Jump to content


Suplementacja w kolarstwie


667 replies to this topic

#1 Gosc_Tompoz_*

Gosc_Tompoz_*
  • Gość

Posted 25 June 2008 - 10:07

Wkleje tu wypowiedz kolegi Serty pod tkaim nikiem jest na jednym z forów dla mnie to najbardizej wartosciow awypowiedz o suplach wkolasrtwie podparta doświadczeniami własnymi. Bo widzę że tka trochę sobie gadacie o kreatynie l-karnitynie trzeba troxchę to uszeregować

oto ta wypowiedz dla mnie bardoz wartosciowa nie ma wpolskim necie lepszej


" Aminokwasy BCAA
Jest to zdecydowanie podstawowy supel w sportach wytrzymałościowych. Zawsze należy zapodać na około 45 minut przed treningiem w ilośći około 5 gram w zależności od masy ciała. BCAA szczególnie się bardzo dobrze sprawdzają gdy trening odbywa się z dnia na dzień przez okres dłuższy niż 7 dni niektóre źródła donoszą że podczas tego rodzaju treningu utrata masy mięśniowej następuje właśnie po 6 dniu intensywnych ćwiczeń. Efekt stosowania to mniejsze bóle mięśni po oraz więcej energii zwłaszcza gdy trening jest dłuższy niż 1 godzinę. Stosowanie po treningu BCAA jest niekonieczne i nikt z ludzi których znam nie odczuł spektakularnego działania po treningu. Produkty polecane:
- Olimp BCAA MC - dobra jakość, cena bdb - zdecydowanie najlepszy wybór wśród zwykłych amin.

- Amino Anatol PQ - Dobre aminy fajnie działają ale cena odstrasza.
- Growth factor Nutrabolics - zdecydowany zwycięzca duża różnica w stosunku do zwykłych BCAA czuć już je znacznie przed treningiem - większa ochota na trening a podczas treningu wymiatają szczególnie przy interwałach - jeden minus to niestety cena!

GLUTAMINA
Zwykłej gluty niestety nie czuć w ogóle. Jedyny efekt bezsprzeczny to podniesienie odporności. Niektórzy wspominają także że stosowanie non stop przez kilka miesięcy przekłada się w lepsze postępy siłowo - wytrzymałościowe. Jednak sądze że warto brać nawet jako bariera antyoksydacyjną oraz poprawę sprawności systemu immunologicznego. Inaczej trochę rzecz przedstawia się w przypadku nowszych form l-glutaminy. Jak na razie acetyl zbiera pochlebne recenzje każdy z moich znajomych wspomina o lepszej regeneracji która wkońcu jest odczuwalna. Szególnie dobroczynne działanie czuć po kilku dniach ostrego katowania.
- L-Glutamina ( osobiście polecam Olimpa i Treca t6) - jw. Bez rewelacji ale można zapodać jak ma się $
- NAG San dla nie zdecydowany zwycięzca jakość - cena
- Glutabolic Nutrabolics - fajnie brać przed snem albo po treningu ale Nag imo lepszy.
ANTYOKSYDANTY
To podstawowa grupa suplementów często niedoceniana sam się przekonałem dopiero niedawno o ich zbawiennym wpływie. Działanie jest łatwo odczuwalne po treningu w który trwał powiedzmy 2 -3 godziny i był przeprowadzany na 90 - 100% możliwości, bez antyoksydantów występuje zdecydowane przytłumienie umysłowe na kilka ładnych godzin tzn. czujemy się maksymalnie " struci " psychicznie. Ważne jest żeby porcje antyoksydantów przyjmować zarówno przed jak i po treningu. Co do produktów to:
-mieszanka: β - karoten, Wit. C, Koenzym Q10, Wit. E
- ALA np.: Olimp
- Likopen - szkoda że tak cholernie drogi/
- Radox z Syntraxa dla mnie po prostu bajer.
Witaminy i minerały.
Kolejna podstawowa rzecz a tak często zaniedbywana. Mogę powiedzieć że jako jeden z niewielu czuje działanie zestawów witamin i to nie tylko w kwestii prozdrowotnej ale również wytrzymałościowej. Zawsze staram się brać w ostatnim posiłku przed treningowym i w tedy czuje jakby ciągłość energetyczną tzn nie ma zmian w dopływie energii i nawet po ostrym interwale wszystko jest w miare ok. i nie potrzebuje przerwy kilku minutowej aby dojść do siebie. Ulubione zestawy:
- Special Two - NOW
- Daily formula - Universal

Prozdrowotne:

Ja niemam wątpliwości i zwasze włanczam do diety
Omega 3 Trec/Olimp

Kreatyny

Kontrowersyjny supel w sportach wytrzymałościowych ale bardzo przydatny jeżeli ktoś umie go dobrze stosować. Suplementacja cały czas nie ma sensu warto włączyć natomiast w okresie robienia wytrzymałości-siłowej. Oczywiście mono odpada z góry z powodu retencji wody. Jabłczan sprawdza mi się całkiem dobrze ale preferuje stacki. Tylko jest jedno ale duże ilości aakg przed treningiem to samobójstwo po pewnym czasie nogi puchną tak niesamowicie że dalszy ruch jest prawie niemożliwy. Maksymalna dawka przed treningiem aakg to góra 1 gram ale i ta dawka już przeszkadza nieco. Warto natomiast stosować po treningu ja biore 0,3 - 0,5, porcji XP po treningu i jest rewelacja ale szczególy w zastosowaniu regeneracyjną znajdą się nieco puzniej. Wato też uważać z ilością kreatyny optymalna dawka podczas cyklu siłowego to 3-4 gramy puzniej wielu moich znajomych zauważyło problemy z np bardzo szybkim biegiem a w kolarstwie z utrzymaniem wysokiej kadencji. Teraz o produktach:
- CLOUT MAN dla mnie rewelacyjny stack który można bezpośrednio brać przed treningiem nie ma takich problemów jak w przypadku innych opartych na aakg, ostatnio znajomy piłkarz testuje nowego clouta i sobie chwali, dla niego jest lepszy od starej wersji.
- TCM - może być od biedy ale na siłce podczas robienia bazy zawiódł mnie totalnie.
- CP - po treningu bardzo fajnie działa. Przed nie stosowałem ani nikt z moich znajomych też nie brał.
- Ester - Hitec - bardzo fajna sprawa wole go od jabłczanu no i cena bardzo korzystna.


Regeneracja po treningowa.
Oprócz wspomnianych już wyżej produktów o takim zastosowaniu podstawową role spełniają oczywiście węglowodany i elektrolity. Od razu po treningu najlepiej zastosować około 50 - 100 gram carbo rozpuszczonego na co najmniej 750 ml wody jeżeli mamy produkty z minerałami jak aspargin lub inne też ważne jest dołączenie ich. W dalszej części po treningu fajnie jest zastosować białko szczególnie w postaci izolatu ale niekoniecznie , dla osób nie cirpiących na brak gotówki dobrym rozwiązaniem są też aminy. Ja przedstawie kilka moich ulubionych mieszanek które potrafią zdziałać cuda :
- Mieszanka porcja - Lean Energy 4Ever Fit (20gram) + 40 gram carbo BX + O,3-0,5 porcji XP + 10 gram glutaminy. - taki stac potrafi postawić na nogi nawet umarłego
- Aminy z Ultimata Nutrition - dla mnie bardzo fajne rozwiązanie
- Z-force - testuje od niedawna bardzo fajnie się sprawdza jeżeli chodzi o powrót do równowagi hormonalnej ale warto było by jeszcze deo porcji tego dorzucić Tribulusa np. z Olimpu

HMB

W sportach wytrzymałościowych bardzo dobry supel oczywiście jego działanie nie jest odczuwalne od razu ale po dłuższym okresie stosowania wyrażnie poprawia się wytrzymałość siłowa, kolejnym plusem jest szybsza regeneracja. Jednak te opinie są na podstawie kilku osób ponieważ na niektórych ten "cudowny" proch nie działa w ogóle . Jeżeli chodzi o produkt to zdecydowanie najlepiej wychodzi HMB Z Olimpa więc mogę je śmiało polecić. Przy treningu kolarskim nie polacem stosowania przed treningiem niewiem dokońca czemu tak jest ale mam wrazenie że zakłuca przemiany energetyczne organizmu szczególnie pod koniec bardzo długich treningów jest to być może skutkiem antykatabolicznych właściwośći a przez to ogranicza korzystanie organizmu z zasobów białkowych. Jeżeli chodzi o zastosowanie w bieganiu to imo przed treningiem można spokojnie brać i fajnie wtedy się je odczuwa tzn mniejszyból nóg szczególnie jak biegniemy z przerwami albo robimy sprinty.


Dopalacze przedtreningowe.
Wybór jest bardzo duży więc od razu przejde do rzeczy:
-life energgy z Treca - Bardzo fajnie pobudza i nie powoduje dużych wahań samopoczucia szczególnie w przypadku bardzo długich treningów, Zazwyczaj stosuje się 2 tab na około 30 minut przed treningiem. W przypadku biegania bardzo fajnie sprawdza się połaczenie Kofta krystaliczna + tauryna daje lepszy dopierd ale na około 60 minut bo potem odcina "prąd"
Fajnie wychodzi połaczenie lifa z Kofta i tauryną dla mnie jest to najlepsze zestawienie przed bieganiem.
- No -Xplode - to dopiero efektywny proch ale trzeba bardzo ostrożnie dawkować maksymalnie 0,5 porcji i przy treningach nie dłuższych niż 60 minut w przypadku dłuższych najlepiej zastosować 0,3 porcje. Preparat ten znacznie podnosi wytrzymałość siłową no i oczywiście fajnie pobudza niestety przy za dłużej ilości bądź za długim treningu puchną nogi i jest już po krzyku. Idealnie nadaje się on do czasówek w kolarstwie szczególnie po płaskim terenie. Zastosowanie w przypadku biegania znikome.
- BODY OCTANE - Rewelacja produkt który jako jedyny wyrażnie podnosi wydolność tlenową, najlepiej jednak też stosować 0,5 porcji co daje 1,8 grama cytruliny. Puchnięcie podczas treningu jest trochę inne niż w przypadku AAKG ale niemniej jednak przy długim treningu stanowi to problem. Również podnosi wytrzymałoś siłową bardzo ładnie. Ale dla tej wydolności warto Cena: no cóż dobry produkt duża cena.
-Tight- Oprócz bezsprzecznych zalet jeżeli chodzi o odchudzanie daje bardzo fajnego kopa ale przy planowanym treningu ponad 2 h i intensywnośći powyżej 80-90% nie ma sesu bo szybko kończy się energia. Jak najbardziej można do biegania.
-O EFCE nie będę nic pisał )


teraz poszczególone zestawy niezbędnych suplementów w celu osiągnięcia nalepswzych możliwych wyników:
1. kolarstwo - Cykl przygotowawczy - tzw objętościówka ( wytrzymałość )
- BCAA - np. Olimp MC - w cylu objętościowym nie ma sensu inwestować w Growth Factory bo nie o wyniki narazie tu chodzi.
- NAG - Z uwagi na wiele godzin spędzanych na rowerze regeneracja to podstawa
- Antyoksydant y : Zestawienie Beta karotenu np. Olimp, Koenzym Q10, ALA
- Prozdrowotne : Omega 3
- Witaminy i minerały np: Daily Formula Universal.
- L-karnityna
- Universal Fat burners 110tab .
2. kolarstwo - cykl siłowy .
- BCAA Olimp MC
- NAG
- CLOUT
- NO-XPLODE
- AMINO 2002 ULTIMATE
- ANTYOKSYDANTY jw
- Prozdrowotne jw. + kolagen
- Mieszanka porcja Lean Energy 4Ever Fit (20gram) + 25 gram CarbO BX
3. kolarstwo - cykl wydolnościowo - szybkościowy
- BCAA MC Olimp
- NAG
- BODY OCTANE
- Ester HITec max 2-3 gramy na dobe, albo Clout 0,5 porcji
- antyoksydanty + Prozdrowotne ( może być bez kiolagenu ) + Witaminy i min.
- Liffe energgy
4. kol. - cykl startowy
- Growth Fctory
- NAG
- RADOX + pozostałe antyoksydanty
- Cerebro - Syntrax
- kreatyna*- rodzaj i ilość muszą być dobrane indywidualnie
- Liffe energy
- Zestawy regeneracyjne ( carbo + leane energgy + glutamina + ewentualnie XP*) Zestawy energetyczne żele, batony itp
- Prozdrwowtne tj, Omega 3 + witaminy Special Two
- Amino 2002 ultimate
- l-karnityna


Cykl siłowy trwa zazwyczaj 3-4 tygodnie i wtedy stosuje 1 porcje CLOUTA przed treningiem oraz w zestawie regeneracyjnym stosuje 0,3-0,5 porcji XP ( tyle wystarcza do lepszej regeneracji a 4-5 gramy kreatyny to idealna ilość przynajmniej w sportach wytrzymałościowych)
Następny cykl zaraz po siłowym trwa również około 4 tygodni w zależności od sezonu i wtedy osobiscie preferuje 0,5 porcji Clouta i w staku regeneracyjnym troche XP około 1/4 porcji co daje łącznie około 2,5 g czystej kreatyny. W cyklu startowym zazwyczaj kreatyny w ogóle nie stosuje "



oto wypowiedz tego kolegi zapraszam do dyskusji

#2 ERDE

ERDE
  • Użytkownik
  • 1,010 posts
  • SkądLublin

Posted 25 June 2008 - 11:12

bardzo fajne kompedium wiedzy, tylko czy prawdziwe?

#3 AdamL

AdamL
  • Użytkownik
  • 4 posts
  • SkądWejherowo

Posted 25 June 2008 - 11:56

Czyli zamiast zdrowo się odżywiać i mocno trenować jedzcie garściami chemię, a wyniki przyjdą same. :lol:
  • big75 and sts like this

#4 Gosc_Tompoz_*

Gosc_Tompoz_*
  • Gość

Posted 25 June 2008 - 13:15

Prawdziwe bardzo prawdziwe. A co do wypowiedzi drugiego kolegi to brać suple i dobrze odżywiać się jednoczesnie nie można. A dla kolegi izotonik labo baton energetyczny czy żel to nie suplement ?


Tompoz

#5 gazela93

gazela93
  • Użytkownik
  • 117 posts
  • SkądTarnowskie Góry

Posted 25 June 2008 - 15:34

Co o tym myślicie cena przystępna http://www.sklepzodz...cb5fd496c1f8b5f

i czy warto to kupować??

#6 yasiu

yasiu
  • Użytkownik
  • 310 posts
  • SkądWarszawa

Posted 25 June 2008 - 18:12

gazela93 masz 14 lat. nie wiem od ilu jezdzisz ale strzelam ze nie wiecej niz od 2 lat. jak sie porofesjonalnie trenuje to odzywek nie powinno sie brac wczesniej niz po 2 roku. pozatym w twoim wieku jak organizm sie rozwija itp itd suplementacja nie jest wskazana.
jedz mineraly, witaminy, duzo warzyw i owocow
i zbilansowana dieta
tyle

#7 Gosc_Arek_*

Gosc_Arek_*
  • Gość

Posted 25 June 2008 - 19:58

Dokładnie, popieram wypowiedź przedmówcy. Jeżeli już teraz zaczniesz suplementację organizmu, to nauczy się on tego i będzie chciał coraz więcej. A co zrobisz za 6 lat, kiedy dopiero będziesz mógł zacząć myśleć o profesjonalnym kolarstwie? Póki co odpuść sobie, na pewno nie masz tak wymagających jednostek treningowych aby korzystać ze wsparcia chemii. Dobra dieta wystarczy.

#8 Miguel

Miguel
  • Użytkownik
  • 840 posts
  • SkądGOP - Będzin

Posted 25 June 2008 - 20:28

A chyba się nie katujesz na tych treningach 6-7 dni w tygodniu? ;-) Sen, zdrowe odżywianie wystarczą. Ja do tego dorzucam izotoniki na trudnych treningach, ale to tylko jak jest bardzo ciepło. :-)

#9 yasiu

yasiu
  • Użytkownik
  • 310 posts
  • SkądWarszawa

Posted 25 June 2008 - 21:03

izotoniki na trudnych treningach

tu jezaeli ktos rozrabia sam z proszku to nalezy robiec to dokladnie wedlug przepisu
dostarczajac za duzo lub za malo wody izotoniki zle dzialaja
w jednym przypadku odwadniaja komorki w drugim przewadniaja

z forum http://www.sfd.pl/Na...ty-t321084.html

Skład napoju ma ogromne znaczenie. Badania wykazują, że:
zbyt duża ilość węglowodanów spowalnia wchłanianie płynu
mieszanka prostych węglowodanów (np. sacharozy, glukozy i fruktozy) przy niezbyt dużym stężeniu może przyspieszyć wchłanianie płynów
ważna jest zawartość sodu. Wystarczająca ilość sodu w napoju będzie aktywizowała mechanizm pragnienia aby zwiększyć częstotliwość picia i tym samym polepszyć poziom płynów w organizmie.
duże znaczenie ma smak. Jeśli nie jest odpowiedni, ilość wypitego płynu będzie mniejsza, co nie zapewni odpowiedniej hydratacji.


nie mylic napoji izotonicznych z tigerami itp
te ostatnie wszelkiego rodzaju redbulle itp sa niezdrowe przy dlugotrwalym stosowaniu. zmuszaja one organizm do nadprzecietnego wysilku
organizm nie wysyla bodzcow sugerujacych zmeczenie i katujemy sie
jasne raz w miesiacu czy dwa nie zaszkodzi ale codzienne picie jest niewskazane

a no i co do suplementacji
nie nalezy uwazac ze suplementacja zrobii z nas lensów armstrongów ;]

#10 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1,165 posts
  • SkądWarszawa

Posted 25 June 2008 - 21:24

konkluzja: trening to podstawa, natomiast suplementacja może sprawić że efekty naszych treningów będą lepiej widoczne :lol:

#11 Gosc_Tompoz_*

Gosc_Tompoz_*
  • Gość

Posted 26 June 2008 - 07:01

Kolego Gazelle to co tu zarzuciłes jest to odżywka z białkiem dla spostowców sportów w budowaniu masy mieśniowej. Dla NAS KOLARZY BARDOZ DOBRYM ŻRÓDŁEM BIAŁKA A DOKŁADNEI AMINOKWASÓW SA AMINOKWASY BCAA SZCZEGÓLNIE SĄ TO AMINOKWASY USUWAJĄCE ZMĘCZENIE PODCZAS CODZIENNYCH Z DNIA NA DZIEŃ CIEZKICH TRENINGÓW. mOIM ZDANIEM NAJLEPSZYM BCAA JEST http://www.suple.us/...hp?cmd=2&id=390

Tompoz

#12 Gosc_Klaudiusz_*

Gosc_Klaudiusz_*
  • Gość

Posted 26 June 2008 - 08:02

Heheheh suple fajne ale proponuje zaczac od ulozenia diety bez niej nie ma co wtapiac kasy na suple bo nic nie dadza, ogolnie suplementy sluza do bilansowania diety a nie do jedzenia od tak

#13 gazela93

gazela93
  • Użytkownik
  • 117 posts
  • SkądTarnowskie Góry

Posted 26 June 2008 - 09:52

troche kasy a jakis tańszy zamiennik ale również dobry

#14 Gosc_Tompoz_*

Gosc_Tompoz_*
  • Gość

Posted 26 June 2008 - 13:34

jak masz zamiar brac BCAA to proponuje to szczególnie gdy mas zokres cieżkich treningów zdnia na dzień bądz okres częstych startów. Ale jesli trenujesz lekko to nie. Co do brania to dobrze jest brać dawke przed treningiem np. 30 minut a druga dawkę rozpuszcozna wbidonie. A gdy nie masz tyle kasy to poł dawki przed treningiem a drugie pół wbidon


Tompoz

#15 yasiu

yasiu
  • Użytkownik
  • 310 posts
  • SkądWarszawa

Posted 26 June 2008 - 14:49

okres cieżkich treningów

ciezki znaczy powiedzmy 100-150km
nie 30km

#16 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1,165 posts
  • SkądWarszawa

Posted 26 June 2008 - 17:42

ciezki znaczy powiedzmy 100-150km
nie 30km


bez przesady, wg mnie nie trzeba robić wcale 100-150km, aby można to było uznać za ciężki trening, ja np. najczęściej robię trening 60km i nie uważam aby był lekki :lol:

#17 Gosc_Arek_*

Gosc_Arek_*
  • Gość

Posted 26 June 2008 - 20:03

Tyle zazwyczaj trenują orlicy i elita, gdzie można wg mnie stosować suplementację na zaawansowanym poziomie. Wcześniej jedynie sporadycznie, gdyż nie ma takiej konieczności. Po 60km, bez urazy, ale trenują juniorzy młodsi. Znam nawet zawodników, dla których jazda poniżej 100km jest przejażdżką

#18 yasiu

yasiu
  • Użytkownik
  • 310 posts
  • SkądWarszawa

Posted 26 June 2008 - 20:51

zawodnicyu przejezdzaja w sezonie kolo 50 000
co daje 1 000 na tydzien przy dwuch tygodniach wakacji
czyli przy 6 dniach jazdy bedzie to 167 km dziennie ;]

#19 Gosc_@ndy_*

Gosc_@ndy_*
  • Gość

Posted 26 June 2008 - 21:26

http://www.nutrend.c...0/isodrinx.aspx
http://www.nutrend.c...carbosnack.aspx
ja dziś to kupiłem, nie znam się kompletnie na tej całej suplementacji ale na maraton powinno mi wystarczyć ;]

#20 Darek80

Darek80
  • Użytkownik
  • 339 posts
  • Skądokolice Łowicza

Posted 26 June 2008 - 22:24

Ostatnio 30 km zmęczyło mnie do granic wytrzymałości - robiłem sobie czasówkę na OK.
Inny razem przejechałem ponad 150 km na szosie i za bardzo zmęczenia nie odczułem.
Stosuje jedynie napoje izotoniczne i na dłuższe kręcenie coś na ząb (batony , banany). Staram się regularnie brać magnez + B6 i jeść możliwie dużo pomidorów (potas). Myślałem kiedyś nad kreatyną ale w końcu jestem tylko amatorem i pedałuje dla zabawy.



Reply to this topic