Skocz do zawartości


zmiana bebenka w starej szosie


23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_senjiro_*

Gosc_senjiro_*
  • Gość

Napisano 20 marzec 2009 - 13:41

witam:) w starej szosce ktora posiadam mam bebenek w ktorym kasete kontruje ostatnia koronka, jako ze kaseta jest do wymiany to musze zmienic i bebenek poniewaz ma inne naciecia niz nowa kaseta, a poza tym jest kontrowany nakretka od wewnatrz:) pytanko jest proste czy do starej piasty shimano 600 podejdzie kazdy shimanowski bebenek?

#2 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 20 marzec 2009 - 19:47

podejdzie. pozdr

#3 wojtekk

wojtekk
  • Użytkownik
  • 26 postów
  • SkądRybnik

Napisano 20 marzec 2009 - 20:18

podejdzie. pozdr

niekoniecznie.
Polecam tekst Sheldona:
http://www.sheldonbr...html#transplant

#4 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 20 marzec 2009 - 20:41

Jesli to 600 tka z takim paskiem na obudowie i bębenek z"nakrecaną" wersja to da się zmienic bębenek na pewno na bębenek na 7s, zakładając że będą takie same wpusty w nowym bębenku, , a mozna pokusić się o zmiane na 8 nawet.
Mam takż samą piaste , ropzbierałem to cudo, a kumpel w drugim serwisie zmieniał komuś takie coś także.
Na 100% nie podchodzi bębenek Silen Clutch bo to był chory wynalazek, a w międzyczasie Shimano takze zmieniało pare razy mocowania bębenków, .

Najlepiej w serwisie sprawdzić .

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#5 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 21 marzec 2009 - 08:28

podejdzie. pozdr


Niekoniecznie.

Sam się o tym przekonałem kiedy do właśnie 600ki zakładałem nowy bębenek pod 8/9kę.
Po dokręceniu kasety bębenek zaczął się obracać jakby ktoś do niego nasypał garść piachu.

Czemu tak się dzieje.... jeszcze tego nie odkryłem.... nie mam czasu :-D

#6 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 21 marzec 2009 - 08:48

Jak znajde chwilke to spróbuje zamienić bebenki w piastach.

[ Dodano: 2009-03-21, 17:41 ]
Jezlei mówimy o piaście 6400 to robiłem dzisiaj w ramach 1 godzinki wolego czasu pare prób, i bębenki owszem pasują, od starych piast np. górskich ( takiegi samego kształtu - typ cienki ), pasuje takze bębenek "uniwersalny " XTR z 95 r, i inne , jeśli chodzi o gniazdo zamocowania w piaście - rozetka.
Problem jaki mozna spotkac to rózne sposoby uszczelnień - od strony bębenka , a także różne głębokości montażu bieżni w bębenku - jej głębokość. w 6400 jest bebenek UG.

Te wszystkie problemy można rozwiązywać hobbystycznie , tzn, jak się ma troche szpejów , czas i chęć kombinacji.
Ogólnie da się to zrobić, hm czasem trzeba przesunąć prawy konus - dodać dystans z prawej strony, przecentrowac koło. itd.

Jęsli kto nie ma róznych szpejów to proponuje szybciej i łatwiej , taniej wyjdzie zmienić piaste.
P.S.
W jednym przypadku musiałem zmienić z innej piasty z której pochodził "nowy "bębenek " takze ośke, ze względu na inny typ uszczelek na konusach.

Takze miłej zabawy.

[ Dodano: 2009-03-21, 19:01 ]
Dołączona grafika
Bebenek piasty 6400 (ug) zakręcany ostatnią zębatką.
1. - uszcelnienie bebenka
2. - uszczelka konusa

Dołączona grafika
bebenek od spodu i rozeta piasty 6400 7s.

Dołączona grafika
1. - bębenek UG 6400 7s
2. - bębenek hg-50 7s , pochodzi z korpusu powyżej .
3. - bębenek XTR'95 8s ( uniwersalny )
Jak widać wpusty takie same mają .

Dołączona grafika
1. sama bieżnia od bebenka od jakiejś piasty 7s
2. - bebenek od 6400
3. - bebenek od hg 50
4. - bebenek XTR

Z powyższych przykładów widac że nie sposób montażu na piaście jest problemem, ale sposób uszczelnienia i wysokość bieżni głównej w bębenku, co za tym idzie "zanurzenie " konusa prawego w bębenku co przedstawia ostatnie zdjęcie.

[ Dodano: 2009-03-21, 19:03 ]
pomyłka w tekście " sposób montażu na piaście jest problemem ", ma być " sposób montażu na piaście nie jest problemem "

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#7 Gosc_senjiro_*

Gosc_senjiro_*
  • Gość

Napisano 22 marzec 2009 - 12:11

czyli reasumujac jaka piaste kupic na allegro zeby bebenek pasowal:)

#8 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 22 marzec 2009 - 12:52

Jak kupisz piastę, to będzie już z bębęnkiem i niepotrzebne zadne kombinacje. Przepleciesz koło , wycentrujesz i gotowe. pozdr

#9 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 22 marzec 2009 - 15:46

Raczej tak będzie szybciej i lepiej, chyba że masz sentyment do piasty, mnie także takiej żal, ale technika idzie naprzód i pewne rzeczy zostają dla hobbystów raczej z dużą ilością czasu i szpejów chomikowanych przez lata.
Ja osobiście pozbywam sie kompletu kół na 600-tkach na kasetę zakrecaną.
A jak będziesz kupował to kup sobie piaste z bębenkiem na 8-9 już normalną, kaseta 7 wejdzie z dodakowym dystansem-podkładką od strony szprych - taka przekładka od blacików od 7-ki , może w serwisach maja w szpejach.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#10 Gosc_senjiro_*

Gosc_senjiro_*
  • Gość

Napisano 22 marzec 2009 - 15:55

Jak kupisz piastę, to będzie już z bębęnkiem i niepotrzebne zadne kombinacje. Przepleciesz koło , wycentrujesz i gotowe. pozdr

biorąc po uwage fakt ze kupilem to kółka za 49zł:P to przeplecenie nowej piasty wyjdzie drozej:) a tak kupie na allegro jakas stara alivio za 20zł i po kłopocie:)

#11 mmi

mmi
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Skądz daleka

Napisano 24 maj 2010 - 13:47

Witam.
Ten sam temat i ta sama piasta. Shimano FH6400 rozstaw 126mm. Mam sentyment do tej piasty więc postanowiłem wymienić bębenek. Czy od takiej http://allegro.pl/it..._7_rzedowa.html będzie pasował? Mogę użyć uszczelek i nakrętek od tej acery?

I jaką kasetę będzie można zamontować? Wejdzie jakaś sora 8rz czy tylko 7 CS-HG30?

#12 kaziklcd

kaziklcd
  • Użytkownik
  • 583 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 lipiec 2010 - 21:34

@SPIKE - czy ten bębenek http://www.bike-cent...o-piast-fh-m900 wsadzę na piastę shimano 600 a na niego kasetę tiagry 8 rz?

#13 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 26 lipiec 2010 - 22:29

@SPIKE - czy ten bębenek http://www.bike-cent...o-piast-fh-m900 wsadzę na piastę shimano 600 a na niego kasetę tiagry 8 rz?


wejść wejdzie, tyle że trzeba by popatrzeć jak będzie z uszczelnieniem od strony bębenka , mam gdzieś taki bębenek , to zerkne jak siada na 600tce.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#14 kaziklcd

kaziklcd
  • Użytkownik
  • 583 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 lipiec 2010 - 06:28

Dzięki. A jak byś chciał go się pozbyć to jestem zainteresowany.

#15 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 28 lipiec 2010 - 20:40

tak więc ( niech będzie ) .

zacznijmy od tego iż starsze piasty 600-tki miały jak pamietam bebenki rózne, były pod UG i HG na 7 biegów.
Te z bebenkiem UG nas nie intertesują .

Takze piasta 600-tka z bębenkiem systemu HG na 7, co można ??

Mozna dac kasete 9 i jeden blacik mniej i będzie 8 biegów z manetka 9 biegów, to najprostsza opcja.

mozna tez zmienić bębenek sam na 8 ( 9,10 ) , ale ....

wiekszosć tych piast miała rozstaw 126 , a potrzebujemy rozstaw 130 aby to zadziałało.

bębenek na 8 jest większy nizna 7 i niestety po zamontowaniu go w pieście , wkładajac ośke - przesuwa sie ona w prawo zachowując prawidłową odległość zębatki od ramy, ale za to brakuje z lewej strony ośki aby piasta weszła w rame.

Reasumujac, piaste którą miałem do próby , moge zamienic bebenkami - choćby ten z XTR-a , ale musze dać dłuższą ośke - typową pod 130 - patrz zdjecie porównawcze z piasta Durace.
Montowałem ze 3 rózne bębenki jakieś nawet z paralaxy typu Deore i problem w sumie wynikła tylko z długosci osi w przypadku tej piasty.
Nie miałem czasu na więcej prób.

róznica w długosci osi - Durace i 600-tka na 7
Dołączona grafikaDołączona grafika


po zmianie bębenka jak widać z lewej strony brakuje nam z 5 mm
Dołączona grafika

Dołączona grafika
Dołączona grafika

jakiś inny bębenek - efekt ten sam jak z xtr
Dołączona grafika

reasumujac , zamontowac sie da, zrobić sie da, najlepiej jakby było koło zaplecioine aby stwierdzic czy nie nastąpi przesunięcie osiowe.
Mozna zastosować bebenki z innych piast - kwestia uszczelki w bebenku.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#16 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 lipiec 2010 - 06:35

musze dodać bo zapomniałem, bebenek na 8 w stosunku do 7 jest "grubszy " w środku, i stąd to przesunięcie osi w prawo.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#17 elziomallo

elziomallo
  • Użytkownik
  • 97 postów
  • SkądMiasto Świętej Wieży

Napisano 19 wrzesień 2011 - 17:12

Podzielę się doświadczeniem dni ostatnich:

Tatuś nieszczęśliwie najechał mi przyczepą na tylne koło, na szczęście reszta roweru nie ucierpiała, ale Mavic MA na złom idzie. Piasta to Shimano 105 SC 1056 z bębenkiem na 8 HG/UG 130mm oś.

W znajomym serwisie znalazłem tylne koło z obręczą Rigida SX 100 i piasta SH 600 6400 z bębenkiem UG 6/7 i osią 126mm. Jako człowiek z natury leniwy wpadłem na pomysł najprostszego rozwiązania sprawy, czyli przełożenia bębenka:

Wielowypust jest ten sam, ale bębenek ze 105tki po przykręceniu obracał się ciężko. W korpusie piasty nad rozetką jest taka blaszana podkładka- wyjąłem 600tkową i wsadziłem tą ze 105tki- chodzi idealnie. Przełożyłem dłuższą ośkę z konusami, uszczelnienia ładnie się zgrały.

Problem pojawił się wraz ze wsadzeniem koła w ramę- opona ociera o widełki stroną przeciwną do łańcucha! Zabawa z podkładkami nic nie dała, ociera nawet po przełożeniu wszystkich na NDS. Przecentrowanie odpada- szprychy od strony napędu są już pod bardzo małym kątem w stosunku do piasty, aby koło było w osi ramy musiałyby być pod kątem prostym co z tego co wiem odpada. Kończą mi się pomysły, chyba przełożę wszystkie części na swoje miejsce i przeplotę obręcz na 105tkę.

Jest jeszcze jedna opcja- w wyniku najechania skrzywiona została rama, mam nadzieję że to jednak wina koła ;]

#18 Hrehor

Hrehor
  • Użytkownik
  • 503 postów
  • SkądKraków

Napisano 19 wrzesień 2011 - 22:53

Najpierw zakręcasz jedną stronę na hakach, potem prostujesz kolo na prostopadło do osi, a na koniec trzymasz i nakręcasz. Powinno być ok. Pozdro.

Edit. ewentualnie jak możesz przekręcić te nakrętki co byly przy tamtym bębenku, Zobacz co wtedy i jaki będzie efekt.

#19 Hrehor

Hrehor
  • Użytkownik
  • 503 postów
  • SkądKraków

Napisano 22 listopad 2011 - 15:47

Hmm, ostatnio spotkałem się z podobnym problemem poraz kolejny, ale tym razem okazało się, że moja luba wywróciła się i... rama sie odgięła na tylnych widełkach. Sprawdziłem dopiero poziomicą.


(sorry za podbicie tematu, ale to może pomóc.)

Pozdr.

#20 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 22 listopad 2011 - 19:57

Elziomal , jest taka szansa i to spora ze rama została skrzywiona a Ty wkurzony.

Spróbuj włożyć normalne koło szosowe do tej ramy jakiekolwiek , powinno wejść symetrycznie, jeśli nie , obadać rame trza , patrząc od tyłu

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo




Dodaj odpowiedź