Skocz do zawartości


Zdjęcie

Potrzebny offset czy nie?


13 odpowiedzi w tym temacie

#1 maccacus

maccacus
  • Użytkownik
  • 494 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 12 luty 2012 - 17:51

Jak w tytule. Czy w takim ustawieniu siodła względem sztycy muszę zmienić sztycę na jakąś z offsetem czy mogę jeździć na tej obecnej (siodło jest prawie na maxa cofnięte)? Dodam, że chętny do wymiany sztycy zbytnio nie jestem bo są inne wydatki a ta Smica podoba mi się jeśli chodzi o wagę jak i regulację.

Dołączona grafika

#2 pimpf

pimpf
  • Użytkownik
  • 415 postów
  • SkądwAw

Napisano 12 luty 2012 - 18:34

kurcze, trochę daleko. a nie masz "podziałki" na prętach?

każdy dźwiga swoje brzemię
HongFu HF-FM039 - 6871,2g
Radon ZR Race - 8222,8g


#3 Gosc_KeNaJ_*

Gosc_KeNaJ_*
  • Gość

Napisano 12 luty 2012 - 18:40

Jeżeli nie ważysz przesadnie dużo to nie powinno być problemu. Jak jedziesz nie słychać żadnych trzasków? Część sztyc (ram) ma to do siebie że trzeszczy gdy siodło jest za daleko w jarzmie.

#4 bezdred

bezdred
  • Użytkownik
  • 491 postów
  • SkądPTB

Napisano 12 luty 2012 - 18:43

Ja w odwrotną stronę miałem sytuację i kupiłem nową sztycę z zero offset ale to przez to, że starą ostro porysowałem przekładając ją do innego roweru gdzie już została na stałe. U mnie nic się nie działo z prętami przy 75 kg, które mam. Ja bym zostawił jeśli miałbym lepsze wydatki na głowie.

#5 maccacus

maccacus
  • Użytkownik
  • 494 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 12 luty 2012 - 18:54

Ważę 72kg. Pręty są ze stali Cr-Mo a podziałka kończy się w połowie długości jarzemka (jak się przyjrzeć to na zdjęciu to widać).
Hmmm.... sam nie wiem. Ale skoro mówicie, że nic się nie powinno dziać to chyba zostanę przy obecnej. Wydaje mi się, że jedynym niebezpieczeństwem jest ryzyko wygięcia prętów w siodle bo sztyca raczej pęknąć nie powinna.

#6 pimpf

pimpf
  • Użytkownik
  • 415 postów
  • SkądwAw

Napisano 12 luty 2012 - 19:38

pewnie najpierw powyginasz pręty.
a może ciut dłuższy mostek?

każdy dźwiga swoje brzemię
HongFu HF-FM039 - 6871,2g
Radon ZR Race - 8222,8g


#7 maccacus

maccacus
  • Użytkownik
  • 494 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 12 luty 2012 - 19:47

pimpf, moim zdaniem zmiana mostka mija się z celem bo priorytetem jest wg mnie ustawienie siodła do suportu czyli tak aby noga prawidłowo pracowała a dopiero potem pod ten wymiar dobiera się długość mostka. Przynajmniej tak mi się wydaje.

#8 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 12 luty 2012 - 20:32

maccaus, poszukaj sztycy z offsetem 10-15 mm max, nie podpowiem Ci jakiej firmy, ale są takie sztyce i optycznie będzie super.
Tak jak teraz masz nie powinno nic sie dziać.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#9 BUBUs

BUBUs
  • Użytkownik
  • 335 postów
  • SkądPabianice

Napisano 12 luty 2012 - 21:05

Mam tak samo w rowerze crossowym. Przez ok 1500 km nie było żadnych problemów, nic mi nie trzaska, nie wygina się.

#10 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 12 luty 2012 - 21:17

Jeśli ustawienie siodła względem suportu jest odpowiednie ze względu na kolana (choć dziwne wizualnie), to może tak zostać. Przez to może się poprawić amortyzacja siodła przy siedzeniu na tylnej jego części - lekki jesteś, to pręty giąć się nie powinny.

Gdybyś jednak szukał sztycy z małym offsetem, to mam dwie propozycje:
http://rower.com.pl/...Path=1472_34_77 - na różne średnice
http://www.bike-cent...-6-300mm-sztyca - dostępna tylko o średnicy 31,6mm.

Mam obydwie i regulacja kata jest płynna. Tą pierwszą podpowiedziano mi na naszym forum z resztą :-D

"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#11 quba22

quba22
  • Użytkownik
  • 33 postów
  • Skądwoj. małopolskie

Napisano 12 luty 2012 - 21:50

Przepraszam, że może tak nie na temat, ale sam jestem teraz przy wyborze sztycy i do końca nie wiem co to jest ten offset. Czy jest to możliwość regulacji pochylenia siodła ?

Ta smica z tego co widze to chyba też ma mażliwość regulacji.

Nigdzie nie moge znaleźć odpowiedzi :-( każdy kiedyś zaczynał od zera :-), a ja nie mam sie za bardzo od kogo uczyć i jedyną skarbnica wiedzy jest dla mnie internet :-)

#12 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 12 luty 2012 - 21:59

Przepraszam, że może tak nie na temat, ale sam jestem teraz przy wyborze sztycy i do końca nie wiem co to jest ten offset. Czy jest to możliwość regulacji pochylenia siodła ?

Ta smica z tego co widze to chyba też ma mażliwość regulacji.

Nigdzie nie moge znaleźć odpowiedzi :-( każdy kiedyś zaczynał od zera :-), a ja nie mam sie za bardzo od kogo uczyć i jedyną skarbnica wiedzy jest dla mnie internet :-)


Offset to przemieszczenie środka jarzemka do tyłu - chodzi o to by centralna część jarzemka była bardziej z tyłu niżeli środek rurki sztycy. Dzięki temu twoja pupa ma możliwość być zazwyczaj 2cm dalej z tyłu niż przy sztycach prostych.

Jak nie wyraźnie wyjaśniłem to tutaj masz foty:

Z offsetem:
Dołączona grafika

bez offsetu:
Dołączona grafika

#13 quba22

quba22
  • Użytkownik
  • 33 postów
  • Skądwoj. małopolskie

Napisano 12 luty 2012 - 22:10

kobrys, Wielkie dzieki za wyjaśnienie :)

#14 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 12 luty 2012 - 22:23

maccacus, ja jeszcze powiem od siebie tyle, że w MTB mam dokładnie taką samą sytuację.

Rower kupowałem w odpowiednim rozmiarze, ale geometria jego jest dziwna (co zauważają we wszystkich testach) i rower jest delikatnie przykrótkawy. W efekcie by mieć pozycję jakiej pożąda moje ciału musiałem siodło przesunąć maksymalnie do tyłu zupełnie jak ty.
Moim problemem jest to, że seatback już jest i większego nie będzie, a na domiar złego w trudnym terenie jego rurki lubią podzwonić takim pustym metalicznym głosem. Irytujące, ale siodło jest też idealnie pod mój tyłek i jestem w sytuacji patowej. Z tym, że mój tyłek waży 90kg i to jest decydującym czynnikiem bo na asfaltach nic nie słychać go.



Dodaj odpowiedź