Skocz do zawartości


Zdjęcie

Okulary Oakley


20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Darko

Darko
  • Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 22 styczeń 2022 - 20:06

Witam.Zastanawiam się nad kupnem okularów Oakley sutro prizm w wersji road lub trail Będą używane w 70% szosa i 30% leśne ścieżki.Ktore lepiej wybrać i czy brać rozmiar standardowy czy mniejsze (S-kę)?

#2 slaweuszek

slaweuszek
  • Użytkownik
  • 247 postów

Napisano 22 styczeń 2022 - 20:23

Prizm Trail nie specjalnie nadają się na szosę, zwłaszcza w słoneczny dzień, bo są zbyt jasne ( to oczywiście moje zdanie ).
Co do rozmiaru, to wszystko zależy od tego, w których się lepiej czujesz i które lepiej leżą Ci na nosie

Wysłane ze składanego Folda 3 ...

#3 Darko

Darko
  • Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 22 styczeń 2022 - 20:48

Otóż problem jest w tymże jeżeli chodzi o rozmiar to nie mam możliwości przymierzenia tylko zakup przez internet.Z jednej strony obawiam się że w zwykłych będę wyglądał trochę jak jeti a rozmiar s okaże się za mały.

#4 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 22 styczeń 2022 - 22:33

Zamów dwie pary i jedną odeślij?

 

W Prizm Trail pojeździsz na szosie. W Prizm Road w lesie jeśli to jest coś więcej niż przejażdżka szutrami to bez szans.



#5 Darko

Darko
  • Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 02 luty 2022 - 22:57

Suma summarum kupiłem jawbrekery road bo wyczytałem gdzieś że w sutro podczas upalnych dni szkiełka nieźle parują.

#6 EmPe

EmPe
  • Użytkownik
  • 1019 postów

Napisano 03 luty 2022 - 04:52



w sutro podczas upalnych dni szkiełka nieźle parują.

Jeżdżę w Sutro. Pierwsze słyszę.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

#7 Darko

Darko
  • Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 03 luty 2022 - 05:59

Ale to chyba dotyczy tych osób co się obficie pocą a ja właśnie do takich należę.

#8 Invincible.

Invincible.
  • Użytkownik
  • 378 postów

Napisano 04 luty 2022 - 12:57

Okulary parują od różnicy temperatur a nie od jakiegoś potu



#9 Darko

Darko
  • Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 04 luty 2022 - 14:03

Twierdzisz,że pot nie paruje?

#10 Invincible.

Invincible.
  • Użytkownik
  • 378 postów

Napisano 04 luty 2022 - 14:34

Twierdzę, że okulary parują od różnicy temperatur pomiędzy soczewką a otoczeniem w jakim się znajduje. Co z tego, że pot paruje skoro jak sam stwierdziłeś dzieję się to niby "w upalne dni" kiedy wszystko wokół, łącznie z okularami ma zbliżoną temperaturę.

 



#11 Darko

Darko
  • Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 06 luty 2022 - 21:31

Podczas jazdy leje się pot a powietrze szybko go schładza.I tu masz tą swoją różnice temperatur.

#12 Invincible.

Invincible.
  • Użytkownik
  • 378 postów

Napisano 07 luty 2022 - 20:35

Podczas jazdy leje się pot a powietrze szybko go schładza.I tu masz tą swoją różnice temperatur.

To soczewka musiałaby być chłodniejsza xd
 

Mam okulary na twarzy przez 16-17 godzin na dobę, korekcyjne, przeciwsłoneczne "lifestyle", przeciwsłoneczne rowerowe, fotochromy a nawet i czasami ochronne BHP, wiem "jak to działa"
 



#13 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 07 luty 2022 - 20:46

Twierdzę, że okulary parują od różnicy temperatur pomiędzy soczewką a otoczeniem w jakim się znajduje.

Niekoniecznie i nie tylko. Para może się skroplić również w tej samej temperaturze, jeżeli wilgotność względna pod okularami przekroczy 100% (czyli np. jeżeli okulary idealnie przylegają do twarzy). Różnica temperatur może przyśpieszyć parowanie, ale nie jest niezbędna.

 

Jeżeli mi nie wierzysz, wystaw na słońce zamkniętą butelkę z wodą. Po godzinie zaparuje, mimo że temperatura po obu stronach plastiku będzie taka sama.


  • MARECKY lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#14 Darko

Darko
  • Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 08 luty 2022 - 05:55

"jeżeli wilgotność względna pod okularami przekroczy 100% (czyli np. jeżeli okulary idealnie przylegają do twarzy). Różnica temperatur może przyśpieszyć parowanie, ale nie jest niezbędna"

Dokładnie.W czasie zmiany stanu skupienia temperatura ciała (substancji) nie ulega zmianie, zmienia się jedynie jej forma występowania.

#15 Invincible.

Invincible.
  • Użytkownik
  • 378 postów

Napisano 09 luty 2022 - 11:15

Skoro jeździcie w ściśle przylegających do twarzy goglach to nie mam więcej pytań.



#16 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 09 luty 2022 - 16:29

To powiedz może w czym ty jeździsz? Ciężko jest pogodzić dobrą ochronę przed wiatrem, owadami itp z dobrym przewiewem.



#17 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 09 luty 2022 - 16:41

Używam Radarów i nie mam nigdy zaparowanego szkła. Jedyne co może i czasami doskwiera to w upałach kropla potu skapnie z brwi czy czoła na szkło od wewnątrz, ale też nie powoduje zaparowania, lecz spływa i zabrudza powierzchnię. 



#18 Invincible.

Invincible.
  • Użytkownik
  • 378 postów

Napisano 09 luty 2022 - 18:02

To powiedz może w czym ty jeździsz? Ciężko jest pogodzić dobrą ochronę przed wiatrem, owadami itp z dobrym przewiewem.

 

Ale nie musisz mieć dobrego przewiewu, wystarczy jakikolwiek ruch powietrza a taki zawsze występuje. Nie znajdziesz okularów, które będą będą tworzyć "szczelną" przestrzeń pomiędzy twarzą a soczewką (jak podany wyżej, głupi przykład butelki z wodą)

 

Od 2 sezonów jeżdżę najczęściej w alpina eye-5 shield vl+ i nie mam najmniejszych problemów z parowaniem (zresztą w żadnych okularach nie mam oprócz połączenia korekcyjne+maseczka)



#19 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 09 luty 2022 - 18:17

jak podany wyżej, głupi przykład butelki z wodą

Ten "głupi" (intencjonalnie) przykład był wyłącznie kontrą do Twojego głupiego opisu zjawiska fizycznego :) Serdeczności!

 

A przepływ nie wystarczy "jakikolwiek", tylko minimum taki, który odprowadzi cały nadmiar nagromadzonej pary. Dla osób intensywnie pocących się (lub z twarzami wybitnie niekompatybilnymi z danymi okularami) "jakikolwiek" przepływ będzie po prostu niewystarczający.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#20 Yudo

Yudo
  • Użytkownik
  • 684 postów

Napisano 09 luty 2022 - 19:36

Sutro to duże windshield'y. Szerokie i wysokie. Jak komuś kask opiera się na okularach bo ma małą głowę to będzie parować nie ma bata. To są okulary nie dla niego. Nad okularami musi być z 1 cm by była jakaś cyrkulacja. Sutro są zarąbiste ale nie dla każdego.

Tak jest dobrze:

9vcrl0567ng61.jpg?width=640&crop=smart&a

 

A tak jest źle:

https://cdn.mantel.c...773&w=760&h=570





Dodaj odpowiedź