Jump to content


Jaki licznik kupić ?


1348 replies to this topic

#341 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,612 posts
  • SkądSulęcin

Posted 10 September 2010 - 11:10

Z tego co wiem, liczniki z wysokościomierzem barometrycznym są wrażliwe na zmiany ciśnienia atm. (w końcu ich zasada działania na tym się opiera) - zwłaszcza te tańsze mogą charakteryzować się dużymi zmianami wskazywanych wysokości przy (większych) powiewach wiatru. Na dodatek trzeba pamiętać o praktycznie codziennej kalibracji wysokości wyjściowej, bo przy zmianie pogody (ciśnienia atm) może się okazać, że nagle zmieniła się wysokość o kilkadziesiąt m. O ile lepsze czujniki są dość odporne na np. wiatr, to zmiana ciśnienia np. w ciągu kolejnych dni bankowo wpływa na wyświetlaną wysokość.

Wskazania wysokościomierzy gps są też nie najlepsze z uwagi na dużą niedokładność pozycji pionowej, połączenie wysokościomierza gps/barometrycznego z kalibracją (automatyczna + baza w punktach wysokościowych) daje najlepsze efekty (jak w odbiornikach garmina) - unika się wtedy ręcznej kalibracji wysokości wysokościomierza barometrycznego.

W moim E500 (w Viście Hcx podobnie) wystarczy dzień różnicy, żeby wskazanie wysokości różniło się o parę (naście) metrów, jednak wystarczy włączyć stoper, żeby wysokościomierz automatycznie się skalibrował na wysokości 75m (wyjazd z domu). Oczywiście w nowym miejscu trzeba (jednorazowo) skalibrować wysokościomierz albo ręcznie wpisując wysokość, albo też zdać się na wskazanie wysokościomierza gps i jego wskazania przyjąć jako punkt wysokościowy. Takich punktów w e500 (i pewno e800 też) może być 10, jest to wartość raczej wystarczająca, bo chyba nieczęsto zdarza się więcej stałych lokacji startu.
No i jeśli mowa o kalibracji, to jest tu lekkie niedopracowanie, bo kalibracja następuje dopiero po naciśnięciu stopera, zamiast po wyszukaniu punktu kalibracyjnego w czasie pracy odbiornika. Być może jest to spowodowane ograniczeniami/optymalizacją algorytmu pracy komputerka - po prostu łatwiej jest jednorazowo sprawdzić, czy aktualna pozycja gps (plus minus 30m) ma swoje odzwierciedlenie w wysokościowym punkcie kalibracyjnym, niż sprawdzać w pętli co np. sekundę. I pewno dlatego też kalibracja w oparciu o punkty będzie odbywać się w dalszym ciągu w ten sam sposób...

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#342 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,612 posts
  • SkądSulęcin

Posted 10 September 2010 - 12:10

Malik, zapodaj jakieś wykresiki. :-D

Wykresiki Malika są tutaj ;-)

Ja do zbierania danych treningowych i ich analizy używam Sporttrack'a, wersja 2.1 nie czyta natywnie .fit, co niestety wymaga przekonwertowania .fit na .tcx - ale to żaden problem, od czego TCX Conventer (genialny program, polecam wszystkim użytkownikom sportowych odbiorników garmina - nie tylko konwersja, ale edycja, naprawa i wiele innych funkcji!), lub ostatecznie Garmin Trening Center.

Przyglądałeś się może baterii? Po iluś ładowaniach pewnie trzeba ją będzie wymienić.
Jak można do tego urządzenia wgrać trasę ?


Baterii brak, jest akumulator litowo-jonowy. Wiadomo, że nawet ten typ aku nie jest wieczny i pewno po kilku latach trzeba będzie go wymienić z uwagi na zużycie. Nie mogłem się doszukać żywotności aku w edżach, a więc chyba jest dość długa, bo wcześniejsze modele już parę lat na rynku są.

Jak można wgrać trasę? Na kilka sposobów - albo przez www plus wtyczka garmina w przeglądarce, albo bezpośrednio z www do e500 do foldera: NewFiles - e500 przekonwertuje do swojego formatu. Można też z programu Garmin Trening Center (wysłanie też na 2 sposoby, jednak gdy wysyła się bezpośrednio do urządzenia, to wysyła hurtem, dlatego wolę kurs wyeksportować bezpośrednio do NewFiles).

Jak przygotować kurs? Na bazie przejechanej aktywności (nowy kurs -> wybrać aktywność będąca bazą do kursu) bezpośrednio w urządzeniu, lub w programie Garmin Trening Center - w tym przypadku kurs poddaję jeszcze obróbce zmniejszając liczbę punktów (program TCX Conventer) do np. 300, przyspiesza to znacznie działanie samego urządzenia w trakcie nawigacji. Druga opcja to utworzenie kursu za pomocą witryn www typu bikeroutetoaster.com lub www.gpsies.com i paru innych.

Ten pierwszy serwis jest ciekawy, bo pozwala przygotować kurs nie tylko dla stałej średniej prędkości, ale również zmodyfikować o zmniejszającą się prędkość na podjazdach. Na dodatek wstawia waypointy typu skręt w prawo/lewo w określonej przez użytkownika odległości od zakrętu (warto dawać nie mniej niż 100 m, żeby pikał i pokazywał jeszcze przed skrzyżowaniem).

Po utworzeniu kursu warto wczytać go do GTC i zmodyfikować - wstawić własne oznaczenia np. "W PRAWO" czy też "W LEWO", albo przed wzniesieniem dodać punkt typu "góra" i oznaczyć jako np. "3km/+300m" (czyli wzniesienie przez 3km, w pionie 300m), a na zjazdach odwrotnie - czasami takie coś pomaga ocenić jak jechać, zwłaszcza, gdy trasa jest nam nie znana.
Ocenę wysokości/długości dokonamy w GTC na podstawie aktualnego śladu - warunek zarejestrowany ślad lub mapa garmina z profilem wysokości (czyli zainstalowany program garmin mapsource z mapą typu gpmapa topo).

Może w kolarstwie szosowym informacja o odległości i wysokości (można wpisać czas!) jaką trzeba przebyć nie jest aż tak istotna, to jednak w kolarstwie górskim te informacje bardzo się przydają - można jeszcze dodać % wzniesienia i już wiadomo jak rozłożyć siły.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#343 Gosc_Dominik_*

Gosc_Dominik_*
  • Gość

Posted 10 September 2010 - 18:23

Przyszedł dziś do mnie Ciclosport 4.1, bezprzewodowy, pierwsze wrażenie bardzo pozytywne, pokazuje jednocześnie na ekranie średnią, dystans i prędkość obecną z dokładnością do 0,1km/h, śr i dyst dokładność do 0,01. Odnoszę wrażenie że jest z tej samej fabryki co mój stary licznik bikemate, który się rozsypał.

#344 gibber

gibber
  • Użytkownik
  • 1,204 posts
  • SkądN. Tomyśl

Posted 10 September 2010 - 18:35

Pierwszy minus Garnka 500. W lesie (wysokie drzewa) sygnał GPS wariuje i pokazuje dziwne wartości prędkości - zaniża. Jako licznik dla rowerów MTB raczej odpada z tego powodu. Jak na razie jestem kwadrylion bardziej zadowolony jednakże z garnka niż z sigmy 2006 MHR która od czasu do czasu gubiła sygnał z czujnika prędkości i pulsometru (to drugie często).

#345 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 posts
  • SkądZ nienacka

Posted 10 September 2010 - 19:17

Dzięki prozor za wykład. Znalazłem opis jak ktoś wymieniał baterię w Forrunerze 305 :
link
Z tego co widziałem na zdjęciach 500 to będziemy mieli łatwiej bo są tam jakieś cztery śrubki i można mieć nadzieję, że po ich odkręceniu pojawi się akumulatorek a w F305 trzeba rozpruwać ustrojstwo nożem i potem kleić. Żeby tylko udało się dobrać jakiś akumilatorek.

W lesie (wysokie drzewa) sygnał GPS wariuje i pokazuje dziwne wartości prędkości - zaniża. Jako licznik dla rowerów MTB raczej odpada z tego powodu.

Czy jak używasz czujnika kadencji i prędkości to GPS ma jakieś znaczenie ?
W Polarze czujnik tętna dobrze było lekko zmoczyć przed założeniem.

#346 wiki

wiki
  • Użytkownik
  • 2,190 posts
  • SkądOzorków k/Łodzi

Posted 10 September 2010 - 19:27

Przyszedł dziś do mnie Ciclosport 4.1, bezprzewodowy, pierwsze wrażenie bardzo pozytywne, pokazuje jednocześnie na ekranie średnią, dystans i prędkość obecną z dokładnością do 0,1km/h, śr i dyst dokładność do 0,01. Odnoszę wrażenie że jest z tej samej fabryki co mój stary licznik bikemate, który się rozsypał.


Dominik ja mam wersję 4.2HR. To jest ten, który padł. Okazało się, że jednak nie. Zmieniłem baterię w czujniku na widelcu, dalej to samo czyli nie działał. Kupiłem inną (inny producent) to samo. Po drugiej próbie stwierdziłem, że licznik szmelc. Coś mnie tchnęło i postanowiłem sprawdzić starą, oryginalną baterię. Otóż okazało się, że nowa od starej różni się, niby to samo ale "cycek" przy plusowym biegunie różni się średnicą, nie dużo ale się różni. Symbole też niby różne. Stara bateria 23AE 12V, nowa A23 12V. Udało mi się kupić identyczną jak była w czujniku i licznik chodzi jak tala lala. To taka moja uwaga, jakbyś miał podobny kłopot. Może to tylko mój model tak ma nie wiem :-P

#347 gibber

gibber
  • Użytkownik
  • 1,204 posts
  • SkądN. Tomyśl

Posted 10 September 2010 - 19:30

Czy jak używasz czujnika kadencji i prędkości to GPS ma jakieś znaczenie ?


Nie ma. Ale czujnika kadencji i prędkości nie mam, wiec ma znaczenie. Do Edge 500 mam pasek HR Adidasa od zestawu MiCoach (komunikacja Ant+) - lepszego w życiu nie używałem. Ten, który daje sigma to jakaś porażka - sztywny jak pała policyjna i nie jest wodoodporny - jak pot z deszczem dostanie się do komory baterii to koniec.

#348 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,612 posts
  • SkądSulęcin

Posted 10 September 2010 - 22:57

Tak są 4 śrubki, ale póki co nie rozkręcam - nie ma takiej potrzeby, no ale dobrze wiedzieć, że nawet w naręcznym można aku wymienić własnoręcznie.
Przy włączonym gps czujnik GSC-10 podaje tylko prędkość, droga jest rejestrowana z gps - to niestety wada i użytkownicy dopominają się o zmianę w następnej wersji firmware: przy podłączeniu GSC-10 prędkość i droga miałaby być rejestrowana z czujnika. Na dodatek wnoszone jest, żeby była możliwość wyboru rejestracji danych pomiędzy "smart" (aktualnie jedyną dostępną bez czujnika mocy) i 1s (dostępne tylko po sparowaniu z czujnikiem mocy) - aktualnie rejestracja danych "smart" jest ok dla szosowców, przy mtb zdecydowanie lepsze byłoby rejestrowanie co 1s.
Co ciekawe, po wyłączeniu gps tak droga jak i prędkość są rejestrowane bezpośrednio z GSC-10 (domyślne zastosowanie: trenażer).

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#349 Gosc_Dominik_*

Gosc_Dominik_*
  • Gość

Posted 11 September 2010 - 09:24

wicklowman, dzięki za cynk, dobrze w sumie że dali baterię o większej pojemności niż te pastylki na widelec. Pierwszy minus tego licznika jest taki, że próbowałem założyć go na tylne koło, ale wystarczylo odsunąć nadajnik na 1,5m i już jechałem 200-250km/h ;) Więc wylądował na przednim kole i chodzi jak na razie dobrze.

#350 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,612 posts
  • SkądSulęcin

Posted 12 September 2010 - 15:31

Z tego co wiem, liczniki z wysokościomierzem barometrycznym są wrażliwe na zmiany ciśnienia atm.


W Garminie E500 ten efekt też występuje - zwłaszcza dzisiaj, przy spadku ciśnienia atm wskazania wysokościomierza były fałszywe - początek 76m, trasa w dół do rzeczywistego 14m n.p.m, a wskazania -17m. Powrót do domu - wskazanie 30m n.p.m. (zamiast 76m).
Przy stałym ciśnieniu atm. takich numerów nie ma, przy zmiennym jak widać są. Co prawda korektę wysokości można zrobić za pomocą TCX Convertera lub bezpośrednio w SportTracks'u albo www connect.garmin.com, ale jednak trzeba pamiętać o tym, gdy następuje zmiana ciśnienia atm.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#351 ddm

ddm
  • Użytkownik
  • 149 posts
  • SkądNowy Sącz

Posted 13 September 2010 - 07:43

Witam :-)
Warto kupić ten licznik sigmy?
http://www.centrumro...TS/Produkt.aspx
Próbowałem założyć do swojej szosy licznik przewodowy vdo ale czulnik nie mija się z magnesem :cry:

#352 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,612 posts
  • SkądSulęcin

Posted 14 September 2010 - 18:10

Dałem ciała - akurat 12.09 ciśnienie było wysokie, dlatego wskazywało te minusy... Teraz wskazuje 104m... Wg prognozy jutro z rana spadnie o kolejne 10 hPa, ciekawe jaką wysokość wskaże licznik...

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#353 ddm

ddm
  • Użytkownik
  • 149 posts
  • SkądNowy Sącz

Posted 15 September 2010 - 12:29

Jak sądzicie który licznik lepiej wziąść?
ten http://www.centrumro...TS/Produkt.aspx
cz ten http://www.centrumro...ny/Produkt.aspx
czy ten http://www.centrumro...ny/Produkt.aspx
Proszę o szybką radę bo nie uśmiech mi się już jazda bez licznika, a nie chcę kupić jakiegoś badziewia ;-)

#354 Bury

Bury
  • Moderator
  • 799 posts
  • SkądZłocieniec

Posted 15 September 2010 - 12:43

Z tego co wiem, to nowe Sigmy z komunikacją STS mają problemy. Czasami sygnał "jest gubiony", lub bardzo wolno nadajnik łączy się z licznikiem.

#355 michal900

michal900
  • Użytkownik
  • 83 posts
  • SkądMikołów

Posted 15 September 2010 - 14:40

ddm, a może chciałbyś kupić licznik sigma bc 1606l dts cadence?? Posiadam taki nowy, w przystępnej cenie.

#356 ddm

ddm
  • Użytkownik
  • 149 posts
  • SkądNowy Sącz

Posted 16 September 2010 - 07:48

Dzięki michał900 :-)
Ale kupię chyba coś z ciclosportu bo słyszałem dość dobre opinie na ich temat i można dokupić do nich pulsometr, a z tymi sigmami to różnie bywa.
A użytkuje ktoś licznik bezprzewodowy z lidla taki z pulsometrem?
Moj ojciec kupił jakieś 2 lata temu i śmiga na nim już ze 2 lata i zero problemów za ok 70 zł :lol:

#357 Piotr92

Piotr92
  • Użytkownik
  • 765 posts
  • SkądBielsko-Biała

Posted 16 September 2010 - 17:54

Polecam licznik Sigma 1606l. Mam go już ponad rok i jestem z niego zadowolony, zawiera wszystkie podstawowe funkcje. Zapłaciłem za niego 90 zł.

#358 Bizon77

Bizon77
  • Użytkownik
  • 75 posts
  • SkądŻory

Posted 16 September 2010 - 18:35

Do użytkowników garmin 500
-gps/staelita-jakiś słupki co to jest wskazuje satelity czy co ?
w danych które może wyświetlać licznik są następujące możliwości których nie kumam
-tetno -sr.maks-tętno średnie max ?
-tetno-sr.rez.-tego to nie mam pojęcia-co znaczy rez
-vs-30s avg -co to ?
-czas od pocz.-co to za czas od początku czego ?


-Ustawienia/ustaw.roweru/sred.dane-mamy tutaj -rytm i moc -i możliwość wyboru sr.niezerowa i sr.zerowa -co powodują te opcje
-Ustawienia/ustaw.roweru/info o starcie-co to za opcja ?
-Ustawienia/ustaw.roweru/strefy ogran.pl-to to już czarna magie dla mnie co to są za dane?

Jakby ktoś pomógł byłbym wdzięczny :)

#359 Pirx

Pirx
  • Użytkownik
  • 269 posts
  • SkądKlucze

Posted 16 September 2010 - 18:41

Sigma 1606l ma guziki uszczelnione w niezbyt przemyslany sposób, mianowicie za pomocą gumowych membran. I wszystko fajnie, tylko te membrany zbyt szybko się przebijają, bo guziki mają występy, naciskające poprzez membrany na wewnętrzne przełączniki, o zbyt małej powierzchni. Mam tą Sigmę już chyba trzeci rok i nadal działa, choć niestety nie można jej umyć zanurzając w wodzie, bo zaraz są problemy. Jednak po wyschnięciu (kilka dni) znów dział, o dziwo.
Kupiłem ostatnio następcę tego licznika, Sigmę 1609 (dziś przyszedł) i mam nadzieję, że będzie bardziej trwały. Kosztował 77zł, kadencja 21zł. Funkcje chyba te same, dołożono natomiast pomiar temperatury. Pewnym plusem 1609 jest to, że podstawka jest taka sama, również czujnik kadencji jest identyczny jak dla 1606l, więc są zamienne. Nie chciałem licznika z transmisją radiową, bo za dużo tam baterii potrzeba no i jest to podatne na zakłócenia, poza tym duuużo droższe.

#360 Piotr92

Piotr92
  • Użytkownik
  • 765 posts
  • SkądBielsko-Biała

Posted 16 September 2010 - 19:20

Mi się właśnie zepsuł licznik,rozleciał się wyświetlacz. Myślę że będę teraz wymieniał i kupię 1609. Bezprzewodowego nie kupuję bo się nie opłaca, jest droższy i nie zawsze działa jak trzeba.



Reply to this topic