Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trainerroad - Jaki Wybor Objętości Treningow Dla Amatora


89 odpowiedzi w tym temacie

#1 wachus

wachus
  • Użytkownik
  • 31 postów
  • SkądWrocław

Napisano 25 październik 2017 - 18:27

Witam

W kolarstwie jestem amatorem trenuje dla siebie kiedyś pare lat wstecz jeździłem przez 3 lata ale były to jazdy a nie konkretne treningi. Teraz po 10 latach wrocilem mając 28lat. Jeżdżę od sierpnia na zimę kupilem interaktywny trenażer i chce wykorzystać aplikacje trainerroad.

Planuje jeździć na.poziomie sweet spot tylko teraz mam dylemat na jakiej objętości treningow low czy medium.
Cel jest taki aby polepszyć osiagi by były odczuwalne wiosna i latem ale tez aby sie nie przetrenować zima na trenażerze bo lato będzie wtedy skopane

Co do czasu jaki mogę poświęcić to myślę ze 4 dni w tygodni byłoby odpowiednie. Mógłbym nawet i te 5 ale jakbym sie tu o przetrenowanie.

Jaki poziom byście polecacie?

#2 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 25 październik 2017 - 19:00

Na przetrenowanie nie ma takiej książkowej receptury typu ułożony trening który zadziała dla każdego.

 

Możesz np obserwować swoje Training Stress Balance w jakiejś aplikacji typu GoldenCheetah lub używając wtyczki do stravy

http://szosa.org/top...tylko/?p=359652

 

Do tego obserwować organizm i pewnie ktoś doradzi też badanie HRV jakąś aplikacją na telefon.

 

W każdym razie warto zgłębiać wiedzę o TSB.

 

 


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#3 wachus

wachus
  • Użytkownik
  • 31 postów
  • SkądWrocław

Napisano 25 październik 2017 - 21:54

Chyba wybiorę jednak "Low" pomimo że początkowe 3.5 godziny przez pierwsze 6 tygodni może się zbyt mało. A jak będę czuł niedosyt to zrobię jakaś dodatkową "przebieżkę" w ostatni  dzień tygodnia albo dublując trening z ostatniego dnia tygodnia.

 

Medium jest dla średnio zaawansowanych i nawet jeśli podczas budowania początkowej bazy wydawałoby mi sie że jest OK to w późniejszych etapach treningu może okazać się że nie wydolę.



#4 Krzysztof303

Krzysztof303
  • Użytkownik
  • 233 postów

Napisano 26 październik 2017 - 20:14

Ja nigdy nie startowałem. Jeżdżę na szosie od 2 lat, Od 2 lat na zajęciach spiningowych, wziąłem medium sweet spot i po tygodniu musiałem zwiększyć ftp o 5% bo widocznie za mało z siebie dałem na teście i na interwałach się nudziłem. Teraz jak doszedłem do końca tego etapu to było na styk, ledwo dałem radę ostatni ciężki interwał i czuje że potrzebuje tego tygodnia regeneracji bo już śpię o 1,5 godz dłużej niż zwykle.

#5 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8582 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 26 październik 2017 - 22:59

Chyba wybiorę jednak "Low" pomimo że początkowe 3.5 godziny przez pierwsze 6 tygodni może się zbyt mało. A jak będę czuł niedosyt to zrobię jakaś dodatkową "przebieżkę" w ostatni  dzień tygodnia albo dublując trening z ostatniego dnia tygodnia.

 

Medium jest dla średnio zaawansowanych i nawet jeśli podczas budowania początkowej bazy wydawałoby mi sie że jest OK to w późniejszych etapach treningu może okazać się że nie wydolę.

 

Te 3 treningi (2x60+90min) to trochę mało. Przydałaby się jeszcze niedziela dodatkowo do podciągnięcia. Czyli praktycznie Mid z odpuszczeniem lekkiego środowego treningu... Ewentualnie Low z lżejszą, ale dłuższą jazdą niedzielną, najlepiej na zewnątrz - o ile się da.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#6 wachus

wachus
  • Użytkownik
  • 31 postów
  • SkądWrocław

Napisano 26 październik 2017 - 23:30

W takim razie biorę Mid ;)



#7 adamos79

adamos79
  • Użytkownik
  • 151 postów

Napisano 27 październik 2017 - 06:38


Do tego obserwować organizm i pewnie ktoś doradzi też badanie HRV jakąś aplikacją na telefon.

 

Rozwiniesz myśl ? Ok już znalazłem...

 

http://polskabiega.s...oj_stres/1?bo=1



#8 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 27 październik 2017 - 10:10

Ja tez teraz robie Mid sweet spot. Zobacze jak pojdzie pierwsza czesc, jak dobrze to moze podniose w drugiej do High.
Obecny Mid, w zeszlym sezonie objetosciowo i jakosciowo, to byl High intensity. Na ten sezon kompletnie przebudowali programy.
Ja mam problemy z wysiedzeniem na trenarzerze powyzej 1h i wydluzenie sesji, nie jest czyms co mnie bardzo cieszy :)


#9 skraburski

skraburski
  • Użytkownik
  • 202 postów
  • SkądWrocław

Napisano 28 październik 2017 - 14:12

Ja wziąłem mid. Treningi mam 5 razy w tygodniu, trochę dużo czasu ale mam nadzieję że będą efekty. Trening jest tak ułożony że jeśli masz dobrze wyznaczone FTP to nie powinieneś się przetrenowac.

#10 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 28 październik 2017 - 18:26

Ja wziąłem mid. Treningi mam 5 razy w tygodniu, trochę dużo czasu ale mam nadzieję że będą efekty. Trening jest tak ułożony że jeśli masz dobrze wyznaczone FTP to nie powinieneś się przetrenowac.

Nie jest to takie proste bo gdyby nawet korzystać z TSB to każdy ma inną granicę, choć za bezpieczną przyjmuje się do -30 to jest to tylko granica statystyczna.

Trening 5 razy w tygodniu dla osoby po 40 to nie to samo co dla 24 latka.


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#11 skraburski

skraburski
  • Użytkownik
  • 202 postów
  • SkądWrocław

Napisano 28 październik 2017 - 18:27

Dlatego napisałem, że nie powinien :)

#12 wachus

wachus
  • Użytkownik
  • 31 postów
  • SkądWrocław

Napisano 29 październik 2017 - 11:48

Ustaliłem juz sobie plan treningowy i test FTP mam wyznaczony na wtorek dopiero. Mogę jakoś zrobić by dzisiaj go wykonać i tak aby znów drugi raz nie robić go we wtorek ?



#13 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 29 październik 2017 - 11:57

Lepiej się trochę rozbiegać jeżeli miałeś dłuższą przerwę. Trzeba być wypoczętym ale nie kompletnie "zastanym".


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#14 Krzysztof303

Krzysztof303
  • Użytkownik
  • 233 postów

Napisano 29 październik 2017 - 12:04

Ustaliłem juz sobie plan treningowy i test FTP mam wyznaczony na wtorek dopiero. Mogę jakoś zrobić by dzisiaj go wykonać i tak aby znów drugi raz nie robić go we wtorek ?


Te dni typu wtorek są tylko orientacyjnie, plan Możesz zaczać kiedy chcesz plan treningowy.

#15 wachus

wachus
  • Użytkownik
  • 31 postów
  • SkądWrocław

Napisano 29 październik 2017 - 12:06

Chciałbym dzisiaj zrobić gdy człowiek świeży i wypoczęty niż we wtorek po robocie bo bedzie to nie miarodajne. Pytanie czy mogę jakoś przesunąć ten plan albo zrobić osobno test poza planem, wpisać wynik FTP do dalszych ustalonych treningów a tego FTP na wtorek usunać /pominąć ?

 

EDIT

 

I tak właśnie zrobię ;)



#16 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 29 październik 2017 - 12:16

Chciałbym dzisiaj zrobić gdy człowiek świeży i wypoczęty niż we wtorek po robocie bo bedzie to nie miarodajne. 

 

To jest właśnie kolejna rzecz której gotowy plan nie uwzględnia, jeżeli mowa o przetrenowaniu.

Jak ktoś ma np ciężką pracę fizyczną to ta praca nie jest uwzględniona a ma wpływ na regenerację.


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#17 wachus

wachus
  • Użytkownik
  • 31 postów
  • SkądWrocław

Napisano 29 październik 2017 - 13:47

Nom właśnie widzę że zaliczyło już dzisiejszy FTP co był wyznaczony pod wtorek ;)

Co do odczuć z samego testu pierwsze 8minut pojechałem mocniej ale zachowawczo bym się nie przepalił, zbytnio też sugerowałem się pokazywanym targetem

Drugie 8 minut już pojechałem zdecydowanie mocniej pod koniec juz ze mnie ciekło z głębokim oddechem , odliczałem ostatnie 2 minuty, aaale pod koniec 30 sekund miałem jeszcze siłe by przycisnąć mocniej z 210 na 258W a to tak troche źle. Z drugiej strony to moje pierwsze FTP a podczas pierwszych tygodni podobno FTP nie ma aż takiego znaczenia jak później. ;)



#18 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 29 październik 2017 - 16:01

Bo i robienia tego testu tez trzeba sie nauczyc.
Jak bedziesz juz jezdzil sesje, to sam bedziesz wiedzial czy dobrze ten test zrobiles. Jak krecenie bedzie szlo dosc latwo, podkrecisz target o kilka procent. Mozesz rowniez recznie skorygowac FTP. W wsytuacji jak bedziesz czul sie slabiej, odkrecasz procenty w dol.
A i grzechem nie jest zakonczenie sesji przed jeje uplywem.
Trening ma byc wymagajacy ale nie zarzynajacy ;)

#19 Gosc_Tompoz_*

Gosc_Tompoz_*
  • Gość

Napisano 30 październik 2017 - 14:50

Jestem ciekawy jak postępuje osoba co tu piszę że wyznacza ( oszacowywuje sobie ) FTP na podstawie 2 razy po 8 minut poproszę o opisanie procedury w tym zakresie  chodzi mi o kolegę Wachusa .

 

Tompoz



#20 skraburski

skraburski
  • Użytkownik
  • 202 postów
  • SkądWrocław

Napisano 30 październik 2017 - 16:04

pewnie robi ten test a aplikacja wylicza FTP

https://www.trainerr...g/workouts/1271

 





Dodaj odpowiedź