Skocz do zawartości


Zdjęcie

Karbonowa Rama Vs Trenażer


22 odpowiedzi w tym temacie

#1 kal800

kal800
  • Użytkownik
  • 276 postów

Napisano 16 listopad 2017 - 10:42

Jak w temacie. Czy istnieje jakiekolwiek zagrożenie dla węglowych ram ze strony trenażera?

 

Trochę poczytałem na necie, że generalnie jest to mit, który powstał wiele lat temu, kiedy tego typu ramy dopiero debiutowały, a wśród amatorów były absolutną rzadkością, że nie ma się czym przejmować, itd. Z kolei w jednym serwisie usłyszałem, że co roku trafiają do nich ramy z wygięciami na hakach, widelcach, itd właśnie po zimie, po trenażerach. 

 

Jakie są Wasze doświadczenia w temacie?

 

pozdrawiam


Road - Pinarello Dogma 60.1 2009 

Tri - S-Works Shiv 2017


#2 maccacus

maccacus
  • Użytkownik
  • 494 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 16 listopad 2017 - 10:55

Wydaje mi się, że coś jest na rzeczy. Nienaturalne usztywnienie tylnego trójkąta i ciśnięcie mocnych interwałów na kadencji... to nie wygląda zdrowo dla ramy.



#3 Gosc_DivisionBell_*

Gosc_DivisionBell_*
  • Gość

Napisano 16 listopad 2017 - 11:41

Użytkuję i nie zauważyłem niczego niepokojącego, a był czas, że raczej jej nie oszczędzałem na trenażerze(krótkie mocne interwały na stojąco).



#4 adamoz

adamoz
  • Użytkownik
  • 182 postów
  • SkądPoznań

Napisano 16 listopad 2017 - 13:44

Z tego co czytałem o karbonie to wynika, że jest on wrażliwy na uderzenia. Natomiast wytrzymałość na naprężenia i zmęczenie materialu jest bardzo duża więc raczej nie obawialbym się uszkodzenia na trenarzerze.

#5 roweras88

roweras88
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 16 listopad 2017 - 17:53

Ja bym swojej nie wpiął w trenażer ale niektórzy użytkują i nic się nie dzieje złego.



#6 kris91

kris91
  • Użytkownik
  • 1314 postów
  • SkądKrotoszyn

Napisano 16 listopad 2017 - 18:16

Dwa lata przejeździłem na trenażerze całe zimy i nic się nie stało. Wcześniejsze aluminiowe rowery też dawały radę. Kręć bez obaw!



#7 Jacko

Jacko
  • Użytkownik
  • 37 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 17 listopad 2017 - 14:04

Poniżej odpowiedź suportu Tacx na pytanie czy można używać Tacx Blue Matic z ramą karbonową:

 

 

Leslie - Tacx support team (Tacx)

Nov 17, 10:54 CET

Dear Jacek,

Thank you for this email.
Yes, no problem at all.

Kind Regards

Tacx Support

 



#8 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 17 listopad 2017 - 14:33

Co najmniej kilku producentów ram pisze bardzo jasno, że nie wolno. Dlatego jeżeli chcesz uzyskać wiarygodną informację, zapytaj producenta ramy, bo to ona jest zagrożona, a nie trenażer.

 

 


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#9 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 480 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 17 listopad 2017 - 14:56

A czy są jacyś producenci, którzy piszą jasno, że wolno? Wtedy będzie wiadomo kto robi dobre ramy a kto robi padło za grube $$ :P

 

Mój poprzedni rower miał tylko karbonowe widły z tyłu i przeżył. Długo, bardzo długo przeżył. Obecny karbon jak sądzę też przeżyje. Nie jestem w stanie w ogóle uzasadnić sobie, dlaczego siły podczas jazdy na trenażerze miałyby uszkodzić kompozyt, jednocześnie będąc zupełnie ok dla aluminium.

 

 



#10 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 17 listopad 2017 - 15:15

Te nie wolno, to na zasadzie zeby potencjalny Jaś nie zrobil sobie i rowerowi krzywdy np przy upadku lub niefortunnym zsiadaniu z zapietego do trenazera roweru. Albo bez opamietania machajacego na prawo i lewo przypietym rowerem sprintera w amoku.
Jak przy normalnym uzytkowaniu karbonowej ramy z trenazerem bylyby jakies obostrzenia, obawialbym sie jezdzic taka rama po drogach.
Trzy karbonowe ramy, w tm jedna lekka 820g przy rozmiarze 58, zero problemow.

#11 Jacko

Jacko
  • Użytkownik
  • 37 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 17 listopad 2017 - 15:54

Co najmniej kilku producentów ram pisze bardzo jasno, że nie wolno. Dlatego jeżeli chcesz uzyskać wiarygodną informację, zapytaj producenta ramy, bo to ona jest zagrożona, a nie trenażer.

 

Ja mam Trek Emonda SL 5 2018 i w sieci znalazłem informację, że Trek na pytanie o możliwość używania roweru z ramą karbonową odpowiedział, że to zależy od trenażera - czy jest do tego przystosowany. Dla czystości sprawy zapytałem się o to bezpośrednio Treka, zobaczymy co odpowiedzą.


  • Siecky lubi to

#12 montell81

montell81
  • Użytkownik
  • 345 postów

Napisano 17 listopad 2017 - 15:54

Jeśli rama miałaby pęknąć to lepiej by pękła na trenażerze niż w realnej jeździe.
Pięć zim przesiedziałem na karbonowej ramie (z 2009r.) i nic zlego jej się nie stało. Rama w dalszym ciągu jeździ pod innym użytkownikiem.

#13 kal800

kal800
  • Użytkownik
  • 276 postów

Napisano 17 listopad 2017 - 15:56

dobry pomysł, napiszę zaraz do Pinarello....


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Road - Pinarello Dogma 60.1 2009 

Tri - S-Works Shiv 2017


#14 Gosc_DivisionBell_*

Gosc_DivisionBell_*
  • Gość

Napisano 17 listopad 2017 - 16:12

Ale zaraz, czy przypadkiem zawodnicy z wszystkich drużyn pro touru nie rozgrzewają się na trenażerach(np. przed czasówkami)? A przecież tam na niczym innym jak karbon od dawna się nie jeździ.



#15 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 17 listopad 2017 - 16:23

A czy zawodnik będzie miał problem z gwarancją, kiedy zgłosi reklamację? Czy zawodnik będzie miał żal do całego świata, jak rama mu pęknie, choć w gwarancji było czarno na białym, że nie wolno?

 

Nie rozstrzygam o tym, czy to jest bezpieczne czy nie. Ktoś po prostu zapytał o zalecenia producentów, a one są jakie są.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#16 Gosc_DivisionBell_*

Gosc_DivisionBell_*
  • Gość

Napisano 17 listopad 2017 - 16:30

Mimo wszystko to są drogie rowery i nie sądzę by teamy(szczególnie te biedniejsze) w taki sposób szastały pieniędzmi.

W ogóle z tym karbonem to trochę mitów narosło, a to naprawdę nie jest szkło.



#17 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 17 listopad 2017 - 16:39

Znów odbijasz piłeczkę jakbym napisał, że nie jest bezpieczne ;)


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#18 tadzikpl

tadzikpl
  • Użytkownik
  • 861 postów

Napisano 17 listopad 2017 - 21:31

Odpowiedź Tacx należy rozumieć: karbonowa rama nie uszkodzi trenażera. Ja Docurą ujechałem circa 750km asfaltem i git, a godzina w Elite Supercrono pozostawiła sporo odprysków na mocowaniu tylnego koła. Od tej pory moje karbony cisną tylko w rolkach.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#19 Siecky

Siecky
  • Użytkownik
  • 240 postów

Napisano 18 listopad 2017 - 00:50

A mógłbyś sprecyzować co masz na myśli pisząc "na mocowaniu koła" ?

Wysłane z mojego SM-A320FL przy użyciu Tapatalka



#20 tadzikpl

tadzikpl
  • Użytkownik
  • 861 postów

Napisano 18 listopad 2017 - 08:20

Przy ośce


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk



Dodaj odpowiedź