Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trenażer Z Endomondo Zadziała?


15 odpowiedzi w tym temacie

#1 L00zak

L00zak
  • Użytkownik
  • 61 postów

Napisano 12 październik 2014 - 20:16

Ponieważ, zbliża się koniec sezonu, chciałbym kontynuować treningi w domu. Mam trenażer Elite Mag Power Mag 8 i korzystam z aplikacji Endomondo w iphonie. Moje pytanie: Chcę monitorować w tej aplikacji treningi, proszę podpowiedzcie co zakupić i czy da się to połączyć? Zastanawiam się nad kupnem licznika z CAD np Sigma 16.12. W Endomondo jest opcja treningu kolarstwo stacjonarne. Na jakich zasadach zlicza przejechane kilometry? Nie chcę, aby wyniki były wirtualne, tylko rzeczywiste… A może jest jakiś inny sposób? Będę wdzięczny za odpowiedź

#2 piotrkol

piotrkol
  • Użytkownik
  • 1984 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 12 październik 2014 - 20:20

W zasadzie nie ma czegoś takiego jak rzeczywiste kilometry na trenażerze. Żebyś nie wiem ile kręcił to metra nie przejedziesz. Niektórzy nie wiem czemu chwalą się ile to kilometrów nie przejechali na trenażerze. Według mnie to paranoja. Śmieszne jest jak zimą zrobi jeden z drugim '1000km' na rolce i dodaje to do swojego przebiegu rocznego. Na trenażerze ważny jest czas, obciążenie, kadencja, puls i takie rzeczy. Dystansu i prędkości nie powinno się mierzyć, bo i nie ma po co.


53608702113_1697d8a0bf_o.png 53120563481_c30890a179_o.png 41936344895_5d8a499da7_o.png 50927423167_21cc9455fd_o.png 51000815092_a2fafceb67_o.png 49380949278_d7c6896025_o.png

248


#3 L00zak

L00zak
  • Użytkownik
  • 61 postów

Napisano 12 październik 2014 - 20:28

Rozumiem, dzięki wielkie. Czyli Endomondo nigdy w treningu kolarstwo stacjonarne nie pokaże dystansu? Pokaże inne parametry o których napisałeś wyżej, tak?

#4 malag201

malag201
  • Użytkownik
  • 66 postów

Napisano 13 październik 2014 - 06:40

Moim zdaniem jest opcja, żeby pokazywało dystans, ale musisz mieć założony czujnik prędkości ANT+ i połączyć go z telefonem, inaczej będzie ciężko :)



#5 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 13 październik 2014 - 06:47

Ale jaki w tym jest sens?

 

Redukujesz obciążenie, podbijasz bieg w rowerze i już z tą samą mocą masz dystans x2

 

W moim przypadku wyniki treningów na trenażerze wyrażam w czasie spędzonym w danych strefach + ćwiczenia specjalistyczne.



#6 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 13 październik 2014 - 07:02

Sens ma tylko i wyłącznie wtedy, gdy można to przeliczyć na realne obciążenie dla organizmu. Czyli np. wg krzywej na waty, albo też robić analogiczną czasówkę, jak przy teście na FTP, tylko zamiast liczyć waty liczy się prędkość. Aczkolwiek wtedy można określić prędkość progową, gorzej z prędkością dla innych stref - jeśli trenażer ma krzywą mocy opublikowaną, to da się to zrobić, jeśli liniową tym bardziej (i liczenie prostsze). Ewentualnie można przetestować z własnym/pożyczonym miernikiem mocy. No i wtedy "prędkość" może mieć sens, bo wie się jak ciężko nóżki pracują.

 

Inna sprawa, że jak czytam "endo + iphone" to raczej tego typu dywagacje nie mają miejsca bytu. W tym przypadku wchodzi w rachubę raczej trening wg stref tętna i czas treningu. Resztę wybij sobie z głowy, no chyba, że jak będziesz chciał trochę więcej, to zapoznaj się z tematem treningu wg generowanej mocy - obojętnie, czy trenażer z pomiarem (choć tańsze mają tą moc raczej "wirtualną" i mierzą wg powyżej opisanej zasady przeliczania impulsów obrotu na moc) czy też fizyczny miernik mocy, który będziesz mógł wykorzystać tak na szosie, jak i na trenażerze.

A wtedy - no cóż - nawet jakbyś miał możliwość pomiaru prędkości, to i tak ją wyłączysz, bo to nie ma najmniejszego sensu ;-).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#7 L00zak

L00zak
  • Użytkownik
  • 61 postów

Napisano 13 październik 2014 - 07:57

Rozumiem, macie może jakiś link do materiałów, jak zaczynać trening z trenażerem?
Rozumiem, że licznik z CAD to podstawa, plus puls

#8 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 13 październik 2014 - 08:07

Raczej puls + kadencja to podstawa.



#9 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 14 październik 2014 - 06:53

generalnie jezeli jestes w stanie wyeksportowac trening do plicu tcx, to pozniej mozesz go zuploadowac do endo. W innym przypadku po prostu mozesz recznie dodawac. Nie rozumiem nagonki na uznawanie trenazera do rocznego przebiegu, wtf w ogole. Tak jakby roczny przebieg byl powodem chwalenia sie. Ja np endo traktuje zdecydowanie jako dzienniczek treningowy i wpisuje tam wszystko co robie. 

 

Na trenazerze robisz normalne treningi, tylko objetosc zmniejszasz o 40-60% + dobrze dolozyc cos na zewnatrz. Jak bedziesz oral normalne treningi na trenazerze i nic wiecej, to bardzo sie oslabisz i szybko rozchorujesz.



#10 pajak

pajak
  • Użytkownik
  • 383 postów
  • SkądGdynia

Napisano 14 październik 2014 - 09:28

Kobrys, puls + kadencja to początek. Podstawa to moc :)

Ja tam w ogóle nie rozumiem "fapowania" się przejechanymi kilometrami. Papierowy/excelowaty dziennik treningów jest wystarczający, i tak musisz nauczyć się prowadzenia swoich treningów. Pulsometr, prędkość, kadencja i trenażer ze znanym profilem mocy po podłączeniu do kompa to jest "wystarczające" minimum. Zabawy z "owocami", czy transfery z trasy to bajery nic nie wnoszące.

Mess, a o co chodzi z tym osłabieniem i chorowaniem? Pytam "zaczepnie".. bo w zeszłym roku jak zaparkowałem mieszczucha (zrezygnowałem z dojazdów do pracy), to jedynie jeździłem na trenażerze. I były to treningi na "bazę" (nudy.. ale z RLV jest fajniej). Jakoś dziwnie zdrowy byłem, czyżby pan Friel miał dostać piwo? :)

#11 L00zak

L00zak
  • Użytkownik
  • 61 postów

Napisano 14 październik 2014 - 10:33

Dajcie jakieś wskazówki jak rozpocząć przygodę z trenażerem...

#12 pajak

pajak
  • Użytkownik
  • 383 postów
  • SkądGdynia

Napisano 14 październik 2014 - 10:38

"Biblia" Friela :) Rad aż nadto na początek przygody.

Potem.. Jak pójdziesz w treningi z mocą, to Coggan "Training and racing with power meter", albo nowa pozycja Friela "Power meter handbook" (jest też po polsku).

#13 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 14 październik 2014 - 21:54

Napiszę prościej: wsiadasz i kręcisz ;-), początek "przygody" zrobiony.

Co do reszty (silnej woli i sposobów na przezwyciężenie nudy itp.) szukaj w odpowiednich wątkach - już tego trochę ludziska napisali...


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#14 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 październik 2014 - 06:19


Mess, a o co chodzi z tym osłabieniem i chorowaniem? Pytam "zaczepnie".. bo w zeszłym roku jak zaparkowałem mieszczucha (zrezygnowałem z dojazdów do pracy), to jedynie jeździłem na trenażerze. I były to treningi na "bazę" (nudy.. ale z RLV jest fajniej). Jakoś dziwnie zdrowy byłem, czyżby pan Friel miał dostać piwo? :)

 

Mialem jeden sezon w ktorym baze robilem tylko na trenazerze, 3500km w domu i przy pierwszej lepszej okazji bylem chory, kolejny sezon podobnie, mniej km ale tylko w domu i tak samo, bardzo latwo bylo sie przeziebic co rozwalalo poszczegolne cykle przygotowan. To samo widzialem u znajomych ktorzy ostrzej katowali trenazer. Kolejny sezon oralem praktycznie tylko na zewnatrz, rower i bieganie, do -15C... Wszyscy w domu chorowali a mnie nawet nie tykalo. Doszedlem do wniosku, ze trening w domu powinienem ograniczyc do minimum i tego sie teraz trzymam, ewentualnie moge orac rower w domu 4x/tydz ale dla rownowagi musze isc ze 3x na rower/bieganie na zewnatrz.



#15 L00zak

L00zak
  • Użytkownik
  • 61 postów

Napisano 15 październik 2014 - 18:30

Ok dzięki, napiszcie jakich liczników używacie. Mam przy innych rowerach w rodzinie Sigmę, który model polecacie z pulsem?

#16 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 16 październik 2014 - 20:59

Garmin edge - podstawa to możliwość ułożenia treningów, kontroli nad każdym interwałem itd. Może nie zastąpi to trenażerów z dokładną kontrolą mocy, ale podnosi trening na wyższy poziom. Nekoniecznie trzeba bazować na miernikach mocy, rownież trening wg tętna jest możliwy do zaprogramowania.

Jasne, że hartować się trzeba, każda przesada może nie wyjść na zdrowie 😏

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect




Dodaj odpowiedź