunka....

 

Jak chcesz to mi się wala na półce GeForce GTX 760 i mogę Ci go wysłać za uczciwą acz niedużą zapłatą.

 

Mi się gdzieś wala GTX 660, niestety wieszał się pod większym obciążeniem. Ale na tyle, żeby sprawdzić czy i jak chodzi ZWIFT powinien jeszcze działać. Jak będzie ok to przemyślę sprawę i się odezwę

 

Geforce 8400GS to nisko-półkowa karta sprzed 13 lat. Pentium G860 to nisko-półkowy procesor sprzed lat ośmiu. Może czas zainwestować w komputer?

 

Jeżeli chcesz januszować - procek pasuje pod gniazdo LGA1155 - gdzieś mam w szpargałach procesor i5 3450, oddam za koszty wysyłki. Co do grafiki, to GeForce 750ti kupisz za ~250zł. Karta nie wymaga zewnętrznego zasilania i jest ~23razy mocniejsza od 8400gs

 

Właśnie zainwestowałem w trenażer i tak średnio mi się widzi jeszcze 1tys. dokładać do komputera.
Co do procesora - miałem w razie potrzeby kupić na allegro, ale skoro masz i nie potrzebujesz to chętnie skorzystam. Odezwij się na priv to się dogadamy co do ceny.

 

 



#16 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 28 styczeń 2021 - 14:34

Właśnie zainwestowałem w trenażer i tak średnio mi się widzi jeszcze 1tys. dokładać do komputera.

Co do procesora - miałem w razie potrzeby kupić na allegro, ale skoro masz i nie potrzebujesz to chętnie skorzystam. Odezwij się na priv to się dogadamy co do ceny.

 

Panie, to dopiero początek! Teraz jeszcze wentylatory, windy, rokerplejty, podstawki do skręcania, spodenki na obtarcia, siodełko dla lepszego komfortu...


  • ROZMIAR, artho i samuraj_84 lubią to

#17 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 28 styczeń 2021 - 15:42

Panie, to dopiero początek! Teraz jeszcze wentylatory, windy, rokerplejty, podstawki do skręcania, spodenki na obtarcia, siodełko dla lepszego komfortu...

Co za szczęście że jeszcze nie znalazłem nic co by łatwo dało się zainstalować na linuxie. :) 


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#18 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 29 styczeń 2021 - 00:16

A co ma sprzęt wymieniony przez Bzyka do linuksa? Chyba nic...

Zresztą Golden Cheetah instaluje się bez problemu, o dziwo nawet i sam Zwift (pod Wine) też, tyle tylko, że obsługa czujników za pośrednictwem Companion...


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#19 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 29 styczeń 2021 - 01:08

A co ma sprzęt wymieniony przez Bzyka do linuksa? Chyba nic...

Zresztą Golden Cheetah instaluje się bez problemu, o dziwo nawet i sam Zwift (pod Wine) też, tyle tylko, że obsługa czujników za pośrednictwem Companion...

Przykro mi że masz problem ze znalezieniem związku przyczynowo skutkowego, ale to nie temat na to. Przenieś to gdzie indziej to możemy rozmawiać. ;p


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#20 migdalekk

migdalekk
  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 11 luty 2021 - 18:12

Kup AppleTV i podłącz go do telewizora, albo dowolnego iPada w miarę współczesnego i będzie działało płynnie i niezawodnie. Intel i wszelkie wynalazki typu x86 kompletnie wysiadają w takich zastosowaniach. Ja zrobiłem ponad 2000 km w takiej konfiguracji i nigdy nie miałem problemów z wydajnością, ale jak podłączyłem macbooka pro z silnym i7 na pokładzie, to zaczęły się jaja. 

Witam, a ja mam takie pytanie, jaka generacja Apple Tv jest niezbędna i czy będzie wtedy potrzebny do podłączenia czujnik Ant+?





Dodaj odpowiedź