Skocz do zawartości


Zdjęcie

Interpretacja EKG


56 odpowiedzi w tym temacie

#41 Adriana

Adriana
  • Użytkownik
  • 122 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 24 lipiec 2012 - 21:27

nie no co ty, nie ma szans, nawet chyba nie sięga zdjęcie tak wysoko, żeby ując tarczyce, może o nią zahaczyć,a le guzków na pewno nie widać.

#42 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 24 lipiec 2012 - 21:59

Endokrynolog powinien ci dać w pierwszej kolejności skierowanie na USG, miałabyś wtedy opis z podanymi wielkościami zmian (guzków - najczęściej to torbiele wypełniona płynem). Wtedy, po pewnym etapie leczenia, miałabyś (i on, czyli twój lekarz prowadzący) porównanie, czy leczenie skutkuje - czy torbiele się zmniejszają.

A tak w ogóle, to nakłucia (biopsje) tych guzków robią pod USG, żeby w nie trafić igłą, ale wtedy opisu ci nie dadzą (chyba).

Leczenie to najczęściej podawanie Eutyrox-u , który podawany doustnie hamuje produkcję hormonów przez tarczycę, a tym samym, przy okazji produkcję tego płynu wypełniającego torbiele. Podczas brania Eutyrox-u trzeba kontrolować TSH, na podstawie tego dobiera się dawkę, aby nie wpaść w nadczynność. Jak wiadomo, stan nadczynności tarczycy bardzo rozstraja organizm, a w szczególności serce. Po jakimś czasie torbiele powinny zniknąć lub znacząco się zmniejszyć. Jak nie - to proponują "rach-ciach-ciach".

Z własnego doświadczenia :mrgreen:

"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#43 Adriana

Adriana
  • Użytkownik
  • 122 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 25 lipiec 2012 - 07:05

Endokrynolog powinien ci dać w pierwszej kolejności skierowanie na USG,


Chyba nie przeczytaleś tematu od poczatku :-) maiałam USG, w ciemno nie robił by biopsji, bo skąd by wiedział o guzkach. Wielkości moich to 9 i 11mm, guzki powyżej 10 ida do biopsji.
Tak, biopsje robi sie pod USG, nazywa sie to biopsja cienkoigłowa, pobierany jest materiał do badań histopatologicznych.

Ja prawdopodobnie nie będe miec leków bo praca mojej tarczycy jest idealna, nie ma co hamować ani przyspieszać.

#44 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 25 lipiec 2012 - 18:10

Chyba nie przeczytaleś tematu od poczatku

No tak, tzn. przeczytałem, ale zapomniałem, a odpisywałem na Twój ostatni post z tej strony.

Ja prawdopodobnie nie będe miec leków bo praca mojej tarczycy jest idealna, nie ma co hamować ani przyspieszać.

Ja też miałem wyniki w normie.
W moim przypadku lekarz jednak przepisał mi Eutyrox.

Sens tej terapii jest taki, że jeśli przy prawidłowym poziomie hormonów tarczycy, organizm otrzymuje dodatkową dawkę z zewnątrz pod postacią leku, to przy prawidłowo działającej regulacji (TSH), do tarczycy wędruje sygnał, aby zmniejszyć produkcję hormonów i przy okazji płynu wypełniającego guzki. Chodzi tylko o to, żeby poziom hormonów wyregulować i utrzymywać tuż przed granicą nadczynności (ale jeszcze w normie).

No ale to już Twój lekarz zadecyduje jak leczyć, bo może tak małe guzki można pozostawić bez leczenia i tylko co jakiś czas zrobić USG i biopsję - kontrolnie.

"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#45 Adriana

Adriana
  • Użytkownik
  • 122 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 25 lipiec 2012 - 18:23

ja bym wolała żeby jak najdłuzej byc bez laków, bo jakby nie było, jestem młoda i faszerowanie lekami, ingerowanie w hormony to może nie zbyt dobre. jak się da obyć bez to lepiej jak najdłużej poczekać.

#46 Adriana

Adriana
  • Użytkownik
  • 122 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 01 sierpień 2012 - 14:22

ello

Już po ECHU, mam delikatne wypadanie zastawki mitralnej, które może nasilac się przy wysiłku.

Dziś mialam biopsje tarczycy, troche bolało ;/ Wyniki za tydzień.

#47 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 01 sierpień 2012 - 15:33

Czy to normalne, że w spoczynko moje ciśnienie wynosi 100/60? :D

#48 Adriana

Adriana
  • Użytkownik
  • 122 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 01 sierpień 2012 - 15:38

tak, po prostu masz niskie ciśnienie. Mojego czasem sie nie da zmierzyć :D bo normalnie tez mam tak niskie a czasem nawet 90/50 i to mnie nie dziwi, natomiast lekarzy bardzo :D Zakładowy nie chciał mi podpisać zdolności do pracy przez to :/ ale mu klepałam że zawsze takie mam i nawet zestresowana tą sytuacja miałam raptem 100/65.
raz lekarz mi powiedział, że jak mnie boli głowa z niewiadomego powodu - nie ze zmęczenia, głodu, niewyspania, kace itp - to mam sobie wziąć tabletkę na nadciśnienie, bo może właśnie mi skoczyło.

#49 Virenque

Virenque
  • Moderator
  • 1536 postów
  • SkądPoznań

Napisano 02 sierpień 2012 - 08:17

Adriana jak coś nic się nie bój leków na tarczycę, ja biorę już Euthyrox od 18 roku życia i nic się strasznego nie dzieje ;)
U mnie była nadczynność, a potem jodem radoczynnym "zbijanie" tarczycy. No i tak mi ją zbili, że przeszło w niedoczynność.
Teraz do końca życia muszę brać codziennie tabletkę żeby wszystko pracowało właściwie.
No ale z doświadczenia mogę powiedzieć, że niedoczynność jest dużo lepsza od nadczynności.
pzdr

#50 rafallo207

rafallo207
  • Użytkownik
  • 121 postów
  • SkądBełżyce/Lublin

Napisano 02 sierpień 2012 - 08:38

Czy to normalne, że w spoczynko moje ciśnienie wynosi 100/60? :D


Również takie mam bardzo często :-) Często też są problemy z jego zmierzeniem jak u Adriany.

#51 Adriana

Adriana
  • Użytkownik
  • 122 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 02 sierpień 2012 - 15:53

Virenque, jak będę miała wyniki z biopsji to się dowiem co dalej.

#52 Adriana

Adriana
  • Użytkownik
  • 122 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 10 sierpień 2012 - 21:05

Wynik biopsji jest taki, że mam zmianę łagodną - guz koloidowy.

#53 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 10 sierpień 2012 - 21:21

Czyli jest dobrze i się tego nie rusza??

#54 Adriana

Adriana
  • Użytkownik
  • 122 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 11 sierpień 2012 - 07:09

chyba dobrze, pomimo, że jednak guz... zobacze co mi jeszcze lekarz powie, co dalej z tym fantem.

#55 Perttu

Perttu
  • Użytkownik
  • 177 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 28 maj 2013 - 18:25

Podbijam stary wątek. Z góry przepraszam, ale szkoda zakładać nowy ;)

W niedzielę trochę zaszalałem mocniej z interwałami (bardzo zbliżyłem się do HR max - wyszło mi 187 przy wyliczonym 189) i po powrocie do domu i ciepłej kąpieli (tu chyba był błąd) zacząłem czuć kłujący niepromieniujący ból w klatce piersiowej. Dodatkowo gorączka w nocy - 38.5°C - której nie odczuwałem już rano. Ból utrzymał się w poniedziałek, zatem poszedłem do lekarza rodzinnego - zrobił EKG, osłuchał i wysłał do szpitala na badania krwi.

W badaniu krwi wyszła troponina na poziomie 0.32 (na poziomie) i wysokie białko c-reaktywne - 99mg/ml przy limicie 5 - sugestia stanu zapalnego. Do tego w EKG uniesienie ST wklęsłe + wysoki załamek T - standardowo wskazania na niedokrwienie serca i zespół wczesnej repolaryzacji. Zatrzymali mnie aż do pierwszej w nocy na powtórzenie badań - troponina spadła do 0.2 (wciąż w normie), wg wydruku badali już tylko to. EKG pokazywało to samo, wypisali mnie i dostałem skierowanie do kardiologa na badania (pewnie EKG wysiłkowe i USG serca) z dopiskiem "nerwobóle".

W czym rzecz? Teraz sobie wyszukałem pod hasłem "EKG u sportowców" (choć za sportowca się nie uważam, jedynie za nieco bardziej świadomego amatora kolarstwa) i wyszło, że dokładnie taki sam odczyt EKG obserwuje się u większości sportowców.

Próbowałem się zapisać do lekarza sportowego, jednak terminy są dopiero na 2014 rok, zatem pozostaje mi normalny lekarz. Kardiologa mam za dwa miesiące, ciekawe co wyjdzie na moich badaniach i czy potwierdzi moje przypuszczenia ;)
Radon RPS 2009 (Shimano 105 5600/Ultegra 6700) + Garmin Edge 500

#56 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 29 maj 2013 - 07:27

kłujący niepromieniujący ból w klatce piersiowej.


Też raz tak miałem po bardzo mocnej jeździe w terenie. Wszystko wróciło do normy.

na niedokrwienie serca


koniecznie USG. Zrobiłbym nawet prywatnie, bo nie ma co czekać. Koszt około 130zł.

#57 Perttu

Perttu
  • Użytkownik
  • 177 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 12 czerwiec 2013 - 09:54

Byłem już u kardiologa - po samym statycznym EKG nie widział powodów do wykonania innych badań, tymbardziej, że to był jednorazowy przypadek bólu. Polecił jedynie przy wysiłku uzupełnianie potasu i magnezu.
Radon RPS 2009 (Shimano 105 5600/Ultegra 6700) + Garmin Edge 500



Dodaj odpowiedź