Skocz do zawartości


Zdjęcie

Klamki Sram - Red,Force,Rival


37 odpowiedzi w tym temacie

#1 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 postów
  • SkądZ nienacka

Napisano 31 maj 2011 - 06:47

Przymierzam się do kupna którychś z tych klamek. Z tego co udało mi się dowiedzieć to jedynymi różnicami między nimi są materiały, z których są wykonane a co za tym idzie waga (różnica raczej nieistotna-Red 280g,Force 304g,Rival 320g) i cena. W przypadku ceny różnica jest już bardziej znacząca i rośnie o 300 pln. Czy tak jest faktycznie czy coś przeoczyłem bo jeżeli nie to wybór wydaje się oczywisty wyłączając aspekty snobistyczne ?

#2 ziele477

ziele477
  • Użytkownik
  • 192 postów
  • SkądWrocław

Napisano 31 maj 2011 - 07:33

z tego co się orientuję to klamki rivali force mają system zero loss tylko na lewą klamkę a w red na obie

#3 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 postów
  • SkądZ nienacka

Napisano 31 maj 2011 - 07:52

Dzięki. Masz rację, nie zwróciłem uwagi na to :
"DoubleTap® with ZeroLossTM on the front" przy force i rival.
link .
Pytanie na ile pomocna jest ta funkcja biorąc pod uwagę, że jej realny koszt to 600 pln bo kupowanie klamek force wydaje mi się najmniej sensowne więc pozostają rival lub red.

#4 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 31 maj 2011 - 10:24

Mam Rivala - tył bez ZL i szczerze mówiąc ostatnio zastanawiałem się jak by wyglądała zmiana przełożeń z ZL na tyle. Manetki chodzą bardzo lekko, zrzucenie przełożenia to niewielkie dotknięcie manetki, wrzucenie wyżej ruch palcem niewiele dalej i niewiele więcej siły (aczkolwiek jeden paluszek, to aż nadto). Nie mogę porównać manetki tylnej przerzutki z ZL więc mogę jedynie się domyślać, że cała różnica w ZL polega na wyeliminowaniu minimalnego ruchu "jałowego" (kilka mm), zanim zębatki zaczną zaskakiwać. Mi ten niewielki luz nie przeszkadza, a czasami zdaje się, że nawet jest pomocny. No ale to subiektywne wrażenie... Pewno dla zawodników Pro luz wiąże się ze stratą kilku setnych sekundy, dla mnie akurat to pikuś ;-) .

Jednak warto, żeby wypowiedział się ktoś, kto używa manetek Red'a i ma porównanie do niższych grup srama...

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#5 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 01 czerwiec 2011 - 21:43

Gdybyś nie założył tego tematu i gdyby nie prozor to nadal bym nie wiedział co to je to zero loss ;-)
Jeździłem chwilę na redzie, jeżdżę w przełaju na rivalu i większych różnic nie zauważyłem.
Sam z własnej i nieprzymuszonej woli w red'a bym się nie pchał o ile nie miałbym nadmiaru gotówki ;-)
Rival to też świetny sprzęt, który działa precyzyjnie i tak jak należy, a na dodatek waży mniej niż najlżejsze sprzęty konkurencji.

#6 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 postów
  • SkądZ nienacka

Napisano 02 czerwiec 2011 - 06:38

Marketingowa ściema powoduje, że nigdy nie jesteśmy pewni co ile jest warte dopóki sami nie spróbujemy. Na szczęście jest jeszcze coś takiego jak forum gdzie możemy swoje doświadczenia wymienić i nie dać się wpuszczać w maliny. Dzięki za pomoc. Zamówiłem Rival'a.

#7 Xorlarrin

Xorlarrin
  • Użytkownik
  • 286 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 czerwiec 2011 - 11:57

A tak jeszcze się podepnę, wie ktoś jak przy tym wszystkim wygląda Apex?
Z opisu 344g, też ZeroLoss na froncie.

#8 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 postów
  • SkądZ nienacka

Napisano 02 czerwiec 2011 - 18:46

Ale nie ma Exact Actuation. Znowu pojawia się pytanie - coś pożytecznego czy marketing ?

#9 Moras

Moras
  • Użytkownik
  • 49 postów
  • SkądOtwock

Napisano 02 czerwiec 2011 - 18:51

Exact actuation posiadają wszystkie przerzutki srama, bo jest to ich cecha charakterystyczna - bliżej znane jako ciąg linki 1:1 :)

#10 rafalwspin

rafalwspin
  • Użytkownik
  • 118 postów
  • SkądUK

Napisano 03 czerwiec 2011 - 09:07

Miałem okazję zrobić kilka rundek na rowerze z Rivalem. W porównaniu do starej tiagry lekkie rozczarowanie. Klikam manetką, przerzutka się przesuwa i mija chwila zanim łańcuch się ruszy. Czy force też tak ma, a może to kwestia kasety?

#11 ziele477

ziele477
  • Użytkownik
  • 192 postów
  • SkądWrocław

Napisano 03 czerwiec 2011 - 09:13

Exact actuation to coś zupełnie innego niż ciąg 1:1.

#12 Moras

Moras
  • Użytkownik
  • 49 postów
  • SkądOtwock

Napisano 03 czerwiec 2011 - 09:37

Ze strony sram, hasło exact actuation: "When we launched our road technology from scratch we reapplied our MTB proven SRAM 1:1 actuation ratio (shifter cable travel : derailleur movement) for 10 speed rear shifting. EA helps to simplify/stabilize the uneasy act of balancing rear derailleur hanger design, tight cog spacing and exact cable tension. The result: the easiest index shifting system to set up and it stays that way."

A co do działania, to stety/niestety, ale rivala trzeba bardzo precyzyjnie wyregulować, tak żeby chodził tak jak nam odpowiada, w przeciwnym wypadku jego działanie jest mocno średnie.

#13 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 03 czerwiec 2011 - 10:17

Każdą przerzutkę trzeba precyzyjnie wyregulować. Obojętnie czy to jest Sram, Shimano, Campa, czy inny producent. Tyle tylko, że sramowski EA jest łatwiejszy w wyregulowaniu od shimanowskiego systemu (w przypadku wyciągnięcia linki o np. 1mm dla sh jest to tak jakby linka wyciągnęła się x2 tyle), zresztą Shimano w nowych grupach MTB (Dyna-Sys) zmienił ciąg linki, bo precyzyjne wyregulowanie (i praca) dziesięcio rzędowego napędu w dotychczasowym standardzie MTB było problematyczne.

Miałem okazję zrobić kilka rundek na rowerze z Rivalem. W porównaniu do starej tiagry lekkie rozczarowanie. Klikam manetką, przerzutka się przesuwa i mija chwila zanim łańcuch się ruszy. Czy force też tak ma, a może to kwestia kasety?


Zasada działania manetki - jedno kliknięcie to zrzucenie na mniejszą zębatkę, dwa i więcej wrzucenie większej(ch). Teraz zauważ - klikasz manetką raz i przerzutka nie ma prawa się przesunąć w dół, bo co będzie, jeśli jednak przesuniesz tą dźwignię trochę dalej, żeby jednak wrzucić większą zębatkę kasety? Praktycznie przerzutka przesuwa się dopiero wtedy, gdy dźwignię się odpuszcza. Stąd ta zwłoka. Przy przełączaniu na wyższe zębatki jest jak w Shimano - naciskając dźwignię dalej naciągasz linkę i w trakcie naciągania przesuwasz przerzutkę, po każdym kliku wchodzi o jedną zębatkę wyżej.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#14 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 03 czerwiec 2011 - 11:13

Miałem okazję zrobić kilka rundek na rowerze z Rivalem. W porównaniu do starej tiagry lekkie rozczarowanie. Klikam manetką, przerzutka się przesuwa i mija chwila zanim łańcuch się ruszy. Czy force też tak ma, a może to kwestia kasety?


Jeśli coś źle chodzi to nie jest to wina manetek tylko złej regulacji, zafajdanych pancerzy, źle dociętych pancerzy itd.
Nie ma czegoś takiego, że coś źle działa bo nie jest to najwyższej grupy.

U mnie wszystko działa perfekcyjnie mimo napędu kombinowanego.

Manetki - Rival
Przerzutka - Rival
Kaseta - 105
Łańcuch - Record
Korba - Race Face Cadence CX

Na dodatek jak widać używam rivala w przełajówce, którą latam w wymagającym terenie.

#15 ziele477

ziele477
  • Użytkownik
  • 192 postów
  • SkądWrocław

Napisano 03 czerwiec 2011 - 11:29

dokładnie mi też wszystko piknie lata mimo że mam jeszcze bardziej przekombinowany napęd
mateki i pp Rival
tp x.9 wersja 10s EA
kaseta SLX
Łańcuch KMC
korba campa mirage
Jaksie tylko wszystko dobrze ponaciąga ustawi tonie ma bata żeby źle chodziło

#16 slaweko

slaweko
  • Użytkownik
  • 593 postów
  • Skądz Polski

Napisano 03 czerwiec 2011 - 13:20

Manetki, kaseta Force
Łańcuch Ultegra 6700
Korba Rotor 3D Q-rings Aero
Śmiga ok.

Podobno z łańcuchem KMC pracuje ciszej niż z w/w. Za rok sprawdzimy ;-)

#17 kshycoz

kshycoz
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • SkądPoznań

Napisano 05 czerwiec 2014 - 14:15

Witam, mam pytanie, czy manteka Stram Rival będzie kompatybilna z przerzutką przednią Campagnolo Veloce lub Shimano 105 ?



#18 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 05 czerwiec 2014 - 15:12

Tak, będą działały.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#19 kshycoz

kshycoz
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • SkądPoznań

Napisano 05 czerwiec 2014 - 16:42

Dzięki za odpowiedź



#20 haligówka

haligówka
  • Moderator
  • 853 postów
  • SkądRzeszów/Kraków

Napisano 06 czerwiec 2014 - 12:11

kilka setnych sekundy straty przy zmianie? Przecież też trzeba wiedzieć kiedy dokładnie zrzucić lub wrzucić bieg, a to zalezy od profilu lub/i prędkości. Więc tak naprawdę to ma znikome znaczenie, lub nawet żadne. Tylko jest ten komfort, że od razu Ci się zmieni przełożenie. Sam jeżdżę na Rivalu drugi sezon po przesiadce z niszowej grupy Shimano. I jestem mega zadowolony !


Strava
Instagram
Z blatu po świecie- zapraszam na mój fotoblog!



Dodaj odpowiedź