Skocz do zawartości


Zdjęcie

zbyt mała rama


5 odpowiedzi w tym temacie

#1 vorleserin

vorleserin
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 05 czerwiec 2011 - 16:29

Cześć,
planuję kupić nowy rower i mam na oku jeden, jednak rama jest 1,5 -2 cm krótsza i jakieś 3 cm niższa od mojego starego roweru.
Sprzedałam właśnie swój stary rower (około 20 letni więć żaden slopping itd).
Jeździło mi się na nim dobrze, chociaż miałam czasem wrażenie, że minimalnie za duża, ale nie przeszkadzało mi to.
Jej wymiary to: rura posiodłowa to 55 cm C-C i może pół cm więcej C-T.
rura pozioma miała 54 - 55 cm C-C.

Planuję kupić używanego wiliera o wymiarach rury podsiodłowej C-T 52 cm i rury poziomej 53 cm C-C.

Ze strony wiliera wywnioskowałam, że powinnam mieć ramę rozmiar większą, czyli około tych dwóch centymetrów więcej rury poziomej. O podsiołową się nie martwię, bo sztyca w moim starym była aż nienaturalnie schowana, więc nawet lepiej jak będzie 3 cm bardziej wyciągnięta.

I teraz moje pytanie:
rower będę kupować z innego miasta więc nie mam możliwośći pojechać wcześniej i przymierzyć. Przyjadę osobiście po rower celem zakupu, ale nie chciałabym jechać na darmo.
Czy ta rama będzie dużo za mała, czy odczuję to jakoś specjalnie?

Wyczytałam gdzieś, że 2 cm ramy to 10 cm różnicy we wzroście, ale wydaje mi się to zbyt drastyczną wizją.

Dodam, że mam 175 wzrostu, a długość mojej nogi to 79 cm. Jestem kobietą.

Pozdrawiam, Anna

#2 MiSzA

MiSzA
  • Użytkownik
  • 805 postów
  • SkądKonstancin

Napisano 05 czerwiec 2011 - 16:40

Zbyt wielkiego doświadczenia w tej kwestii nie mam - ale istotny będzie kąt rury podsiodłowej - bo jeżeli będzie zbliżony to 2cm to nie tak znowu dużo żeby nie dało się tego zniwelować dłuższym mostkiem; jeżeli jednak nowa rama będzie bardziej stroma - to już gorzej - bo biodra będziesz miała wypchnięte bardziej do przodu. Pytanie też jak miałaś ustawione siodło w starym rowerze - i jaka była relacja czuba do środka suportu. Zdaje się jednak, że bardziej istotne jest to, że rower jest 'niższy' - nie do końca wiem co chciałaś przez to napisać - bo jeżeli chodzi Ci o to, że główka ramy jest 3 cm niższa to jest to duża różnica - są do wygooglania kalkulatory które powiedzą Ci dokładnie jaki mostek będzie potrzebny (długość, kąt) żeby skopiować Twoją poprzednią pozycję. Chyba jednak lepiej pojechać, złożyć, przejechać się i dopiero potem decydować :)

#3 vorleserin

vorleserin
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 05 czerwiec 2011 - 17:03

Dzieki za odpowiedz.
Poprzedni rower kupowalam jakies 5 lat temu i byla to bardziej kwestia szczescia - nie mialam pojecia jaki rozmiar kupic i kupilam pierwszy lepszy.
W zwiazku z powyzszym nie mam pojecia jakie mialam katy w tamtym rowerze, siodelko mialam jednak ustawione do tylu, tak mi bylo najwygodniej.

Nizszy- mialam na mysli, ze rura podsiolowa byla dluzsza od tego nowego, ktory mam na oku.

#4 MiSzA

MiSzA
  • Użytkownik
  • 805 postów
  • SkądKonstancin

Napisano 05 czerwiec 2011 - 17:17

OK - rura podsiodłowa i jej wysokość jest akurat bardziej walorem estetycznym - sztyce są dostępne w takiej rozpiętość długości że nie powinno być problemu.

Nie napisałaś co jeździsz - długie wycieczki, po prostu wycieczki, maratony, zawody?
Jeżeli jednak poprzedni był brany na oko, to najlepiej zaczep kogoś lokalnie kto pomoże "bardziej" - każdy ma inną budowę - są pewne zasady podstawowe, ale i tak liczy się na końcu jak kto się na rowerze czuje i do czego mu będzie służył. Inną pozycję będzie miał ktoś kto się ściga, inną ten który jeździ na maratony (długie dystanse) a jeszcze inną typowy turysta.

Powodzenia.

#5 wiki

wiki
  • Użytkownik
  • 2190 postów
  • SkądOzorków k/Łodzi

Napisano 05 czerwiec 2011 - 19:28

Jest taki dział na tym forum jak RAMY :evil:

Przenoszę :-P

#6 zêbatka

zêbatka
  • Użytkownik
  • 30 postów
  • SkądPolska

Napisano 05 czerwiec 2011 - 19:49

Aniu,
jak dla mnie najistotniejsza przy wyborze wielkości ramy była długość rury górnej. 1,5 - 2cm różnicy w tej długości to bardzo dużo. Jeśli na starej ramie jeździło Ci się dobrze, to fajnie by było jakbyś dorwała nową ramę, ale że tak powiem, o starych parametrach. Wybór zbyt małej ramy sprawi, że zaczniesz kombinować, by ją powiększyć:
- pewnie dasz dłuższy mostek (przez to jednak rower będzie mniej chętnie skręcał, stanie się podsterowny),
- i / lub odsuniesz siodło do tyłu (inaczej się pedałuje).
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć tyle, że nie ma chyba nic gorszego niż źle dobrany rozmiar ramy. Powoduje to niepotrzebne kombinowanie, zmienia właściwości jezdne roweru i .... niestety też często daje różne dolegliwości bólowe. Rama jest najważniejsza. Jeśli wiesz / czujesz, że ta konkretna będzie za mała, to lepiej ją sobie odpuść i upoluj inną.
Ja mam 168cm wzrostu i długość rury górnej w moim rowerze to 53,2cm. Jest idealnie. Dla Ciebie (175 cm wzrostu) rower z górną rurą długą na 53cm raczej będzie za mały.
Pozdrawiam :-)



Dodaj odpowiedź