Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tętno Maksymalne Na Rowerze.


40 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pompeczka

Pompeczka
  • Użytkownik
  • 38 postów
  • SkądKołobrzeg

Napisano 26 luty 2018 - 16:23

Witam.

Aby wyznaczyć tętno maksymalne podczas biegania wiem jak to zrobić. Robię najpierw rozgrzewkę ze 20 minut na "swobodnym" tętnie. Potem przystępuję do 6 minutowego biegu, gdzie 4 minuty biegnę już dość solidnie po czym przed ostatnie 2 minuty zwiększam tempo co 30 sekund aż do jęzora na wierzchu. Takie tam ble ble ble....

 

Jak natomiast zmierzyć tętno maksymalne na rowerze ????

Wiele osób twierdzi, że różni się ono od tego z biegania.

Wiec jak miałby wyglądać test rowerowy ????



#2 parmenides

parmenides
  • Użytkownik
  • 630 postów
  • SkądZgorzała

Napisano 26 luty 2018 - 16:41

Było o tym setki razy na forum. 

 



#3 Pompeczka

Pompeczka
  • Użytkownik
  • 38 postów
  • SkądKołobrzeg

Napisano 26 luty 2018 - 18:20

Ludzie czy wy na tych forach nie potraficie raz odpowiedzieć konkretnie na zadane pytanie tylko zbaczać zawsze gdzieś ?

Może i było setki razy, ale ja nie mam czasu na szukanie. Trenować trzeba a nie....



#4 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 26 luty 2018 - 18:25

Najwyraźniej inni nie mają czasu, żeby szukać za ciebie.



#5 Pompeczka

Pompeczka
  • Użytkownik
  • 38 postów
  • SkądKołobrzeg

Napisano 26 luty 2018 - 18:29

Nikt nie każe szukać tylko odpowiedzieć.

No ale inni uważają, że inni tak samo jak oni są tu na forum dużo lat i już wiele rzeczy czytało, ale tak niestety nie jest. Niektórzy są nowi. A wyszukiwarka jakoś nie znajduje tego co chce.

 


  • montell81 lubi to

#6 adamos79

adamos79
  • Użytkownik
  • 151 postów

Napisano 26 luty 2018 - 19:19

Moje tętno biegowe i rowerowe jest niemal identyczne, albo jeszcze się nie zajechałem na maksa :) Najlepiej na zawodach, albo lokalnej ustawce jak Ci grupa odjeżdża...Moim zdaniem dużo lepszym pomysłem jest wiedza na temat tętna na progu, bo wg tego już sobie ładnie strefy poukładasz, z maksymalnego to jest niestety loteria...wartość tylko informacyjna, nic więcej....



#7 Pompeczka

Pompeczka
  • Użytkownik
  • 38 postów
  • SkądKołobrzeg

Napisano 26 luty 2018 - 19:37

Ja mam jednak inny pogląd. Ważne jest tętno spoczynkowe i maksymalne. I to wyznacza strefy. I są zmienne, bo każdego ranka możesz mieć inny puls spoczynkowy (choć zazwyczaj w jednym tygodniu jest niezmienne).

Niektórzy mówią, że bieganie, a rower to różny puls maksymalny. Najpierw myślałem, że albo biegacz nie stara się podczas jazdy na rowerze więc go nie osiąga albo kolarz nie stara się podczas biegania. Ale chyba jednak jest jakaś różnica. Więc idąc tym tropem i tak uważam, iż liczy się tętno maksymalne z biegania. Nie możesz go osiągnąć na rowerze ? Trudno, widocznie tak ma być. Ale trzeba brać pod uwagę tętno maksymalne jakie twój organizm jest w stanie w ogóle w życiu osiągnąć. Nie ważne czy to podczas biegania czy ergometrze wioślarskim. A skoro tak jest to musisz ten max przełożyć na wszystkie dyscypliny i tyle. A progi FTP i progi mleczanowe. Komu by się to chciało liczyć. Kiedyś tego nie znano i kolarze też śmigali.

Wole jednak swoje przedziały 60-69, 70-79 itd. z rezerwy tętna Karvonena tylko w różnych kombinacjach i schematach treningowych i to wystarcza.



#8 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 luty 2018 - 19:47

trenuj wg swojego maksa z biegania? Tak robili triathloniści 200 lat przed naszą erą, też śmigali, więc tak źle być nie może ;)


  • Prozor lubi to

#9 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 26 luty 2018 - 20:44

Komu by się to chciało liczyć. Kiedyś tego nie znano i kolarze też śmigali.

Wole jednak swoje przedziały 60-69, 70-79 itd. z rezerwy tętna Karvonena tylko w różnych kombinacjach i schematach treningowych i to wystarcza.

 

Nikt nie karze liczyć tych progów. Je się wyznacza na podstawie próby/testu. I w zasadzie łatwiej wyznaczyć próg FTP niż osiągnąć maksa, że o przydatności indywidualnie wyznaczonego progu w porównaniu z jakimś tam uśrednionym na cała populację wyliczaniu stref z maksa (i spoczynkowego) nie wspomnę. 

 

A swoją drogą skąd wiadomo, czy puls, który się osiągnęło jest maksymalny? Ja przez kilka lat myślałem, że mój hr max to 191, aż po kilku latach zobaczyłem na budziku 193 w jakimś tam szczytowym wysiłku. 



#10 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 27 luty 2018 - 00:07

Bardzo dobrze podsumował ci to kolega Puchaty. Tetno max. tak ogólnie nawet nie jest w ogóle konieczne do wyznaczania. Mozna to zobrazować choćby na przykladzie:
- powiedzmy twoje tętno max to 190
- tetno max twojego kolegi to także 190
- biegniecie koło siebie tym samym tempem, po pewnym czasie kolega nie utrzymuje tobie tempa i zwalnia, natomiast ty nadal sobie biegniesz
- chodzi o to, że kolega jest słabszy kondycyjnie i naukowo osiąga szybciej prog mleczanowy (beztlenowy - zwał jak zwał) wzgledem tetna max. Lub VO2max) ,natomiast ty jeszcze masz spory zapas do tego progu. W takim momencie tak naprawde kolega biegnie powiedzmy w IV strefie, a ty np w II lub III. pomimo, ze tetna max. macie takie same, a nawet jeszcze lepiej jesteście w tym samym wieku. Dlatego strefy nsjlepiej wyznaczać na podstawie zaawansowania twojej kondycji/formy (testów takich jest sporo) lub labolatoryjnie (na podstawie przemian zachodzących w organizmie). Dodatkowo tak nawiasem mówiąc test 6-min to raczej jest bliski tętna VO2max czyli max. wydolności tlenowej, aniżeli tętna max. :-)
  • puchaty lubi to
Using Tapatalk

#11 Pompeczka

Pompeczka
  • Użytkownik
  • 38 postów
  • SkądKołobrzeg

Napisano 27 luty 2018 - 11:14

To, że kolega zwalnia mając ten sam puls maksynalny to właśnie różnica w tętniespoczynkowym spoczynkowym i wytreniwaniu.
A skoro po kilku latach zwiększył Ci się puls max to też oznaka wytrenowania. On tak samo jak spoczynkowe spada tak maksymalne rośnie.
A testów labo nie będę robił bo za parę miesięcy po treningu i tak się wyniki zmienią i znowu bym musiał płacić. Bez przesady. Nie jestem zawodowiec żeby się bawić w coś takiego. Dla mnie amatora liczą się pomiary, które mogę sam zrobić bezpłatnie a nie tam....


To, że kolega zwalnia mając ten sam puls maksynalny to właśnie różnica w tętniespoczynkowym i wytreniwaniu.
A skoro po kilku latach zwiększył Ci się puls ma to też oznaka wytrenowania. On tak samo jak spoczynkowe spada tak maksymalne rośnie.
A testów labo nie będę robił bo za parę miesięcy po treningu i tak się wyniki zmienią i znowu bym musiał płacić. Bez przesady. Nie jestem zawodowiec żeby się bawić w coś takiego. Dla mnie amatora liczą się pomiary, które mogę sam zrobić bezpłatnie a nie tam....

#12 adamos79

adamos79
  • Użytkownik
  • 151 postów

Napisano 27 luty 2018 - 11:56

Tętno maksymalne rośnie? Ciekawa hipoteza, co najwyżej ze wzrostem wytrenowania jesteśmy się w stanie mocniej zagiąć... na nic Ci to tętno, poczytaj trochę literatury na ten temat, tętno na progu i z tego ustalasz strefy....Ale widzę, że wiesz lepiej, po co zatem zawracasz nam gitarę ?

 

ps. w kolarstwie tętno najlepiej obserwować z mocą, wtedy mamy naprawdę dużo danych do treningu i analizy...



#13 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 luty 2018 - 12:56

najgorsze, że pompeczka nie bardzo rozumie, a i pisze głupoty.

 

Something related we do have research on has to do with short-term changes in HRmax due to performance changes (Zavorsky 2000). This is, in a way, a reverse of your question. We know, for example, that as VO2max (aerobic capacity) increases HRmax decreases—as much as 7% according to some research. The more aerobically fit you become the lower your HRmax becomes.

 

...

 

They assume a high HR means a high level of performance. Not true.

 

http://www.joefriels...erformance.html

 

a żeby wyznaczyć sobie strefy tętna nie musisz nic płacić.



#14 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 27 luty 2018 - 13:55

Poczytaj troche literatury, na początek polecam ci podstawy o sportach wytrzymałościowych np "TRENING Z PULSOMETREM" J.Friela, tam miedzy innymi sie dowiesz dlaczego nie powinno wyznaczać stref na podstawie tętna max. Tak nawiasem mówiąc tętno max. nie rośnie, a wręcz przeciwnie - z wiekiem maleje, mniej wniej wiecej od około 30 roku życia o 1%.
Using Tapatalk

#15 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 luty 2018 - 14:16

no i wraz z wytrenowaniem patrząc krótkoterminowo



#16 Pompeczka

Pompeczka
  • Użytkownik
  • 38 postów
  • SkądKołobrzeg

Napisano 28 luty 2018 - 09:45

Wiem, że z wiekiem maleje maxymalne. Źle się wyraziłem. Chodziło mi o to, że w danym roku może się zmienić troszkę w górę jak zaczynamy solidną przygodę z treningiem. A wyznaczanie u mnie akurat odbywa się względem spoczynkowego a nie maksymalnego.
A w żadne moce to ja się nie będę bawił bo mnie nie stać na takie pedały z pomiarem mocy. Nakupowały sobie cwaniaczki takie pedały i teraz szpanują. Niech mi da jeden z drugim na to, a wtedy się dostosuję do rad typu progi.
Teraz przestaje zawracać gitarę

#17 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 luty 2018 - 10:23

generalnie ton twojej wypowiedzi nie zacheca do udzielenia ci pomocy, od tego zacznijmy.

 

http://www.czasnarower.pl/artykul/5922

 

jak już wyznaczysz próg to strefy wyznaczysz tutaj -> https://datacranker....art-rate-zones/

 

potrzebny ci tylko pulsometr i trochę doświadczenia. 



#18 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8582 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 28 luty 2018 - 10:29

Pompeczka farmazony piszesz (i czarusblitz również!)... Z wiekiem może maleć, choć nie musi. Przesąd z dawnych lat, bazujący na pomiarach ludzi prowadzących nieaktywny tryb życia lub ewentualnie ruszających się tylko w tlenowej strefie... (cytat z w/w wypowiedzi Friela: First of all, we don’t know why HRmax changes with age. It appears to, but those studies were done almost entirely using aerobically untrained subjects.) "Dziadek" Friel w ostatniej swojej książce "Szybkość i siła po 50" dokładnie to wyjaśnił. Jak ktoś odpowiednio ćwiczy również mięsień sercowy, czyli nie unika wysiłków sub i maksymalnych, to właściwie wysoki poziom tętna maksymalnego można utrzymać do późnej starości. U mnie od kiedy pamiętam mam jakieś 195 bmp, a już ponad pół wieku mam na karku. Zgodnie z "teorią" czarusblitz aktualnie powinienem mieć tętno maksymalne ok. 174bmp, a to w dalszym ciągu jest tętno mojego LT, właściwie każdy test 20-30 min ciągnę na ok. 180bmp. Cuda, panie.... Cuda - tętno ponadmaksymalne...

 

No i oczywiście odpowiedź na pytanie z pierwszego postu: tętno maksymalne jest tętnem maksymalnym. Obojętnie, czy biegając, pływając, jadąc rowerem czy drapiąc się po tyłku  :P

Wyznaczyć to możesz (i powinieneś) np. próg HR LT dla danej aktywności, bo to się akurat może zmienić - w bieganiu używasz większej ilości mięśni, stąd tętno będzie wyższe niż dla jazdy rowerem itd.


  • mess lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#19 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 luty 2018 - 10:34

a wystarczyło przeczytać linka którego wkleiłem kilka postów wyżej :)



#20 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8582 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 28 luty 2018 - 10:44

Przecież tam właśnie Friel to dość dobrze wyjaśnia, choć w książce wyjaśnienia są bardziej szczegółowe. Z tego linka cytat:

One of the most common explanations is a loss of VO2max power as a result of the heart’s stroke volume (blood pumped per beat) declining. Why does that happen? We don’t know for sure. Perhaps, among the many possibilities, it has to do with a change in lifestyle as we age. As a young person the athlete may have done highly intense training. But as he/she ages there is often a shift toward long, slow distance exercise with less intense training. We know that such a shift causes a reduction in stroke volume (along with decreased muscle mass—the demand thing again). So the physiological process of aging may not be the culprit at all. It may simply be lifestyle.

 

Reasumując - jak ktoś nauczył serce przez lata, że ma się opierniczać, to i tętno maksymalne może mieć niskie.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect




Dodaj odpowiedź