Skocz do zawartości


Zdjęcie

Obejma / Zacisk Sztycy A Wycięcie W Rurze Podsiodłowej


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jacenty_071

Jacenty_071
  • Użytkownik
  • 32 postów

Napisano 17 marzec 2021 - 18:07

Witajcie,

 

proszę Was o rozwianie wątpliwości, że wskazany na zdjęciu montaż zacisku sztycy jest poprawny tj. strzałka zacisku pokrywa się z osią sztycy, a tym samym wycięcie w rurze podsiodłowej jest całkowite zakryte obejmą (prościej: wycięcie w ramie nie pokrywa się z wycięciem w obejmie).

 

Rower nowy, pierwsza rama karbonowa to i traktowana ze szczególną ostrożnością ;-)

 

Mechanik, który go składał zamontował wycięcia jedno pod drugi, ale po tym jak sztyca opadła po pierwszej jeździe zwróciłem uwagę na ten szczegół :)

 

Pozdrawiam!

Załączone pliki



#2 Paput

Paput
  • Użytkownik
  • 594 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 18 marzec 2021 - 13:30

Nie wydaje mi się, aby to był problem. 

Zaczął bym od wyciągnięcia sztycy i sprawdzenia, czy jest tam pasta do carbonu?



#3 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 marzec 2021 - 14:04

Moim zdaniem taki sposób ustawienia zacisku jest poprawny. Mam podobnie:

2318018ad915b747cb2a080506cc7e4b.jpg
  • sirkozi lubi to

#4 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 18 marzec 2021 - 20:22

Potwierdzam, tak powinno być. Mechanik to jakiś partacz.



#5 Jacenty_071

Jacenty_071
  • Użytkownik
  • 32 postów

Napisano 18 marzec 2021 - 21:02

Dzięki za odpowiedzi.

 

Może się sugeruję, ale mam wrażenie, że w tym prawidłowym ustawieniu zacisku rura podsiodłowa bardziej zaciska się wokół sztycy i to wycięcie jakby mniejsze się robi ;-)

 

Sam moment dokręcania wydaje się również niewielki - Wilier zaleca tu w ogólnej instrukcji zaledwie 4 Nm.

 

Na ten moment sztyca jeszcze jest alu i tu pytanie czy przy takim połączeniu (alu-carbon) wymagana jest pasta montażowa?

 

@sirkozi tu niestety muszę się zgodzić - do poprawy po zerowym przeglądzie było: ustawienie zacisków hamulcowych, regulacja tylnej przerzutki, poprawienie długości łańcucha, końcówki linek stalowych oraz wymiana folii zabezpieczającej tylne widełki - pierwsza nie dość, że przyklejona w złym miejscu (zdecydowanie na zewnątrz, a nie do wewnątrz widełek) to na skutek braku odtłuszczenia powierzchnia po dwóch dniach odeszła w połowie sama :-)

 

Niemniej zakupy, fitting, kawę oraz ogólną atmosferę w sklepie i warsztacie oceniam in plus :)

 

 

 

 

 

 



#6 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 18 marzec 2021 - 21:11

Pasta nie jest wymagana. Podstawową funkcją pasty jest zwiększenie tarcia, więc jeśli nie przekroczyłeś tych 4Nm, a sztyca się dobrze trzyma, to nie potrzebujesz pasty.



#7 Jacenty_071

Jacenty_071
  • Użytkownik
  • 32 postów

Napisano 18 marzec 2021 - 21:45

Wszystko jasne - raz jeszcze dziękuję Wam za odpowiedzi.



#8 Paput

Paput
  • Użytkownik
  • 594 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 18 marzec 2021 - 22:30

Z pierwszego posta wywnioskowałem, że masz problem z opadającą sztycą. Myślałem, że karbonową. Jeśli teraz jest wszystko ok i nie opada, to oczywiście pasta jest zbędna. Ale gdyby problem się pojawił, to możesz dać pastę.



Dodaj odpowiedź