Skocz do zawartości


Zdjęcie

długość mostka?


28 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bart2142

Bart2142
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • SkądRakoniewice

Napisano 07 październik 2012 - 21:30

Witam
Mam niewielki problem a mianowicie rower którym niedawno okazyjnie kupiłem jest trochę duży jak na mój wzrost 175 cm a rama roweru 56 cm i mostek 10 cm. Siodełko ustawione jest już bliżej i wygodnie mi ale niestety łapki są krótkie :lol: i mostek musiałbym skrócić ale nie wiem czy 9 cm będzie optymalny czy może 8 cm? Spróbuje obrócić mostek by kąt nachylenia był dodatni ale nie wiem czy to pomoże.

#2 krzysztof1985

krzysztof1985
  • Użytkownik
  • 1682 postów
  • SkądWLKP

Napisano 07 październik 2012 - 22:47

Mowisz rama 56cm niestety, ale to jest rzecz do zmiany. Nawet jak dasz najmniejszy mostek dajmy na to 90mm, nie uzyskasz wygodnej pozycji na rowerze.... zle trafiles z rozmiarem :-|

To jest ten rowerek co masz w avatarku, podesli jakies fotki jak to wyglada ? ;-)

SPT_20130518_SOT_053_27640268_I1.jpg


#3 Bart2142

Bart2142
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • SkądRakoniewice

Napisano 08 październik 2012 - 08:55

Awatarek jest już nieaktualny mój nowy rower http://imageshack.us...1/zdjciexz.jpg/
Niestety ale nie stać mnie na inny rower albo rame inne wydatki mam jedyne co to mostek moge kupić na rowrze jest mi wygodnie tylko kiera mogła być nieco bliżej więc nie wiem czy 9 cm czy 8 cm?

#4 ERDE

ERDE
  • Użytkownik
  • 1010 postów
  • SkądLublin

Napisano 08 październik 2012 - 09:59

Bart2142, sugerowana rama na Twój wzrost to jakieś 54 cm, masz 56. Najlepiej jakbyś miał możliwość podjechania do sklepu i przymiarki mostków w w/w długościach. Może jacyś koledzy mają takie mostki. Ja bym wybrał 80 i potem pozycje optymalizował ustawieniem siodełka.

#5 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 08 październik 2012 - 11:38

Ja mam 169 cm wzrostu i wziąłem najmniejszy rozmiar ramy Accent Via Montana (50 cm). Jednak rura górna ma około 54 cm. Najpierw jeździłem z mostkiem 100 mm, ale musiałem siodło przysunąć maksymalnie do przodu. Znalazłem w końcu mostek 80 mm (Pro) i teraz mogę bardziej cofnąć siodło. Na siedząco jest wygodnie, jednak przy sprincie na stojąco chyba wygodniej było na starym, dłuższym mostku. Trudno się zdecydować. Może idealny byłby 90 mm?

Dużo zależy też od kierownicy. W Twoim rowerze kierownica ma spory wysięg (ang."reach"), co może właśnie przemawiać za użyciem krótszego mostka. Ja brałbym jednak 80 mm, ale jak masz możliwość, to lepiej najpierw wypróbować.

#6 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 08 październik 2012 - 13:26

Siodlo - mozesz jeszcze przesunac do przodu z 1-1.5cm (jeslil to, co widac na zdjeciu jest aktualnym ustawieniem).

#7 Bart2142

Bart2142
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • SkądRakoniewice

Napisano 08 październik 2012 - 14:06

No właśnie zdjęcie jest odrazu po zakupie przed zmianami. Siodełko zostało przesunięte o ok 1,5 cm
Także teraz tylko regulacja mostka mi została tylko nie mam możliwości przetestowania dwóch długosci mostka! A gdzieś wyczytałem że zmiana o 1 cm mostka to tak jak 10 cm mniej do wzrostu!? Ale nie wiem czy to prawda bo jeżeli tak to 9 cm by było odpowiednie!?

#8 nortsam

nortsam
  • Użytkownik
  • 125 postów
  • SkądŁódź

Napisano 08 październik 2012 - 14:19

To weż 8 cm i cofnij siodełko. Tylko mu wyjdzie to na dobre ;-)

#9 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 08 październik 2012 - 14:23

No nie do konca tylko mostek. Mozesz pozbyc sie offsetu w szytcy, w zaleznosci jak duzy on jest, siodlo moze powedrowac do przodu o kolejne cm. Moze sie okazac, ze to moze byc strzalem w 10-tke, a nie skracanie kokpitu.
Sprawdz polozenie kolan wzgledem srodstopia/osi pedalu. To moze byc podpowiedzia co do zmiany sztycy, niekoniecznie mostka.
Skracajac mostek, rower staje sie bardziej nerwowy.
Ale moze okazac sie, ze zmiana mostka bedzie wystarczajaca.

Nic tylko poprobowac.

#10 Bart2142

Bart2142
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • SkądRakoniewice

Napisano 08 październik 2012 - 18:23

Właśnie siodełko jest dobrze wysokość ok! kolana wzgledem oś pedału jest dobrze ustawione no może siodełko musiałbym trochę cofnać ale minimalnie! Ustawieniami siodełka opierałem się filmikiem w jaki sposób dobrze ustawić! Więc pozostaje tylko mostek tylko a może aż bo nie wiem dokładnie jak długi!?

#11 Gosc_adazz_*

Gosc_adazz_*
  • Gość

Napisano 26 październik 2012 - 08:09

już nic ...do usunięcia

#12 Whitedany

Whitedany
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • SkądKielce

Napisano 26 październik 2012 - 10:23

Bart2142 ja też miałem taki problem, że rama za duża (56cm na 175 cm wzrostu :) ) Cena była nie do przebicia, a na więcej nie mogłem i nie będę mógł sobie pozwolić.
Remedium okazało się ustawienie siodła pod wymogi UCI + chyba 3-4mm i mostek uwaga....70mm (przekladka z roweru do Enduro, wagowo dużo lżejszy) :mrgreen:

Powstał z tego super wygodny rower może nie do ścigania, ale po prostu ambitnego jeżdżenia.
Co do nerwowości roweru z tak krótkim mostkiem...nie zauważyłem znaczącej różnicy poza tym, że łatwiej zawrócić na ulicy.
Opory powietrza nie są jakieś klosalne i da się pokręcić po te 100-150km bez większej spiny.

#13 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 26 październik 2012 - 12:42

Zwrotnosc roweru przede wszystkim zalezy od rozstawu kol, tu mostkiem niczego sie nie zmieni. Rama z wiekszym rozstawem bedzie tak samo mniej zwrotna od tej z krotszym, bez roznicy czy mostek bedzie 70mm czy 130mm.

#14 Bart2142

Bart2142
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • SkądRakoniewice

Napisano 26 październik 2012 - 14:25

nie kupiłem krótszego mostka wiązało to też się ze zmianą kiery bo średnica kiery to 26 nie znalazłem mostku o takiej długości i do tej kiery a nie chciałem mostku o średnicy 25,4. Obróciłem mostek w ten sposób by kąt był dodatni i jest o niebo lepiej! teraz tylko wygodne siodełko i można śmigać bez bólu:)

#15 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 26 październik 2012 - 18:34

Mostki o długości 80 mm pod kierownicę 26 mm robi firma Pro, ale są dość drogie (prawie 100 zł), 90 mm znajdziesz od Accenta (ok. 60 zł).

#16 suchy

suchy
  • Użytkownik
  • 800 postów
  • SkądWrocław

Napisano 06 listopad 2012 - 09:53

... Więc pozostaje tylko mostek tylko a może aż bo nie wiem dokładnie jak długi!?


Niekoniecznie, zasięg można też regulować przez zmianę kierownicy. U Ciebie jest on dość duży, porównaj różne gięcia (compact, ergo) i zobaczysz o co chodzi.
Zmiana mostka jest chyba tańszym i mniej pracochłonnym rozwiązaniem.

W kwestii siodełka masz rację, zostaw jeżeli jest ustawione prawidłowo.

#17 slaweko

slaweko
  • Użytkownik
  • 593 postów
  • Skądz Polski

Napisano 19 luty 2013 - 09:14

Zostaw mostek 90 mm, zmień kierownicę na taką z mniejszym wysięgiem. To znacznie lepsze rozwiązanie niż skracanie mostka w nieskończoność.

Tak na marginesie, czy jest w ogóle sens montowania w szosówkach mostków krótszych niż 100 mm???

#18 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 19 luty 2013 - 12:56

Ten model kierownicy Ritcheya ma bardzo ciekawe gięcie:
http://bajkszop.com/...mm-p-13580.html
Górna część idzie lekko do tyłu i do góry, zmniejszając i tak już mały wysięg, jest też płytka i ma lekko rozchodzące się na boki dolne chwyty (rozmiar 44 cm ma na dole około 46cm). Niestety trochę waży, ale była i wersja pro, bardziej wycieniowana.
Średnica środka to szosowe 26 mm (u Ritcheya dokładnie chyba 25,8 mm), a nie 25,4 jak podają.

#19 MINI-MAN

MINI-MAN
  • Użytkownik
  • 72 postów
  • SkądPiaseczno

Napisano 19 luty 2013 - 20:01

Sam wielokrotnie miałem takie dylematy jak trafiała się jakaś fajna ramka ale z racji mojego wzrostu najczęściej wszystko było zbyt duże mam 165 wzrostu i powiem tak!
Sprzedaj ramę i kup sobie właściwy rozmiar unikniesz kombinowania które i tak nigdy nie spełni twoich oczekiwań, bo albo będzie nie wygodnie albo będziesz miał rower o wyglądzie połamanego drapaka ;-)

#20 patryk_60

patryk_60
  • Użytkownik
  • 369 postów
  • SkądLublin

Napisano 19 luty 2013 - 21:24

Marvelo nie wiem czy takie fajne to gięcie. Dla dużej liczby osób, a przynajmniej ja osoboście nie lubię takiego gięcia. Ni to wygodne w dolnych chwycie i brzydko wygląda taka "połamana" kiera. Teraz większość ma łagodne łuki tzn. kompaktowe gięcie. To już klasyczny baranek wygodniejszy jak w starych kierach. Sam też taki mam i bardzo go lubię.
Co do długości mostka to mówienie, że rama 56 i taki mostek będzie ok to trochę wróżenie z fusów. Każdy producent inaczej oznacza rozmiar a w dodatku pionowa rurka ma małe znaczenie liczy się długość ramy i wysokość główki. Pionowa rurka będzie miała różne wymiary sliping, klasyczna rama.
Sam muszę wymienić mostek na krótrzy bo mam 110 i ramę niby 56' a jak się mierzy to ma 54 bo to sliping a długa jest. I co z tego że mam 184 cm więc teoretycznie wszystko ok a praktycznie za długi mostek o te 2cm. Jedziesz do sklepu montujesz 2-3 mostki i wiesz co pasuje a co nie. Warto też zwrócić uwagę na wznios ile tam stopni ma. Takie najbardziej neurtalne to ok. 7%.



Dodaj odpowiedź