Skocz do zawartości


Transport Roweru - Bagażniki: Dachowe/hak/itd.


110 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_wojciech_bmv_*

Gosc_wojciech_bmv_*
  • Gość

Napisano 19 kwiecień 2015 - 10:42

Czy miał ktoś styczność z tym bagażnikiem? Jak oceniacie sztywność i jakość umocowania roweru? A może jakieś alternatywy?

 

http://allegro.pl/ba...5164536930.html

 

pozdrawiam



#2 Stasko

Stasko
  • Użytkownik
  • 497 postów

Napisano 19 kwiecień 2015 - 11:04

Osobiście nie ryzykowałbym / brak podpory zabezpieczającej rower przed przechyłem.



#3 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 19 kwiecień 2015 - 11:19

No właśnie - o ile przyspieszanie i hamowanie nie powinny stanowić problemów, to siły odśrodkowe i owszem, całość obciążenia przejmuje widelec, a właściwie zapięcie. Może ktoś już spotkał się z testami tego typu zapięć?

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#4 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 19 kwiecień 2015 - 11:43

Właśnie po to wymyślono ten sposób mocowania (tak mi się wydaje), żeby nie zgniatać cienkich ścianek rurek stalowych, aluminiowych czy karbonowych, ... albo po prost żeby nie porysować ramy.

 

Np Malik wozi rower zamocowany w takim uchwycie - tu czytałem: http://szosa.org/top...-projekt/page-4 - można zapytać, jak się sprawuje (nie model, bo nie wiem jaki ma, tylko sposób mocowania roweru).


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#5 mag...

mag...
  • Użytkownik
  • 590 postów
  • Skądpomorskie

Napisano 19 kwiecień 2015 - 11:55

Nie znam tej firmy i jakości wykonania, ale co do zasady - ten typ mocowania, tzn. za przednie widły jest najlepszy i najbezpieczniejszy dla rowerów, a już szczególnie dla ram karbonowych, o nietypowych profilach (np. aero) itp.

Mam tego typu uchwyty z tym że Thule, i latam z rowerem na dachu z prędkościami niemal kosmicznymi, tak gdybym w ogóle rowerów nie miał na dachu. Nie odważyłbym się tek jeździć z najbardziej popularnym  montowaniem tj. za rurę ukośną.

 

Przenoszenie całej siły na widły w zakrętach. Panowie -  trochę fizyki, są trzy punkty utrzymywania roweru: DWA punkty zlokalizowane w spięciu wideł - na zewnątrz od osi roweru oraz jeden punkt trzymający tylne koło - w osi roweru. Siły rozchodzą się po trójkącie, dzięki czemu rower jest bardzo stabilny, a energia potrzebna do utrzymywania roweru jest rozproszona - i nie przeczytałem tego w żadnych ulotkach :) , wystarczy rzut oka na układ mocowania i wszystko jasne, przynajmniej dla mnie. 



#6 Gosc_wojciech_bmv_*

Gosc_wojciech_bmv_*
  • Gość

Napisano 19 kwiecień 2015 - 14:08

No właśnie w tym rzecz. Mam uchwyty starego typu "za rurę" jednakże moja aktualna rama karbonowa w miejscu łączenia jest owalna, stąd poszukiwania uchwytu "za widelec". Co do jego słuszności nie mam wątpliwości, patrząc choćby na wozy techniczne zawodowych ekip. Pytanie czy ktoś używa konkretnie tego modelu lub poleca jakąś alternatywę.

 



#7 Gosc_solid_crank_*

Gosc_solid_crank_*
  • Gość

Napisano 19 kwiecień 2015 - 16:20

Osobiście korzystam z systemu "widelcowego" od Thule. Moim zdaniem najważniejsze w systemie widelcowym jest, żeby zacisk nie był typowy, taki od przedniego koła. Musi być mocniejszy, z materiału o większej średnicy. Jeszcze lepiej, żeby naprężenia nie przenosiła  część gwintowana. Wiele lat temu, pomimo staranności zapięcia(a musi być nie za luźno - bo wypadnie widelec, ale też nie za ciasno - bo powstają zbyt duże naprężenia) miałem przykre doświadczenie. Zacisk miałem ten z koła. Na skrzyżowaniu zapaliło się żółte, nieco przyśpieszyłem i ... rower pojawił się za szybą, obok pasażera z tyłu. Zawisł na pasku trzymającym tylne koło, a główka zacisku odstrzeliła i nawet nie było sensu jej szukać. Radzę zatem zadbać najbardziej by zacisk był solidny, reszta będzie ok


  • Prozor lubi to

#8 Paput

Paput
  • Użytkownik
  • 594 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 19 kwiecień 2015 - 16:23

Mam osobiście dwa bagażniki.

Jeden Mt.blanc "za rurę" i taki za widelec.

http://www.autocaros...D&from=uniblanc

I stabilność roweru jest bez porównania lepsza za widelec.

Rower jest sztywno przypięty. Poza tym jest znacznie niżej,więc bezpieczniej i trudniej o coś zahaczyć.

Jedyny problem,to coś trzeba zrobić z przednim kołem.

Nie ma się nad czym zastanawiać ! Tylko za widelec. No i nie zniszczysz ramy.

Nie wiem nawet,czy carbon można mocować za ramę...

A przednie koło albo do bagażnika,albo dokup uchwyt mocowany na belkę dachową,i problemu nie ma.



#9 patolog

patolog
  • Użytkownik
  • 621 postów
  • SkądWa-wa

Napisano 19 kwiecień 2015 - 19:11

Przeciez widelec jest diabelnie sztywny, a ma do utrzymania max 10 kg. Jak daje rade dynamicznie z kolarzem 80 kg to chyba wyda:)


Kudos!


#10 Stasko

Stasko
  • Użytkownik
  • 497 postów

Napisano 19 kwiecień 2015 - 19:13

Nikt się nie martwi o widelec lecz o sposób mocowania


  • Prozor lubi to

#11 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 19 kwiecień 2015 - 21:24

Z wypowiedzi użytkowników widać właśnie, że o sposób mocowania nie ma się co martwić, tylko zwrócić uwagę, jak w danym modelu uchwytu wygląda zacisk przedniego koła.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#12 Daniel_105

Daniel_105
  • Użytkownik
  • 178 postów

Napisano 20 kwiecień 2015 - 06:12

Czy miał ktoś styczność z tym bagażnikiem? Jak oceniacie sztywność i jakość umocowania roweru? A może jakieś alternatywy?

http://allegro.pl/ba...5164536930.html

pozdrawiam

Ten uchwyt jest dobru w przypadku kiedy swobodnie możesz regulować odległość między belkami dachowymi w aucie np. W kombi. U mnie po prostu belki były za blisko siebie przez co tylne koło nie łapalo się już na ten uchwyt.

#13 Gosc_solid_crank_*

Gosc_solid_crank_*
  • Gość

Napisano 20 kwiecień 2015 - 10:20

Bardzo trafna i cenna uwaga Daniel_105  Kiedy się ma reling dachowy można przesunąć belki poprzeczne. Nawet wtedy problem pozostaje jednak nadal, kiedy chcemy przewieźć np. szosówkę swoją(rama 600) i swojej pani(rama 480). Tylne koło pierwszego będzie "wisiało" za tylną belką, drugiego zaś przed nią :-x Pewnie trzeba będzie dorobić odpowiednie, przedłużone szyny pod tylne koło. Albo od razu zdecydować się na konstrukcję z szyną przez obie belki poprzeczne ;-)



#14 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 23 kwiecień 2015 - 13:19

Ano właśnie - no to już wiadomo, dlaczego w "markowych" bagażnikach tego typu jest rynienka na całą długość.

Czyli na zakup w/w uchwytu może się zdecydować:

1. Posiadacz 1 roweru lub kilku, ale o tym samym rozstawie kół

2. Właściciel auta z relingami.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#15 zorba

zorba
  • Użytkownik
  • 289 postów
  • Skądz Będzina

Napisano 24 kwiecień 2015 - 21:05

............................................ lub poleca jakąś alternatywę.

 

Może nie do końca polecam bo nie mam jeszcze tego bagażnika ale .......

wydaje się być solidny i ..... na dwa rowery  :-D

Niestety dość drogi  :roll:

 

http://allegro.pl/sa...5247829496.html

 

Pozdrawiam !!


ZORBA pozdrawia !!


#16 barthas

barthas
  • Użytkownik
  • 439 postów
  • Skądwziąć na nowy rower?

Napisano 26 kwiecień 2015 - 13:56

Bagażnik sprawdzony, znajomy go ma. Śmiało można kupić. Producent nie pamiętam czy polski czy włoski Ragazzi czy coś takiego. 

http://bagazniki.org...za-widelec.html

Tutaj info.



#17 barthas

barthas
  • Użytkownik
  • 439 postów
  • Skądwziąć na nowy rower?

Napisano 26 kwiecień 2015 - 13:57

A alternatywy Mont Blanc Barracuda/ Thule Outride/ Thule Proride



#18 Gosc_wojciech_bmv_*

Gosc_wojciech_bmv_*
  • Gość

Napisano 26 kwiecień 2015 - 19:40

barthas

 

Swoją drogą niezłe promo :) :

 
 
Cena katalogowa1600.00
Nasza cena
80.00 / szt.
Oszczędzasz 95%, czyli 1520.00

 



#19 Gosc_wojciech_bmv_*

Gosc_wojciech_bmv_*
  • Gość

Napisano 26 kwiecień 2015 - 19:43

Peruzzo : http://allegro.pl/ba...5161872315.html

 

 



#20 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 27 kwiecień 2015 - 09:29

Nie wiem, czy ktoś zwrócił na to uwagę: "Montaż uchwytu do przewozu rowerów na dachu możliwy jest wyłącznie na belkach stalowych"

Na dodatek przekrój belek powinien być prostokątny, moje belki są aluminiowe, owalne, z otworem w środku do wsunięcia np. bagażnika thule itp. Próba zamontowania takiego wynalazku na tego typu belkach raczej byłaby mało skuteczna i dość ryzykowana tak dla belek, jak i dla zamocowanego roweru.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect




Dodaj odpowiedź