Skocz do zawartości


Zdjęcie

Korba Fc-5800 A Miernik Mocy - Długoś Korby


5 odpowiedzi w tym temacie

#1 ogreczek

ogreczek
  • Użytkownik
  • 240 postów

Napisano 24 marzec 2023 - 15:52

Cześć!

Kupiłem pomiar mocy w lewej korbie (Ultegra) - 175 mm. Teraz mam w przełajówcę korbę FC-5800 105 50/34 - ale o długości 172.5. Tam jest bodajże 110 BCD i 4 śruby. Pytanie czy da się to pożenić np. Clarisem/Sorą/Tiagrą (tylko zmienić blaty  z mojej obecnej korby) (korba niby 11 RZ, ale ja mam z tyłu napęd 10 rz.) Na wadze mi nie zależy, tylko żeby było to kompatybilne. Dzięki 



#2 shiler

shiler
  • Użytkownik
  • 85 postów

Napisano 24 marzec 2023 - 18:45

Jak to ta starsza ultegra 6800 to blaty pasują do 5800(wizualnie troszkę gorzej). Jak ta nowsza R8000 to już nie będzie pasować.
  • ogreczek lubi to

#3 ogreczek

ogreczek
  • Użytkownik
  • 240 postów

Napisano 24 marzec 2023 - 18:47

Jak to ta starsza ultegra 6800 to blaty pasują do 5800(wizualnie troszkę gorzej). Jak ta nowsza R8000 to już nie będzie pasować.

 

Dzięki popatrzę ! To akurat zimówka do orania i na wyglądzie mi nie zależy, tylko żeby było tanio i dobrze...



#4 Yudo

Yudo
  • Użytkownik
  • 685 postów

Napisano 24 marzec 2023 - 23:37

Trochę niejasno pytanie zadajesz. Bo pytasz o 5800 a chcesz jak rozumiem wywalić to 5800 i założyć coś z długością ramienia 175.

Wielowpust shimano (hollowtech 2) nie zmienił się od bez mała dwóch dekad (czyli od dura-ace 7800 z 2004).

To co się zmieniało to materiał osi (pierwsze wersje miały oś aluminiową grubościenną, późniejsze - chyba od 6700 więc też kawał czasu - miały oś stalową z cieńszymi ściankami) a co za tym idzie różnica jest w plastikowej śrubie do kasowania luzu. Są chyba trzy wersje tej śrubki nie licząc MTB. Do alu z małą średnicą gwintu i dwie do stali (większa średnica - średnica taka sama ale jedna dłuższa a druga krótsza). Ta krótsza do stali pasuje w miejsce dłuższej ale nie odwrotnie. 

Czyli fizycznie to ramię zamontujesz (używając śruby przychodzącej z korbą) do wszystkiego szosowego z HT2.

Są różnice w kolorze (np. szara -w sensie srebrna- korba 5700 ma trochę inny odcień niż 5800 ale to do zauważenia tylko dla dociekliwych nie wspominając o pierwszej generacji w kolorze alu, tiagra 4700 jest chyba szara nie czarna itd.), kształcie falek zębatek - tzn. falki od R7000 nie zgadzają się z falkami R8000 itp. 

Akurat blaty 5800 nie mają technologii hollowcośtam (czyli nie są zamkniętą komorą) tylko podklejkę jakimś tworzywem sztucznym więc jeśli olewasz wygląd to ew. różnice kompatybilności rozwiążesz pilnikiem. Z blatami od ultegry w górę już bym taki odważny nie był (nie licząc płaskich blatów do CX).

 


  • ogreczek lubi to

#5 ogreczek

ogreczek
  • Użytkownik
  • 240 postów

Napisano 25 marzec 2023 - 00:00

Trochę niejasno pytanie zadajesz. Bo pytasz o 5800 a chcesz jak rozumiem wywalić to 5800 i założyć coś z długością ramienia 175.

Wielowpust shimano (hollowtech 2) nie zmienił się od bez mała dwóch dekad (czyli od dura-ace 7800 z 2004).

To co się zmieniało to materiał osi (pierwsze wersje miały oś aluminiową grubościenną, późniejsze - chyba od 6700 więc też kawał czasu - miały oś stalową z cieńszymi ściankami) a co za tym idzie różnica jest w plastikowej śrubie do kasowania luzu. Są chyba trzy wersje tej śrubki nie licząc MTB. Do alu z małą średnicą gwintu i dwie do stali (większa średnica - średnica taka sama ale jedna dłuższa a druga krótsza). Ta krótsza do stali pasuje w miejsce dłuższej ale nie odwrotnie. 

Czyli fizycznie to ramię zamontujesz (używając śruby przychodzącej z korbą) do wszystkiego szosowego z HT2.

Są różnice w kolorze (np. szara -w sensie srebrna- korba 5700 ma trochę inny odcień niż 5800 ale to do zauważenia tylko dla dociekliwych nie wspominając o pierwszej generacji w kolorze alu, tiagra 4700 jest chyba szara nie czarna itd.), kształcie falek zębatek - tzn. falki od R7000 nie zgadzają się z falkami R8000 itp. 

Akurat blaty 5800 nie mają technologii hollowcośtam (czyli nie są zamkniętą komorą) tylko podklejkę jakimś tworzywem sztucznym więc jeśli olewasz wygląd to ew. różnice kompatybilności rozwiążesz pilnikiem. Z blatami od ultegry w górę już bym taki odważny nie był (nie licząc płaskich blatów do CX).

W sumie trochę racją, że nie jasno pytanie zadaje... :/  Generalnie chcę wykorzystać blaty z FC-5800 do czegokolwiek co ma długość 175 mm i je przyjmie :) W sensie ma takie samo BCD i 4 śruby. kolor i własności wizualne spycham na 2 i 3 plan. Może być szaro buro kolorowe :) Ja wiem że się to da pożenić z czymkolwiek na wielowypust - bo przykręciłem do korby Deore SLX i tez działa :)  (pomijam qfactor, bo ta ultegra chaczy o ramę :D ) Biorę pod uwagę całą korbę Tiagry - bo niby mam 105 fc-5800, ale kaseta i łańcuch, manetki 10 rzędowe ... 



#6 ogreczek

ogreczek
  • Użytkownik
  • 240 postów

Napisano 30 marzec 2023 - 14:25

Blaty z FC-5800 pasują plug and play do korby Tiagry FC 4700 





Dodaj odpowiedź