Skocz do zawartości


Zdjęcie

Interpretacja EKG


56 odpowiedzi w tym temacie

#21 Gosc_Jelitek_*

Gosc_Jelitek_*
  • Gość

Napisano 03 czerwiec 2012 - 20:09

To tętno to jakiś błąd.
Moim zdaniem EKG jest ok i jest w granicach normy.
Powtórzyć nie zaszkodzi, ale podstawowe pytanie. Miałeś jakieś objawy że je robiłeś czy po prostu tak profilaktycznie ??

#22 Adriana

Adriana
  • Użytkownik
  • 122 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 03 czerwiec 2012 - 20:47

jak ci nie szkoda pare zł na EKG prywatne to podzwoń po wsi i wypytaj gdzie robią komputerowo, programy komputerowe same analizują. jak znajde moje stare EKG z kompa to ci pokaże

#23 Adriana

Adriana
  • Użytkownik
  • 122 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 03 czerwiec 2012 - 21:04

Mom, haha :D
to sprzed 8 lat, jak serduszko było jeszcze cacy. Później trochę pocierpiało i się popsuło :(

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

#24 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 04 czerwiec 2012 - 09:43

Jelitek napisał/a:
Moim zdaniem EKG jest ok i jest w granicach normy.


dzięki za odpowiedź.

Jelitek napisał/a:
Miałeś jakieś objawy że je robiłeś czy po prostu tak profilaktycznie ??


Miałem trochę problemów z nadciśnieniem, ponieważ wykazywałem się sporą nadwagę, ale teraz już udało mi się zrzucić kilkanaście kg i ciśnienie mierzone w domu jest w normie. Druga rzecz jak mam mierzone ciśnienie u lekarza rodzinnego, to zawsze wychodzą wartości bliskie 160 :) syndrom białego fartucha, zresztą ja nawet jak wchodzę do dentysty, przychodni czy szpitala i poczuje ten zapach, to umieram-i dlatego dostałem skierowanie do kardiologa. W domu jak mierze mam 130. Kardiolog (w przychodni państwowej) jak zmierzyła, to wysłała mnie na EKG (jak się domyślam aparat był stary jak świat, a nie komputerowy). Obejrzała i powiedziała, że to pewnie emocje (w ogóle spóźniła się 2 godziny i nawet nie mogłem z nią pogadać, a ja jestem ciekawski i zawsze lubię się coś tam więcej dowiedzieć o swoich badaniach), . Poza tym dała skierowanie, na te badania-sód, potas, TSH. Do kardiolog nie wróciłem, bo dostać się państwowo, to cud się musi stać, a badania wyszły w normie. Zaniosłem jeszcze to EKG do rodzinnego, obejrzał powiedział, że jest OK, tętno szybkie, jakiś załamek ujemny, ale w młodym wieku, tak może być.

Uważam też, że jeśli chce się uprawiać sport wydolnościowy, warto zbadać pompkę. W ogóle nawet jak się nawet nie uprawia sportu, warto się badać. Czasem, jak coś się wykryje wcześniej da się to wyleczyć. Miałem robione USG jak miałem 17 lat, 2 zastawki się nie domykały, dlatego teraz też powtórzyłem USG. Nie domyka 1 i to w stopniu nie znaczącym.

Także tak to wygląda. Postaram się zrobić na koniec sezonu takie komputerowe EKG.

Dzięki za rady i podpowiedzi.

Jeżeli chcemy w uproszczony sposób obliczyć częstość akcji serca (przy prędkości zapisu 25mm/s), to dzielimy 300 przez ilość średnich 5 mm kratek między kolejnymi załamkami R.

u mnie 2,5 kratki sredniej, wychodzi 120.

#25 AroundTheWorld

AroundTheWorld
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 czerwiec 2012 - 17:35

Kiedyś, jako dzieciak, miałem problemy z sercem (jakieś zaburzenie). Boję się, że przy cięższym treningu, mogłoby coś się stać... Na wszelki wypadek uzbroiłem się w pulsometr. Toi chyba doba decyzja, prawda? Dla własnego spokoju - lepiej dmuchać na zimne... :-P

#26 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 06 czerwiec 2012 - 20:37

Pulsometr mowi tylko o tetnie. Czyli w diagnostyce jest raczej bardzo slabym narzedziem, w przypadku treningu jest przydatny (ocena stref w jakich jezdzisz). Chcesz sprawdzic serce robisz EKG i USG, jak chcesz byc pewien, ze wszystko gra. Dowiesz sie czy serce ma odpowiednia budowe (wymiaru jam serca, aorta), dobrze sie kurczy, odpowiednio bije, zastawki domykaja i nie sa uszkodzone-maja prawidlowa budowe, nie ma plynu w osierdziu, dzieki parametrowi EF poznasz efektywnosc serca. Tak jak pisalem kolarstwo jest sportem wydolnosciowym, ja nie bardzo chcialbym skonczyc, jak pilkarze z atakiem serca na boisku, a na rowerze pompka na prawde mocno pracuje.

Zwlaszcza, ze piszesz, ze miales klopoty z sercem!!!

#27 Adriana

Adriana
  • Użytkownik
  • 122 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 14 czerwiec 2012 - 17:12

hej.
Dziś miałam usg tarczycy i wyszły mi guzki po jednym na płat, wielkości 9 i 11 mm.
Badania krwi tarczycowe miałam wszystkie w porządku, więc może lepiej zrób sobie USG tej tarczycy...

#28 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 14 czerwiec 2012 - 20:31

Robilaś T3 i T4??

No właśnie najgorsze, że moja mama leczy sięna tarczycę :? też guzek.

#29 Adriana

Adriana
  • Użytkownik
  • 122 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 14 czerwiec 2012 - 20:34

tak, wszystkie te tarczycowe, za niektóre płaciłam bo że niby "specjalistyczne" i rodzinny nie może zlecić.

Także jednak wdać, że po mimo dobrej krwi USG ma sens...

#30 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 14 czerwiec 2012 - 20:40

Wszystkie tarczycowe w normie??

#31 Adriana

Adriana
  • Użytkownik
  • 122 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 14 czerwiec 2012 - 20:42

tak, magnez, potas i te inne tez.

#32 AroundTheWorld

AroundTheWorld
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 czerwiec 2012 - 19:45

Pulsometr mowi tylko o tetnie. Czyli w diagnostyce jest raczej bardzo slabym narzedziem, w przypadku treningu jest przydatny (ocena stref w jakich jezdzisz). Chcesz sprawdzic serce robisz EKG i USG, jak chcesz byc pewien, ze wszystko gra. Dowiesz sie czy serce ma odpowiednia budowe (wymiaru jam serca, aorta), dobrze sie kurczy, odpowiednio bije, zastawki domykaja i nie sa uszkodzone-maja prawidlowa budowe, nie ma plynu w osierdziu, dzieki parametrowi EF poznasz efektywnosc serca. Tak jak pisalem kolarstwo jest sportem wydolnosciowym, ja nie bardzo chcialbym skonczyc, jak pilkarze z atakiem serca na boisku, a na rowerze pompka na prawde mocno pracuje.

Zwlaszcza, ze piszesz, ze miales klopoty z sercem!!!


Wracając do tego - oczywiście masz rację. Nie mówię tu o diagnostyce, ale po prostu o zwykłej kontroli własnych sił, tego, ile jesteśmy w stanie podjąć się wysiłku fizycznego.
Czy na prawdę pulsometr nie przydaje się do takich rzeczy? Ja myślę, że jest dobrym wyjściem. Dzięki niemu można poznać swoje możliwości, a co za tym idzie - ułożyć "pod siebie" plan treningowy. Wiadomo, że do dobrego treningu potrzeba odpowiedniego pulsu, tak samo mniej więcej określone jest to co do odpoczynku.

Ale już dobrze, bo chyba nieco zbaczam z tematu... :D

#33 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 06 lipiec 2012 - 15:41

Dołączona grafika

pan doktor sięzlitował i opisał moje EKG

Może ktoś przetłumaczyć??

#34 Adriana

Adriana
  • Użytkownik
  • 122 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 06 lipiec 2012 - 19:08

Rytm zatokowy, miarowy przyspieszony.
Normogram, niespecyficznie zmienny ST-T w III (odprowadzenie)
niezupełny blok prawej odnogi pęczka Hisa.

#35 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 06 lipiec 2012 - 22:47

Adriana, nie mam problemu z odczytaniem, a z interpretacja tego co jest napisane.

Z tego co poczytalem to chyba wszystko OK.

#36 Adriana

Adriana
  • Użytkownik
  • 122 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 07 lipiec 2012 - 06:39

no chyba nie zupełnie ok, ale skoro tak wyczytałeś to ok :)
poczytaj jeszcze o pęczku Hisa i jego blokach.
Z tego co pamietam to pęczek przewidzi bodźce, jeśli występuje blok to nie dobrze... Niezupełny to zwolnienie przewodzenia, impulsy idą wolniej.
A przyczyny to choroba niedokrwienne serca oraz zmiany zapalne i zwyrodnieniowe.

#37 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 07 lipiec 2012 - 09:48

Problem jest gdy blok jest w lewej odnodze i jest pełny. W prawej odnodze i niezupełny, nic nie oznacza.

To co znalazłem w necie

niezupełne RBBB (IRBBB) są traktowane jako stany normalne.


Witam serdecznie,

U sportowców niezupełny blok prawej odnogi pęczka Hisa uważany jest za wariant normy i nie wymaga diagnostyki. Natomiast o dopuszczeniu do uprawiania sportu decyduje lekarz po zbadaniu pacjenta.

Pozdrawiam serdecznie



#38 Adriana

Adriana
  • Użytkownik
  • 122 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 07 lipiec 2012 - 16:41

wygrzebałam ksiażke do ekg i nic takiego tam nie znalazłam, ale skoro to ok to dobrze :)

#39 Adriana

Adriana
  • Użytkownik
  • 122 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 24 lipiec 2012 - 20:56

Bylam dziś u endokrynologa i powiedział mi że produkcja hormonów to jedno a guzki to drugie. Można mieć wyniki krwi dobra i miec guzki- tak jak ja. Ale można tez mieć bardzo złe wyniki i śliczną tarczyce. Dostałam skierowanie na biopsje.

Więc może warto zrobić to USG...

#40 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 24 lipiec 2012 - 21:02

bede mial to na uwadze. A te guzki widac na RYG klatki piersiowej??



Dodaj odpowiedź