Skocz do zawartości


przerobienie kasety 9s na 10s camp veloce


12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_dominik28382_*

Gosc_dominik28382_*
  • Gość

Napisano 08 listopad 2011 - 21:25

mam kasetkę campa veloce 9s 12-23 i planuje przerobić na 10 s w następujący sposób:
-zakup uzywanego zniszczonego campa 10s w niskiej cenie (kasety)
-zdjęcie z niego dystansów pomiędzy zębatkami
-zakup dodatkowej zębatki campa np 11 zębowej
-założenie dystansów do 9s od 10 s
-poskładanie kasety veloce na przemian zębatka 9s ,dystans od 10s,zębatka 9s itd do 10 zębatki Moje pytanie brzmi czy jest taka możliwość ,pomyślałem o takim czymś ze wzg na cenę :myślę że taniej wyjdzie niż zakup nowej kasety czy choćby używanej.

#2 Gosc_bula_*

Gosc_bula_*
  • Gość

Napisano 11 listopad 2011 - 18:11

Wiem, że jest możliwość przekształcenia kasety 9 rzędowej na kasetę 8 rzędową, kupując zestaw podkładek do tej kombinacji (jakiej szer.? nie wiem). Bębenki 9/10s są węższe od 8.
Ta kombinacja jak wyżej jest możliwa tylko na bebenku 9/10s z prostych przyczyn, bo nie da się zwęzić koronek :) Wynikało by z tego ,że szerokość koronek jest taka sama w 8/9/10 rzędowych kasetach?!

#3 Gosc_Dominik_*

Gosc_Dominik_*
  • Gość

Napisano 11 listopad 2011 - 19:16

"Bębenki 9/10s są węższe od 8. "
W Campie 8/9/10 mają chyba taką samą szerokość, tylko w Shimano chyba jest taki bałagan.

#4 Gosc_bula_*

Gosc_bula_*
  • Gość

Napisano 11 listopad 2011 - 21:19

miał być pytajnik :) mierzyłem teraz szerokość bębna w sh 7rz i 8/9/10. węższy jest 7.

#5 Gosc_dominik28382_*

Gosc_dominik28382_*
  • Gość

Napisano 19 listopad 2011 - 22:42

dziękuje za odpowiedzi jednak kasetka idzie na sprzedaż ,wyszedłem z przekonania że prościej lecz drożej będzie mi załatwić kasetkę campa 10s niż dystanse do kasety campa, które z pewnością byłyby tańsze. Jeszcze jedno :

Zostawiając kasetę campa 10 s (nie zmieniając bębenka na SH bo znowu kolejne koszty z tym związane) czy w ogóle campagnol-skie kasety są kompatybilne z np Sh przerzutką lub SRAM-oską; wiem o innym systemie przełożenia liki w sram-ie 1:2 , ale to chyba tyczy sie do klamkomanetek i przerzutki, kaseta nie ma nic do tego ( tak mi sie wydaje)?

Moje pytanie wynika z tego że nie podoba mi się system zmiany kciukiem przełożeń w klamkomanetkach campagnolo ,przypomina mi to SH sora i jest nie wygodne w całkowitym pochyle podczas przekładania ,ich zaletą zaś jest ukryta linka pod owijką .Chcąc połączyć te 2 rzeczy chciałbym do kasety campa kupić naprzykład nowa ultegrę 6700 ,która zawiera te 2 cechy a więc ukrytą linkę i zmianę przełożeń drugą dźwignią za "dużą" klamką ,Sram ma trochę inny system ,ale również zdaje się wygodniejszy dla "aerodynamicznej" jazdy . Co o tym myślicie?

#6 Gosc_Dominik_*

Gosc_Dominik_*
  • Gość

Napisano 19 listopad 2011 - 22:57

Kaseta campagnolo 10s jest szersza niż shimano 10s i to nie o nanometry ale jakieś 1,5-2mm o ile dobrze pamiętam, będzie kicha żeby to ładnie ustawić, ale na pewno znajdą się tacy którym to nie przeszkadza :)

#7 outoftimeman

outoftimeman
  • Użytkownik
  • 873 postów
  • SkądPruszków

Napisano 19 listopad 2011 - 23:06

Polak potrafi :lol:

#8 Gosc_dominik28382_*

Gosc_dominik28382_*
  • Gość

Napisano 19 listopad 2011 - 23:16

czyli kicha myślałem że obejdzie się bez zmiany bębenka ale jednak nie , nie zakupie na pewno campa bo ten system mnie irytuje jeśli bd okazja to pewnie sram bo największa chrapkę mam właśnie na niego, jeszcze jedno nie ma różnicy między kasetami SH a sram? Dziękuję :lol:
Jeżeli chodzi o kompatybilność klamkomanetek sh i kasety campa to nic z tego ja miałem kiedyś przy klamkomanetkach tiagra 3x9 kasetę campa i nijak to nie szło wyregulować , najgorzej z redukcja bo tutaj żadna przerzutka nie wchodziła bez zarzutu w górę szły super dzięki twardej sprężynie przerzutki między innymi.Jakby ktoś miał srama używkę pisać na pw

#9 thorian

thorian
  • Użytkownik
  • 858 postów
  • SkądRoztocze

Napisano 20 listopad 2011 - 09:48

Dominik, powiedz mi, bo zdaje się, że Ty to przerabiałeś - jak działa kaseta shimano 10s z klamkomanetkami i przerzutką Campa 10s? Da radę jakoś sensownie to wyregulować?

#10 Gosc_Dominik_*

Gosc_Dominik_*
  • Gość

Napisano 20 listopad 2011 - 10:09

Nie da rady.
Słyszałem opinie, że to działa ładnie bez żadnych problemów ale u mnie tak nie było. Mowa o klamkach Veloce 2010, kaseta 6600 14-25, przerzutka veloce 2010. Problem był taki że manetki Campy 10s sa przystosowane do szerszej kasety więc, gdy przy kasecie Sh-no ustawi się pierwsze koronki że chodzą ładnie to pod koniec kasety zawsze gdzieś zdarzy się że przeskoczą 2 biegi zamiast jednego i kultura pracy jest fatalna, cały czas trajkotanie z tyłu.
Problem rozwiązałem tak, że włożyłem tą podkładkę która jest dołączana do kaset shimano w środek kasety między 6 i 7 koronkę licząc od najmniejszych, przez to całość dała się jakkolwiek wyregulować ale i tak często musiałem regulować baryłką na ramie żeby to jakoś działało. Równie wygodnie byłoby ręcznie naciągać linkę od dołu ramy aby wrzucać biegi :-o

#11 Jarek-LT

Jarek-LT
  • Użytkownik
  • 413 postów
  • SkądKolberg

Napisano 20 listopad 2011 - 13:44

Panowie niestety ale nie macie racji - DA SIĘ TO ZROBIĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
SAM NA TYM JEŻDŻĘ I JEST OK.

Cała filozofia opiera się przede wszystkim na suwmiarce - NIE NA OKO.
Owszem kaseta CAMPY jest szersza od SHIMANO - grubsze są koronki i grubsze są podkładki.

Dlatego w każdym przypadku zmiana podkładek z campy na sh lub odwrotnie nie wystarcza.

Należy zmierzyć wymiar do którego dążymy ( jedna koronka + jedna podkładka )obojętnie z jakiego systemu i tak dotrzeć podkładki na papierze ściernym lub szlifierce aby wymiar każdej koronki z podkładką był identyczny jak w oryginale na który przechodzimy.
Po przeszlifowaniu wszystkich podkładek obojętnie czy to z 8 czy z 9 czy cam. 10 składamy to w całość i porównujemy z całkowitą szerokością oryginalnej kasety.

Nie pamiętam teraz dokładnych wymiarów ale SH = 39,5mm a CAM. chyba 41,5mm.

Po doszlifowaniu podkładek i złożeniu w całość luzem powinniśmy uzyskać wymiar oko 0,2 do 0,3 mm szerzej jak całość ponieważ przy założonej kasecie i zaciśnięciu na bębenku nakrętka załatwi nam nasze nierówności i powinniśmy uzyskać zakładany wymiar.

-------------REGULACJA--------------------

O ile nie zrobiliśmy tego dokładnie regulację przeprowadza się od zębatki na której najczęściej jeżdzimy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A więc łańcuch powinien być ustawiony na naszej koronce idealnie na wprost, reszta naszych małych błędów przerzutka powinna obsłużyć to w górę lub w dół.

Jeżeli ostatnie koronki mamy na pająku regulację przerzutki przeprowadzamy w taki sam sposób lub na najszybszej koronce od pająka...

Jarek-LT
LUXTECH :lol:

#12 Gosc_dominik28382_*

Gosc_dominik28382_*
  • Gość

Napisano 20 listopad 2011 - 14:06

dziękuje ja wole nie piłować nic przy kasecie bo potem trudno jest ze sprzedażą
Dziękuje myślę że temat nie tylko mi sie przydał
jeszcze jedno powtórze kaseta sh do sram powinna sie naddać mimo innego systemu w sramie? :shock:

#13 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 20 listopad 2011 - 23:15

kaseta sh do sram powinna sie naddać mimo innego systemu w sramie?

- w przypadku kaset to innego systemu nie ma, kasety są ze sobą kompatybilne. Ale to zdecydowanie OT i nie ma nic wspólnego z przeróbką kasety 9s na 10s camp veloce...

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect




Dodaj odpowiedź