Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zintegrowane korby Shimano


9 odpowiedzi w tym temacie

#1 ERDE

ERDE
  • Użytkownik
  • 1010 postów
  • SkądLublin

Napisano 26 wrzesień 2008 - 22:18

Mam takie pytanie: czy można założyć korbę Shimano ze zintegrowaną osią suportową do ramy, w której gwint suportu jest odwrotny? Wiem, że brzmi to dziwnie ale już precyzuję - mam w tej chwili suport BSA, tyle, że u mnie jest on założony odwrotnie, ponieważ miski wkręcają mi się w stronę przeciwną do ruchu korb (podczas jazdy do przodu) natomiast powinno być chyba tak, że miski wkręca się w kierunku ruchu korb (aby zapobiegać odkręcaniu przy pedałowaniu), czy mogę wkręcić miski suportu Shimano odwrotnie, tzn. lewą z prawej strony a prawą z lewej i czy to będzie działało? wydaje mi się że nie ma różnicy ale wolę spytać... Thank You from the mountain! (Dzięki z góry!)

#2 Gosc_Klaudiusz_*

Gosc_Klaudiusz_*
  • Gość

Napisano 26 wrzesień 2008 - 23:19

Miski sie dokrecaja "do tylu" we wszystkich ramach z gwintem BSA, czyli jak najbardziej jest u Ciebie wszystko w porzadku.

#3 ERDE

ERDE
  • Użytkownik
  • 1010 postów
  • SkądLublin

Napisano 27 wrzesień 2008 - 06:55

moim zdaniem to wbrew logice... system ma zapobiegać odkręcaniu misek a dokręca się w stronę przeciwną do zasadniczego ruchu korb?

#4 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 27 wrzesień 2008 - 07:10

Dokładnie, nie ma sensu rozmyślanie czy to logiczne czy nielogiczne. Tak jest i już. Jak mocno dokręcisz wkład to nie ma możliwości aby się odkręcił.
Dokręcamy zawsze do tyłu(w lewo), a odkręcamy do przodu(prawo). Tylko w rozwiązaniu ITA gwinty śa te same czyli prawe.

btw. Kolejny warsztatowy temat o korbach i wkładach już prawie skończony. Ostatnie szlify ;-)

#5 ERDE

ERDE
  • Użytkownik
  • 1010 postów
  • SkądLublin

Napisano 27 wrzesień 2008 - 07:17

uspokoiliście mnie więc, temat do kosza...

#6 jarek

jarek
  • Użytkownik
  • 201 postów
  • SkądKOLBERG

Napisano 27 wrzesień 2008 - 07:57

DAKI --absolutnie NIC nie jest wbrew logice .....nawet mogę to wyjaśnić !!!!!!!!!!!
GWINTY pozostały gwintami takimi jak i z przed powiedzmy 20 lat !!!
Zasadniczo zmieniły się miski .SĄ jeszcze miski gdzie są tak zwane kontry nakrętki...na miskach.
GDY były miski które dokręcały się w tę samą stronę co pedałujesz z REGUŁY gdy opuściła kontra, miska samoczynnie tak się zakręcała ,że trzaskały kulki , niszczyły się bieżnie ,że postanowiono to zmienić na gwinty odwrotne aby tendencje były do odkręcenia się a nie zakręcania!!!!!!!!i niszczenia suportu....
GDY miska puściła dokrecałeś ją palcami i jechałeś dalej,,,,,,,,,,
następnie weszły miski wkręcane do ,,OPORU,, eliminując wadę KONTRY -----teraz gwinty pozostały gwintami ,,LEWYMI;--pod obroty -- a kulki zastąpione są ŁOŻYSKAMI.....
Oczywiście są jeszcze inne rozwiązania gwintów w suportach ale to na inną historie.....JAREK :lol: :mrgreen: :lol:

#7 kubano

kubano
  • Użytkownik
  • 936 postów
  • SkądCzechowice-Dziedzice

Napisano 27 wrzesień 2008 - 20:22

Też się trochę zdziwiłem jak składałem rower. Ale tak czy siak korba trzyma łożyska. Jak ostanio odręcamłem support to trzeba było mocno nacisnąc bo go mocno dokręciłem jak go zakładałem. Z tego wynika że korba nie ma mowy żeby się od samej jazdy wykręciły.

Ja ma takie pytanie do tych co posiadją HT2 czy macie może między lewą korbą a łożyskiem taka podkładkę czarną? Ja jak zamawiałem taka krbę pod HT2 to mi nie wysłąli albo jej nie musze mieć ale mi coś właśnie tam pyka? A watpliwości zrodziy się po tym jak zobczyęł u znajomego że takie coś tam ma
Znajomy to Mioku

Nie umiem tego nick'u odmienić 8-)

#8 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 27 wrzesień 2008 - 20:26

W szosowych korbach HT2 nie ma podkładek.

#9 Konik

Konik
  • Użytkownik
  • 540 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 wrzesień 2008 - 08:11

moim zdaniem to wbrew logice... system ma zapobiegać odkręcaniu misek a dokręca się w stronę przeciwną do zasadniczego ruchu korb?


To nie wbrew logice (bo z tą jest ok), ale wbrew intuicji. Odkręcają się samoczynnie właśnie prawe miski włoskie (dawniej też francuskie) - te, które zakręca się "w kierunku" obrotu korb. Wbrew intuicji, właśnie wtedy powstaje moment odkręcający miskę podczas pedałowania. Jest to szczególnie dotkliwe przy: słabo pasowanych gwintach miski, podatnym materiale miski.

#10 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 29 wrzesień 2008 - 08:26

zgadza się, bo wbrew pozorom jak kręcisz korbą w prawo, to kulki kręcą się w lewo. tak mi to objaśnił znajomy inżynier. pozdr



Dodaj odpowiedź