Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prawidłowa pozycja na rowerze


483 odpowiedzi w tym temacie

#121 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 08 kwiecień 2012 - 10:56

Na oko to wydaje się, ze rower jest za krótki, ewnetualnie mostek, lub masz zbyt mocno wysunięte siodło do przodu. Albo po prostu siedzisz niedokładnie stąd taka dziwna pozycja. Siedząc i trzymając za klamki, kąt udo-tułów powinien wynosić 45*, u Ciebie jest zdecydowanie za płasko i jesteś zbyt wyciągnięty ku kierownicy. Być może jest to spowodowane tym, że się zwyczajnie pochyliłeś by uzyskać pozycje aero na trenażerku by jechać szybciej ;) Poza tym ręce w tej pozycji powinny być proste by tworzyć sztywną całość wraz z plecami i nogami. Jesli checsz badać pozycję to powinieneś usiąść według wzoru. Jest ich kilka i tyczą się one głownie ułożenia korb, czyli nóg. W zależności od położenia nogi czyli w sumie są trzy opcje: na dole, na górze i równolegle do podłoża to tak powinno się badać pozycję. Każde ułożenie nogi bada się ciut inaczej lecz wynik końcowy jest taki sam.

Poza tym jesli nic Cie nie boli to nic nie zmieniaj :)

Tu masz temat o zdrowej pozycji http://www.forumszos...aa66a3bf3d5aa6d

bo prawidłowa pozycja niezawsze musi być zdrowa, bo ona jest raczej sportowa i nie ma miejsca na udogodnienia ;), dlatego jeśli nie jeździsz dla czasu to warto się skupić na tej zdrowej opcji, bo ona jest w pewnym sensie łagodniejszą wersją tej prawidłowej-sportowej ;)

#122 PsYhOl

PsYhOl
  • Użytkownik
  • 1064 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 09 kwiecień 2012 - 09:40

intel action, poszukaj w temacie siodełek. pafcio sporo pisał o dopasowaniu siodełek do rozstawu kości kulszowych.

#123 grzybu_blaz

grzybu_blaz
  • Użytkownik
  • 118 postów
  • SkądRzeszów k. Błażowej

Napisano 21 czerwiec 2012 - 13:08



#124 Miguel

Miguel
  • Użytkownik
  • 840 postów
  • SkądGOP - Będzin

Napisano 15 sierpień 2012 - 12:21

Panowie, mieliście może kontakt z bike fittingiem w przystępnej cenie? 600, czy 700 zł to dla mnie zdecydowanie za dużo, a chciałbym, żeby moja pozycja była skontrolowana przez osobę znającą się na rzeczy, by ewentualnie wychwycić usterki, które prowadzą do bólu i kontuzji. Znacie kogoś takiego? Niekoniecznie profesjonalne studio..

Najlepiej na południu Polski. ;-)

#125 Whitedany

Whitedany
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • SkądKielce

Napisano 19 sierpień 2012 - 14:15

Jakbyście mogli zobaczyć i moje pozy. 8-)
Wyszło dość ekwylibrystycznie, bo bądź co bądź, ale robione ze statywu :mrgreen:
za wszelkie uwagi z góry dzięki :mrgreen:

http://dl.dropbox.co...80/DSC_3363.JPG
http://dl.dropbox.co...80/DSC_3364.JPG
http://dl.dropbox.co...80/DSC_3369.JPG
http://dl.dropbox.co...80/DSC_3371.JPG
http://dl.dropbox.co...80/DSC_3372.JPG
http://dl.dropbox.co...80/DSC_3377.JPG

#126 Virenque

Virenque
  • Moderator
  • 1536 postów
  • SkądPoznań

Napisano 19 sierpień 2012 - 15:16

Miquel, poczytaj sobie:
http://virenque.bike...nie-roweru.html
Za całość zapłaciłem 200zł.
Zła wiadomość jest taka, że właśnie przenieśli się do Trójmiasta...

pzdr

#127 winnepago

winnepago
  • Użytkownik
  • 29 postów
  • SkądToruń

Napisano 19 sierpień 2012 - 23:12

a jak się czujesz podczas jazdy? odczuwasz jakiś dyskomfort albo boli Cię np ramię, bark? w moim odczuciu masz za mocno przesunięte siodło w stronę kierownicy... obejrzyj te filmiki co koledzy wcześniej linki dawali to dobry instruktarz do ustawiania:) wiem bo przetestowałem a miałem dużo błędów wcześniej zrobionych w ustawieniach:) i teraz jeździ mi się wygodnie:)

#128 Whitedany

Whitedany
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • SkądKielce

Napisano 20 sierpień 2012 - 08:18

Siodło przesunąłem ostatnio kilka mm do przodu i jedynie co mnie boli to kark, który jest nadal nie przyzwyczajony do pozycji żurawia :mrgreen:
Przed przesunięciem byłem o wiele bardziej wyciągnięty, górny chwyt i proste ręce, dolny chwyt proste ręce, a tak idzie przyjąć sylwetkę bardziej aero.

No chyba, że skrócić mostek ze 100 do 80mm i cofnąć siodło o te 2 cm do tyłu.

Rama może być i przyduża, bo 56 przy moich 174cm, tyle że na mniejszych czułem się jak na kozie i nie było znaczenia czy slope czy clasic i ten nienormalny nacisk na nadgarstki przy sporo wyższym siodle od poziomu kierownicy. Na dodatek irytowało mnie obcieranie buta o oponę przy skręcaniu, a tak zostaje te pare mm bezpiecznego luzu, żeby zębów nie szukać po drodze.

Po regulacji siodełka jedynie co czułem po ostatnich 150km to ten ból karku. Reszta bez odzewu.

#129 Maitre

Maitre
  • Użytkownik
  • 483 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 20 sierpień 2012 - 08:44

Whitedany, ze zdjęć wydaje się, że masz siodełko wysunięte do przodu o jakieś 4 cm w stosunku do pozycji wyjściowej, przyjmowanej za prawidłową (linia pionowa przebiegająca przez oś pedału powinna przebiegać też przez podstawę rzepki kolana). Najważniejsze jest prawidłowe usytuowanie siodełka. Później pozycję korygujesz przez ustawienie mostka i jego długość. Na zdjęciach nie widać, żebyś był szczególnie wyciągnięty. Przeciwnie, wydaje mi się, że jesteś za mało wyciągnięty. Pewnie jak przyjmiesz pozycję aerodynamiczną, tak żebyś plecy miał poziomo, to kąt zgięcia w łokciu będziesz miał mniejszy niż 90 st?
Jest też test "przedniej piasty". Podobno, jak patrzysz na przednią piastę, to kierownica powinna ją zasłaniać. Ty ją zapewne widzisz przed kierownicą?
Myślę też, że masz za długą główkę ramy. Ta rama ma dosyć turystyczną geometrię (dłuższa główka, a krótsza rura górna). Biorąc do tego pod uwagę, że masz dosyć długi tułów w stosunku do nóg, powinieneś mieć właśnie krótszą główkę ramy, a rurę górną dłuższą.
Na Twoim miejscu przetestowałbym cofnięcie siodełka do prawidłowej pozycji i założenie nowego mostka z większym kątem (są takie nawet 17 st.).

#130 Whitedany

Whitedany
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • SkądKielce

Napisano 20 sierpień 2012 - 18:22

Tak więc Maitre siodło za twoją radą poszło do tyłu, tak jak UCI przykazało 5cm za osią suportu.
Osiągi się poprawiły, kark mniej boli. Mostek o większym kącie narazie odpuszczę, bo po prostu mnie na taki nie stać. Jak będę kupował węglową ramę to wtedy pomyslę. Dzięki za radę.

#131 czester_

czester_
  • Użytkownik
  • 428 postów
  • SkądWarszawa / Wola

Napisano 23 sierpień 2012 - 14:54

Natrafiłem dzisiaj przez przypadek na fajny blog. facet opisuje tam "matematyczne" zagadnienia rowerowe, w tym np. pozycja na rowerze, dość ciekawy tekst:

http://mathmed.blox....c-jazdy-na.html

#132 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 23 sierpień 2012 - 17:55

czester_, super artykól czytam ten blog dosc czesto.

Dołączona grafika

moglby ktos przetlumaczyc nazwy miesni??

W górach więc najistotniejsza jest niewielka masa ciała, leki rower i wygodna pozycja, tym razem nie podlegająca rygorom aerodynamicznym. Odpowiednia jest wysoka kadencja i dobre nawodnienie podczas podjazdu, nie przeszkadza nawet niewielki wiatr, który może poprawić termoregulację i umożliwić zwiększenie generowanej mocy.


nic dodac nic ujac

/ Gratuluję punktu za ortografię! Bury

#133 picca

picca
  • Użytkownik
  • 560 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 sierpień 2012 - 19:40

moglby ktos przetlumaczyc nazwy miesni??

Semitendinosus - Mięsień półścięgnisty
Biceps femoris - Mięsień dwugłowy uda
Gluteus maximus - Mięsień pośladkowy wielki
Vastus lateralis - Mięsień obszerny boczny
Soleus - Mięsień płaszczkowaty
Tibialis anterior - Mięsień piszczelowy przedni
Gastrocnemius - Mięsień brzuchaty
Rectus femoris - Mięsień prosty uda

#134 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 23 sierpień 2012 - 20:38

Picca, super dzieki!!!

#135 wiki

wiki
  • Użytkownik
  • 2190 postów
  • SkądOzorków k/Łodzi

Napisano 30 czerwiec 2013 - 16:41

Od czego zacząć korygowanie pozycji w sytuacji gdy przy dolnym chwycie plus mocne pochylenie) galancie zaczynają boleć uda...ciągną jak pierun ? Jakieś pomysły ? Ból odpuszcza gdy łapę za klamki czy kierownicę...

#136 pajak

pajak
  • Użytkownik
  • 383 postów
  • SkądGdynia

Napisano 30 czerwiec 2013 - 18:48

Nie od czego zacząć, tylko czym kończyć :)
Na podobne pytanie trenerka odpowiedziała mi, że trening bez rozgrzewki na początek i rozciągania na koniec może dużo szkód wyrządzić. Jak tak to działa, to znaczy że masz jakiś poważny przykurcz.
Zobacz (po rozgrzewce..), czy efekt się powtarza w zwykłym skłonie w lekkim rozkroku, czy musisz zrobić jeszcze coś dodatkowego (np. obciągnąć palce, skręcić nogę, etc).

#137 Julkos

Julkos
  • Użytkownik
  • 468 postów
  • SkądBolesławiec

Napisano 01 lipiec 2013 - 18:58

Może spróbuj dać siodło o 1mm wyżej no chyba, że miałeś ustalaną pozycję w bg fit.

#138 wiki

wiki
  • Użytkownik
  • 2190 postów
  • SkądOzorków k/Łodzi

Napisano 01 lipiec 2013 - 22:51

Może spróbuj dać siodło o 1mm wyżej no chyba, że miałeś ustalaną pozycję w bg fit.


Dałem o 1 mm ale w dół, chyba nawet ciut więcej. Jest lepiej na górnym chwycie (klamki/kiera).
Generalnie pokombinuję więcej bo znalazłem jeszcze kilka mankamentów w pozycji...

Odnośnie dolnego chwytu...
Zauważyłem, że źle siedzę. Dzisiaj wracając z pracy starałem się podczas dolnego chwytu przesunąć nieco tyłek w stronę czubka siodła. Jest różnica jeżeli chodzi o komfort i to spora. Nawet plecy się tak nie męczą.
W każdym razie zobaczymy. Jutro chcę jeszcze dać siodło odrobinkę w dół bo na dolnym chwycie czuję za duży nacisk...

Zmieniłem siodło ostatnio. Są także nowe pedały i bloki już nieco inaczej przykręcone. To wszystko na bank ma większy lub mniejszy wpływ...

#139 MagicSpeed

MagicSpeed
  • Użytkownik
  • 37 postów
  • SkądPodkarpacie

Napisano 02 lipiec 2013 - 09:14

A co mi doradzicie? Przy jeździe, gdy np: Przez godzinę jeżdżę, raz chwytem górnym, raz dolnym i właśnie mniej więcej po takim czasie czuje już to, jak mi cierpną ręce, zazwyczaj po tym, jak stanę na przerwę, czy coś. Bo jak jadę, to nie czuć tak tego.

#140 Gosc_mathanus_*

Gosc_mathanus_*
  • Gość

Napisano 11 lipiec 2013 - 14:55

Cześć

Podłączam się do tematu. Od jakiegoś czasu śmigam na kolarce i pojawił się ból w prawym kolanie. Próbowałem obniżać i podwyżać siodełko ale bez większego skutku.
Tutaj kilka fotek z moich ustawień.
Dołączona grafika

Poproszę o jakąś radę. Jeżdżę bez SPD, wiem że koszyczki są słabe ale puki co nie mam kasy na buty i pedały. Co mogę zmienić aby było mi wygodniej.

Dodam że ból pojawia się tak między 20 a 40Km. I trwa do końca jazdy. Potem następnego dnia boli mnie kolano przy schodzeniu po schodach. Dwa dni później jest wszystko ok.



Dodaj odpowiedź