Skocz do zawartości


Zdjęcie

Chrobotanie Na Mały Blacie


15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mattpl

Mattpl
  • Użytkownik
  • 88 postów

Napisano 15 wrzesień 2022 - 13:16

Cześć, mam problem z małym blatem w ultegrze 6800 2x11, wyszło mi ostatnio w górach a z racji że pochodzę z nizin to śmigam na dużym i na tym wszystko jest ok. 

Hałasuje przednia zębatka mała, na dużej ok.  Nie ociera o prowadnice przerzutki, sprawdziłem na łańcuchu kmc i shimano, to samo Łańcuch KMC X11 EL 11 rz. Brzmi jakby łańcuch uderzał bokiem w dolna część większego blatu. Na całej kasecie to samo. 

 

video
 
Załączony plik  IMG_20220914_210634.jpg   86,77 KB   20 Ilość pobrań
Załączony plik  IMG_20220914_210643.jpg   108,94 KB   20 Ilość pobrań


#2 Karmazynowy jeleń

Karmazynowy jeleń
  • Użytkownik
  • 115 postów

Napisano 16 wrzesień 2022 - 15:29

Pewnie mocno głupia będzie moja rada, ale jedź na serwis. Narobiłeś się, wrzuciłeś filmik, ale ja ,mimo że sam majsterkuje, przy rowerze i oprócz składania kół wszystko ogarniam sam, to nie wiem co i gdzie u Ciebie obciera. Musiałbym to zobaczyć. Obawiam się, że jak sam tego nie widzisz, to zwyczajnie sobie z tym nie poradzisz. Przy okazji (wiem, będzie to kontrowersyjne) to przerzutka przednia 6800 to prymitywny kołek jest. Jak masz portfel na 8000 to zmień. Tylko nie wiem kto Ci ją ustawi, bo pewnie jeden na 100 serwisów to ogarnął. Jak jesteś gdzieś z okolic Radomia to Ci mogę na to spojrzeć.



#3 Mattpl

Mattpl
  • Użytkownik
  • 88 postów

Napisano 16 wrzesień 2022 - 21:48

Kurcze sam staram się serwisować ten rower ostatnie rzeczy zrobione, wymiana pressfita rozłożenie i wyczyszczenie tylniej przerzutki, wymiana linek i pancerzy, po tym regulacja. Dzisiaj wymiana na nowy maly blat, jutro sprawdze co to dało. Może coś z poprzednich rzeczy ma wpływ? Tył chodzi dla mnie ok, regulacja robiona według manualna Shimano

IMG-20220916-222225.jpg

Załączone pliki



#4 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 19 wrzesień 2022 - 08:24

Zrób krótszy, bardziej ciemny i bardziej trzęśliwy filmik. Na tym za dużo widać.

Z dźwięku wynika, że to ociera o wewnętrzną płytkę wodzika przerzutki.


  • Mattpl lubi to

#5 Mattpl

Mattpl
  • Użytkownik
  • 88 postów

Napisano 19 wrzesień 2022 - 08:28

Dzięki mimo wszystko za odpowiedź. Na bank nie był to dźwięk ocierania o prowadnicę przedniej przerzutki :) robiłem test tzn. wycentrowałem prowadnicę na tym przełożeniu aby łańcuch był po środku i nadal to samo. Ogólnie wczoraj, wymieniłem mały blat na nowy i wydaje mi się, że teraz jest już ok, aczkolwiek muszę wpiąć dzisiaj w trenażer i trochę przycisnąć bo na stojaku serwisowym wydawało się ok :)



#6 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 19 wrzesień 2022 - 09:57

Alternatywą jest łańcuch źle przeciągnięty przez wózek tylnej przerzutki. Dźwięk też by się zgadzał.



#7 Mattpl

Mattpl
  • Użytkownik
  • 88 postów

Napisano 19 wrzesień 2022 - 10:02

to sprawdziłem na początku jest dobrze przeciągnięty :) Myślałem w pierwszej fazie, że może łańcuch za długi, ale sprawdziłem zakładając na duży blat z tyłu i z przodu no i zostało 1 ogniwo więc tu ok 



#8 Mattpl

Mattpl
  • Użytkownik
  • 88 postów

Napisano 19 wrzesień 2022 - 19:12

Pewnie mocno głupia będzie moja rada, ale jedź na serwis. Narobiłeś się, wrzuciłeś filmik, ale ja ,mimo że sam majsterkuje, przy rowerze i oprócz składania kół wszystko ogarniam sam, to nie wiem co i gdzie u Ciebie obciera. Musiałbym to zobaczyć. Obawiam się, że jak sam tego nie widzisz, to zwyczajnie sobie z tym nie poradzisz. Przy okazji (wiem, będzie to kontrowersyjne) to przerzutka przednia 6800 to prymitywny kołek jest. Jak masz portfel na 8000 to zmień. Tylko nie wiem kto Ci ją ustawi, bo pewnie jeden na 100 serwisów to ogarnął. Jak jesteś gdzieś z okolic Radomia to Ci mogę na to spojrzeć.

Czy możesz napisać coś na temat tych różnic? Rd8000 to koszt z tego co widzę na allegro 150zl więc nie jest to jakiś majątek. Ciężka jest jej regulacja (ta reguluje samodzielnie), kompatybilna będzie klamka od 6800?

#9 Karmazynowy jeleń

Karmazynowy jeleń
  • Użytkownik
  • 115 postów

Napisano 19 wrzesień 2022 - 19:44

Masz rację. Na Allegro: https://allegro.pl/o...ak-12559129656 więc pewnie spokojnie da się znaleźć jeszcze taniej. Różnice? Są diametralne, 8000 zmienia biegi aksamitnie i równie szybko co 6800 To tak, jakbyś z malucha wsiadł do Mercedesa. Ta 6800 ma co prawda taki bolczyk (zwany szumnie switchem) który można przestawić poprzez włożenie go w drugą dziurę, ale wtedy przerzutka działa albo jak większy "kołek", albo mniejszy. 8000 wyregulujesz tak, że nie będzie w żadnym położeniu łańcucha ocierania o prowadnicę, co się niektórym wydaje wręcz nieprawdopodobne. A jednak... (nie używasz w ogóle trymowania) W 6800 nie masz szans. Tu masz filmik: https://www.youtube.com/watch?v=E2O7K9Hsz_w  i wg niego postępuj. Ważny jest ten moment, gdzie na największej trymujesz i wtedy zgrywasz dwie białe linie. Po zakończeniu procedury, oczywiście jak w każdym takim mechanizmie leciutkie korekty. Śrubą L i H to ustawiasz z dokładnością do piczego włosa. Jedna wada tej przerzutki to taka płytka, która jest zderzakiem dla śruby napinającej (też bardzo ciekawy patent) ) Trochę ciężko ja zaklinować śrubą, trzeba się trochę pobawić, bo oczywiście klej jej nie utrzymał na ramie. Do zrobienia! Pewnie masz doświadczenie, to wiesz że cały pic właśnie w przedniej przerzutce jest. Tylną to nawet z niskiej grupy jak ustawisz perfekcyjnie i linki, hak itd. będą poprawne, to działać będą podobnie i tak samo dobrze, natomiast z przednią przy tak dużych skokach już tak prosto nie jest. Reasumując, troszkę wymaga zabawy i cierpliwości, ale odpłaci się.



#10 Karmazynowy jeleń

Karmazynowy jeleń
  • Użytkownik
  • 115 postów

Napisano 19 wrzesień 2022 - 19:46

ps. będzie kompatybilna



#11 Karmazynowy jeleń

Karmazynowy jeleń
  • Użytkownik
  • 115 postów

Napisano 19 wrzesień 2022 - 19:51

Trochę się źle wyraziłem, nie tyle zaklinować co prowadnicę przerzutki ustawić w osi roweru. Musisz ją wcześniej dać lekko do środka, żeby później była ona napięta. Właśnie ta opierająca się śruba o płytkę wymusza to napięcie. Ja to ustawiam tak, żeby korba przechodząc przez początek i koniec prowadnicy, była dokładnie w tej samej odległości. U mnie to ok 1,5mm



#12 Mattpl

Mattpl
  • Użytkownik
  • 88 postów

Napisano 19 wrzesień 2022 - 20:39

Dziękuję za wyjaśnienie

#13 Karmazynowy jeleń

Karmazynowy jeleń
  • Użytkownik
  • 115 postów

Napisano 19 wrzesień 2022 - 21:24

Na zdrowie!

Jak sam widziałeś, trzeba mieć trochę majsterkowy dryg, bo w tym przypadku raczej na serwisy rowerowe bym nie liczył (jakieś wyjątki może są) Ja troszkę inaczej puszczam linkę a mianowicie tym rowkiem bardziej po lewej stronie. Pewnie niezgodnie z instrukcją to robię, ale mam wrażenie, że konstruktor właśnie po to ten rowek zrobił. W każdym razie puszczałem też tak jak na filmie i różnicy żadnej nie ma w pracy Więc puszczam po swojemu :)



#14 Mattpl

Mattpl
  • Użytkownik
  • 88 postów

Napisano 19 wrzesień 2022 - 21:41

Na zdrowie!
Jak sam widziałeś, trzeba mieć trochę majsterkowy dryg, bo w tym przypadku raczej na serwisy rowerowe bym nie liczył (jakieś wyjątki może są) Ja troszkę inaczej puszczam linkę a mianowicie tym rowkiem bardziej po lewej stronie. Pewnie niezgodnie z instrukcją to robię, ale mam wrażenie, że konstruktor właśnie po to ten rowek zrobił. W każdym razie puszczałem też tak jak na filmie i różnicy żadnej nie ma w pracy Więc puszczam po swojemu :)

Zamówiłem:) pozwolę sobie napisac do Ciebie, gdybym poległ z tutorialem szajbajka

#15 Karmazynowy jeleń

Karmazynowy jeleń
  • Użytkownik
  • 115 postów

Napisano 19 wrzesień 2022 - 22:14

Spoko, o ile wirtualnie da się pomóc, bo ja już człowiek troszkę starszej daty 50+ To jeszcze był preferowany kontakt bezpośredni, nawet na tzw. wiejskich zabawach hehe



#16 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 11 październik 2022 - 12:43

Jeszcze jedna sprawa - jak smigasz tylko na blacie to lancuch sie rozciaga nazwijmy to zgrywa z blatem i smiga sobie.... Ale jak zrobisz na blacie 1-2-5000 a na malej koronce 100km ( ja np tak mam 95% to blat) to po prostu stopien zuzycia jest na tyle inny ze tu sie pojawia halas a tu nie.
Taka mam koncepcje.

Ostatnio co prawda w MTB wymienilem tarcze z takiej co miala z 600-700 km same wyscigi na nowa... Charczalo jak pila motorowa.
Dopiero nowy lancuch zalatwil sprawe i cisza ( za to lekkie chrobotanie na kasecie sie pojawilo - zgodnie z powyzsza logika.

PS mam przerzutke w szosie 6800 z przodu i tez sie daje wyregulowac ze nic nie ociera choc na skrajnych przelozeniach jej po prostu nie uzywam.
Pozdr



Dodaj odpowiedź