Skocz do zawartości


Zdjęcie

Continental Gp5000 - Opony Z Absem?


10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kamil Wójcik

Kamil Wójcik
  • Użytkownik
  • 129 postów

Napisano 01 wrzesień 2022 - 12:04

Cześć.
Pytanie do osób, które znają te opony.
Wymieniłem w sobotę stare opony Michelin Lithion 3 23mm na Continental GP5000 25mm. Przejechałem na nich w tym tygodniu 200km. Super komfortowe, ale jedna rzecz mnie zaskakuje. Mam hamulce szczękowe (nie wiem czy to ma znaczenie). Gdy lekko hamuję - zwalniam. Gdy mocno hamuję - koła się blokują i opona się ściera (normalne zachowanie). Jednak gdy hamuję tak na 50-80%, to rower wpada w dziwne wibracje. Odczucie mam takie jakby działał ABS czy coś. I teraz tak się zastanawiam - czy to normalne zachowanie na tych oponach czy może coś innego może być przyczyną takiego zachowania?

#2 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 01 wrzesień 2022 - 12:07

Niedokręcona tarcza albo krzywa tarcza, bądź niedokręcony zacisk. Coś jest ewidentnie nie tak. Ale gratulacje za tytuł tematu ;)



#3 Kamil Wójcik

Kamil Wójcik
  • Użytkownik
  • 129 postów

Napisano 01 wrzesień 2022 - 13:37

Nie wiem jaka tarcza. Napisałem, że mam hamulce szczękowe, a nie tarczowe. ;)
Ośki mam na szybkozamykacz, ale dociśnięte też są mocno (przynajmniej na tyle, na ile pozwala karbonowa rama).

#4 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 01 wrzesień 2022 - 13:47

Opona na zmianę traci i łapie przyczepność. Nic zaskakującego.


  • Kamil Wójcik lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#5 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 01 wrzesień 2022 - 14:19

Sorry, rzeczywiście pisałeś o szczękach. W każdym razie tak jak pisze Mikroos - opona na pograniczu przyczepności i poślizgu i stąd wibracje, do tego pewnie praca widelca. 



#6 LuckyLuk

LuckyLuk
  • Użytkownik
  • 647 postów

Napisano 01 wrzesień 2022 - 14:32

Ewentualnie sprawdź, czy nie masz luzu w rurze sterowej. Wystarczy minimalny luz i będą wibracje. 



#7 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 01 wrzesień 2022 - 15:02

I jeszcze trzecia kwestia: nie masz może przełajówki, a w niej hamulców cantilever? One lubiły tak wierzgać przy hamowaniu.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#8 Kamil Wójcik

Kamil Wójcik
  • Użytkownik
  • 129 postów

Napisano 01 wrzesień 2022 - 16:44

Nie. Mowa o szosie Scott CR1 20 z 2016r.

Obstawiam, że tak jak napisał Mikroos opona łapie i traci przyczepność. Wcześniej jeździłem na tanich i twardych oponach.
- Maxxis Rouler 23mm,
- Shwalbe Lugano 23mm,
- Michelin Lithion 2 i 3 23mm.
Na nich jak już straciłem przyczepność to straciłem i już.

Teraz wsadziłem drogie kapcie i 2mm szersze. Uczucie jakbym wymienił cały rower i chociaż na szosie jeżdżę od 2014r. to zupełnie jakbym uczył się od nowa (np. omawiane zachowanie przy hamowaniu czy brak konieczności zwalniania na zakrętach na zjazdach, na których wcześniej włączał mi się panic mode).

#9 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 01 wrzesień 2022 - 19:40

eeee.... to wibrowanie mój drogi to raczej jest coś niedobrego i nie brzmi jakbyś opisywał zaletę. Powinieneś wytracać prędkość płynnie, rower nie powinien skakać, wibrować, trząść się. A napisałeś, że tak się dzieje przy hamowaniu "tak na 50-80%" czyli od średnio mocnego hamowania do mocnego. No ja bym takiego czegoś mieć nie chciał podczas mocniejszego dohamowywania np. na wyścigu przed zakrętem. I nie mam i nie miałem na żadnych oponach, na których dotychczas jeździłem. Zwracam przy tej okazji uwagę, że nigdy, absolutnie nigdy nie zdarza mi się zablokować koła. Jeżeli miałeś takie akcje, że traciłeś przyczepność to winy szukałbym tutaj nie w oponach, lecz w technice hamowania. 



#10 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1086 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 05 wrzesień 2022 - 10:10

Może przy wymianie opon zabrudziły się powierzchnie obręczy mające kontakt z klockami? Nie zaszkodzi ich odtłuszczenie.


Trzepak 

"MAMIL"


#11 Kamil Wójcik

Kamil Wójcik
  • Użytkownik
  • 129 postów

Napisano 05 wrzesień 2022 - 15:23

Może przy wymianie opon zabrudziły się powierzchnie obręczy mające kontakt z klockami? Nie zaszkodzi ich odtłuszczenie.

Na to wyszło. Jak pojeździłem trochę więcej to wyczułem, że to nie opona traci przyczepność, a właśnie tak jak napisałeś - klocki.



Dodaj odpowiedź