Skocz do zawartości


Narzędzia rowerowe


40 odpowiedzi w tym temacie

#21 Gosc_Qba_*

Gosc_Qba_*
  • Gość

Napisano 06 sierpień 2007 - 22:23

Serdeczne dzięki i Bóg zapłać!!

moim zdaniem odkręcanie kasety to jedna z prostsych czynności, niewiem kto Ci nagadał ze cięzko jest założyć taką kasete...


Słyszałem od znajomych a teraz przeczytałem jeszcze o tym w książce, zerknij na żółtą lub jak kto woli pomarańczową tabelę z prawej strony zdjęcia, które wkleił FairFax. Pozdro!

#22 kuba259

kuba259
  • Użytkownik
  • 495 postów
  • Skądelbląg

Napisano 20 maj 2009 - 16:16

Mam pytanie:
Rozkuwam łańcuch w byle jakim miejscu i dlatego mam pytanie:
Czy skuwaczem wcisnę ten bolec, który wyciągnąłem? Czy muszę mieć specialne spinki, czy coś jeszcze innego, aby to działało?

#23 Gosc_Qba_*

Gosc_Qba_*
  • Gość

Napisano 20 maj 2009 - 16:21

Jak sama nazwa wskazuje- oprócz rozkucia łańcucha także go skujesz- tym samym bolcem, który wcześniej wycisnąłeś :-P
Pozdro!

#24 kuba259

kuba259
  • Użytkownik
  • 495 postów
  • Skądelbląg

Napisano 20 maj 2009 - 16:45

ok, dzięki
Pytam się, bo kupiłem zestaw kluczy kellys i tam jest tylko rozkuwacz, dwa razy się męczyłem młotkiem, aby to skuć.
http://allegro.pl/it..._s.html#gallery

#25 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 20 maj 2009 - 18:51

Niektóre łańcuchy sa zanitowane (np. Shimano, Campagnolo). Rozkucie oznacza zerwanie zanitowanego kapturka. Aby spiąć to prawidłowo należy zastosować odpowiedni sworzeń lub spinkę (rozpinaną bez użycia narzędzi).

Ten klucz Kellys nadaje się tylko do turystycznego zastosowania, czyli awaryjnie. Zarówno imbusy jak i skuwacz są marnej jakości z punktu widzenia serwisowego. Niby to chromo-wanad, ale tymi imbusami można łatwo zniszczyć łby śrub. Rozkuwacz jest mało precyzyjny i nie ma regulacji luzu ogniwa!! co jest konieczne do skucia łańcucha tak jak się chce a nie tak chce narzędzie.

#26 speedek

speedek
  • Użytkownik
  • 73 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 20 maj 2009 - 20:55

Praktycznie mam wszystkie klucze do moich rowerów i tak:

- skuwacz do łańcucha,
- ściągacz do korb isis - octalink,
- klucz do misek Campagnolo i Shimano HT 2,
- klucze do konusów,
- 3 zestawy imbusów,
- imbus 10 do korb campagnolo - fulcrum,
- bacik,
- klucz do kaset,
- klucz nasadowy 24 do Reby,
- klucz do wkręcania mocowania nypli systemu FORE Mavica,
- klucz do przytrzymywania płaskich szprych
- klucz do centrowania kół serii Mavic Ksyrium
- klucz do centrowania kół Shimano XT-XTR,
- klucze do centrowania x 3 <---- różne rozmiary,
- klucz do przykręcania blatów w korbach,
- torx do tarcz i korb Fulcruma,
- szczypce do pierścieni segera - potrzebne przy serwisie amorka,
- najlepsze narzędzie do nabijania sterów - czyli młotek i kawałek deski,
- cała masa wkrętaków i innych dupereli o których tutaj zapomniałem napisać.

Są jeszcze jakieś obcinaczki różnego rodzaju szczypce i inne typowe narzędzie jakie warto mieć w domu a które czasem przydają się podczas grzebania w rowerze.

Jedyne czego mi brakuje to centrownica, ale jakoś radzę sobie ;) W szosie można sobie poradzić odpowiednio ustawiając klocki, ale niestety góra dół już się nie uda tak wycentrować. Gorzej z goralem. Oba są disc i nie ma za bardzo odniesienia, ale tak pi razy oko to się da.

Aaaa jest jeszcze kluczyk do regulacji napięcia łożysk w Ksyriumach.

To tyle.

#27 jarek996

jarek996
  • Użytkownik
  • 645 postów
  • SkądMALM�

Napisano 21 maj 2009 - 06:21

speedek, masz jakis warsztacik po godzinach ;-) ???

#28 speedek

speedek
  • Użytkownik
  • 73 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 21 maj 2009 - 16:56

Ta.. Razem z Malikiem sobie grzebiemy ;-)

Dodam, że prywatnie też posiadam zestaw do odpowietrzania Avidów.

A że nie lubię naprawiać, tuningować swojego bika w serwisie, jakoś mi to nie leży, to mam cały arsenał w domu. Nie ma to jak fajna muza + piwko + coś do zamontowania w biku i można się bawić ;-)

#29 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 21 maj 2009 - 22:49

W piwnicy mam lepsze narzędzia w sensie jakościowym i ilościowym niż w pracy (serwis rowerowy). Najlepiej będzie jak wkleję później foto tego co mam na półkach/w szufladach.

#30 Plejstocen

Plejstocen
  • Użytkownik
  • 170 postów
  • SkądSilesia

Napisano 17 sierpień 2009 - 19:28

Witam
odgrzebuję temat, bo myślę że nie ma potrzeby zakładac nowego. Jeżeli obsługa forum uważa inaczej, prosze o wydzielenie.

Jakich kluczy imbusowych używacie, czernionych/fosforanowanych czy błyszczących, niklowanych, chromowanych? Kiedyś myslałem że te niklowane są lepszej jakości, ale teraz jak zrobiłem rozeznanie, to widzę że nie ma związku, są dobre klucze czernione i cynkowane jak i chromowana tandeta. Jakie są zalety jednego i drugiego sposobu wykańczania narzędzi? Niby te chromy mają być trwalsze, ale np. na kluczu parktoola zrobiły się odpryski po pierwszym odkręcaniu zapieczonego konusa. :-| Z kolei te jednstronne 'profi' są czernione.

@Karbon, pokaż te swoje zasoby bo już trzeci miesiąc mija. :->

#31 kubano

kubano
  • Użytkownik
  • 936 postów
  • SkądCzechowice-Dziedzice

Napisano 17 sierpień 2009 - 19:32

Plejstocen, Kup sobie klucze marki Stanley, Bahco (Sandvik), Heyco. Nie waże jakie będę bedą i tak super wytrzymałe. Chyba nalejepsze są markowe z Chromowo-Wandowej stali.

#32 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 17 sierpień 2009 - 19:43

Ja powiem tak - używam chromowanych - spisują się świetnie, ale dla mnie ważniesze by dłyższy koniec klucza był kulkowy - to jest rewelacyjne rozwiazanie...

#33 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 17 sierpień 2009 - 20:02

Zadowolony jestem z kluczy Bondhus. Kulkowe końcówki to ich patent. Na czernionych imbusach nie ma śladu użycia po 3 latach, poza nadtartą powłoką od śrub i na krawędziach.
Napiszę szczerze, że znacznie tańsze LUX są jednakowo dobre. Cena kompletu 10 kluczy wynosi tyle co dwóch Bondhus'ów.

#34 krzysztof1985

krzysztof1985
  • Użytkownik
  • 1682 postów
  • SkądWLKP

Napisano 12 październik 2009 - 12:21

Ja tam uzywam kluczow firmy PRO jeszcze mnie wogle nie zawiodly sa zrobione w miare dobrych materialow polecam :->

SPT_20130518_SOT_053_27640268_I1.jpg


#35 Jacek43322

Jacek43322
  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 23 czerwiec 2017 - 09:41

Witajcie. Zastanawiam się nad zakupem narzędzi do naprawy roweru kolarzówki. Czy możecie polecić mi jakiś sprytny zestaw?



#36 piotrkol

piotrkol
  • Użytkownik
  • 1989 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 23 czerwiec 2017 - 11:50

Cześć.

Sporo zależy od tego jaki to rower (nowy-stary) i co właściwie chcesz w nim naprawiać :) Ciężko znaleźć sensowny zestaw taki żeby był idealny dla własnych potrzeb. Lepiej chyba wychodzi kupić to co jest potrzebne. Tutaj dochodzi właśnie wiek roweru - prosty przykład, w starszych rowerach do serwisu korby przyda się ściągacz na kwadrat, ale już w "nowych" rowerach taki ściągasz jest zupełnie nieprzydatny. Jedno co w ciemno mogę polecić to dobre imbusy 3,4,5 - one przydają się zawsze. 

 

 



53608702113_1697d8a0bf_o.png 53650540372_5d02396ecc_o.png 41936344895_5d8a499da7_o.png 50927423167_21cc9455fd_o.png 51000815092_a2fafceb67_o.png 49380949278_d7c6896025_o.png


#37 Mateunio

Mateunio
  • Użytkownik
  • 944 postów
  • SkądKT

Napisano 23 czerwiec 2017 - 12:40

Do prostego serwisowania dzisiejszych rowerów wystarczą w zasadzie klucze imbusowe, śrubokręt, łyżki do opon, skuwacz do łańcucha/rozkuwacz do spinki, solidna pompka.

 

Jak chcesz się brać za coś więcej to lista znacznie się wydłuża o m.in. klucz do misek łożysk/ściągacz do korby, klucz do kasety z batem, ściągacze i praska do łożysk, klucz do nypli itd.


Sticker-e1508358125669.jpgcrankalicious.pl - profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji roweru

 


#38 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 24 czerwiec 2017 - 09:48

No i wymieniłeś praktycznie wszystko co potrzeba

#39 Bodzio98

Bodzio98
  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 20 listopad 2017 - 12:16

ja do swojego rowerku używam Unior multi tool. To są klasa narzędzia. Niezawodne i poręczne! Imadełko do łańcucha napewno się przyda!



#40 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 26 listopad 2017 - 17:03

Dokładnie, dobry multitool to podstawa i od ręki zaspokojone 90% potrzeb. Ja polecam z czystym sumieniem Topeak Mini 20 Pro. Reszta narzędzi jest już bardziej specjalistyczna i albo można je kupować na bieżąco w razie potrzeby albo posiłkować się serwisami rowerowymi. 

 

Swoją drogą ładnie odkopany temat. 


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll




Dodaj odpowiedź