Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jakie Stery - Pomoc Przy Wymianie Widelca


16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 06 czerwiec 2022 - 18:08

Podpowie ktoś jakie stery powinny pasować do tego delikwenta? Pacjent Felt F7. Widelec ma z aluminiową rurą sterową i stery ze zdjęcia pasują. Mam inny widelec z karbonową rurą sterową i kicha. Dół nie nachodzi.
c248c9552c51869818be94169c6fb647.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
54ad7be112e2b768bb54c3778912270b.jpg

#2 Yudo

Yudo
  • Użytkownik
  • 679 postów

Napisano 06 czerwiec 2022 - 19:32

A ten fullcarbon ma oddzielną tzw. bieżnię (która wcale nie jest bieżnią tylko podkładką) czy rolę bieżni pełni sam widelec?

Zasadniczo to: https://www.fsaeasyheadset.com/i podajesz jedyny wymiar jaki znasz (czyli 52 średnica łożyska). A potem przeglądasz te 20-cia pdfów z wymiarami i eliminujesz kandydatów.



#3 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 06 czerwiec 2022 - 20:04

Rolę bieżni pełni sam widelec. Nic tam nie odstaje.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

#4 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 07 czerwiec 2022 - 05:36

Jeżeli wklejona przez Ciebie informacja o wymiarach jest poprawna (nie mam teraz czasu sprawdzić), to mamy takie łożysko: https://rowerplus.pl...-do-sterow.html, kod 74179, dostępne od ręki.

 

Prawdopodobnie rozchodziło się o kąty - potrzebujesz 36 stopni, a większość łożysk ma 45 stopni i prawdopodobnie takie przymierzałeś.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#5 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 07 czerwiec 2022 - 07:46

Jeżeli wklejona przez Ciebie informacja o wymiarach jest poprawna (nie mam teraz czasu sprawdzić), to mamy takie łożysko: https://rowerplus.pl...-do-sterow.html, kod 74179, dostępne od ręki.

Prawdopodobnie rozchodziło się o kąty - potrzebujesz 36 stopni, a większość łożysk ma 45 stopni i prawdopodobnie takie przymierzałeś.

Właśnie to zaproponowane łożysko nie pasuje. Takie mam zakupione u Ciebie i do aluminiowej rury sterowej fabrycznej pasuje pięknie.
Przy nowym widelcu nie nachodzi na bieżnię widelca która wygląda tak:

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
7c8c06d79fbac0b2721e6d814fd526c5.jpg

#6 HSM

HSM
  • Użytkownik
  • 31 postów

Napisano 07 czerwiec 2022 - 10:03

To skoro łożysko ze ścięciem pod kątem 36 st. nie wchodzi, to zapewne drugi z wykorzystywanych "standardów" - czyli ze ścięciem pod kątem 45 st., by pasował. Oczywiście pod warunkiem, że jesteśmy pewni poprawności pozostałych wymiarów (gł. wewnętrznej średnicy łożyska).

Gdyby znać pochodzenie nieoryginalnego widelca, byłoby łatwiej, bo zawsze można poszukać, jakie stery przeznaczono pod ten konkretny model w konkretnym rowerze.



#7 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 07 czerwiec 2022 - 10:27

To skoro łożysko ze ścięciem pod kątem 36 st. nie wchodzi, to zapewne drugi z wykorzystywanych "standardów" - czyli ze ścięciem pod kątem 45 st., by pasował. Oczywiście pod warunkiem, że jesteśmy pewni poprawności pozostałych wymiarów (gł. wewnętrznej średnicy łożyska).
Gdyby znać pochodzenie nieoryginalnego widelca, byłoby łatwiej, bo zawsze można poszukać, jakie stery przeznaczono pod ten konkretny model w konkretnym rowerze.

Felt F1 Argos model 2014.
Producent wskazuje FSA No42 tylko wydaje mi się, że takie łożysko dolne mam i nie pasuje.
6858ee4e49981d29c931bec648e3d795.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

#8 HSM

HSM
  • Użytkownik
  • 31 postów

Napisano 07 czerwiec 2022 - 12:22

łożyska ze ścięciem 45/45 st. są nawet w rowerplusie - zob. MR170 i MR171. I tak MR170 są np. elementem sterów FSA o symbolu NO.42/50CF/ACB https://storage.fsae...-0047018030.pdf

To by mogło nawet się zgadzać z ogólnym opisem sterów widelca w tym modelu Felta F1. Z reguły w specyfikacji marketingowej nikt nie wchodzi w szczegóły, jaki to jest naprawdę ten headset FSA NO.42.

 

Tylko, że to łożysko (MR170) ma 7 mm wysokości - czyli mniej niż posiadane przez Ciebie łożysko MR019, które z kolei pasuje do oryginalnego widelca i rury sterowej. MR171 ma już te 7,5 mm wysokości i pewnie byłoby właściwsze. Nie wiem w jakim oryginalnie zestawie sterów się znajdowało i nie za bardzo mam czas tego szukać, ale być może to też będą steru o symbolu NO.42-coś_tam.

 

Gdyby cała ta teoria była poprawna, to trzeba jeszcze pamiętać, że oryginalne łożysko MR019 ma średnicę zewn. 51,9  a te MR170 i MR171 już 52 mm. Ważne, żeby w ogóle to pasowało nie tylko do nowego widelca, ale i do starej główki ramy, która - jak rozumiem - nie sprawia problemów z łożyskiem MR019.



#9 HSM

HSM
  • Użytkownik
  • 31 postów

Napisano 07 czerwiec 2022 - 12:55

A tak w ogóle pod tym linkiem:

https://issuu.com/pr...al_catalogue_al

można znaleźć kompletny katalog sterów FSA i wówczas okaże się, że stery o oznaczeniu NO.42 (str. 98) - bez żadnych dodatkowych rozwinięć, cyferek i literek - czyli tak, jak podano w specyfikacji Felta F1) w ogóle by tutaj nie pasowały, bo są sterami z dolnym łożyskiem prostym, bez ścięć (czy to zewnętrznych, czy wewnętrznych).



#10 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 07 czerwiec 2022 - 17:27

@HSM wielkie dzięki za zaangażowanie. Pomagasz.
Przeleciałem cały katalog i może rzeczywiście spróbuje te z kątem 45%. Tylko nie wiem czy to sprawi, że głębiej siądą na widelcu czy płycej.
Na paru zdjęciach w internecie widziałem, że do końca nie muszą wchodzić na bieżnię widelca a pół milimetra czy milimetr odstępu nie zrobi mi różnicy. Żebym miał jakiś ogarnięty sklep rowerowy pod domem a niestety na miejscu nie mają nic.

Pytanie takie. Jeśli wideł do rury sterowej dobrze wygląda a problem mam ze znalezieniem sterów to prędzej czy później coś się dopasuje czy możliwe jest, że to nie ma szans zagrać? Bo widelec mogę w ciągu 14 dni odesłać a pilnie go zakładać nie muszę.
@mikroos orientujesz się czy w tym przypadku kąt 45° może lepiej siąść w tym łożysku MR170?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

#11 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 07 czerwiec 2022 - 17:37

@mikroos orientujesz się czy w tym przypadku kąt 45° może lepiej siąść w tym łożysku MR170?

Nie jestem w stanie odpowiedzieć, jeżeli nie wiemy dokładnie, jakie łożysko jest potrzebne. Na pewno w przypadku karbonu ja osobiście bym nie ryzykował - to jest miękki materiał, przy złym spasowaniu możesz go bezpowrotnie zniszczyć.

 

Ja na Twoim miejscu napisałbym do dealera Felta i dowiedział się, jakie konkretnie łożysko jest wymagane.

 

A zaczynając od samego początku: czy oba widelce na pewno są na 1 1/2 na dole? I czy oba są pod ten sam typ sterów, tj. czy ramy od nich na pewno były obie pod stery zintegrowane albo oba pod półzintegrowane?

 

Sprawdź dokładnie, od jakiego modelu jest ten karbonowy widelec, i sprawdź, jakie stery były oryginalnie w tym rowerze. To powinno dużo dać w dalszych poszukiwaniach.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#12 HSM

HSM
  • Użytkownik
  • 31 postów

Napisano 07 czerwiec 2022 - 18:21

@HSM wielkie dzięki za zaangażowanie. Pomagasz.
Przeleciałem cały katalog i może rzeczywiście spróbuje te z kątem 45%. Tylko nie wiem czy to sprawi, że głębiej siądą na widelcu czy płycej.
Na paru zdjęciach w internecie widziałem, że do końca nie muszą wchodzić na bieżnię widelca a pół milimetra czy milimetr odstępu nie zrobi mi różnicy. Żebym miał jakiś ogarnięty sklep rowerowy pod domem a niestety na miejscu nie mają nic.

Pytanie takie. Jeśli wideł do rury sterowej dobrze wygląda a problem mam ze znalezieniem sterów to prędzej czy później coś się dopasuje czy możliwe jest, że to nie ma szans zagrać? Bo widelec mogę w ciągu 14 dni odesłać a pilnie go zakładać nie muszę.
@mikroos orientujesz się czy w tym przypadku kąt 45° może lepiej siąść w tym łożysku MR170?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

 

Nie jestem mechanikiem, ani specem od rowerowych komponentów, więc nie mogę za bardzo pomóc. Mogę tylko pomóc szukać informacji w internecie.

 

Nie wiem, czy 45st. "siądzie" lepiej niż 36st., ale wychodzę z prostego założenia - skoro 36st "nie wchodzi" a inne wymiary się zgadzają (bo średnica wewnętrzna łożyska jest pod 1,5 cala), to może 45st. "siądzie" lepiej. 

No jest też druga opcja: łożysko jest ok, ale to z widelcem jest coś nie halo...

 

Szybka kwerenda - to już chyba ostatnie poszukiwanie - daje ciekawe wnioski. Tu:

https://cdn2.hubspot...y_Chart (5).pdf

jest tabela sterów używanych przez Felta i jest też to "mityczne" FSA NO.42, ale - jak się okazuje, to są jednak stery ze ścięciami 36st a nie 45st. Jest nawet kod produktu BP0A256 0000TU, a jak poszukamy tego w necie, to znajdziemy nawet zdjęcie na stronie Felta:

https://feltbicycles...bike-spare-part

 

Tak więc, na ile jesteś pewien tego widelca...? czy to jest na pewno oryginał, czy na pewno od F1...



#13 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 08 czerwiec 2022 - 07:11

To jest F1 ale znalazłem też podpowiedź.
Widelec z Tarmac-a i może łożysko nie musi siedzieć do końca na koronie widelca? Niestety sprawdzić to będę mógł dopiero w weekend ale spróbuje wrzucić to łożysko które mam i zamontować widelec w ramie (bo w ramę nie wkładałem, jak zobaczyłem, że łożysko inaczej siedzi niż w starym widelcu.

Wszędzie w katalogach jest to łożysko, na które wskazaliście jako pierwsze. To, które mam.
FSA NO.42.
@mikroos dzięki za radę, napisałem do Felt-a i zobaczymy czy dadzą znać.
Do weekendu niedaleko to będę miał czas żeby coś pokręcić imbusem.a94fd04b7e60cc02d5650fa73c561a13.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

#14 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 08 czerwiec 2022 - 07:21

Tarmac SL2 ma bieżnię pod kątem 45 stopni. Miska w główce Felta też ma 45 stopni. Zatem łożysko 52x40x7 z bieżniami 45x45 powinno być OK.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#15 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 08 czerwiec 2022 - 10:41

Mozesz zastosowac lozysko o mniejszej wysokosci, ja tak zrobilem w Liteville bo ciezko bylo kupic dobrej jakosci lozysko o odpowiedniej wysokosci. Technik z cane creek doradzil aby zastosowac dodakowo bieznie +3mm i dziala to swietnie. Oczywiscie katy biezni musza sie zgadzac. Widelec jest Enve ktory ma fabrycznie mozliwisc zalozenia lozysko bez spacera, ale daje tez mozliwosc zamontowania go.
https://canecreek.co...-race-baa0855k/

#16 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 08 czerwiec 2022 - 13:20

W podobnym malowaniu były dwa modele.
Felt F1 i Felt F1 FRD i przy FRD pojawiła się taka informacja:

Headset PRO RI-11 integrated, 1 1/8-to-1 1/2″ tapered

Takich sterów nie znalazłem, ale jedyne dolne łożyska jakie są dostępne w ofercie Pro mają 45° kąt i wysokość 8mm.
Mam mętlik w głowie ale chyba spróbuje takie zamówić.
Teoretycznie to powinno pasować. 246949af5275d44435ebbb33aa26168a.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

#17 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 27 lipiec 2022 - 08:45

Tarmac SL2 ma bieżnię pod kątem 45 stopni. Miska w główce Felta też ma 45 stopni. Zatem łożysko 52x40x7 z bieżniami 45x45 powinno być OK.

Trochę czasu mi zajęło nim wziąłem się za swoją szosę i wyżej wymienione łożysko siadło w widelcu jak trzeba.

Wszystkim dziękuję za pomoc i zaangażowanie. Bez was bym sobie nie poradził.

Stary widelec z aluminiową rurą sterową to 582 gramy a nowy wideł to 321 (297 plus ekspander).
Finalnie wyszło 260 gramów za 370 zł.
W weekend będzie szansa sprawdzić ile gramów koloru dała fabryka.

Teraz już przyjemniejsza część projektu czyli papier ścierny i pozbycie się lakieru.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



Dodaj odpowiedź