Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kaseta 5-6 rzędowa szosowa...


10 odpowiedzi w tym temacie

#1 raf0007

raf0007
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 08 maj 2013 - 08:52

Witam,

Jestem w posiadaniu starej szosówki na rurkach BCM, którą powoli odnawiam, przyszedł teraz czas na zakup nowych kół.

Mogę kupić okazyjnie koła na piastach z grupy Shimano 600, z tym, że na kasetę 5-6 rzędów (chyba z dawne ultegry takie coś miały), ale nigdzie nie mogę znaleźć kaset na ten typ piast.

Cała sytuacja jest problematyczna, bo jak to w starych szosach tylne widełki mają mały rozstaw i mało piast mi tam pasować będzie...

Czy ktoś wie gdzie mogę dostać takie kasety, albo ma używane w dobrym stanie? Sytuacja podbramkowa, bo nie mam czym do roboty jeździć :D

Pozdrawiam, Rafał.

#2 AmAdeuz

AmAdeuz
  • Użytkownik
  • 318 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 08 maj 2013 - 09:18

Wez lepiej pomierz wszystko, rozstaw hakow, podaj model piasty...
Moze miec 6rz UG, a moze byc wolnobieg. W tym drugim przypadku mozesz 'na szybko' zakupic szosowe, 6rz sunrace'y, sa na allegro. No i zaczac sobie polowac na jakis ciekawszy, wiekowy wolnobieg. Jak jestes niecierpliwy i masz fundusze to mozesz skoczyc na ebay, tam bedziesz miec spory wybor ;-)

#3 grzegosz.

grzegosz.
  • Użytkownik
  • 623 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 08 maj 2013 - 09:32

Jaki tam masz rozstaw? Jak chcesz, to faktycznie wolnobieg może rozwiązać sprawę. Ew. inny patent, którego nie miałem okazji sprawdzić sam, tzn jeśli na bębenek weszłaby kaseta 7rz, to kupujesz taką, tylko zamiast najmniejszej zębatki i nakrętki nakręcasz kontrę od starego suportu (gwint powinien pasować, bo to w większości przypadków ten sam gwint, co w wolnobiegach), w większości przypadków odstępy między zębatkami 5/6/7 są takie same wg tabel w necie ;)

#4 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 maj 2013 - 10:21

odstepy miedzy 5-6-7 są takie same ?? a to ciekawe .

Kaset na 6 na pewno nowych nie kupisz , a na 5 kaseta .....chyba nie występowała raczej

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#5 grzegosz.

grzegosz.
  • Użytkownik
  • 623 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 08 maj 2013 - 11:36

gdzieś trafiłem na tabelkę i było, że odstępy (środek-środek zębatki) w 5/6rz mają 5-5,5mm, a w 7rz 5mm, albo źle zrozumiałem... :D a np. w przypadku manetki i przerzutki nieindeksowanej to zrobi aż taką różnicę?

#6 raf0007

raf0007
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 08 maj 2013 - 11:43

Odległość między widełkami 120mm (aktualnie siedziała na ścisk 126mm piasta z wolnobiegiem 6 biegowym - jednak takie rozwiązanie dyskwalifikuje najmniejszą koronkę, ze względu na brak miejsca)

Koła muszę zmienić z 2 powodów: wysłużone obręcze (delikatne pęknięcie na łączeniu) oraz totalnie dobite bieżnie, wyglądają jak jeden wielki wżer.

Bez sensem byłoby też kupno napędu który by kilkukrotnie przewyższył cenę za jaką rower zakupiłem ;) - dla ciekawskich - takie coś jak najbardziej funkcjonowało jeszcze jakieś 10-15 lat temu.

Mogę kupić okazyjne koło na takiej piaście http://www.ebay.com/...=item5ae9ae557b

a kaseta wygląda tak
http://www.ebay.com/...=item3f20dd6db6

#7 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 08 maj 2013 - 11:48

, w większości przypadków odstępy między zębatkami 5/6/7 są takie same wg tabel w necie ;)


Według tabeli z jednego z bardziej wiarygodnych źródeł, to zwykle 5-ki i 6-ki mają odstęp 5,5 mm (czasem 5,35 mm lub w jednym przypadku 5 mm) a 7-ki mają odstęp 5 mm.

http://sheldonbrown....et-spacing.html

0,5 mm różnicy to już zbyt dużo do poprawnego działania na wszystkich biegach.

#8 raf0007

raf0007
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 08 maj 2013 - 12:01

grzegosz. napisał/a:
, w większości przypadków odstępy między zębatkami 5/6/7 są takie same wg tabel w necie ;)


Według tabeli z jednego z bardziej wiarygodnych źródeł, to zwykle 5-ki i 6-ki mają odstęp 5,5 mm (czasem 5,35 mm lub w jednym przypadku 5 mm) a 7-ki mają odstęp 5 mm.

http://sheldonbrown....et-spacing.html

0,5 mm różnicy to już zbyt dużo do poprawnego działania na wszystkich biegach.


Chodzi o samą szerokość całej kasety. Dawne manetki nie posiadały indeksowania, te takie doczepiane do ramy roweru. Ten temat w spokoju zostawmy.

Odnośnie tematu, dla jasności, szukam możliwości zakupu kasety 6 biegowej (wiem już ze 5 na pewno nie dorwę) z ostatnią koronką nakręcaną.

Jeśli nie znajdę to będę musiał szukać piasty na 126mm na wolnobieg znów, co też nie jest proste.

#9 AmAdeuz

AmAdeuz
  • Użytkownik
  • 318 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 08 maj 2013 - 12:12

Mozesz tez zapolowac na cos co mialo rozstaw 120mm, np. stare pellissiery + 5rz wolnobieg, np. jakis Atom, Everest, naprawde trwaly zestaw. Everesta, prawie nowy wolnobieg nie tak dawno wisial sobie na allegro, za nieco ponizej 100zl jak pamietam (do kompletu z campą na innej aukcji tego samego sprzedawcy) Tak samo, wisialy nowe zebatki UG Dura Ace (chyba), oczywiscie 6rz, nie wiem czy jeszcze są...

p.s. nie wiem co masz na mysli piszac 'dawne' manetki, bo te 'doczepiane' do ramy tez mialy indeksacje (oczywiscie nie wszystkie i nie zawsze ;-)

#10 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 08 maj 2013 - 12:31

Jeśli nie znajdę to będę musiał szukać piasty na 126mm na wolnobieg znów, co też nie jest proste.


W przypadku piasty na wolnobieg łatwo dostosować szerokość do rozstawu widełek i ilości trybów wolnobiegu poprzez manipulacje podkładkami dystansowymi.

Ty znalazłem coś w stylu retro:
http://allegro.pl/pi...3176674479.html

http://allegro.pl/pi...3189211836.html

#11 raf0007

raf0007
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 08 maj 2013 - 12:32

Zbyt ogólnie ująłem odnośnie tych manetek, chodziło mi o te dawne grupy bez jakichkolwiek indeksacji.

Z przed nosa mi świetne koła na allegro poszły, dokładnie w dniu jak zakupiłem sobie rower. Ot i zachciało mi się szosy na dojazdy do roboty, bo "górala" szkoda byle gdzie zostawiać...

@marvelo dzięki, od tygodnia przeglądam alledrogo i nic takiego nie znalazłem, jeszcze odczekam do niedzieli, może coś na miejscowej giełdzie dorwę.

Dzięki za pomoc, ewentualnie rozejrzyjcie się czy po piwnicach albo garażach nie wala się wam trochę sprzętu, poluję na stare szosy akutalnie.



Dodaj odpowiedź