Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ciekawostka o burakach


27 odpowiedzi w tym temacie

#1 emty13

emty13
  • Użytkownik
  • 182 postów
  • SkądGoszcz/Wrocław

Napisano 09 styczeń 2013 - 00:03

O temacie picia soków z buraków oraz samego jedzenia buraków natknąłem się jakiś rok temu rozmawiając z bliskim znajomym, który biega. Początkowo stosowałem się do tego, ale z upływem czasu przestało mi to smakować natomiast znajomy nie zaprzestał tego i ciągle powtarza, że warto tego zasięgnąć. Natknąłem się dziś na ciekawy artykuł właśnie o burkach, które wpływają na poprawę wydolności w naszym organizmie. Może ktoś słyszał/czytał może nie, ale mimo to zachęcam do zapoznania się z tym co tutaj piszą.


Pogoń za poprawą wyników sportowych odbywa się nie tylko na drodze ulepszania metod treningowych, ale także poprzez stosowanie suplementów diety. Ośrodki badawcze prześcigają się w poszukiwaniach coraz to nowych związków mogących w istotny sposób poprawić wydolność fizyczną. Od kilku lat pojawiają się prace dotyczące wpływu azotanów (NO3-) na organizm i ich potencjalnego znaczenia dla sportowców.

Azotany i ich znaczenie

Azotany dostarczane w diecie przechodzą szereg reakcji, których efektem jest powstanie tlenku azotu (NO), związku będącego istotnym przekaźnikiem i stymulatorem, naturalnie produkowanym np. przez układ nerwowy. Jednym z głównych efektów wpływu tlenku azotu jest rozszerzanie naczyń krwionośnych poprzez działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie, a co za tym idzie obniżenie ciśnienia skurczowego krwi. W ostatnich dwóch latach pojawiło się dużo prac dotyczących wpływu suplementacji azotanami w kontekście wydolności fizycznej. Duże ilości azotanów znajdują się w zielonych roślinach liściastych, ale szczególnie bogatym ich źródłem okazał się sok z czerwonego buraka.

Burak obniża koszt...energetyczny

Okazało się, że spożywanie dziennie 0,5l soku z buraka (co odpowiada ok. 6 mmol NO3-/dzień) wpływa nie tylko na obniżenie ciśnienia skurczowego, ale także obniża koszt energetyczny wysiłku fizycznego poprzez zmniejszenie pochłaniania tlenu oraz wydłuża czas wykonywania wysiłku fizycznego. Efekt ten widoczny jest szczególnie w wysiłkach o większej intensywności, ale pojawiły się doniesienia mówiące o poprawie również zdolności do wysiłków o średniej intensywności. Oprócz azotanów sok z buraka zawiera także inne cenne związki, tj. betainę, rezweratrol czy antyoksydanty. Betaina jest aminokwasem stosowanym w leczeniu chorób układu krążenia, mogącym także wpływać na poprawę siły i mocy mięśniowej. Rezweratrol z kolei jest polifenolem, który między innymi bierze udział w stymulacji powstawania mitochondriów. Antyoksydanty stanowią obronę przed wolnymi rodnikami powstającymi w organizmie na skutek stresu, którym jest także i wysiłek fizyczny.

Doświadczenie

Ciekawe doświadczenie przeprowadził zespół naukowców z Wielkiej Brytanii [1]. Oprócz badania wpływu soku z buraka na zdolność wysiłkową, postanowili także sprawdzić, czy wpływ ten spowodowany jest rzeczywiście przez azotany, czy może zachodzi on dzięki pozostałym zawartym w soku substancjom. W badaniu wzięli udział aktywni fizycznie mężczyźni, którzy wykonywali wysiłek testowy składający się z marszu i biegu o różnej intensywności (poniżej i powyżej progu wentylacyjnego). Wysiłek wykonywany był w trzech konfiguracjach: bez wcześniejszej suplementacji sokiem z buraków (kontrola), po sześciodniowej suplementacji oraz po również sześciodniowej suplementacji sokiem z buraków, z którego usunięto wcześniej azotany. Wyniki pokazują, że jedynie gdy stosowana była suplementacja sokiem z buraków zawierającym azotany obserwowano obniżenie skurczowego ciśnienia krwi, zmniejszenie o ok. 7% zapotrzebowania na tlen podczas wysiłku fizycznego oraz wydłużenie o ok. 15% czasu trwania wysiłku do odmowy. W przypadku wysiłku o intensywności poniżej progu wentylacyjnego zapotrzebowanie na tlen było mniejsze o 12-14%. Badanie to pokazuje, że pozytywny fizjologiczny efekt soku z buraków rzeczywiście spowodowany był wysoką zawartością azotanów. Korzyści ze stosowania suplementacji sokiem z buraków zostały także opisane u kolarzy, którzy wykonywali wysiłki testowe o różnej długości (4,10 i 16 km).

Czerwony barszcz może nie wystarczyć

Najczęściej w badaniach stosowana jest kilkudniowa suplementacja sokiem z buraków przez wysiłkiem testowym lub startowym, jednakże pojawiło się kilka prac wskazujących, że poprawa wyników jest już widoczna po spożyciu 0,5l soku na 2,5h przed startem [2]. Znalazłem jednak pracę, w której autorzy wskazują na brak poprawy wyników u kolarzy po jednorazowej suplementacji na 2,5h przed testem [3]. Póki co wygląda więc na to, że sok z buraków może bez mała zdziałać cuda, trzeba go tylko zacząć pić wystarczająco wcześnie. Ważne też jest to, jaki sok się pije, sam czerwony barszcz może nie wystarczyć.

#2 carloss

carloss
  • Użytkownik
  • 461 postów
  • SkądKraków/Bronowice

Napisano 09 styczeń 2013 - 22:04

Czyatając opis myślałem, że znów będzie napieprzanie na pieszych na ścieżkach czy kierówców:P
Ogólnie sie zgdadza to co kiedyś w tv usłyszałem o soku z buraków.
Oprócz tego co napisałeś super działa na przewód pokarmowy.

#3 Marcines

Marcines
  • Użytkownik
  • 168 postów
  • SkądPruszków

Napisano 09 styczeń 2013 - 22:28

a skąd się bierze te soki ? barszcze i ich koncentraty to widziałem ale sok mi sie nie rzucił w oczy. Czy to jest to samo ? A moze trzeba sobie samemu wyciskać ? :lol:

#4 szpiler

szpiler
  • Użytkownik
  • 229 postów
  • SkądRacibórz

Napisano 09 styczeń 2013 - 23:44

Kupujesz buraki i wyciskasz sok przez sokowirówkę - to najlepszy sposób.

#5 sosha07

sosha07
  • Użytkownik
  • 193 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 styczeń 2013 - 00:01

a skąd się bierze te soki ?


Kupujesz buraki i wyciskasz sok przez sokowirówkę


A jeśli nie chcesz się bawić w wyciskanie to po prostu sobie zjedz buraka :mrgreen:
Ewentualnie możesz zetrzeć (wtedy też sporo soku puszcza) i zjeść w takiej formie (na zimno może być)

#6 giec

giec
  • Użytkownik
  • 55 postów
  • Skądeastbourne uk

Napisano 10 styczeń 2013 - 00:07

kolega uzywa sok z buraka i pije duze ilosci. i zrobil naprawde duze postepy szczegolnie na czasowkach. twierdzi , ze to sok wlasnie mu pomaga. mysle , ze cos w tym buraku siedzi ;-)

#7 carloss

carloss
  • Użytkownik
  • 461 postów
  • SkądKraków/Bronowice

Napisano 10 styczeń 2013 - 00:26

mozna tez użyć głowy i (lub googla)

Shake z buraków

Obrane warzywa należy zmiksować z jogurtem naturalnym i dodać sok z cytryny, aby napój stał się bardziej orzeźwiający. Całość doprawiamy solą i pieprzem oraz posiekaną natką pietruszki. Tak przyrządzony koktajl podajemy schłodzony. Buraki świetnie działają na układ pokarmowy, zapobiegając wzdęciom i przyczyniają się do lepszej przemiany materii, zwalczają nowotwory oraz zbawiennie działają na wątrobę.

#8 travisb

travisb
  • Użytkownik
  • 1761 postów
  • Skąd54.351 �N 18.645 �E

Napisano 10 styczeń 2013 - 04:35

A ja polecam taki przepis na kwas buraczany.
I jeszcze tochę informacji na temat leczniczych właściwości buraka >LINK<

#9 wojtekmtb

wojtekmtb
  • Użytkownik
  • 367 postów
  • Skądmazury

Napisano 10 styczeń 2013 - 10:20

Dla mnie kolega już kiedyś, kiedyś wspominał o soku z buraków żeby pić bo pomaga, coś w tym musi być ale właśnie taki wyciśnięty, żadne barszcze i inne koncentraty !!!

#10 danek

danek
  • Użytkownik
  • 608 postów
  • SkądKoszalin

Napisano 10 styczeń 2013 - 10:22

soki mozna kupic 0,5 czesto w warzywnikach takie te jednodniowe.generlanie lubie marchewkowy a buraka sprobuje :D
koszt cos ok 3zl -3,5zl

#11 wtd

wtd
  • Użytkownik
  • 284 postów
  • SkądWrocław

Napisano 22 styczeń 2013 - 23:59

To ja przytoczę źródło z bieganie.pl bo jakoś czytałem wcześniej.
Fajna jest rozmowa pod wątkiem.

A z własnego doświadczenia mogę się zgodzić z tekstem że
"Buraki alkalizują treść żołądka, przez co bardziej wrażliwi mogą po szklance takiego świeżego soku czuć się dziwnie (zawroty głowy, nudności, ogólne poczucie rozbicia - trochę jak przy zatruciu - te objawy mijają po około 30-60min)."
Trzeba się przyzwyczaić.

Czy jest power na treningu- ciążku to zmierzyć, na pewno nie zaszkodzi :mrgreen:
POLECAM

#12 Gosc_młody24_*

Gosc_młody24_*
  • Gość

Napisano 30 styczeń 2013 - 13:48

masowo jedzona ćwikła też się zalicza do kuracji buraczanej ?

#13 Jeaa

Jeaa
  • Użytkownik
  • 27 postów
  • SkądStaniszów

Napisano 01 luty 2013 - 18:34

Czytałem o tym w magazynie kulturystycznym KIF , naskrobali tam że po wypiciu 0,5 l soku z buraków poprawia się wynik czasowy o 3% . Podobno sprawdzone naukowo na 10 kolarzach u każdego wynik poprawił się przynajmniej o 3 %.

#14 patrycjam

patrycjam
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 luty 2013 - 15:59

No to chyba czas polubić buraki ;)

#15 PitMajewski

PitMajewski
  • Użytkownik
  • 42 postów
  • SkądKraków

Napisano 13 luty 2013 - 20:22

Tylko nie mylić soku z buraków z barszczem z buraków. Inna kwasowość. Buraki są wybitnie zdrowe. Barszcz mogę pić litrami. Nawet więcej niż piwo. Ale przed treningiem i w trakcie kwaśne dobrze nie robi. Sok to co innego.

#16 Fenster

Fenster
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Skądinternet

Napisano 12 marzec 2013 - 16:05

Artykuł jest naprawdę ciekawy i wnosi wiele nowego,tylko niestety sok wyciśnięty z buraka 100%, bo pewnie tylko taki jest pełnowartościowy jak dla mnie nie do przełknięcia.

#17 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 12 marzec 2013 - 17:35

Fenster, trochę inwencji kulinarnej :-P i będziesz cycał jak smoka. Np sok z cytryny+ ciutka soli i cukru+ szczypta utartego świezego imbiru. Mniam, mniam. To tylko jedna propozycja, może być ich multum. pozdr

#18 schwepes

schwepes
  • Użytkownik
  • 109 postów
  • SkądKraków

Napisano 12 marzec 2013 - 17:49

Albo sok z buraków pomieszaj z sokiem jabłkowym lub ananasowym. Będzie trzeba wypić więcej płynu, ale przy pewnych proporcjach smak buraczany nie będzie aż tak dominujący.

#19 emty13

emty13
  • Użytkownik
  • 182 postów
  • SkądGoszcz/Wrocław

Napisano 15 marzec 2013 - 23:27

Polecam miksować buraki z marchewką. Marchewka zmienia nieco smak, ale nadal czuć okropnego buraka :) Trochę ostatnio z tymi smakami kombinowałem i jak dla mnie najlepiej jest mieszać go z marchewką.

#20 PitMajewski

PitMajewski
  • Użytkownik
  • 42 postów
  • SkądKraków

Napisano 28 marzec 2013 - 13:34

Może nie do końca o to chodziło, ale pod wpływem forum kupiłem buraki i barszcz zakisiłem. Na święta będzie.



Dodaj odpowiedź