Skocz do zawartości


Wytrzymałość Beztlenowa, Jakie Zakresy?


49 odpowiedzi w tym temacie

#41 Gosc_AdamKrz94_*

Gosc_AdamKrz94_*
  • Gość

Napisano 23 luty 2018 - 16:49

A najbardziej co lubisz?

#42 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 23 luty 2018 - 19:38

.. przykladowo skala 6-7 odpowiada jeździe w okolicach progu i czy na zmeczeniu czy nie, zawsze bedzie to 6-7 punktów, a nie przykładowo 8-9, gdy wykonujemy taką intensywność na zmęczeniu. Roznica w sposobie szacowania/mierzenia intensywności (tętno, moc czy rpe) to precyzyjność pomiaru.

No właśnie nie. Przykładowo robię interwał 3 min. Wypoczęty bede to robił na mocy np. 300W  i będzie ciężko powiedzmy RPE 7-8. Na zmęczeniu albo będzie RPE 9 czyli męka, albo RPE 7-8 ale na liczniku 250W ;) inaczej się nie da.

 

Interwały mocy 10s... Interwały mocy to maksymalne wysiłki dochodzące do twojego Hrmax,

Nie ma takiej możliwości, żebyś podczas tak krótkiego wysilku osiągnął swój HRmax



#43 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 23 luty 2018 - 19:39

Najbardziej... regeneracje ;-)
Using Tapatalk

#44 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 23 luty 2018 - 19:55

Niezupelnie... 3min to długość odpowiadająca cwiczeniom na VO2max, a wiec zachodzą pewne fizjologiczne zmiany, max wdychoanie i wydychanie, a jeśli nie potrafisz osiągnąć takiej intensywności to wtedy należy przerwać taki trening. Ale można podać inny przyklad, ktory lepiej odzwierciedla taką sytuacje, wykonujesz dlugi interwal wytrzymalosci siłowej po ciezkim treningu w dniu poprzedzajacym, zaczynasz ciezej oddychać, nogi zaczynają boleć , a tętno zatrzymuje sie w dolnej granicy III strefy, zamiast w IV. Gdybyś zwiększył intensywność pewnie jechalbys za mocno wedle założeń, wiec utrzymujesz intensywność i przypisujesz skale 6-7. Jaki sens miałoby jej stosowanie, jesli przypisywalbys tej samej intensywności różna skalę...

Co do interwalow mocy podalem tylko przykład i w tak krotkim czasie posługiwanie sie tetnem nie ma sensu, choć nie jest powiedziane, że nie osiągnie sie maksymalnego tętna, lecz ze sporym opóźnieniem, dlatego mierzenie pulsometrem nie jest efektywne przy tego typu ćwiczeniach.
Using Tapatalk

#45 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 23 luty 2018 - 21:09

Chyba niepotrzebnie mieszasz tętno z RPE. To dwie zupełnie inne metody pomiarowe i nie można ich łączyć. Dlaczego? Bo tak jak wcześniej napisałem, możesz mieć niskie tętno a odczuwalny wysiłek wysoki, tak samo odwrotnie. Jak wiadomo to zależy od wielu czynników. Moim zdaniem metoda RPE sprawdza się tylko przy długich interwałach na średniej intensywności. Dodatkowy warunek: przystępujemy do treningu w pełni wypoczęci. Inaczej odczuwam w nogach np. 200W rano po przebudzeniu, to samo 200W po 8-10h na nogach w pracy, to już zupełnie co innego



#46 Pirx

Pirx
  • Użytkownik
  • 269 postów
  • SkądKlucze

Napisano 23 luty 2018 - 21:42

Ja bardziej się skłaniam do tego co beskidbike napisał. Wczoraj robiłem (na trenażerze) interwały- najpierw 8x(15s/45s), po 10min. odpoczynku 6x(1min/2min), po kolejnych 10min. odpoczynku 3x(5min./6min.). Zgadnijcie, które powtórzenia opisałbym jako najtrudniejsze? Oczywiście te trzy ostatnie. Przy wysiłku 15 sekund, pomimo dużo wyższej mocy (niestety nie mam miernika, więc opierałem się na krzywej mocy trenażera, według której było ponad 600W) puls z trudem dochodził do 150, natomiast podczas powtórzeń 5min. przy raptem 300W dochodziłem z pulsem do 160.



#47 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 23 luty 2018 - 22:18

Mam wrażenie, że nie do końca sie rozumiemy, pomijając to czemu nie łączyć skali RPE z tetnem? Jesli jedno zawodzi to poslugujesz sie czymś innym, nawet Friel o tym pisał w swojej "Biblii "(KOW czyli Klasyfikacja Odczuwalnego Wysiłku). Podalem typowy przykład kiedy lepiej jest zastosować ten sposób szacowania wysiłku, wlasnie na zmęczeniu, a nie gdy jest sie wypoczętym, bo wtedy pulsometr w koorelacji z tetnem jest dobrym miernikiem intensywności i wtedy nie ma sensu korzystać ze skali RPE. No i podkreślam jeszcze raz przy RPE trzeba znać dobrze swoj organizm i jakie zmiany fizjologiczne zachodza w konkretnych strefach, bo ból nóg to nie wszystko, który może wlasnie negatywnie wpłynąć na szacowanie wysiłku.
Using Tapatalk

#48 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 23 luty 2018 - 22:20

Trzeba kupić miernik mocy i wtedy nie ma spierania się, kto ma rację :)



#49 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 luty 2018 - 22:25

ja lubie sprinty bo za każdym razem zamykam max opór trenażera i tak naprawdę nie wiem co mogę pocisnąć :D na zewnątrz się sprawdzi :) ale ćwiczy się miło na trenażerze :D

 

 



#50 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 23 luty 2018 - 23:09

Zgadza sie, miernik mocy to jest najlepsze rozwiązanie 😉
Using Tapatalk



Dodaj odpowiedź