Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pedały Mtb Czy Szosowe


48 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Pedały MTB czy szosowe? (50 użytkowników oddało głos)

Pedały MTB czy szosowe?

  1. Głosowano Szosowe (nie jeździłem na szosie w pedałach MTB) (8 głosów [16.00%])

    Procent z głosów: 16.00%

  2. Głosowano Szosowe (jeździłem na szosie w pedałach MTB) (26 głosów [52.00%])

    Procent z głosów: 52.00%

  3. Głosowano MTB (nie jeździłem na szosie w pedałach szosowych) (13 głosów [26.00%])

    Procent z głosów: 26.00%

  4. MTB (jeździłem na szosie w pedałach szosowych) (3 głosów [6.00%])

    Procent z głosów: 6.00%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1 PiKa

PiKa
  • Użytkownik
  • 388 postów

Napisano 23 październik 2017 - 08:30

Cześć,

 

dziwne że nie było jeszcze takiego tematu ;)

 

Kupiłem pierwszą szosę, na razie jeżdżę z pedałami MTB (Time Atac).

 

Muszę jednak kupić jakieś pedały do szosy. Zastanawiam się czy kupować pedały szosowe, co wymagało by zakupu też nowych butów. Alternatywnie mogę kupię pedały MTB. Ma to swoją zaletę - nie musiałbym kupować nowych butów (mam już 2 pary). Z minusów to jak rozumiem "transfer mocy" jest lepszy w butach szosowych. Nie wiem czy to aż taka duża różnica. Nie ścigam się.

 

Jeśli miałbym kupować pedały szosowe, to musiały by być takie, które mają duży luz roboczy (pozwalają na ruchy stopą).

 

Co byście mi radzili? Czy ktoś jeździ z pedałami MTB i jednocześnie ma doświadczenie z jazdą z pedałami szosowymi (wie z czego zrezygnował)?

 

Proszę również o oddanie głosu w ankiecie :)



#2 Rrr16

Rrr16
  • Użytkownik
  • 63 postów

Napisano 23 październik 2017 - 08:57

Ja srednio jezdze rocznie, ale w tym roku 3tys. na pedalach mtb (szosa zimowo/wyjazdowa) i 3 tys. na glownej szosie spd sl. Zdecydowanie polecam szosowe. Sztywniej, czuc podparcie itd. Myslalem, ze to wina jakosci butow - w szosie mam sidi, a w mtb tanie shimano, ale kupilem drogie i sztywne northwave mtb z zylkami itd. i jest poprawa, ale dalej nie to samo co na szosowych. Najbardziej czuc na dlugich podjazdach i po wstaniu na pedalach.

#3 Rrr16

Rrr16
  • Użytkownik
  • 63 postów

Napisano 23 październik 2017 - 09:06

Pedaly look keo classic, bloki szare, maja duzo luzu, ale transfer jest b.ok

#4 kaido2

kaido2
  • Użytkownik
  • 837 postów

Napisano 23 październik 2017 - 09:22

Skoro się nie ścigasz, to nie ma sensu zmieniać. Zajedź to co masz i ewentualnie później zmień. W szosowych jest to uczucie lepszego podparcia i noga jest stabilniejsza, jednak nie przekłada to się  na lepsze wyniki przynajmniej u mnie. Długie podjazdy nie stanowią problemu, czy jadę w szosowych, czy górskich zatrzaskach. Każdy jednak jest inny i zdania mogą być różne.


CykloOpole !!! :)


#5 PiKa

PiKa
  • Użytkownik
  • 388 postów

Napisano 23 październik 2017 - 10:35

Muszę coś kupić, bo aktualnie mam 1 pedały zatrzaskowe na 3 rowery.

 

Więc potrzebuje co najmniej jednej pary. Te co mam wrócą do rowerów mtb, pytanie co dać do szosy - też takie same, czy coś innego.



#6 kaido2

kaido2
  • Użytkownik
  • 837 postów

Napisano 23 październik 2017 - 10:44

Niegłupie jest jeżdżenie w 1-nym systemie - wszędzie takie same pedały i jedne buty, ale  jeżeli masz fundusze na buty, a chcesz spróbować szosowych  to SPD-SL. Dość wytrzymałe są PD-R540.


CykloOpole !!! :)


#7 Gosc_DivisionBell_*

Gosc_DivisionBell_*
  • Gość

Napisano 23 październik 2017 - 11:31

Jeśli chodzi o takie co mają spory luz to np. Time Xpresso. Ja od zawsze jeżdżę w szosowych ale słyszałem już opinię od ludzi którzy przesiadali się z pedałów mtb na szosowe, że różnica jednak jest odczuwalna.



#8 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3200 postów
  • SkądPoznań

Napisano 23 październik 2017 - 11:59

Cześć,

 

dziwne że nie było jeszcze takiego tematu ;)

Temat był, a oczko na koniec tego zdania wygląda bezczelnie.

Jak znajdziesz temat to dowiesz się jakie pedały, i co i jak.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#9 PiKa

PiKa
  • Użytkownik
  • 388 postów

Napisano 23 październik 2017 - 12:33

Gdyby taki temat był, na pewno bym go znalazł.

#10 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3200 postów
  • SkądPoznań

Napisano 23 październik 2017 - 13:32

Przeceniasz się. Tematów o tym było kilka. Ale jak Ci się nie chce szukać to zawsze możesz zgłębić największy temat

"spd , spd-r , spd-sl czy może look" tam tez jest o tym.

7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#11 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 październik 2017 - 13:58

Oddzielne systemy mają jednak zalety. Buty szosowe mogą być lżejsze, delikatniejsze i w jaśniejszym kolorze niż MTB.

No i mając kilka par, buty starczają na dłużej więc aspekt finansowy z czasem się zaciera.

#12 PiKa

PiKa
  • Użytkownik
  • 388 postów

Napisano 29 październik 2017 - 11:08

Zdecydowałem się na szosowe. Trzeba samemu sprawdzić ;)



#13 skraburski

skraburski
  • Użytkownik
  • 202 postów
  • SkądWrocław

Napisano 29 październik 2017 - 12:34

Napisz jak wrażenia, bo też zastanawiam się czy w szosie pedalow nie wymienić na szosowe.

#14 PiKa

PiKa
  • Użytkownik
  • 388 postów

Napisano 29 październik 2017 - 12:39

Ok, ale kto wie kiedy mi się to uda, może dopiero w przyszłym sezonie



#15 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 25 listopad 2017 - 18:27

Z minusów to jak rozumiem "transfer mocy" jest lepszy w butach szosowych. Nie wiem czy to aż taka duża różnica.


Szosowy pedał sam w sobie nie ma wpływu na "transfer mocy". 
 

Jeśli miałbym kupować pedały szosowe, to musiały by być takie, które mają duży luz roboczy (pozwalają na ruchy stopą).


Pedały szosowe nie musza mieć dużego luzu roboczego, a często można w ogóle jeździć z blokami 0 stopni. Luz roboczy jest potrzebny w MTB bo tam często wstajesz żeby manewrować rowerem w technicznym terenie. Jakbyś miał na sztywno wpięte buty to odbiło by się to niekorzystnie na stawach. W szosie przez 99% czasu pozycja jest stała więc wystarczy mieć dobrze ustawione bloki i nic nie powinno boleć. 

 

Prawdę mówiąc pedały szosowe mają tylko 2 zalety. Niższa waga (teoretycznie) i możliwość używania butów szosowych. O ile między pedałami MTB i szosowymi nie ma zbyt dużej różnicy o tyle w przypadku butów już jest. But szosowy jest sztywniejszy, dużo lżejszy i ładniejszy (jeśli kogoś to interesuje). 

 

Podsumowując na szosę lepiej mieć buty szosowe więc chcąc nie chcąc również pedały szosowe ale bez problemu można też używać tych z MTB jeśli się akurat nie ma zbędnych środków finansowych. 


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#16 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 25 listopad 2017 - 19:25

Mam buty MTB z karbonową podeszwą, mtb na plastiku, mniej sportowe oraz karbonowe szosowe. Różnica jest między pierwszymi i drugimi, na korzyść pierwszych i iluzoryczna między pierwszymi i trzecimi. Łatwość wpinania się w mtb jest dużo lepsza, to rozstrzyga o ich używaniu. O ile u niektórych producentów indeks sztywności maksymalnej jest dla butów szosowych wyższy niż iż mtb (np Shimano) to u Bontragera najwyższy model mtb i szosy na ten sam indeks.
  • ROZMIAR lubi to

#17 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 30 listopad 2017 - 21:54

Nie mam wielkiego doświadczenia bo mam styczność tylko z laczkami Shimano 

  • MTB: Shimano XC61 - dość sztywne, 7 w skali Shimano. Wcześniej zakatowałem M087
  • Szosa: Shimano RC7 - bardzo sztywne, 10 w skali shimano

 

Na początku zrobiłem na szosie ze 2 tyś w SPD (jednostronne pedały A600) i po przesiadce na system szosowy (pedały Xpedo kompatybilny z lookami) nagle nie zacząłem generować 50W więcej, nie wzrosła mi prędkość, nic, absolutne Zero :)  ALE...

Buty szosowe są 220g lżejsze. I te 110g na nodze już czuć. Bardzo. Być może XC61 są wyjątkowo ciężkie. Nie wiem. Lubie je bo są niezniszczalne, ale na szose buty i pedały tylko szosowe.


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#18 mareksabik

mareksabik
  • Użytkownik
  • 315 postów

Napisano 01 grudzień 2017 - 11:10

Różnicę ja czuje, szosowe dają takie wrażenie większego 'zespolenia' z rowerem. Zaletą MTB jest dla mnie natomiast to, że da się w nich chodzić ;)


  • Bolec lubi to

#19 Rumcajs

Rumcajs
  • Użytkownik
  • 123 postów

Napisano 01 grudzień 2017 - 18:55

Nie mam wielkiego doświadczenia bo mam styczność tylko z laczkami Shimano 

  • MTB: Shimano XC61 - dość sztywne, 7 w skali Shimano. Wcześniej zakatowałem M087
  • Szosa: Shimano RC7 - bardzo sztywne, 10 w skali shimano

 

Na początku zrobiłem na szosie ze 2 tyś w SPD (jednostronne pedały A600) i po przesiadce na system szosowy (pedały Xpedo kompatybilny z lookami) nagle nie zacząłem generować 50W więcej, nie wzrosła mi prędkość, nic, absolutne Zero :)  ALE...

Buty szosowe są 220g lżejsze. I te 110g na nodze już czuć. Bardzo. Być może XC61 są wyjątkowo ciężkie. Nie wiem. Lubie je bo są niezniszczalne, ale na szose buty i pedały tylko szosowe.

 

Jaka jest Twoja opinia o PD-A600? Dają nieco lepsze podparcie od PD-M520/M540?



#20 Krzysztof303

Krzysztof303
  • Użytkownik
  • 233 postów

Napisano 01 grudzień 2017 - 19:40

Do zeszłego tygodnia jeździłem w butach mtb. Kupiłem używane sidi Wire na Olx i pedały 105-tki i powiem Ci że niebo a ziemia jak dla mnie. Dużo lepiej się depta a poza tym sidi Wire trzyma moją stopę w pełnym zakresie obrotu więc lepiej się ciągnie z dołu i pcha górą.



Dodaj odpowiedź