Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zapalenie kaletki


8 odpowiedzi w tym temacie

#1 krzysio dm

krzysio dm
  • Użytkownik
  • 87 postów
  • Skądlublin

Napisano 02 kwiecień 2012 - 14:16

Witam.Jakiś czas temu zaczęło boleć mnie kolano ,pobadaniu USG okazało się że mam zapalenie kaletki maziowej mięśnia półbłoniastego.Zwracam się z pytaniem do forowiczów czy może ktoś miał podobną kontuzję a jeżeli tak to jak była leczona i ile trwał powrót do treningów?

#2 Bodi

Bodi
  • Użytkownik
  • 168 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 02 kwiecień 2012 - 20:41

...miałem ściąganą wode z kolana czterokrotnie.Nie wiem czy tez masz takie objawy.U mnie skończyło się włożeniem w gips na 3 tygodnie.Ból był nie do zniesienia.Płyn był tak gęsty i koloru mleka w tubce karmelowego.Nie mogłem nogi zgiąć.Konkretnie to było:"Zapalenie kaletki przedrzepkowej ze znacznym odczynem kolana i podudzia.

#3 radziobiker

radziobiker
  • Użytkownik
  • 138 postów
  • SkądBożepole Małe

Napisano 23 kwiecień 2012 - 20:14

Z własnego doświadczenia wiem, że nie należy tego bagatelizować. Udaj się do dobrego ortopedy i rozpocznij leczenie. Powrót na rower po całkowitym wyleczeniu (ja na początku za szybko wróciłem na rower, powrót kontuzji i prawie przez rok bez roweru). Jakbym mógł jeszcze w tym temacie coś pomóc to proszę pisać.
Pozdrawiam

#4 krzysio dm

krzysio dm
  • Użytkownik
  • 87 postów
  • Skądlublin

Napisano 11 sierpień 2012 - 14:56

Odświeżam temat.Ponad mięsiąc temu zrobiłem ponownie USG ścięgna i okazało się że dalej jest płyn w kaletce.Pan doktor kazał zrobić miesiąc przerwy, smarować maścią, założyć stabilizator i będzie ok.Niestety ok nie jest,może ktoś zna dobrego fizjoterapeutę z Lublina który pomoże w tej sprawie albo sam miał czy ma podobny problem i jak się leczył.
Pozdrawiam.

#5 Bodi

Bodi
  • Użytkownik
  • 168 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 14 sierpień 2012 - 19:33

...ten płyn niestety będzie się zbierał i to w większej ilości.Ja miałem szynę i brałem antybiotyk Detralex i jakiś przeciwbakteryjny.

#6 Mediana

Mediana
  • Użytkownik
  • 410 postów
  • SkądLublin

Napisano 14 sierpień 2012 - 20:29

Cze Krzychu.

No to masz patologię. :P
Przeciążyłeś lub nie.

Miałem to samo w wieku ok. 15 lat i kilka razy ściągany płyn, który się pojawiał i pojawiał...
Dałem sobie spokój i żyłem z tym płynem po jakiś czasie organizm sam go wchłonął.
Tak wyglądało leczenie.

Wypośrodkój i wracaj do zdrowia. :)

Pozdr.
R....

Merida Scultura Disc 6000 - Black  Power :)


#7 Jaroo2

Jaroo2
  • Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 09 wrzesień 2022 - 10:44

Znalazłem coś takiego. Może się komuś przydać. Ja osobiście próbowałem lasera z dobrym skutkiem.

 

Kaletka maziowa kolana

W obrębie stawu kolanowego zlokalizowane są trzy kaletki maziowe: kaletka nadrzepkowa, przedrzepkowa i podrzepkowa. Ich zadaniem jest amortyzacja stawu kolanowego. Ze względu na swoje centralne położenie najbardziej narażona na urazy jest kaletka przedrzepkowa.

 

Zapalenie kaletki przedrzepkowej jest wywołane najczęściej mikrourazami w jej obrębie z powodu ucisku. Dotyczy to szczególnie zawodów narażonych na przewlekłe przebywanie w pozycji klęczącej, na przykład monterów podłóg, pokojówek, hydraulików. Nierzadko może to też spowodować stan zapalny innych kaletek w obrębie stawu kolanowego.

 

Zapalenie kaletki przedrzepkowej – objawy

Podobnie jak w przypadku stawu łokciowego, zapalenie kaletki przedrzepkowej objawia się typowymi symptomami. Zwykle pojawia się gorączka, obrzęk, zaczerwienienie i miejscowe zwiększenie temperatury w obrębie kolana. 

Częstym symptomem jest także ograniczenie ruchomości stawu podczas jego zginania i prostowania. Objawem towarzyszącym zapaleniu kaletki maziowej jest także ból kolana. Zwykle ma on charakter miejscowy, jednak może też promieniować do całej kończyny dolnej. Pacjent może także zgłaszać uczucie tkliwości i drętwienia w kolanie.

 

Ćwiczenia na zapalenie kaletki przedrzepkowej

  1. Usiądź na krześle z nogami ugiętymi pod kątem 90° w stawie kolanowym
  2. Wyprostuj nogę napinając przy tym udo
  3. Unieś nogę na około 10cm i przytrzymaj w tej pozycji 10-15 sekund
  4. Powtórz 5 razy

 

Zapalenie kaletki przedrzepkowej – czy można chodzić ?

W początkowym etapie zapalenia kaletki przedrzepkowej zaleca się maksymalne ograniczenie ruchów wykonywanych w stawie kolanowym. Przez pierwsze kilka dni, ze względu na bolące kolana, chodzenie powinno więc odbywać się powoli, spokojnie, z nogą w miarę możliwości wyprostowaną.

 

Jak długo trwa zapalenie kaletki przedrzepkowej?

Zapalenie kaletki przedrzepkowej może trwać od kilku dni do kilku tygodni w zależności od ciężkości przypadku. Jeśli wymagana jest operacja, rekonwalescencja po zabiegu może trwać do 2-3 miesięcy.

 

Terapia fizyklana

W przypadku stanu zapalnego kaletki stawu łokciowego niezwykłą skutecznością wykazują się metody fizykoterapii. Podobnie jak w przypadku kaletki podbarkowej doskonałą techniką jest HILT, czyli laser wysokoenergetyczny, który za pomocą celowanej wiązki światła w sposób bezinwazyjny niweluje stan zapalny w okolicy, na którą oddziałuje. HILT zmniejsza objawy bólowe, poprawia mobilność i znacznie przyspiesza regenerację stawu łokciowego.

Dającą doskonałe efekty metodą jest także krioterapia, czyli technika poddania chorobowo zmienionego miejsca działaniu niskich temperatur. Ma ona działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe. Wspomaga także pracę naczyń krwionośnych i przyspiesza gojenie.

Inną stosowaną techniką jest elektrostymulacja prądem o niskiej częstotliwości TENS. Jest to nieinwazyjna metoda polegająca na przezskórnej elektrostymulacji nerwów. Prądy podawane są w krótkich impulsach i wykazują działanie przeciwbólowe, co świetnie sprawdza się w przypadku stanów zapalnych kaletki łokciowej.

Wysoką skutecznością wykazują się także inne metody, między innymi magnetoterapia, fala uderzeniowa lub ultradźwięki.

 

Źródło: https://centrum-kore...letki-maziowej/

 

 

 

 

 

 

 



#8 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2204 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 wrzesień 2022 - 12:44

Najważniejsze to usunąć przyczynę powodującą uraz (o czym piszesz w innym wątku). A potem to już czekać aż organizm się zregeneruje, albo przyspieszyć ten proces zabiegami, ćwiczeniami itp.

#9 Jaroo2

Jaroo2
  • Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 09 wrzesień 2022 - 15:52

No dokładnie. To siodełko mnie oświeciło. :D





Dodaj odpowiedź