Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zużywające Się Spd-Sl


22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kico

Kico
  • Użytkownik
  • 29 postów
  • SkądJaworzno

Napisano 12 styczeń 2015 - 10:20

Witam jak u Was wygląda sprawa z wymianą pedałów, bo wydaje mi się że u mnei to za często się zdaża.

pedały wytrzymują ok roku jakieś 12kkm i są wyrobione, bloki maja delikatny luz w pionie co przy kręceniu słychać rytmicznym stukaniem.  Czy robię coś nie tak? może częściej powinienem wymieniać bloki ??



#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 12 styczeń 2015 - 10:31

Bloki nie mają nic wspólnego z luzem na osi.

Shimano po prostu tak ma. Przynajmniej raz na rok (albo raz na jakieś 5kkm, chyba że ważysz dużo, wówczas może nawet nieco częśćiej) warto te pedały przejrzeć i skontrować łożyska.

Alternatywa to oczywiście pedały na łożyskach maszynowych - moim zdaniem znacznie lepszych w tego typu zastosowaniach. Marek do wyboru jest wiele, m.in. Xpedo, Wellgo czy Exustar (Looka świadomie nie polecam, kompozytowe korpusy zużywają się bardzo szybko).

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 Kico

Kico
  • Użytkownik
  • 29 postów
  • SkądJaworzno

Napisano 12 styczeń 2015 - 10:46

Bloki nie mają nic wspólnego z luzem na osi.

Shimano po prostu tak ma. Przynajmniej raz na rok (albo raz na jakieś 5kkm, chyba że ważysz dużo, wówczas może nawet nieco częśćiej) warto te pedały przejrzeć i skontrować łożyska.

Alternatywa to oczywiście pedały na łożyskach maszynowych - moim zdaniem znacznie lepszych w tego typu zastosowaniach. Marek do wyboru jest wiele, m.in. Xpedo, Wellgo czy Exustar (Looka świadomie nie polecam, kompozytowe korpusy zużywają się bardzo szybko).

Hmm tylko u mnie wygląda to tak że luz jest od wyrobienia w pedale od bloku nie na łożyskach, one sa w dobrej kondycji, od nacisku aluminium poprostu się wgniata.



#4 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 12 styczeń 2015 - 11:09

U mnie na trochę pomagało naklejenie srebrnej zbrojonej taśmy na pedał. koszt żaden, a kilka wyjazdów spokój, potem nowa. pozdr
  • Kico lubi to

#5 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 12 styczeń 2015 - 11:49

Serio w 12kkm tak zajechałeś te pedały? Dramat...

 

Oczywiście jest to zarzut w stronę Shimano, nie Twoją.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#6 Kico

Kico
  • Użytkownik
  • 29 postów
  • SkądJaworzno

Napisano 12 styczeń 2015 - 12:29

U mnie na trochę pomagało naklejenie srebrnej zbrojonej taśmy na pedał. koszt żaden, a kilka wyjazdów spokój, potem nowa. pozdr

 To rozwiązanie wydaje mi się jakimś sposobem. jakiego kleju używałeś, do aluminium i taśmę to chyba w jakimś sklepie metalowym ? 



#7 danek

danek
  • Użytkownik
  • 608 postów
  • SkądKoszalin

Napisano 12 styczeń 2015 - 12:31

to masz jakis kiepski egzemplarz, bo dwa komplety mialem z podobnym przebieg w dwoch rowerkach jednoczesnie praktycznie i zero oznak stuków- puków. Krecily normalnie.


ROSE XEON CRS 5000 Campagnolo Chorus :D http://szosa.org/top...00/#entry261183

 

 


#8 Kico

Kico
  • Użytkownik
  • 29 postów
  • SkądJaworzno

Napisano 12 styczeń 2015 - 13:09

Może to wina mojego siłowego bardziej sposobu jazdy, zajechałem już 3 komplety w 3 sezony to raczej nie wina egzemplarza. Może przejść na lepszy model niż podstawowa 540



#9 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 12 styczeń 2015 - 13:11

Bardzo w to wątpię, by wyższe modele były w jakikolwiek sposób lepsze pod tym względem.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#10 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 12 styczeń 2015 - 13:18

pd-7810.jpg

Jeśli dobrze Cię rozumiem chodzi o te wkładki pośrodku - one są wymienialne przecież.



#11 Kico

Kico
  • Użytkownik
  • 29 postów
  • SkądJaworzno

Napisano 12 styczeń 2015 - 13:40

no tak model w grupie Dura-Ace widze ma taki bajer zwykłe PD R-540 niestety nie tu podonie wyjechany pedał

Załączone pliki

  • Załączony plik  02.jpg   183,55 KB   30 Ilość pobrań


#12 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 12 styczeń 2015 - 14:05

Nawet bardziej współczesne wersje 105 mają tą wkładkę, a różnica między R-540 w cenie nie jest jakaś drastyczna.

 

Używasz oryginalnych shimanowskich bloków czy jakiś zamienników?



#13 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 12 styczeń 2015 - 14:50

Nitro odtłuszczenie a taśma samoprzylepna. Przerabiałem też 105 tki i lepiej bo jest stalowa płytka. Teraz używam góralskie. pozdr

#14 damiangucio

damiangucio
  • Użytkownik
  • 22 postów
  • SkądŁódź

Napisano 12 styczeń 2015 - 15:18

Z tymi pedałami shimano miałem ten sam problem. Zamieniłem na 105 i po 13kkm wyglądają wciąż jak nowe.



#15 danek

danek
  • Użytkownik
  • 608 postów
  • SkądKoszalin

Napisano 12 styczeń 2015 - 16:16

wytarty plastik  na pedale  jest wymienny , na wcisk . Jak ci cos tyka w pionie to sobie dokręć bloki (czasem lubia sie poluzowac), jezdzialem na gorzej wytartych i nic sie nie dzialo niepokojącego, nie siej paniki :D

naprawde  co sezon wymieniales pedaly z powodu tych plastikow?? dooobre ;D


  • paulsen lubi to

ROSE XEON CRS 5000 Campagnolo Chorus :D http://szosa.org/top...00/#entry261183

 

 


#16 Kico

Kico
  • Użytkownik
  • 29 postów
  • SkądJaworzno

Napisano 13 styczeń 2015 - 09:36

Bloków używam oryginalnych i nie mają luzów, nie sieję paniki tylko pytam o podobne doświadczenia. To nie jest wina plastików na wcisk kolego a wgnieceń w aluminium a to drobna różnica, dzięki za radyspróbuję z tasmą a na wymianę następną wezmę 105-tki chociaż różnica w cenie nie jest mała bo ok 3 krotność PD-R540 ok 330 zł w każdym bądź razie  jeszcze raz dzięki :-D



#17 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 13 styczeń 2015 - 12:07

Bo te plastyki są kiepskim rozwiązaniem, po krótkim czasie bloki opierają się o aluminiowe ramki pedała i faktycznie wygniatają/wycierają. Rozwiązanie z wymienną płytką jest o wiele lepsze, płytki nie wgnieciesz. Koszt tego typu pedałów nieco większy? No cóż, coś za coś. R-540 to jednorazówki dla kolarza rekreacyjnego, dla którego przebieg 12 tys. km to kosmos.

Jak nie chcesz bulić za modele wyższe, to ewentualnie możesz rozważyć R-550:

pd-r550_l.jpg

J/w cenią się na 187 zł (ale czy z blokami tego nie wiem...)

Zresztą nowe wersje pedałów Shimano są już podobne - korpus jest z kompozytu (karbon) zamiast z aluminium. Tylko cenowo trochę to dużo wychodzi.

shimano-105-carbon-klickpedale-pd-5700c-

Jak widać wygląd nowej 105  zbliżony (zabawa: znajdź różnice na oko ;-), pewno kompozyt 550 jest z wypełnieniem włóknem szklanym zamiast karbonem), choć cena: 329 zł (z blokami, bez bloków 2 dychy taniej) zaczyna faktycznie być zbliżona do tej co podałeś.

 

Nowa Ultegra ma nieco inną płytkę:

peda_es.jpg

 

i oś. Nie wiem jak z łożyskowaniem, w poprzednich modelach różnice pomiędzy 105, a ultegrą były niewielkie, tu wygląda, że 105 jest bardziej zbliżona do pd-550, a ultegra bardziej do Dura Ace.

 

7288_a39c12f069a26a08bf1a5d1212d99041.jp

 

Choć szczerze mówiąc miałbym wątpliwości - zamiast aluminium ramka jest z kompozytu, miejsce nacisku wzmocnione płytką metalową, czyli w tym miejscu raczej powinien się wycierać blok, a nie płytka. No ale być może niższy model odziedziczył po poprzednim modelu jakieś minusy (np. nie najlepsze łożyskowanie). W końcu jakoś trzeba przyciąć koszty...

 

W tej cenie pd-550 (no dobra, parę zł więcej) można np. kupić Time Xpresso 4 (też zależy gdzie się kupuje, w zeszłym miesiącu dałem 2 stówki) - sam wymieniałem 2 letnie iClicki, bo przy wymianie bloków stwierdziłem, że w moim modelu pierwszej generacji (bez metalowych nakładek) jednak bloki potrafiły w kompozycie wytrzeć nieco materiału, co skutkowało zwiększonym luzem, . Time mają swoje wady i zalety, ale mi pasują.

 

No ale jeszcze możesz kupić starsze modele 105 za 179 złociszy:

2529_2b77c6042d3fffa74272738d81d289ac.jp

 

 


  • Pierzak lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#18 danek

danek
  • Użytkownik
  • 608 postów
  • SkądKoszalin

Napisano 13 styczeń 2015 - 18:37

r550

J/w cenią się na 187 zł (ale czy z blokami tego nie wiem...)

z blokami.


ROSE XEON CRS 5000 Campagnolo Chorus :D http://szosa.org/top...00/#entry261183

 

 


#19 Kico

Kico
  • Użytkownik
  • 29 postów
  • SkądJaworzno

Napisano 16 styczeń 2015 - 10:11

Prozor wyczerpująco widzę opisał problem, PD-R550 wyglądają ciekawie pod względem wzmocnień jak i cenowo też nie duża różnica.



#20 Mediana

Mediana
  • Użytkownik
  • 410 postów
  • SkądLublin

Napisano 18 styczeń 2015 - 21:00

Posiadam PD R550 i bardzo szybko straciły fresh look - rysy od wpięć/wypięć - wersja czarna.

Ktoś kiedyś pisał na forum, że kompozyt lubi pękać, moje mają na koncie dużo mocnych uderzeń przy wpinaniu i jak na razie ok.,  przejechałem ok. 5 tys. km na tych pedałach.

Prozor, dzięki za ładne zdjęciowe porównanie - good job !.

M...


Merida Scultura Disc 6000 - Black  Power :)




Dodaj odpowiedź