Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wyczuwalna różnica - Sora / Tiagra / 105


32 odpowiedzi w tym temacie

#21 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 01 czerwiec 2013 - 21:29

Po pierwsze czy ktoś z Was użytkował nową Sorę? Z pewnością nie.
W takim razie ja pokuszę się o opinię, bo złożyłem na niej rower dla siostry.
Kolor czarny nowej Sory to bomba! Świetnie wygląda i można pomylić ją ze starszą 105 w czarnej wersji (5600).
Klamkomanetki nie mają "dzyndzli", tylko standardowo, shimanowsko.
Montaż nie sprawia problemu jak również użytkowanie. Jedynie trzeba poświęcić trochę więcej czasu na regulację tylnej przerzutki.


Może nie za dużo ale jakieś kilkaset km przejechałem na tych nowych manetkach Sory -ST 3500 i jak do tej pory jestem b .zadowolony. Wcześniej zastanawiałem się czy brać jakieś używane na 9 rzędów czy tę nową Sorę bez dzyndzla i nie żałuję wyboru.

Jeździłem trochę na rowerach z klamkami 105 albo Sram Apex i jak dla mnie wielkiej różnicy między nimi a nowymi ST -3500 w kwestii działania nie widać ( jest za to spora różnica w cenie).

Niezależnie czy płasko czy nachylenie 20% biegi zmieniają się bez problemu, a i klamki wyglądają na pewno lepiej niż stare 105 tki ( 9 rzędowe).

#22 barthas

barthas
  • Użytkownik
  • 439 postów
  • Skądwziąć na nowy rower?

Napisano 01 czerwiec 2013 - 21:29

A co jeśli kupić by coś na 2300/Sorze i od razu wymienic przerzutki na :

http://allegro.pl/ty...3239433112.html

http://allegro.pl/sh...3221612622.html

? Bo wiekszosc opini negatywnych mowi tylko i wylacznie o przerzutkach a tak naprawde przerzutce tylnej :)

#23 Maitre

Maitre
  • Użytkownik
  • 483 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 01 czerwiec 2013 - 23:25

Jeśli interesują Cię tylko nowe rowery i jeśli Shimano 105 mógłbyś mieć dopiero pod koniec sezonu (czyli straciłbyś obecny sezon), to nie ma sensu czekać. Lepiej więc jest kupić już teraz coś na sorze/tiagrze i już jeździć. Oszczędzasz około 1.000 zł.
Sora/tiagra to są przecież grupy do jeżdżenia. Nic z nimi się nie powinno dziać (psuć). Sam kiedyś jeździłem na sorze (8-rzędowej) i nie miałem żadnych problemów, nawet ze zmianą biegów w dół (tym słynnym dzyndzlem, nawet w dolnym chwycie nie sprawiało mi to problemów) i z żadnym rozregulowywaniem przerzutek. Z uwagi na to, że 105 ma 10 rzędów (wymagana jest więc większa precyzja) nie widzę też jakiejś większej różnicy w zmianie biegów w sorze 8-rzędowej a 105 (10-rz.). Obecna sora jest 9-rz., a tiagra 10-rz. i może pod obciążeniem są jakieś różnice w działaniu, ale na poziomie amatorskim nie są warte rozważania. Warto więc czekać rok tylko dla posiadania jakiejś wyższej grupy (105)? Przecież pewnie obecna 105 to będzie za jakieś parę lat przyszła tiagra lub sora.

#24 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 02 czerwiec 2013 - 08:32

Sora/tiagra to są przecież grupy do jeżdżenia. Nic z nimi się nie powinno dziać (psuć). Sam kiedyś jeździłem na sorze (8-rzędowej) i nie miałem żadnych problemów, nawet ze zmianą biegów w dół (tym słynnym dzyndzlem, nawet w dolnym chwycie nie sprawiało mi to problemów) i z żadnym rozregulowywaniem przerzutek.


Zapomniałem poprzednio napisać. Wcześniej 5 lat jeździłem na manetkach ,,starej Sory'' ,nie żeby były jakiekolwiek problemy ( bo wszystko było ok) ale teraz bez ,,dzyndzla'' jest fajniej.

Do tego b.istotna sprawa. W nowej SORZE ST-3500 jest możliwość regulacji linki zaraz przy manetkach ( a nie np dopiero przy ramie). I to się czasami przydaje ze względu na problemy z przednią przerzutką ( złe ustawienie, regulacja).Czasami łańcuch obciera da dużej tarczy wtedy obrót śrubką do siebie i jest ok.

Tak wygląda http://img341.images...90/p1200029.jpg

A co jeśli kupić by coś na 2300/Sorze i od razu wymienic przerzutki na :

Bo wiekszosc opini negatywnych mowi tylko i wylacznie o przerzutkach a tak naprawde przerzutce tylnej :)


Nie wiem, ja tam nie widzę różnicy w działaniu samej tylnej przerzutki .Wcześniej była również Sora teraz nowa 105 ( obie przerzutki z długim wózkiem , wcześniej kaseta 30 teraz 34 ) problemów brak-a przez te 5 lat ani razu tej tylnej nie regulowałem . Jak problemy to tylko z przednią przerzutką ale to raczej nie przez przez przerzutkę tylko jej złe ustawienie.

#25 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 02 czerwiec 2013 - 09:58

Gdybym miał kompletować szosę z uwzględnieniem budżetowych opcji to wybrałbym:
- przerzutka tył tiagra (praktycznej różnicy w działaniu dla mnie nie ma)
- przód tiagra lub ultegra (105tki pękają na górnym łączniku wózka, szczególnie w kombinacji z korbą compact)
- kaseta 105 jeśli komuś zależy na wadze
- manetki - 105tki tylko dla osób które koniecznie chcą "czystej" linii bez pancerzy, poza tym jakość pracy (precyzja i lekkość) bywa losowa - w innym przypadku wybrałbym tiagry.

#26 barthas

barthas
  • Użytkownik
  • 439 postów
  • Skądwziąć na nowy rower?

Napisano 02 czerwiec 2013 - 10:27

No to złożyłeś rower za 4000zł. A ja szukam czegoś do 3000 max.

#27 Gosc_Hasan33_*

Gosc_Hasan33_*
  • Gość

Napisano 02 czerwiec 2013 - 13:23

Ja mam osobiście Tiagrę i zrobione w tym sezonie równo 1047 km. Jeździ się bardzo fajnie, zmiana biegów precyzyjna. Wszystko pięknie i cichutko chodzi, a jeśli chodzi o prędkość, to na prawdę jest OK. Jak dla początkującego, to w zupełności wystarczy.

#28 meaculpa

meaculpa
  • Użytkownik
  • 158 postów
  • SkądLublin

Napisano 02 czerwiec 2013 - 15:42

Lepiej poczekać, po pierwsze 105 to jest już coś (np. nic ci nie wystaje z manetek), po drugie widzę że ta sora będzie zamontowana w jakimś azjatyckim badziewiu, już nawet nie mówię że to chińszczyzna żeby nie obrażać chińczyków.

#29 barthas

barthas
  • Użytkownik
  • 439 postów
  • Skądwziąć na nowy rower?

Napisano 02 czerwiec 2013 - 21:40

Mowisz o Tribanie 5? Kellysie? Bo nie wiem co jest tym azjatyckim badziewiem ?

#30 Gosc_dominik28382_*

Gosc_dominik28382_*
  • Gość

Napisano 02 czerwiec 2013 - 22:43

żywotność sory jest bardzo duża mówię to bo kolega na niej jeździ ,ma zrobione chyba z 15 k przebiegu ,fakt zniszczona i stara bo 3300 ,ale śmiga bez zarzutu .Jak na ,bierz sorę ,w oparciu o doświadczenie z ubiegłą grupą tu na pewno nie będzie gorzej i 15-20 k prześmigasz na nowej 3500

#31 System

System
  • Użytkownik
  • 643 postów
  • Skądz netu

Napisano 02 czerwiec 2013 - 23:02

Tiagra - przebieg trochę ponad 8000 km i jeszcze nie robiłem żadnej regulacji - działa bardzo dobrze.

System

#32 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 03 czerwiec 2013 - 09:11

Używałem od najtańszego Xenona, poprzez Tiagrę, 105 a teraz Ultegrę, i odnoszę wrażenie, że ten "kosmiczny" przeskok jakościowy jest mocno przereklamowany. pozdr

#33 barthas

barthas
  • Użytkownik
  • 439 postów
  • Skądwziąć na nowy rower?

Napisano 03 czerwiec 2013 - 15:47

Dla mnie już wystarczy :) Dziękuje za wszystkie opinie, przekonano mnie, że nie warto ciułać na 105 tylko kupić choćby Sore i śmigać. Dzięki , pozdrawiam !
  • Robert74 lubi to



Dodaj odpowiedź