Skocz do zawartości


Zdjęcie

Łańcuchy - Dyskusja Ogólna (Wybór, Wymiana, Modele, Itp.)


1880 odpowiedzi w tym temacie

#101 xcracer

xcracer
  • Użytkownik
  • 391 postów
  • SkądMyszków

Napisano 12 lipiec 2007 - 17:18

jak troche pojeżdże dam znać. moge Ci już teraz powiedzieć, że SRAM będzie trwalszy

#102 dracorp

dracorp
  • Użytkownik
  • 313 postów
  • SkądKoszalin

Napisano 19 lipiec 2007 - 07:08

Do ludzi którzy jeżdża na kilka łańcuchów. Smarujecie taki łańcuch co jakiś czas czy tylko przy zmiane? Bo się zacząłem zastanawiać czy smarowanie ogniw tylko co ~700km ( co każdą zmianę) to może za mało. Bo ostatnio jakoś mi się wydaje, że cały napęd "dziwnie chodzi".
  • 1415chris lubi to

#103 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 lipiec 2007 - 11:59

przejrzalem szybko topic i nie znalazlem jako takiej odpowiedzi na swoje pytania wiec...

ostatnio oddalem rower do przegladu, i jako ze zrobilem te 2k na lancuchu, postanowilem go wymienic (z tego co wiem, prawidlowo co 1600 powinno sie wymieniac(?)). chcialem wstawic lancuch 105(taki jak mialem wczesniej), jako ze caly osprzet mam na 105. niestety takiego lancucha na stanie nie bylo, ale serwisant powiedzial mi, ze od 105 w gore komponenty mozna mieszac i lancuch dura-ace sprawdzi sie rowniez, tyle tylko ze bedzie troche twardszy. zgodzilem sie, zaznaczylem tylko zeby to byl lancuch 2x10. odebralem rower z przegladu i... mam kilka pytan smile.gif

1) wczesniej moglem jezdzic na talerzu spokojnie na drugiej najwiekszej zebatce z tylu, teraz delikatnie szoruje mi lancuch z przodu przy wewnetrznej lewej stronie przedniej przerzutki. kwestia regulacji czy norma?
2) czy sa jakies zasady przy uzywaniu przelozen ktorych trzeba sie trzymac? np ze gdy jezdzimy na talerzu powinnismy uzywac maksymalnie 5 najmniejszych zebatek, jak jade na mniejszej przedniej to maksymalnie 5 najwiekszych?
3) czy lancuch na kasete 9-o rzedowa moze zniszczyc mi kasete 10 rzedowa? czy mozna uzywac lanuchow np 3x9/3x10 do roweru w ktorym jest 2x10? jesli tak to czy sa jakies konsekwencje, czy moze po prostu bedzie slabiej chodzic przy skrajnych przelozeniach?
4) jak to rzeczywiscie jest z mieszaniem grup osprzetu w shimano od 105 w gore i w ogole z mieszaniem roznych grup osprzetu w szosowkach?

musze sprawdzic dokladnie oznaczenie lancucha, czy jest to na pewno 2x10 :| eh... ogolnie wszystko chodzi dobrze, tylko troche mi brakuje czasem tej 2 z tylu gdy jade na talerzu, a zrzucanie na mniejsza przednia jest dosc niewygodne :|

EDIT: na to ostatnie pytanie odpowiedz znalazlem :)

#104 Muniek

Muniek
  • Użytkownik
  • 350 postów
  • SkądPszczyna

Napisano 19 lipiec 2007 - 15:07

wczesniej moglem jezdzic na talerzu spokojnie na drugiej najwiekszej zebatce z tylu, teraz delikatnie szoruje mi lancuch z przodu przy wewnetrznej lewej stronie przedniej przerzutki. kwestia regulacji czy norma?


Widać masz już lekko zużytą kasete, za jakiś czas lancuch sie wyrobi i nie bedzie przeskakiwac.

2) czy sa jakies zasady przy uzywaniu przelozen ktorych trzeba sie trzymac? np ze gdy jezdzimy na talerzu powinnismy uzywac maksymalnie 5 najmniejszych zebatek, jak jade na mniejszej przedniej to maksymalnie 5 najwiekszych?


Łańcuch powinien byc jak najbardziej równolegly do ramy.
Czyli dokladnie tak jak napisales.

#105 dracorp

dracorp
  • Użytkownik
  • 313 postów
  • SkądKoszalin

Napisano 20 lipiec 2007 - 08:10

1) wczesniej moglem jezdzic na talerzu spokojnie na drugiej najwiekszej zebatce z tylu, teraz delikatnie szoruje mi lancuch z przodu przy wewnetrznej lewej stronie przedniej przerzutki. kwestia regulacji czy norma?

U siebie zauważyłem, że jak za mocno dokręciłem korbę to zębatki za bardzo się przesunęły do osi roweru. Przez to przeżutka trze o łańcuch na mniejszym przełożeniu.
Próbowałem odkręcić i dokręcić na nowo korbę ale teraz jakoś ciągle dalej wchodzi i mam wrażenie, że jak dobrze nie dokręcę to mi podczas jazdy się poluzuje.

#106 kr1s1983

kr1s1983
  • Użytkownik
  • 829 postów
  • SkądNowy Sacz

Napisano 20 lipiec 2007 - 08:14

a jak to wyglada w przypadku gdy kasete mam Hg8 to moge zmienic na lancuch IG?czy to nie bedzie ze soba chodzic?

#107 Konik

Konik
  • Użytkownik
  • 540 postów
  • SkądKraków

Napisano 20 lipiec 2007 - 08:20

Będzie. Ale uważaj na łacuchy IG. 51 był bardzo kiepski. 71 - ok. HG70 i wyzsze trzymały sie znacznie dłużej.

#108 ramzi

ramzi
  • Użytkownik
  • 31 postów
  • SkądTrójmiasto

Napisano 20 lipiec 2007 - 10:16

Widać masz już lekko zużytą kasete, za jakiś czas lancuch sie wyrobi i nie bedzie przeskakiwac.


To raczej nie kaseta, przecież napisał że łańcuch mu trze na na korbie . Powinna pomóc regulacja przeżutki, może podczas przeglądu cos ci rozregurowali.

#109 xcracer

xcracer
  • Użytkownik
  • 391 postów
  • SkądMyszków

Napisano 20 lipiec 2007 - 11:13

przejrzalem szybko topic i nie znalazlem jako takiej odpowiedzi na swoje pytania wiec...

ostatnio oddalem rower do przegladu, i jako ze zrobilem te 2k na lancuchu, postanowilem go wymienic (z tego co wiem, prawidlowo co 1600 powinno sie wymieniac(?)). chcialem wstawic lancuch 105(taki jak mialem wczesniej), jako ze caly osprzet mam na 105. niestety takiego lancucha na stanie nie bylo, ale serwisant powiedzial mi, ze od 105 w gore komponenty mozna mieszac i lancuch dura-ace sprawdzi sie rowniez, tyle tylko ze bedzie troche twardszy. zgodzilem sie, zaznaczylem tylko zeby to byl lancuch 2x10. odebralem rower z przegladu i... mam kilka pytan smile.gif

1) wczesniej moglem jezdzic na talerzu spokojnie na drugiej najwiekszej zebatce z tylu, teraz delikatnie szoruje mi lancuch z przodu przy wewnetrznej lewej stronie przedniej przerzutki. kwestia regulacji czy norma?
2) czy sa jakies zasady przy uzywaniu przelozen ktorych trzeba sie trzymac? np ze gdy jezdzimy na talerzu powinnismy uzywac maksymalnie 5 najmniejszych zebatek, jak jade na mniejszej przedniej to maksymalnie 5 najwiekszych?
3) czy lancuch na kasete 9-o rzedowa moze zniszczyc mi kasete 10 rzedowa? czy mozna uzywac lanuchow np 3x9/3x10 do roweru w ktorym jest 2x10? jesli tak to czy sa jakies konsekwencje, czy moze po prostu bedzie slabiej chodzic przy skrajnych przelozeniach?
4) jak to rzeczywiscie jest z mieszaniem grup osprzetu w shimano od 105 w gore i w ogole z mieszaniem roznych grup osprzetu w szosowkach?

musze sprawdzic dokladnie oznaczenie lancucha, czy jest to na pewno 2x10 :| eh... ogolnie wszystko chodzi dobrze, tylko troche mi brakuje czasem tej 2 z tylu gdy jade na talerzu, a zrzucanie na mniejsza przednia jest dosc niewygodne :|

EDIT: na to ostatnie pytanie odpowiedz znalazlem :)


pytanie1.
jeśli wcześniej mogłeś tak jezdzić może to być kwestia regulacj

pytanie2.
należy unikać bardzo dużego krzyżowania łańcucha-jeżdżąc w taki sposób dużo szybciej zużywa się cały napęd.

odnośnie Twojego 3 pytania- nie ma czegoś takiego jak łańcuch 3*10 :!: . jest poprostu łańcuch na 10 niezależnie od tego czy z przodu masz 2 czy 3 tarcze. Łańcucha na 9 nie należy absolutnie stosować w napędach dziesięciorzędowych, jest on szerszy od 10 i przy skrajnych przełożeniach będzie szlifował zębatki kasety.

pytanie 4
można mieszać-wszystko będzie działało jak należy. muisz tylko pamiętać o tym, że jeśli masz kasete na 10 taki też zakłądasz łańcuch, podobnie z manetkami itp.

pozdro

#110 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 25 lipiec 2007 - 07:02

Mój łańcuch (compagnolo veloce) ma już przebieg ponad 3500km. Na 11 ogniwach suwmiarka wskazuje 132,4mm (pomiar w 5 miejscach).
Już wiem, jaki będzie następny łańcuch ;-)

pozdro horny

#111 xcracer

xcracer
  • Użytkownik
  • 391 postów
  • SkądMyszków

Napisano 25 lipiec 2007 - 07:16

mam do Ciebie horny pytanko- użytkując napęd SH z łańcuchem Campy nie zauważyłeś szybszego zużywania się blatów???

#112 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 25 lipiec 2007 - 07:43

Na razie niczego takiego nie zauważyłem. Pytałem nawet wcześniej, czy łańcuch campy nie zużywa bardziej zębatek sh, (nówka jest trochę ciaśniejsza niż nominalny wymiar sh 132,2mm). Po około 1000km campa osiągnęła nominał, więc praktycznie tylko przez ten tysiąc km odziaływanie łańcucha campy było nieco inne niz w przypadku sh, ale wydaje mi się , że nie miało to jakiegoś większego znaczenia. Na dzień dzisiejszy wszystko smiaga jak należy. Będę miał trochę kłopotu z określeniem żywotnosci kasety, bo jeżdżę do tej pory na dwóch (12-25; 12-27), a mam zamiar jeszcze kupić na płaskie trasy 11-23. ... chociaż mógłbym gdzieś notować zamiany kaset, ale nie chce mi się bawić w taką buchalterię.

pozdro horny

#113 xcracer

xcracer
  • Użytkownik
  • 391 postów
  • SkądMyszków

Napisano 25 lipiec 2007 - 09:21

dzięki horny i do zobaczenia w sobote :-D

pozdro

#114 Mika

Mika
  • Użytkownik
  • 298 postów
  • SkądGliwice

Napisano 25 lipiec 2007 - 11:42

też mam cały napęd shimano,a łańcuch campy i nic mi się szybciej nie zużywa

#115 kr1s1983

kr1s1983
  • Użytkownik
  • 829 postów
  • SkądNowy Sacz

Napisano 25 lipiec 2007 - 12:47

ale czy warto placic 120zl za taki lancuch?W sumie DA kosztuje 63zl czyli 2 razy mniej a z tego co slysze jego zywotnosc jest tez dluga..

#116 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 25 lipiec 2007 - 14:52

DA kosztuje...2 razy mniej a z tego co slysze jego zywotnosc jest tez dluga..

, ale jak długa? Nigdzie nie mogę wyczytać jak DA zużywa się w czasie. Stwierdzenia, że można na nim przejechać 5tys, 6tys czy więcej, nic mi nie mówią. Jak zauważyliście każdy ma inne kryteria kwalifikujące łańcuch do wymiany. Jedni jeżdżą sezon, inni na miarkę, a mnie interesuje po jakim przebiegu łańcuch DA osiągnie 133mm na 11 ogniwach.

pozdro horny

#117 kr1s1983

kr1s1983
  • Użytkownik
  • 829 postów
  • SkądNowy Sacz

Napisano 25 lipiec 2007 - 14:58

najlepiej sprobowac:)ja nie mierze lancuchow wiec nie wiem ale od wielu osob slysze ze sa zdecydowanie lepsze od ultegry iwec moze cos w tym jest..

#118 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 30 lipiec 2007 - 12:43

horny:

Zapytaj wróżki Bereniki ;)

żywotność łańcucha zależy od dość sporej ilości czynników, których nie da się specjalnie przewidzieć.

Ja np. robię na jednym sramie PC-48 ok 9-10k, na co ludzie patrzą dziwnie. Zwykle 1-2 koronki z kasety nadają sie po tym do wywalenia, a reszta do regeneracji. Łańcuch ma wtedy ok 137mm :P

#119 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 30 lipiec 2007 - 13:08

Jednak żywotność łańcucha można z grubsza przewidzieć, więc z pomocy wróżki skorzystam przy innej okazji :-P
Łańcuchy shimano mają przebiegi 2000 -3000km, zanim osiagną 133mm na 11 ogniwach. Raz zdarzyło mi się, już po 1500km osiagnąć ten wymiar, co wcale nie oznaczało, ze musiałem łąńcuch wymieniać. Mogłem jeździć jeszcze z 10tys aż osiagnę 137mm :mrgreen: .


pozdro horny

#120 Gosc_cichy70_*

Gosc_cichy70_*
  • Gość

Napisano 30 lipiec 2007 - 13:47

witam wszystkich..na szosówce jezdze niedługo..ale w temacie łańcuchów mam praktykę i doświadczenie z górala a tam warunki są nieporównywalnie cięższe..i tak..jeżdze na 3 łancuchach..zawsze DA..i zawsze wymieniam po 1tys km ..na ten który jest aktualnie najkrótszy...w góralu smaruje i czyszczę łancuch w miare potrezby czasem jak błoto to nawet po 1 treningu...trzeba dbac o te rzeczy....ale wtedy spokojnie mozna przejachac kilkanascie tys.W szosówce robie to samo trzy lancuchy DA co 1tys km zakladam aktualnie najkrótyszy...i póki co..cisza spokój..ale mam dopiero przejechane 2 tys..z tym, ,że faktycznie, szosa nie wymaga tak częstego smarowania łancucha;))) swoja droga polecam do szosy smar finish line pro road..:)))



Dodaj odpowiedź