Pomyliłeś się. Climber to 10min moc w W/kg. Wyjaśnienia w FAQ np. tutaj (choć nie opisano dlaczego ten profil korzysta z W/kg, a inny z W) i wynikają z profilów głównie np. dla górala (climber) ważny jest głównie stosunek mocy do wagi, a jak zauważyłem każdy z profili charakteryzujący się dłuższym czasem wysiłku bazuje już na mocy absolutnej, jednak np. Power Sprinter (moc 10s) to moc, a Road Sprinter (moc 2 min) już W/kg.
Zresztą pokombinujcie sami, dlaczego przyjęto dla danego profilu takie, a nie inne kryteria...
Na radarze jestem praktycznie wszędzie w 90 percentylu.
Uniwersalny koń jesteś
U mnie statystyczna cienizna, ale do uniwersalności to mi daleko:
ale może dlatego, że wszystkie "górki" to W/kg, a "dolinki" to surowa moc, no cóż na starość się zachciało mi rowerem jeździć to i nie mam co się ekscytować, ani załamywać .
Ale wracając do meritum, wczytując się w całą koncepcję (Help, FAQ, blog - powoli ogarniam zarysy...), zaczyna mi się to bardzo podobać. Co prawda jest Xert Mobile:
Posiadający wiele unikalnych funkcji np. czas do wyczerpania/odpoczynku, szacowanek mocy bazując na tętnie, retencji tętna i kadencji, ale i ilość wylanego potu (bazując na prognozowanej temperaturze ciała) łącznie i w l/h czy też ilość/pobór energii z węglowodanów i tłuszczów. Opis aplikacji wraz z tabelą funkcji.
No i wreszcie IQ garmina zaczyna mieć jakiś sens, bo cześć z tego jest również dostępna na Edge 520/1000 jako pola danych IQ. Póki co są to:
MPA and Power oraz Fat and Carbohydrate Utilization
zaczynając od ostatniego :
Podświetlenie na czerwono Fat występuje wtedy, gdy organizm pracuje na najwyższym (teoretycznie) zakresie spalania tłuszczu, Carbs podświetla na czerwono powyżej progu tlenowego (którego, nie wiem - nie napisali ;p)
Z kolei pierwsze pole danych IQ już jest co prawda widoczne powyżej w dwóch pozycjach MPA i Power, ale szczegółowo opiszę poniżej:
W czasie rzeczywistym oblicza i wyświetla MPA. Dodatkowo uzyskujemy informację kiedy można spodziewać się wyczerpania/braku mocy za co odpowiada kolorowanie wartości pola Power:
- zielony - znacznie poniżej progu
- niebieski - tuż poniżej progu
- biało/czarny - tuż powyżej progu
- żółty - 180s lub mniej do wyczerpania
- czerwony - 30s lub mniej do wyczerpania
- fioletowy - powyżej MPA
Pozostaje wypróbować powyższe w treningach, zwłaszcza interwałowych. Jeśli progi wyczerpania będą pokrywać się z odczuwalnymi to może być zdecydowanie ciekawe narzędzie treningowe, choć nie tylko...
Zastanawiam się jedynie ile sobie zażyczą za dostęp do serwisu po zakończonych testach bety, bo póki co darmowe, tak więc warto skorzystać i testować ile się da - przynajmniej będzie wiadomo, czy warto płacić za korzystanie
Jeszcze jedno, fajnie działa proponowanie typu treningów w zależności od docelowego czasu i typu wyścigu. Np. mając obecnie GC Specialist, a wiem, że na koniec kwietnia byłby jakiś maraton wymagający typu Century Rider, to serwis podpowiada treningi na profil: Time-Triallist. Tak, to nie pomyłka. Gdybym przesunął wyścig na koniec maja, to następuje zmiana proponowanych treningów na Sprint Time-Triallist. Za to przesunięcie terminu na środek bieżącego miesiąca da w efekcie propozycję treningów na profilu: Triathlete - tu również nie sposób się z tą logiką nie zgodzić...
Spróbujcie sami, warto znać bieżący profil i wymagania docelowe, jak również w miarę zbliżania się terminu modyfikować treningi...