Skocz do zawartości


Zdjęcie

Stery Acros W Canyon Endurace Cf - Luz

stery acros canyon luz

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 adamoz

adamoz
  • Użytkownik
  • 182 postów
  • SkądPoznań

Napisano 30 czerwiec 2015 - 18:50

Zwracam się do Was z prośbą o poradę. 

 

Mam rower Canyon Endurace CF 8.0 - https://www.canyon.c...ike.html?b=3680 .

 

Są w nim użyte stery Acros Ai-70 Fiber. Nowy rower dostałem z zamontowanymi sterami i mostkiem i nawet się nimi nie interesowałem, gdyż w instrukcji napisano, że należy zamontować części, które są luzem, a to co jest już zmontowane, to przeszło inspekcję i nie trzeba nic poprawiać, a dopiero skontrolować po jakimś przebiegu.

 

Właściwie już po pierwszej jeździe zauważyłem, że jest luz na sterach - był wyczuwalny w trakcie jazdy. W celu jego likwidacji postąpiłem więc zgodnie z filmem instruktażowym http://www.youtube.c...h?v=znpZy3sLbL0 .

 

Luz zmniejszył się, jednak nadal jest, minimalny ale jest. Podczas jazdy nie wyczuwam go. Gdy natomiast zacisnę przedni hamulec, a opuszek palca przyłożę do sterów, czy to dolnych, czy górnych, wyczuwam minimalny luz, stery ruszają się przód - tył może 0,5 mm, może mniej. Ten ruch ciężko nawet zobaczyć, ale jednak jest wyczuwalny.

 

Dodam, że regulację przeprowadzałem kilkukrotnie, luzowałem śrubę pokazaną na filmiku, dociskałem mocno mostek, przykręcałem mostek i następnie dokręcałem śrubę, ale mimo jej dokręcenia właściwie do końca, ten minimalny luz pozostaje.

 

Pytanie, czy taki minimalny luz jest dopuszczalny, czy jednak nie powinno być go w ogóle? Czy jazda z takim minimalnym luzem grozi uszkodzeniem sterów lub rury sterowej, która jest w końcu karbonowa.

 

Może ktoś kto też ma te stery, a najlepiej także w rowerze Canyon, wypowie się jak jest u niego lub zna sposób na zlikwidowanie tego minimalnego luzu w tych sterach?

 

Będę wdzięczny za pomoc. Pytanie zadam też Canyonowi i podzielę się ich odpowiedzią.

 

 

 



#2 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 30 czerwiec 2015 - 19:22

Nie powinno byc zadnego luzu.
Te stery sa dosc fajne i latwe w obsludze.
Jak wkrecasz srubke, to gorna czesc sterow podnosi sie?
Jak tak, to masz zbyt duzy luz pomiedzy mostkiem i sterami, dokrecanie nie jest w stanie go wybrac. Przy maksymalnym wkreceniu wyczul bys, ze kiera obraca sie z oporem, lozyska beda zbyt mocno skrecone.
Sprawdzales czy masz rozporowa czesc sterow, ktora wchodzi pomiedzy lozysko i sterowke?


#3 adamoz

adamoz
  • Użytkownik
  • 182 postów
  • SkądPoznań

Napisano 30 czerwiec 2015 - 19:30

Rozporową część mam, to taki okrągły plastik i właśnie wsuwam go między łożysko a sterówkę. Nie kojarzę teraz, czy górna część sterów podnosi się jak wkręcam śrubę. Muszę sprawdzić. Wydawało mi się, że dość dokładnie dociskam mostek więc takiego luzu nie powinno być.

Dokręcam tę śrubę właściwie do końca, ale nie czuję aby kiera obracała się z oporem.



#4 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 30 czerwiec 2015 - 20:01

Praktycznie mozna skasowac luzy bez zadnych patentow.
Nie pamietam ile ta czesc podnosi sie przy maksymalnym wkreceniu. Ale jak skasujesz luzy samym mostkiem, to wkrecajac ta srubke na maksa wyczujesz opor na lozyskach. Jak takowego nie ma to, jak pisalem mostek jest zbyt luzno osadzony lub zbyt slabo dokrecony.

#5 adamoz

adamoz
  • Użytkownik
  • 182 postów
  • SkądPoznań

Napisano 30 czerwiec 2015 - 21:28

Rozebrałem wszystko jeszcze raz i z uwagą oraz uwzględnieniem kwestii, które wskazałeś skręciłem ponownie i jak mi się wydaje luz zniknął całkowicie. Śrubę musiałem jednak dokręcić prawie do końca, samym mostkiem nie dałem rady luzu zlikwidować. Myślę, że poprzednio jednak musiałem za słabo lub może niezbyt dokładnie docisnąć mostek przez co nawet dokręcanie śruby nie pomagało.

W każdym bądź razie dzięki za pomoc. Nie ma to, jak opisać problem na forum, zaraz się rozwiązuje:)





Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: stery, acros, canyon, luz