Skocz do zawartości


Zdjęcie

Strefy Tętna I Trening


87 odpowiedzi w tym temacie

#61 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 05 wrzesień 2018 - 15:41

Robo wrote:

Procenty LT próbowałem wpisywać w liczniku, ale w strefie IV nie mogłem ustawić więcej niż 100%, a strefa IV wg Coggana ma zakres 95-105 %..

Właśnie to staram ci się wytłumaczyć, wartość tętna progowego ustawiasz jako tętno maksymalne (wartość, a nie %), obojętne czy zrobisz to za pomocą GC czy bezpośrednio w liczniku. Po wpisaniu tej wartości tętna, później ustawiasz w liczniku (tam gdzie ustawiasz pola danych) wartość % tętna. Więc jak przekroczysz twoje tętno progowe LT (w liczniku ustawione jako maksymalne), to przykładowo na liczniku zobaczysz że jedziesz 105%Hr
Using Tapatalk

#62 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 05 wrzesień 2018 - 15:45

A wygląda to tak:Dołączona grafikaDołączona grafika
Using Tapatalk

#63 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 05 wrzesień 2018 - 17:25

OMG :(

https://tiny.pl/gv3q7

 

Masz ustawione pod tętno maksymalne, a masz przestawić pod tętno LT czyli % progu mleczanowego, a LT to nie jest tętno maksymalne. I skoro nie możesz tego zrobić w samym liczniku, to zrobisz to w GC za pomocą Expresu. Na focie masz różnicę, dla tego nie przyjmuje ci wartości wyższej niż 100%. Dodatkowo w GC możesz sobie edytować te wartości i procenty do woli, wpiszesz konkretny procent, to program sam ustawi wartość i odwrotnie, wpiszesz wartość to program sam ustawi %.

 

Rozumiesz? Musisz zmienić wartość co widać ją na pierwszym zdjęciu czyli Based On: ma być % LT, a ty masz % Max. Jak to zrobisz, to wtedy te tętno 166 (rozumiem, że jest to twój próg LT) otrzyma nagle wartość 100% progu LT, a nie 100% tętna maksymalnego. I dopiero wtedy będzie możliwość edycji strefy 5 na wartości wyższe niż 105%. 

 

Na tym moim przykładzie, w kolumnie kolarstwo 156 to tętno LT czyli 100% wartości i mieści się w przedziale 95-105%, potem mam jeszcze wartość 176 co jest moim tętnem maksymalnym i akurat daje to wartość 113% tętna LT.



#64 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 05 wrzesień 2018 - 19:47

Arni, zdjęcia to ja wrzuciłem, starając się wytłumaczyć koledze ROBO jak to zrobić. Nic nie trzeba kombinować, tylko tak jak to napisałem czyli tętno progowe ustawiasz jako maksymalne i to wszystko. Można to zrobić bezpośrednio w liczniku lub za pomocą GC i później zsynchronizowac Garmina za pomocą Garmin Ekspres. Ja tak mam ustawione i normalnie wyświetla mi %Hr powyżej 100%.
Using Tapatalk

#65 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 05 wrzesień 2018 - 19:53

PS: a strefy w liczniku widoczne na zdjęciach, nie maja żadnego znaczenia, ponieważ Garmin ma swoje strefy, a chcąc przykładowo trenować wg stref Coggana to poprostu trzeba zapamiętać że przykładowo strefa I to <69%, strefa II to <83% itd....
Using Tapatalk

#66 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 05 wrzesień 2018 - 19:56

PS: a strefy w liczniku widoczne na zdjęciach, nie maja żadnego znaczenia, ponieważ Garmin ma swoje strefy, a chcąc przykładowo trenować wg stref Coggana to poprostu trzeba zapamiętać że przykładowo strefa I to <68%, strefa II to <83% itd....
Using Tapatalk

#67 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 05 wrzesień 2018 - 19:58

PS: a strefy w liczniku widoczne na zdjęciach, nie maja żadnego znaczenia, ponieważ Garmin ma swoje strefy, a chcąc przykładowo trenować wg stref Coggana to poprostu trzeba zapamiętać że przykładowo strefa I to do 68%, strefa II to do 83% itd....
Using Tapatalk

#68 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 05 wrzesień 2018 - 20:03

No to w Polarze sprawa wygląda znacznie prościej, bo podajemy ręcznie zakresy tętna (w ud/min) dla każdej ze stref. 



#69 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 05 wrzesień 2018 - 20:21

W Garminie tak samo, lecz później w ustawieniach masz duży wybór w jaki sposób, chcesz mieć wyświetlane wartości tętna; czy ud/min czy %Hr i właśnie tu kolega Robo miał problem, bo nie ma możliwości ustawienia %HrLT czyli progowego tylko jest możliwość stosowania %Hrmax, dlatego najprościej ustawić swoje tętno progowe jako maksymalne i po sprawie.
Using Tapatalk

#70 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 06 wrzesień 2018 - 00:32

Co wy mówicie ?

 

Ja już to ustawiłem, co prawda nie wg Coggana, ale ustawiłem "swoje" strefy zbliżone do Friela, gdzie moja Z5 obejmuje jego strefy 5a,5b,5c.

 

W GC trzeba przestawić w ustawieniach użytkownika strefy tętna -> na podstawie .... % progu mleczanowego. Należy podać rzeczywistą wartość (wpisałem 166 ud./min.) i pokazują się domyślne "strefy garminowskie", które można dowolnie edytować, wpisując albo wartość w procentach (w prawej kolumnie), albo wartość HR (w lewej kolumnie).

 

Teraz mam ustawione dla HRLT = 166

 

Z1: 57-80% HRLT     (95-133 ud./min.)

Z2: 80-88% HRLT     (133-146 ud./min.)

Z3: 88-94% HRLT     (146-156 ud./min.)

Z4: 94-100% HRLT   (156-166 ud./min.)

Z5: 100-120% HRLT (166-199 ud./min.)

 

Wszystko się przelicza w tą i  z powrotem i poprawnie dla podanego progu LT.

Tutaj już można zrobić to co nie mogłem w liczniku, tzn. w IV strefie przyjęło mi górną granicę powyżej 100% (tylko spróbowałem - ostatecznie mam jak powyżej).

 

Czy to dobre strefy to się przekonamy.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#71 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 06 wrzesień 2018 - 08:18

Wszystko ok, ale w samym liczniku nie masz możliwości ustawienia %HrLT i pomimo takiego ustawienia w GC, mi licznik w takiej sytuacji pokazywał nie więcej niż 100%, dlatego ustawiam tętno progowe jako maksymalne i wtedy wszystko jest ok
Using Tapatalk

#72 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 06 wrzesień 2018 - 19:52

Możesz powiedzieć więcej co ci pokazywał licznik ? - on przecież tylko rejestruje aktualny puls.

 

Czy później nie uwzględniał czasu spędzonego na treningu w np w strefie Z5, czyli powyżej 100% HRLT ?

 

Z braku czasu dopiero w sobotę sprawdzę co się dzieje przy takich ustawieniach stref.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#73 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 06 wrzesień 2018 - 21:18

Wszystko ok, ale w samym liczniku nie masz możliwości ustawienia %HrLT i pomimo takiego ustawienia w GC, mi licznik w takiej sytuacji pokazywał nie więcej niż 100%, dlatego ustawiam tętno progowe jako maksymalne i wtedy wszystko jest ok

To masz jakiś zrypany licznik. Jaki to model? W E500 już było tak jak opisałem to ja i Robo. 

 

Czy to dobre strefy to się przekonamy.

 

Jak nie masz miernika mocy i dobrze oszacowanych pod niego stref lub nie masz wyników badań z laba, to się nie przekonasz. Jeździłem na Frielu i dopiero porównanie z mocą potwierdziło moje wcześniejsze przeczucia, dolne strefy Friela są za mocne i to znacznie. Dopiera strefy 4 i wyższe się pokrywają, bo i muszą. Strefy Coggana wyliczone dla 20 minutowej czasówki minus 5% pokrywają się praktycznie w całości ze strefami mocy, a tak właśnie powinno być.



#74 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 06 wrzesień 2018 - 23:06

Robo wrote:

"Możesz powiedzieć więcej co ci pokazywał licznik ? - on przecież tylko rejestruje aktualny puls.

Czy później nie uwzględniał czasu spędzonego na treningu w np w strefie Z5, czyli powyżej 100% HRLT ?"


Nie wiem czy dobrze sie rozumiemy, tak samo kiedyś ustawiłem strefy jak opisywaliscie wyżej, tylko ustawiając strefy za pomocą GC i synchronizujac to z licznikiem oraz później chcąc aby garmin na wyświetlaczu pokazywał mi % tetno, to nadal pokazywał względem Hrmax, dlatego progowe ustawiam jako maksymalne i wtedy pokazuje mi wartości %. Mój model to E510, nie wiem, może w nowszych to wygląda inaczej, ale podałem najprostszy sposób jak to można zrobić, a strefy w GC i tak nie mają znaczenia, bo i tak strona nie umożliwia ich analizy... np ile czasu spedzilo sie w danej ze stref itd... Robo, jak pójdziesz na trening to sprawdź czy twoje ustawienia są ok i przykładowo jak przekroczysz tętno progowe to czy licznik pokaże ci że jedziesz na 105%HrLT

Using Tapatalk

#75 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 06 wrzesień 2018 - 23:46

Ja widzę na liczniku aktualny puls, nie %-ty.

 

Może i da się wyświetlać procenty, ale ja mam pole na wyświetlaczu, gdzie mam po prostu ud./min.

 

Ile czasu spędziłem w danej strefie, to sobie oglądam dopiero na GC.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#76 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 07 wrzesień 2018 - 12:19

Czarusblitz, E510 jest młodszym modelem niż E500, a już E500 posiada wyświetlanie stref wg. % LT. Ja mam E500 i w nim wszystko jest przepisane dosłownie tak jak z kolumny "kolarstwo" w GC. Mój próg LT czyli 156 wg Coggana, to wartość 100% mieszcząca się w 4 strefie, która ma zakres 95/105% tej właśnie wartości 156. Potem jest już Vo2Max czyli strefa 5 licznika powyżej 105% LT i jej maksymalną wartość wpisałem jako maksymalną wartość mojego tętna. E500 nie wyświetla i tak więcej stref niż 5, a jak pojadę w piątej, to i tak nie ma możliwości jakiejkolwiek jej kontroli. Teoretycznie mógłbym wpisać górną wartość strefy Vo2Max, ale nie ma to sensu, nie jesteśmy w stanie tego kontrolować tym bardziej na poziomie 3 czy 5 uderzeń serca o tak wysokiej częstotliwości uderzeń.

 

Jeśli korzysta się ze stref Friela, to tam próg LT czyli dolna wartość strefy 5a, powinna być ustawiona w GC jako wartość maksymalna strefy 4, która jest zarazem dolną wartością strefy 5 licznika. I wtedy jako wartość najwyższą w tabelce, można sobie wpisać albo górną granicę strefy 5a albo po prostu maksymalne swoje tętno. Ja miałem zawsze wpisaną górną wartość strefy 5a i jadąc w trupa na liczniku pokazywała mi się po prostu cyfra 6, która oznaczała, iż przekroczyłem strefę 5a i jadę w Vo2Max (strefa 5b Friela) lub mocniej.

Jeśli ty swój próg LT Friela wpisujesz jako górną wartość (tętno maksymalne) strefy 5 licznika, to robisz to źle.



#77 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 08 wrzesień 2018 - 21:07

Tak, a to napisz co jest źle, bo to co napisałeś to wszystko się składa że robisz podobnie. To że starsze modele miały % wyświetlanie tętna to wiem, bo sam miałem E500 i problem był ten sam. Tylko ty chyba cały czas źle rozumiesz. Moj wpis odwołuje sie tylko do tego aby w samym liczniku było wyświetlane % wartości tętna podprogowe i nadprogowe. Nawet nie interesują mnie ustawienia w GC, (choć to też można zrobić i później zsynchronizowac), bo pod względem analizy GC jest do dupy, a do analizy używam innego programu.
Using Tapatalk

#78 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 08 wrzesień 2018 - 21:27

PS: a tak dodatkowo napisz gdzie ty masz %ustawienie wzgledem HRLT, bo jak sobie przypominam nie miałem tego ani w E500 i nie mam w E510. Proszę wysylam screena z menu ustawień:Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika
Using Tapatalk

#79 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 09 wrzesień 2018 - 12:24

W Edge 820 po wejściu w ustawienia, wchodzimy kolejno: Moje statystyki -> Strefy treningowe -> Strefy tętna -> Tutaj standardowo wyświetla się "Według: % tętna maks.",  więc trzeba wejść do tej zakładki i przestawić na "Według: % tętna LT" (patrz drugie zdjęcie), później trzeba wpisać swoje rzeczywiste tętno na progu LT, a strefy ustawić wg jakiejś rozpiski. U mnie górna granica Z4 to 100% tętna LT.

 

https://photos.app.g...R3mc1HQTevzCk99

https://photos.app.g...TBYWBA6MzjUMCt6

https://photos.app.g...ih1ALGvwE9PsmT8

 

Wczoraj u nas przylało, więc jazdy nie było. Może dzisiaj mi się uda sprawdzić jak to wszystko funkcjonuje.

 

Wybrałem strefy podobne do Friela, a nie do Coggana, ponieważ wiem jakbym musiał jechać, żeby np. pozostać w strefie Z1 - musiałbym się toczyć bardzo wolno.

 

A w czasie jazdy obserwuję (wolę obserwować) ud./min.

Gdybym sobie ustawił zamiast ud./min, pole w jakiej strefie jestem, to chyba bym nie zauważył kiedy mi stara opaska padła.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#80 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 09 wrzesień 2018 - 17:53

No właśnie źle rozumiesz, bo w ustawieniach w żadnym liczniku nie masz możliwości ustawienia % wzgledem HrLT (w samym liczniku) i nawet jeśli ustawisz strefy w GC wzgledem progu to i tak nie masz możliwości wyświetlania tego na liczniku, bo przedstawiając na wyświetlanie % tętna to garmin pokazywać będzie ci % wzgledem najwyższej twojej wartości ze strefy V. Już to przerabialem i z garminem 500 i teraz z 510 i od kilku postów wlasnie chce przekazać, że jeśli komuś zależy przykładowo opierać sie np na podobnych strefach mocy i tętna to przy strefach tętna najlepiej swoje tętno progowe ustawić jako maksymalne. A chyba każdy kto trenuje wie, ze przykladowo trening sweet spot wykonuje sie w zakresie 84-94%, trening progowy w zakresie 95-105%, VO2max powyzej 106%. Oczywiście jeśli ktoś korzysta z wartosci tętna ud/minutę to można to ustawić jak przedstawiles to ty i Arni, co i tak moim zdaniem jest to bez znaczenia, ponieważ Garmin Connect jest tak ubogi w jakąkolwiek analize treningu.
Using Tapatalk



Dodaj odpowiedź