Skocz do zawartości


Zdjęcie

Baza, Budowa I Specjalizacja - A Siłownia?


63 odpowiedzi w tym temacie

#21 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8582 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 12 grudzień 2017 - 09:34

 

A co z mięśniem przyśrodkowym uda? Warto robić wyprosty na maszynie, czy jest jakieś dobre ćwiczenie z wolnym ciężarem? Pytam bo tez zacząłem tej jesieni siłownię i obserwuje ze ten przyśrodkowy był nieco zaniedbany po rowerze w porównaniu do bocznego i prostego uda.

 

 

Chyba tylko jeśli chcesz poprawić kształt, żeby noga wyglądała bardziej harmonijnie. Inaczej to raczej nie ma sensu...


  • Marcin321 lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#22 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 12 grudzień 2017 - 11:26

... inni niewiadomo jak by nie trenowali zawsze będą chudzi.

Jak się zastosuje odpowiedni trening, dietę i/lub suplementację (bardziej lub mniej dozwoloną) to nie ma takiej siły, każdy nabierze masy



#23 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8582 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 12 grudzień 2017 - 11:49

Nie. A właściwie zależy ile. Trochę pewno tak. Jeśli ktoś ma w danym mięśniu dużą ilość włókien wolnokurczliwych, to może stosować odpowiedni trening, dietę, suplementację i tak za bardzo mięśnia nie powiększy. Duża ilość włókien szybkokurczliwych zmienia sytuację, mięsień bardzo szybko reaguje na stymulację. Zależy to oczywiście od budowy genetycznej. Kolega po kilku latach treningu górę miał masywną (plecy zwłaszcza), nogi jak u bociana, a zapewniam, że sporo czasu poświęcał na ich trening, z marnym skutkiem. U mnie odwrotnie - niewiele solidnego treningu było wystarczające. Z perspektywy czasu widzę, że wybrał nieodpowiedni sport, pewno miał zdecydowanie większe predyspozycje do sportów wytrzymałościowych niż siłowych...


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#24 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 12 grudzień 2017 - 12:56

Ja mam zdecydowane predyspozycje do sportów siłowych i jestem kolarskim beztalenciem, do tego mieszkam w górach. I uparcie jeżdżę od wielu lat bez sukcesów... No ale co zrobić skoro to lubię :P


  • Yar_Tur lubi to

#25 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8582 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 12 grudzień 2017 - 13:10

Podzielam Twoje zainteresowanie, predyspozycje i beztalencie ;)


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#26 celar

celar
  • Użytkownik
  • 211 postów
  • Skądkraków

Napisano 12 grudzień 2017 - 13:56

Ja za to jestem bezstalenciem siłowniowym, ile bym nie ćwiczył to i tak mi nic nie urośnie:P 



#27 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 12 grudzień 2017 - 13:59

Bo nie wystarczy ćwiczyć, trzeba też odpowiednio ilościowo i jakościowo jeść. Ewentualnie przyjmować dożylnie/domięśniowo :P

Nie każdy będzie Arnoldem, ale każdy jest w stanie zbudować akceptowalną sylwetkę, żeby nie straszyć po zdjęciu koszulki jak Froome ;)

https://twitter.com/...951620205064194



#28 czester_

czester_
  • Użytkownik
  • 428 postów
  • SkądWarszawa / Wola

Napisano 12 grudzień 2017 - 14:04

Polecam książkę 'ukryta przewaga'. Znajdziecie tam odpowiedzi na wszystkie pytania.
Dodatkowo moim zdaniem każdy początkujący powinien chociaż 3-4 pierwsze razy ćwiczenia zrobić trenerem by wyłapac za wczasu wszystkie błędy. Bo z siłownią nie ma żartów nawet na małych ciężarach.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka



#29 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 12 grudzień 2017 - 17:44

Jak się zastosuje odpowiedni trening, dietę i/lub suplementację (bardziej lub mniej dozwoloną) to nie ma takiej siły, każdy nabierze masy

Jeśli 5kg/10 lat to dla ciebie masa mięśniowa to tak. Są jednak ludzie, którzy byle co podniosą po kilka razy, byle co zjedzą, a i tak urośnie im 20kg mięcha. Genetyka. Ektomorfik, endomorfik i mezomorfik - to są słowa klucz. Najlepiej idzie tym ostatnim, zero tłuszczu, samo mięcho, plastyczne i pełne mięśnie, mogą jeść wszystko co mama na obiad ugotuje, a i tak nie utyją. Dobrym przykładem jest Pudzian, Arnold czy Dorian - ideały genetyki.

Na drugim biegunie mamy Ektomorfików, ci to nie wiadomo co by jedli i tak będą chudzi i wysuszeni na wiór, choc siłę potrafia zbudować sporą to dopiero dobry koks jest w stanie ich ruszyć masowo. Chyba oni są najlepsi do kolarstwa.

Najgorzej (zależy w sumie do czego) mają endo, chodząca kupa tłuszczu, mięśnie duże, ale obłe i miękkie, siła jest ale sylwetki zero. I niestety, albo wieczna dieta sałatowa, albo mięsień piwny jak u zawodnika sumo. Najgorsze jest to, że tych ideałów jest najmniej, przeważają te dwie skrajności i trochę ich mieszanki (duża góra-chude nogi lub odwrotnie, zero klaty ale giry jak u Toma Platza).

Także nie jest tak, że typowe ćwiczenia siłowe na siłce (przysiady, wypychania, ciągi) robione pod kolarstwo w 15 ruchach, a potem w 10 czy w 5 nie spowodują u niektórych nadmiernego wzrostu MM. Wszystko zależy od genetyki, jednym będzie rosło od samego patrzenia na te ciężary, a innym nic nie pójdzie, bo stoją po drugiej stronie genetycznego bieguna.



#30 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 12 grudzień 2017 - 18:28

 siłę potrafia zbudować sporą to dopiero dobry koks jest w stanie ich ruszyć masowo. 

No to przecież mówię, że każdy może zrobić masę :P



#31 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 12 grudzień 2017 - 18:31

A co z mięśniem przyśrodkowym uda? Warto robić wyprosty na maszynie, czy jest jakieś dobre ćwiczenie z wolnym ciężarem? Pytam bo tez zacząłem tej jesieni siłownię i obserwuje ze ten przyśrodkowy był nieco zaniedbany po rowerze w porównaniu do bocznego i prostego uda.

 

Zdecydowanie polecam ćwiczenia wielostawowe z wolnymi ciężarami, czyli różne odmiany przysiadów - najrozsądniej, jak będzie to High Bar Squat.

 

Staw kolanowy ma tylko jedną oś obrotu, więc informacje, że istnieją ćwiczenia pozwalające ćwiczyć każą z części mięśnia czworogłowego osobno, należy włożyć między bajki.

 

O wyprostach na maszynie posłuchaj tutaj - tak od 10.20 szczególnie:

 


  • Marcin321 lubi to

"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#32 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 12 grudzień 2017 - 21:37

Arni - a co to jest nadmierny przyrost masy, powtarzam ... plan siłowy w kolarstwie jest tak stworzony, aby do tego nie doprowadzić, został opracowany przez sztab ludzi, potwierdzony badaniami naukowymi i tak teraz trenuje się w nowoczesnym kolarstwie. Z mitami to w życiu jest różnie i wszystko ewouluje i idzie z postepem, a nauka i badania obalają pewne utarte z przekonania i tylko z przekonania pewne struktury i przekonania. Podobnym przykładem jest trening tzw HIT (High Intensity Training), w którym wg badań naukowych udowodnione zostało, ze przynosi takie same badz nawet lepsze rezultaty przy ograniczonym czasie treningow w stosunku do treningu klasycznego, w ktorym znacznie wiecej czasu poswieca sie treningom. Dlatego siłownia w kolarstwie przynosi znacznie wiecej zalet, wzgledem wad, co finalnie obrazuje na końcowy efekt czyli wynik.
Using Tapatalk

#33 Gosc_AdamKrz94_*

Gosc_AdamKrz94_*
  • Gość

Napisano 12 grudzień 2017 - 22:08

Arni się boi że przez tą masę w/kg na progu mu spadną z 7.00 na 6.98 ;) Są nawet tacy co myślą że od zwykłych przejażdżek rozbudują im się olbrzymie uda(zwykle kobiety), to tak jak by się bać że od podbiegania na przystanek z papierosem w ręce pobije się rekord na 400m i nie poradzi ze sławą !😂

Swoją drogą mi masa mięśniową poszła ale tylko na udach, łydki bez zmian, za to na udzie mięśnie nieprzyzwoite aż.. trochę treningów siłowych i to na rowerze nie ze sztanga i jeszcze kilka dni później mam mocno spuchnięte czworoglowe, zarysowane. Obwód też 59-60 za to w pasie na wysokości pępka bez wciągania brzucha, ale na czczo o pustym żołądku nawet 75 cm :) tyle to miałem ostatnio jak ważyłem 55 kg ale w udzie miałem 10 mniej 😂

#34 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 grudzień 2017 - 22:11

Zdecydowanie polecam ćwiczenia wielostawowe z wolnymi ciężarami, czyli różne odmiany przysiadów - najrozsądniej, jak będzie to High Bar Squat.

 

Staw kolanowy ma tylko jedną oś obrotu, więc informacje, że istnieją ćwiczenia pozwalające ćwiczyć każą z części mięśnia czworogłowego osobno, należy włożyć między bajki.

 

Dziękuję za wskazówki, czyli pozbywam się jedynego ćwiczenia które robiłem na maszynie. Na nogi zostają: przysiady, wykroki i wejścia na step.



#35 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 12 grudzień 2017 - 22:44

Pod warunkiem, że nie jest to odmiana na prostych nogach, tylko standardowy gdzie pracuje spora ilość mięśni. Ale i tak warto najpierw nauczyć się techniki, a później zwiększać obciążenia. 

 

Czemu tak? Rumuński/na prostych nogach też są wielostawowe. Dla początkujących zalecane jest najpierw nauczenie się poprawnie rumuńskiego (czyli jak aktywować dwugłowe i pośladki, zamiast ciągnięcia plecami), a potem przejście do klasycznego czy sumo.

 

Jeśli chodzi o ćwiczenia na czworogłowe to bardzo polecam bulgarian split squat. Myślałem, że to fajne ćwiczenie pomocnicze do przysiadu, a okazało się, że strasznie daje w kość.



#36 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 13 grudzień 2017 - 09:54

Arni - a co to jest nadmierny przyrost masy, powtarzam ... plan siłowy w kolarstwie jest tak stworzony, aby do tego nie doprowadzić, został opracowany przez sztab ludzi, potwierdzony badaniami naukowymi i tak teraz trenuje się w nowoczesnym kolarstwie. 

I co z tego, że został opracowany przez sztab ludzi? To wcale nie oznacza, iż działać będzie identycznie na każdego. Gdyby tak było, to wszyscy byśmy jeździli jak Froom, mieli siłę Pudziana, sylwetki Heatha, biegali byśmy jak Bolt itd. itd. Każdy z nas jest inny i niestety, na każdego z nas te same ćwiczenia działają inaczej. To, że u ektomorfika 15 siadów nie spowoduje żadnego wzrostu MM  nie oznacza, iż te same 15 siadów z tym samym % wc nie spowoduje wzrostu MM u mezomorfika. 

 

Żeby nie było, nie mówię NIE dla ćwiczeń siłowych, a wręcz przeciwnie, mówię TAK, ale nie można wszystkich wrzucać do jednego gara i mówić rób tak a tak, a MM na pewno ci nie urośnie, bo to plan opracowany przez sztab profesorów. 

 

No to przecież mówię, że każdy może zrobić masę :P

U jednych będzie to mniej, a u innych więcej choć w sensie ogólnym faktycznie można by tak powiedzieć.



#37 celar

celar
  • Użytkownik
  • 211 postów
  • Skądkraków

Napisano 13 grudzień 2017 - 11:21

Akurat to że mi mięśnie nie rosną  od ćwiczen siłowych to uważam za plus przy kolarstwie:P Bo siła tak i owszem:)



#38 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 13 grudzień 2017 - 12:43

Ale w treningu siłowym w sportach wytrzymałościowych chodzi o to, aby przede wszystkim zwiększyć siłę - to jest głównym celem, a nie mase. Oczywiście że pewien bodziec zareaguje na jednego bardziej, a na drugiego mniej, ale napewno osoba, która wprowadzi siłownię do swojego planu treningowego będzie miała przewage nad osobą, która takiego treningu nie stosuje. Nie ma to nic wspolnego z wrzucaniem wszystkich do jwdnego wora.
Using Tapatalk

#39 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 grudzień 2017 - 12:55

Dziękuję za wskazówki, czyli pozbywam się jedynego ćwiczenia które robiłem na maszynie. Na nogi zostają: przysiady, wykroki i wejścia na step.

 

możesz śmiało robić podskoki bez obciążenia, mocno wchodzi. Do tego spoczko są przysiady na jednej nodze. Tak w ogóle to jednak siłownia ma przede wszystkim uchronić od kontuzji w sezonie.

 

Ja natomiast w tym roku postanowiłem nie dotykać siłowni w ogóle, zero, null, zobaczymy jak to będzie :)



#40 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 grudzień 2017 - 13:21

Przysiady na jednej nodze brzmi jak dobry żart. Muszę jeszcze trochę pomachać sztachetami żeby było to możliwe.



Dodaj odpowiedź