Skocz do zawartości


Zdjęcie

Głośna Praca 105Tki Na Niższych Przełożeniach


18 odpowiedzi w tym temacie

#1 KlasycznaBianeczka

KlasycznaBianeczka
  • Użytkownik
  • 33 postów
  • SkądNYC

Napisano 24 październik 2022 - 14:58

Witam

 

Mam pełną grupe 105 i zauważyłem coś dziwnego niezależnie jaki łańcuch założe i jakiej regulacji przerzutek bym nie robił na 3 ostatnich (najszybszych) przełożeniach łańcuch pracuje tak głośno że słychać go nawet przy ostrym wietrze tylko na 3 najmniejszych zębatkach tylko pod obciażeniem.

 

Moje pytanie jest takie czy to jest normalne, wszystkie inne przełożenia miodzio jest supercicho.

Zasstanawiam sie po prostu czy 105tka tak ma czy np. upgrade do Ultegry cos by zmienil nie wiem czy jest tam inna konstrukcja zębatek w kasecie, a może samego łańcucha czy musialbym tez zmienić tylna przerzutke , może mi ktos podpowiedziec czy w wyższych grupach takie zjawisko wystepuje  no i czy ktoś na 105tce zauwazył takie zjawisko i czy jest to po prostu wpisane w te grupe czy można coś z tym zrobić poza wymianą na wyższą grupe ?

 

Jedna uwaga to działa tak od nowości (: wczesniej na łańcuch KMC teraz na kierunkowym Shimano, stosuje wosk, ale wczesniej przy KMC na oliwce było to samo wiec podejrzewam ze nie jest to wina ani oliwienia ani samego łańcucha, no chyba ze niskiej jakości samego łańcucha ...



#2 Invincible.

Invincible.
  • Użytkownik
  • 378 postów

Napisano 24 październik 2022 - 18:33

Im mniejsza koronka tym ruch mniej płynny



#3 KlasycznaBianeczka

KlasycznaBianeczka
  • Użytkownik
  • 33 postów
  • SkądNYC

Napisano 24 październik 2022 - 18:34

Im mniejsza koronka tym ruch mniej płynny

 

Czyli jak rozumiem jest to normalne nawet na Ultegrze czy Dura ace ?

Czy moze grupa ma znaczenie w tym kontekscie ?



#4 rafal.dys

rafal.dys
  • Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 25 październik 2022 - 09:14

Im mniejsza koronka tym ruch mniej płynny


A rozwiniesz temat? Moja Tiagra pracuje cicho na każdym biegu.
  • rafal.dys lubi to

#5 KlasycznaBianeczka

KlasycznaBianeczka
  • Użytkownik
  • 33 postów
  • SkądNYC

Napisano 25 październik 2022 - 13:39

A rozwiniesz temat? Moja Tiagra pracuje cicho na każdym biegu.

 

Nie wiem moze chodzi o przekosy ze na tych 3 najmniejszych cały łańcuch juz jest tak wygiety ze dlatego hałasuje mam przód 50/34 tył 11/32



#6 rafal.dys

rafal.dys
  • Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 25 październik 2022 - 14:37

To może kwestia supportu? Za blisko ramy, albo źle złożona korba.

#7 KlasycznaBianeczka

KlasycznaBianeczka
  • Użytkownik
  • 33 postów
  • SkądNYC

Napisano 25 październik 2022 - 14:56

To może kwestia supportu? Za blisko ramy, albo źle złożona korba.

 

Kupilem nowa Bianke od tego czlowieka z Gniezna ktory handluje tymi rowerami na duza skale jako jeden z niewielu w tym kraju z tego co mi wiadomo, z tego co wiem to zna sie na rzeczy, nie podejrzewam zeby sprzedal mi cos felernego, poza tym to byl rower nowy zgodny ze specyfikacja na stronie producenta wiec musialaby to chyba byc jakas wada materialowa bo tam jest fabryka. 



#8 rafal.dys

rafal.dys
  • Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 25 październik 2022 - 15:10

To strasznie dziwne. Przecież te łańcuchy są przystosowane to przekosów. 105 ma 11 biegów, ale łańcuch jest taki sam jak w Tiagrze. Niby mój ma 10, ale zdarzało się, że jeździłem z przełożeniem 34/11, czy 50/32 a napędu w ogóle nie słychać. A może to przerzutka jest za blisko kółek?

#9 Jacko

Jacko
  • Użytkownik
  • 37 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 25 październik 2022 - 18:25

Zadam może głupie pytanie - jaki masz wózek tylnej przerzutki przy "mam przód 50/34 tył 11/32"?


  • rafal.dys lubi to

#10 KlasycznaBianeczka

KlasycznaBianeczka
  • Użytkownik
  • 33 postów
  • SkądNYC

Napisano 25 październik 2022 - 18:37

Nie mierzylem ale jest dość długi jutro przed treningiem go zmierze ale sadzisz ze jego długość może mieć z tym coś wspólnego ?



#11 OpaQ

OpaQ
  • Użytkownik
  • 185 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 26 październik 2022 - 08:24

 jeździłem z przełożeniem 34/11, czy 50/32 a napędu w ogóle nie słychać. A może to przerzutka jest za blisko kółek?

Kwestia uznania i percepcji.

 

50/11, na pewno pracuje "głośniej", niż 50/17/18, chyba większość potwierdzi.

 

Odległość kółka od zębatki nie zaszkodzi sprawdzić, może to być dodatkowa przyczyna głośniejszej pracy.


  • rafal.dys lubi to

#12 KlasycznaBianeczka

KlasycznaBianeczka
  • Użytkownik
  • 33 postów
  • SkądNYC

Napisano 26 październik 2022 - 08:28

Czy zmiana na wyzsza grupe cokolwiek by zmienila przy takich samych przelozeniach, czy te kasety np. Ultegry i łańcuch są węższe niz przy 105tce ? Wtedy przekosy bylyby mniejsze


  • rafal.dys lubi to

#13 rafal.dys

rafal.dys
  • Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 26 październik 2022 - 08:41

Zadam może głupie pytanie - jaki masz wózek tylnej przerzutki przy "mam przód 50/34 tył 11/32"?


Wózek jest długi (w modelu jest GS), ale to raczej nie ma znaczenia. Długość wózka jest ważna przy doborze kasety. Jeśli się nie mylę, to krótki obsługuje max 28t na największej zębatce.

Kwestia uznania i percepcji.

50/11, na pewno pracuje "głośniej", niż 50/17/18, chyba większość potwierdzi.

Odległość kółka od zębatki nie zaszkodzi sprawdzić, może to być dodatkowa przyczyna głośniejszej pracy.


Może w szosach jest inaczej. Jedyny dźwięk przy takim przekosie to ocieranie łańcucha o przednią przerzutkę.

Czy zmiana na wyzsza grupe cokolwiek by zmienila przy takich samych przelozeniach, czy te kasety np. Ultegry i łańcuch są węższe niz przy 105tce ? Wtedy przekosy bylyby mniejsze


Raczej nie. Jeśli zerkniesz w „lineup” to się okaże, że łańcuch do 11-rzędówki jest ten sam już od Tiagry, czy nawet Clarisa. Zmienia się tak na prawdę tylko kaseta, bo na więcej rzędów i przerzutka, bo „grupa”.

#14 KlasycznaBianeczka

KlasycznaBianeczka
  • Użytkownik
  • 33 postów
  • SkądNYC

Napisano 26 październik 2022 - 08:46

Wózek jest długi (w modelu jest GS), ale to raczej nie ma znaczenia. Długość wózka jest ważna przy doborze kasety. Jeśli się nie mylę, to krótki obsługuje max 28t na największej zębatce.

Może w szosach jest inaczej. Jedyny dźwięk przy takim przekosie to ocieranie łańcucha o przednią przerzutkę.

Raczej nie. Jeśli zerkniesz w „lineup” to się okaże, że łańcuch do 11-rzędówki jest ten sam już od Tiagry, czy nawet Clarisa. Zmienia się tak na prawdę tylko kaseta, bo na więcej rzędów i przerzutka, bo „grupa”.

Nie pamietam gdzie ale gdzies o tym czytalem ze np. w Dura-Ace jest cienszy lancuch i odstepy pomiedzy zebatkami kasety sa mniejsze, wiec sadzilem ze kazda grupa ma nieco inna szerokosc tak zeby w miare im jest drozsza bylo coraz bardziej "komfortowo" tj w samochodach (((: ok, no to przyczyna musi byc inna, po prostu musze sie chyba do tego przyzwyczaic



#15 JohnDoePL

JohnDoePL
  • Użytkownik
  • 137 postów
  • SkądChełmża

Napisano 26 październik 2022 - 10:52

Jedenastobiegowe napędy Shimano są wzajemnie kompatybilne, tzn. możesz mieszać komponenty (łańcuchy, kasety, korby)  między 105, Ultegrą i Dura Ace między sobą.



#16 rafal.dys

rafal.dys
  • Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 26 październik 2022 - 10:56

Bo Dura-Ace jest 12-rzędowa, to musi być węższy.
Nie ma się co do tego przyzwyczajać. Skoro jest defekt, to trzeba go zlikwidować.
Te dźwięki, co wydaje łańcuch, to jakiego rodzaju są? W sensie zgrzyty, tarcie, jakieś chrupanie?

#17 KlasycznaBianeczka

KlasycznaBianeczka
  • Użytkownik
  • 33 postów
  • SkądNYC

Napisano 26 październik 2022 - 11:18

Bo Dura-Ace jest 12-rzędowa, to musi być węższy.
Nie ma się co do tego przyzwyczajać. Skoro jest defekt, to trzeba go zlikwidować.
Te dźwięki, co wydaje łańcuch, to jakiego rodzaju są? W sensie zgrzyty, tarcie, jakieś chrupanie?

 

to taki dziwny odglos pod obciazeniem pojawiajacy sie co obrót korby ciezko to opisac tj by tam bylo takie obciazenie na granicy pęknięcia korby (((: a pojawia sie w normalnej jezdzie oczywiscie im mocniej naciskam na pedaly tym jest intensywniejszy nie jest to chrupanie po prostu bardzo glosna praca ale nie caly czas tylko co obrót korby przy nacisku na pedały i tylko na 3 najmniejszych zebatkach zarowno na trenażerze jak i na kole a to dwie rozne kasety przeciez sa wiec kasety chyba raczej wykluczyc mozna obie sa praktycznie nowe i ten objaw wystepuje od nowosci niezaleznie od wosku, na poczatku byla oliwka tez to bylo



#18 rafal.dys

rafal.dys
  • Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 26 październik 2022 - 12:06

Sprawdź, czy łańcuch nie jest zbyt blisko którejś ściany przedniej przerzutki. Skoro dzieje się tak niezależnie od kasety, to problem jest z przodu. Przy dużym obciążeniu lekko genie się oś supportu, przez co tarcza lekko się odchyla i przesuwa łańcuch, a ten trze o przerzutkę.
  • KlasycznaBianeczka lubi to

#19 KlasycznaBianeczka

KlasycznaBianeczka
  • Użytkownik
  • 33 postów
  • SkądNYC

Napisano 26 październik 2022 - 12:11

Sprawdź, czy łańcuch nie jest zbyt blisko którejś ściany przedniej przerzutki. Skoro dzieje się tak niezależnie od kasety, to problem jest z przodu. Przy dużym obciążeniu lekko genie się oś supportu, przez co tarcza lekko się odchyla i przesuwa łańcuch, a ten trze o przerzutkę.

 

cenna uwaga jutro rano na treningu to sprawdze dzieki





Dodaj odpowiedź