Skocz do zawartości


Zdjęcie

Cube Attain


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Marek_lbn

Marek_lbn
  • Użytkownik
  • 44 postów
  • SkądLublin

Napisano 05 luty 2024 - 23:10

Cześć.
Mam pytanie odnośnie ram w tytule. Gdzieś kiedyś czytałem, że te ramy mają jakąś dziwną rozmiarówkę. I teraz mam dylemat czy 53 i dłuższy mostek czy 56 i mostek standardowy? Rama 53, tth 537, a 56 560. Obecnie jeżdżę na ramie - tth 555 z mostkiem 100 i wydaje mi się ciut za długa. Wcześniej miałem ramę tth 535 z mostkiem 110 i było idealnie. Niby można przy dłuższej ramie dać krótszy mostek, ale czy rower nie będzie zbyt nerwowy w prowadzeniu?
Mój wzrost 181, przekrok 86.

#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8596 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 06 luty 2024 - 05:52

W jednym rozmiarze masz 2 mm różnicy względem ideału.

 

W drugiej 27 mm.

 

Jak myślisz, która jest bliższa ideału? :)


  • Born Ready lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 Marek_lbn

Marek_lbn
  • Użytkownik
  • 44 postów
  • SkądLublin

Napisano 06 luty 2024 - 06:47

No właśnie nie wiem.
Dodam jeszcze, że na poprzedniej ramie delikatnie zaczepiałem butem o przednie koło, w obecnej nie.
Rozstaw kół w poprzedniej 970 mm,
W obecnej 993 mm,
Cube r. 53 995 mm, r. 56 1009.

#4 perun

perun
  • Użytkownik
  • 122 postów
  • SkądKraków

Napisano 06 luty 2024 - 09:05

Ocenianie prawidłowości doboru rozmiaru roweru na podstawie tego czy but zaczepia o koło, czy nie jest jakimś totalnym mitem. We współczesnych geometriach rowerów szosowych w większości przypadków but będzie dotykał kołą przy mocnym skręcie. Druga sprawa, że na szosie tak mocny skręt można wykonać chyba tylko przy nawrotce i to czy potrafimy to zrobić bez zahaczenia butem o koło to bardziej kwestia techniki niż rozmiaru.

Jeśli sugerujesz się takimi rzeczami to naprawdę umów się lepiej na bikefit/bikesizing przed zakupem bo lepiej wydać 500-600 zł więcej niż wyrzucić w błoto kilka tysięcy na za duży/za mały rower.



#5 Marek_lbn

Marek_lbn
  • Użytkownik
  • 44 postów
  • SkądLublin

Napisano 06 luty 2024 - 09:29

Nie sugeruję się zaczepianiem butem o koło. Dodałem to, bo pomyślałem że może być pomocne. Na bike fitting nie mogę pójść, bo nie mam jeszcze nowego roweru. Dopiero chcę go kupić dlatego pytam o poradę w doborze rozmiaru ramy.
Może wypowie się ktoś kto jeździ na takim Cube?

#6 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3177 postów

Napisano 06 luty 2024 - 10:14

Zdarza się, że jest się między rozmiarami danego modelu i pojawia się problem z dopasowaniem. W takiej sytuacji warto poszukać innego roweru.



#7 HSM

HSM
  • Użytkownik
  • 40 postów

Napisano 06 luty 2024 - 10:52

Wcześniej miałem ramę tth 535 z mostkiem 110 i było idealnie. 

 

Skoro miałeś ramę, na której było idealnie, to do niej porównuj nowy rower. Tylko nie porównuj pojedynczych składowych geometrii, tylko całość... Najlepiej skorzystaj z jakiegoś narzędzie w typie www.bikegeocalc.com żeby ustalić, jaka w starym rowerze była odległość od siodełka do kierownicy i to samo zmierz w planowanym Cubie... Bo sama wartość dłuższego tth wcale nie musi się przełożyć na większą odległość do kierownicy (co postrzegamy jako długość roweru) i przy tth 537 mm może ona być bliżej niż w starym rowerze (nawet z takim samym 110 mm mostkiem).

 

Co do toe overlap, to z dwóch rzeczy w szosie: za długi rower, gdzie nie mam komfortu w wyciągnięciu do klamek i nie zahaczam butem o przednie koło oraz rower krótszy (o właściwym rozmiarze), ale z toe overlap, to na 100% wybrałbym ten drugi.

 

Zresztą na podstawie tabelki z geometrią tego Cube'a też możesz ocenić, czy toe overlap będzie i jak duży. Jak producent nie podaje wprost wartości front-center, to trzeba się wysilić, ale do tego nie potrzeba żadnych internetowych kalkulatorów. Wystarczy długość chainstaya, obniżenie suportu i rozstaw osi, no i twierdzenie Pitagorasa. Obliczasz odległość suport - przednia oś i porównujesz ze swoim obecnym rowerem, albo z tym starszym...


  • Yudo lubi to

#8 Yudo

Yudo
  • Użytkownik
  • 693 postów

Napisano 06 luty 2024 - 11:05

Dokładnie tak jak napisał HSM.

Nie porównuj tylko jednego parametru. Nie podajesz np. w Twoim idealnym rowerze wysokości główki. A ten cube w rozmiarze 56 ma główkę sterową w rozmiarze 18,2 cm. Z górną pokrywką steru lądujesz w okolicach 19 cm. Jeśli miałeś wcześniej rower o geometrii bardziej sportowej to poczujesz się jak byś wsiadał na choppera.





Dodaj odpowiedź