Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przerzutka tył - w pigułce


59 odpowiedzi w tym temacie

#21 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 529 postów

Napisano 11 sierpień 2017 - 11:50

Takie objawy to najczęściej problem z brudnymi, zardzewiałymi linkami i pancerzami - może pomóc wlanie kilku kropel oleju do pancerza.
Albo krzywy wózek.
Jest jeszcze opcja złego prowadzenia pancerzy lub ich zagięcia.

#22 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 11 sierpień 2017 - 21:55

Wg mnie jest szansa że linki w ramie są o siebie zaczepione (jeśli jest wewnętrzne prowadzenie a linki w ramie biegną luzem bez prowadnic).

#23 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 11 sierpień 2017 - 22:08

Takie objawy to najczęściej problem z brudnymi, zardzewiałymi linkami i pancerzami - może pomóc wlanie kilku kropel oleju do pancerza.
Albo krzywy wózek.
Jest jeszcze opcja złego prowadzenia pancerzy lub ich zagięcia.

Jesli dobrze rozumiem to zmiana zębatki z przodu wpływa na pracę tyłu. Naprężenie linki przerzutki przedniej "ciągnie" tył i kopie ustawienia.
Po doregulowaniu tyłu z łańcuchem na blacie zrzucenie na małą z przodu luzuje linkę tyłu I jest on rozregulowany.
Taki problem jest w Trekach przy wadliwym montażu linek przerzutki.

#24 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 529 postów

Napisano 12 sierpień 2017 - 06:31

Zgadza się, przeplecione linki w ramie mogą dać takie objawy. Ale ja sugerowałem się "mokrymi warunkami" w opisie użytkowania.

#25 krokodyl1220

krokodyl1220
  • Użytkownik
  • 28 postów

Napisano 13 sierpień 2017 - 18:16

Wymiana linek i pancerzy? Krzywy hak przerzutki?



#26 Gosc_Dominika1988_*

Gosc_Dominika1988_*
  • Gość

Napisano 25 sierpień 2020 - 14:29

Bardzo przydatna rada na pewno skorzystam :D



#27 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 860 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 22 grudzień 2020 - 16:14

Skakanka fajna, jedna noga trochę dostała i lyda boli
Jak wyglądają kółeczka w przerzutce 11s kazdy wie. Wrzuciłem nowe 12T i 14T i mam pewne obawy co do tego czy łańcuch powinien sie stykac z dwoma kołkami naraz?
Kółeczka sa na lozyskach maszynowych i chodzą lepiej niz ceramiszne stokowe.
Zastanawiałem się jak szybko anoda bedzie schodzić i juz widzę że są ubytki.
a8c78db78488ce2e2de6791ab3ed7f6a.jpg6ebf8b04cd0d92e12a35e2b82016b4a4.jpgc7ea8c1ce0d8d22fb7014fdbb5ebbb9c.jpg

Wysłane z mojego SM-J730F przy użyciu Tapatalka

Czytałem, że jakoś przerzucania spada w stosunku do stockowych kółeczek. Jak twoje odczucia co do jakości przerzucania?



#28 tobo

tobo
  • Użytkownik
  • 3724 postów

Napisano 22 grudzień 2020 - 17:52

Skakanka fajna, jedna noga trochę dostała i lyda boli
Jak wyglądają kółeczka w przerzutce 11s kazdy wie. Wrzuciłem nowe 12T i 14T i mam pewne obawy co do tego czy łańcuch powinien sie stykac z dwoma kołkami naraz?
Kółeczka sa na lozyskach maszynowych i chodzą lepiej niz ceramiszne stokowe.
Zastanawiałem się jak szybko anoda bedzie schodzić i juz widzę że są ubytki.
a8c78db78488ce2e2de6791ab3ed7f6a.jpg6ebf8b04cd0d92e12a35e2b82016b4a4.jpgc7ea8c1ce0d8d22fb7014fdbb5ebbb9c.jpg

Wysłane z mojego SM-J730F przy użyciu Tapatalka


Chodzą lepiej- sprawdź jakie smarowanie jest w obu zestawach.

#29 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 22 grudzień 2020 - 19:38

EmPe przerzutka Sram Red 22 krótki wózek. Kółka przerzutki sie nie stykają.

Tobo nie sprawdziłem jeszcze co jest w kółeczkach stockowych. Kupilem ostatnio smar Fenwick's do łożysk wysokoobrotowych. Wyczyszcze te ceramiczne i smarne.

Przetestuje je dzis na trenażerze. Na dniach mam dostać jeszcze kółeczka Token'a na ceramicznych łożyskach.

Wysłane z mojego SM-J730F przy użyciu Tapatalka

#30 zbrozin

zbrozin
  • Użytkownik
  • 95 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 grudzień 2020 - 21:40

Do tej pory myślałem, że łożysk ceramicznych z założenia się nie smaruje (ewentualnie odrobina oliwki).

Czy to oznacza, że są jakieś wyjątki - po czym rozpoznać kiedy takie łożysko wymaga smarowania?



#31 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 22 grudzień 2020 - 21:48

Do tej pory myślałem, że łożysk ceramicznych z założenia się nie smaruje (ewentualnie odrobina oliwki).
Czy to oznacza, że są jakieś wyjątki - po czym rozpoznać kiedy takie łożysko wymaga smarowania?


Np lozyska ceramicspeed sie smaruje podobnie jak ceramike sram...

#32 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 22 grudzień 2020 - 21:50

W pełni ceramiczne łożysko nie wymaga smarowania, ale wymaga uszczelnienia co w wypadku użycia przy rowerze ma znaczenie. Jeśli pracowałoby w czystych warunkach to już nie potrzeba.

#33 zbrozin

zbrozin
  • Użytkownik
  • 95 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 grudzień 2020 - 21:52

OK, czyli łożyska w kółeczkach przerzutki z racji tego, że raczej brudno można potraktować smarem stałym?



#34 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 22 grudzień 2020 - 22:34

Nie wiem co Ci doradzić. Jeśli łożysko nie jest hybrydowe, a w pełni ceramiczne to dodanie jakiegokolwiek smaru w mniejszym lub większym stopniu sprawi, że tarcie się zwiększy. Jeśli łożysko jest zamknięte to ja bym w ogóle nie dotykał.
  • zbrozin lubi to

#35 zbrozin

zbrozin
  • Użytkownik
  • 95 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 grudzień 2020 - 23:13

Chodzi mi o fabryczne kółeczko shimano'wskie - nie maszynowe, nie kulki, można by powiedzieć 'cierne' gdzie w ceramicznym wnętrzu tego kółeczka obraca się ceramiczna tuleja. Nie ma tam zbyt miejsca na żaden smar, jednak brud się potrafi zebrać.

 

Nie chcę robić śmietniku w tym wątku, więc jeśli temat w opinii moderacji się zbyt rozwlekł to uprzejma prośba o przeniesienie.



#36 tobo

tobo
  • Użytkownik
  • 3724 postów

Napisano 22 grudzień 2020 - 23:23

Do tej pory myślałem, że łożysk ceramicznych z założenia się nie smaruje (ewentualnie odrobina oliwki).
Czy to oznacza, że są jakieś wyjątki - po czym rozpoznać kiedy takie łożysko wymaga smarowania?


Ceramiczne łożyska nie są stosowane w rowerówce. Przynajmniej te, z którymi się zetknąłem były hybrydami (suporty aerozine, stery fsa, suporty sram). Hybrydy są smarowane. Jedyne ceramiki jakie mi się trafiły to łożyska w kółkach z Ali. Ale były tragiczne, luźne osadzenie w kółku, duże luzy boczne. Ryzyko że kółko się urwie przekrzywione łańcuchem

#37 tobo

tobo
  • Użytkownik
  • 3724 postów

Napisano 22 grudzień 2020 - 23:25

Chodzi mi o fabryczne kółeczko shimano'wskie - nie maszynowe, nie kulki, można by powiedzieć 'cierne' gdzie w ceramicznym wnętrzu tego kółeczka obraca się ceramiczna tuleja. Nie ma tam zbyt miejsca na żaden smar, jednak brud się potrafi zebrać.

Nie chcę robić śmietniku w tym wątku, więc jeśli temat w opinii moderacji się zbyt rozwlekł to uprzejma prośba o przeniesienie.

Fabrycznie smaru tam nie ma. Jeśli jest brudne to wyczyść i załóż.
  • zbrozin lubi to

#38 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2824 postów

Napisano 23 grudzień 2020 - 00:03

Chodzi mi o fabryczne kółeczko shimano'wskie - nie maszynowe, nie kulki, można by powiedzieć 'cierne' gdzie w ceramicznym wnętrzu tego kółeczka obraca się ceramiczna tuleja. Nie ma tam zbyt miejsca na żaden smar, jednak brud się potrafi zebrać.

Swoją drogą jakiś czas temu mnie to zastanawiało, czy w 105, Ultegrze i DuraAce oba jockey wheels-y są z kuleczkami? A może tylko jeden? A może w którejś niższej grupie? Jak to jest podzielone? I czemu?



#39 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 23 grudzień 2020 - 05:33

Kółka, na litość! A jak już musisz być "światowy", warto zadbać o poprawny zapis anglicyzmu.

 

System od lat jest taki sam i jest podany w specyfikacji:

 

- pierwsza grupa od góry: maszynowe

- druga: maszynowe niższej klasy (wg deklaracji producenta)

- trzecia i niższe: tuleje/ślizgi

 

Dlaczego? Bo nie brakuje ludzi wierzących, że kółka Shimano są warte swojej ceny.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#40 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 860 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 23 grudzień 2020 - 07:48

Jakie w takim razie kółka polecacie do MTB do przerzutek Shimano a jakie do Szosy też Shimano. Nie da się ukryć że zależy mi przede wszystkim na tym, aby podstawowa funkcja przerzutki nie została pogorszona - mam na myśli zmiana przełożeń :).
  • Marcin321 lubi to



Dodaj odpowiedź