Jump to content


Photo

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11788 replies to this topic

#3721 uve

uve
  • Użytkownik
  • 144 posts

Posted 20 March 2016 - 22:55

Przełożyłem ostatnio czujnik prędkości swojej 520-stki do szosy i chciałem ręcznie ustawić rozmiar koła.

Oponę mam w rozmiarze (700x25C) 25-622, zacząłem więc szukać w sieci wartości jaką mam wpisać.

Bez większych problemów znalazłem na pewniej stronie - 2146, ale dla pewności zerknąłem jeszcze do instrukcji Garmina.

Tam natomiast widnieje 2105. Jako, że wcześniej miałem Sigmę, przejrzałem jej instrukcje, wynik - 2135. 

W sieci znalazłem jeszcze parę różnych danych. W końcu zgłupiałem.

 

Czy do każdego licznika wpisuje się inną wartość, mimo, że koło jest w tym samym rozmiarze i należy się sugerować instrukcją danego urządzenia, czy może powinna być to ta sama wartość?

 

Zacząłem badać sprawę jak to wygląda w przypadku mojego MTB 57-622 29 x 2.25

Niestety jest to samo (w różnych źródłach różne dane, w instrukcji garmina brak w ogóle brak informacji).

Gdzie w takim razie znajdę prawidłowe rozmiary kół, które należy wpisywać do Garmina 520?

 

 

 



#3722 czach

czach
  • Użytkownik
  • 526 posts
  • SkądWrocław

Posted 20 March 2016 - 22:58

2*π*r


-- 

Marcin Trzaska


#3723 maad11

maad11
  • Użytkownik
  • 232 posts
  • SkądLublin

Posted 20 March 2016 - 22:59

Możesz zrobić kalibrację po GPS w Garminie, albo zmierzyć obwód.



#3724 uve

uve
  • Użytkownik
  • 144 posts

Posted 20 March 2016 - 23:06

Zdaję sobie sprawę, że nawet przy tym samym rozmiarze opony mogą być jakieś minimalne różnice w obwodzie.

Tylko dlaczego jest tyle różnych danych w instrukcjach, sieci itp., przy teoretycznie takim samym obwodzie koła.



#3725 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8,606 posts
  • SkądSzczecin

Posted 20 March 2016 - 23:21

Powody są co najmniej dwa:

- ta sama opona będzie miała różny obwód w zależności od "rzeczywistej" szerokości samej opony (np. Micheliny zawsze wypadają szersze niż wynika z rozmiaru nominalnego, a skoro szersze, to mają też większy obwód) oraz od szerokości obręczy

- każdy z producentów może mierzyć obwód wg innej metody, np. w mniejszym lub mniejszym stopniu uwzględniać ugięcie się opony pod ciężarem rowerzysty

 

Koniec końców, wystarczy skorzystać z opcji automatycznej kalibracji - o ile dobrze pamiętam, 520 ma taką opcję i sam wylicza wówczas rzeczywisty obwód koła na podstawie dystansu liczonego wg sygnału GPS.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3726 Tomaszek

Tomaszek
  • Użytkownik
  • 84 posts

Posted 20 March 2016 - 23:27

Ja tej tabeli używam: http://www.cateye.co...e_chart_ENG.pdf



#3727 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 644 posts

Posted 20 March 2016 - 23:29

Kolego, tyle ile roznych modeli kol, opon, a zwiazanych z tym grubosci scianek powoduje to roznice w obwodzie miedzy nimi. Te roznice sa minimalne i niewiele to zmieni. Ja osobiscie zrobilem automatyczna kalibracje obwodu kola w liczniku, wystarczy ja wlaczyc i przejechac kilkaset metrow i gotowe.
Jesli chcesz miec pewnosc i dokladny pomiar swojego kola to zrob nastepujaco:
- ustaw rower aby wentyl znajdowal sie na samym dole
- zaznacz kreda na jezdni punkt w ktorym znajduje sie wentyl
-przesun rower tak, aby wentyl zrobil pelen obrot
- ponownie zaznacz pozycje wentyla
- zmierz miarka odleglosc miedzy zaznaczonymi punktami
- podany wynik wpisujesz w liczniku w milimetrach 😉
Using Tapatalk

#3728 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2,600 posts
  • SkądKońskie

Posted 20 March 2016 - 23:54

Ja bym jeszcze wskoczył na rower (obciążenie rzeczywiste) i zrobił (np. ktoś mógłby przepchnąć) tak z 5 obrotów koła - to uśredni wynik.

Oczywiście wynik pomiaru trzeba podzielić przez ilość obrotów.

 

A tak z innej beczki - Próbował ktoś zastosować jakiegoś mapowego EDGE do jazdy samochodem ? 


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#3729 zorba

zorba
  • Użytkownik
  • 289 posts
  • Skądz Będzina

Posted 21 March 2016 - 06:00

....................Próbował ktoś zastosować jakiegoś mapowego EDGE do jazdy samochodem ? 

 

Mój Edek 1000 sprawdził się w tej roli znakomicie ;)

(jak na moje skromne potrzeby ;))

Trasy wyznaczałem sam albo zdawałem się na propozycje urządzenia.

W obu wypadkach efekt był podobny :)  - dojeżdżałem do celu :)


ZORBA pozdrawia !!


#3730 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 22 March 2016 - 12:04

Czy wtedy 520 obsłuży własne cue-pointy z RWGPS (typ poza nawigacyjnym left/right, np. food, drink, summit, valley, danger, itd)? Czy może trzeba skorzystać z innego serwisu żeby własne punkty w tcx-ie były widoczne? 

Albo inaczej, czy można przygotować trasę i wyświetlić ją na mapie (bez podążania, wskazówek, tylko podgląd i samemu sobie patrzę jak trzeba czy znajduję się na właściwym torze) i wtedy korzystać z live segmentów?

 

Wcześniej nie sprawdziłem, ale nadrabiam zaległość. Tak, można utworzyć kurs i dać znacznik wyświetlania go na mapie bez potrzeby podążania za nim. IMHO jest to bardzo dobre rozwiązanie, bo schemat trasy jest na mapie cały czas widoczny, przed manewrami można zmienić ekran na mapę (przydaje się pilot ze zdefiniowanym klawiszem szybkiego dostępu do tego ekranu) i posługując się własnym mózgiem podążać za kursem wyrysowanym na mapie ;).

 

Oczywiście w ten sposób obsługa segmentów będzie jak najbardziej zapewniona.

 

Czy 520 obsłuży dodatkowe cue-pointy tego nie wiem, bo co prawda używałem ich kiedyś na e500 (tam przynajmniej cześć była chyba obsługiwana?), to teraz już nie sprawdzałem. Musiałbyś sam przetestować, nawet jakąś krótką traskę "wokół komina" z komunikatami i się dowiesz. A jak się dowiesz, to się podziel wiedzą :D.

 

 

Kolego, [...]
Jesli chcesz miec pewnosc i dokladny pomiar swojego kola to zrob nastepujaco:
[...]

 

Zapomniałeś o jednej rzeczy: "obciąż rower (albo posadź kogoś) masą równą masie rowerzysty gotowego do jazdy" - ugięcie opon też należałoby wliczyć...

 

Ja tam przy "kalibracji" tudzież wyznaczeniu obwód koła zdaję się na automatyczne wyliczenie i nie zawracam sobie głowy głupotami pomiaru czy też tabelek producenta, bo tak czy siak błędu paru mm obwodu się nie uniknie - sprawdzam (sprawdzałem) wg słupków pikietażowych, jeśli na prostym odcinku 1km wg słupków (lub tez wielokrotność) zgadza mi się ze wskazaniem licznika, to znaczy, że dokładność jest co najmniej wystarczająca.

 

Zaraz pewno odezwie się jakiś mądrala, że drogowcy stawiają słupki byle jak i nikt nie zapewni, że co 10 słupków to 1km. No cóż, zawsze mogą wziąć w łapę metrówkę (albo kółeczko do pomiaru) i mierzyć, jak pomierzą i stwierdzą, że różni się o kilkanaście/dziesiąt metrów, to mogą sobie o tyle skorygować wskazania ;p

 

Jak dla mnie metr w tą czy drugą stronę na kilometrze, to niedokładność rzędu 1km na tysiącu km, tak więc 10m niedokładności na 1 km da marny 1km niedokładności na 100 km. Warto sobie takim czymś głowę zawracać? Nie sądzę...

 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#3731 goldfinger

goldfinger
  • Użytkownik
  • 35 posts
  • SkądPrzemyśl

Posted 23 March 2016 - 11:01

A gdzie w menu Edga 520 można wpisać ten rozmiar koła lub ustawić na Auto? 

Szukam i nie mogę znaleźć. 

W starszych są profile roweru, w 520 niestety nie ma czegoś takiego.



#3732 daVe_bike

daVe_bike
  • Użytkownik
  • 20 posts

Posted 23 March 2016 - 11:14

Z tego co pamiętam to w ustawieniach każdego z czujników.

Tapatalknięte z MotoG


  • goldfinger likes this

u1667v3.gif


#3733 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3,088 posts
  • SkądWLKP

Posted 23 March 2016 - 11:18

Pytanko, czy ta zwykła opaska/czujnik tętna Garmina Clasic jest kierunkowa? Chodzi mi o to czy jest lewa i prawa elektroda?



#3734 maad11

maad11
  • Użytkownik
  • 232 posts
  • SkądLublin

Posted 23 March 2016 - 11:19

@Goldfinger - dokładnie tak jak napisał daVe_bike w ustawieniach czujnika. Poniżej Edge 1000, w 520 jest pewnie podobnie:

 

https://www.youtube....h?v=_XZ78BJlh7I


  • goldfinger likes this

#3735 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 posts
  • SkądWłocławek

Posted 23 March 2016 - 11:19

 

Pytanko, czy ta zwykła opaska/czujnik tętna Garmina Clasic jest kierunkowa? Chodzi mi o to czy jest lewa i prawa elektroda?

 

 

nie



#3736 goldfinger

goldfinger
  • Użytkownik
  • 35 posts
  • SkądPrzemyśl

Posted 23 March 2016 - 11:46

Z tego co pamiętam to w ustawieniach każdego z czujników.

Tapatalknięte z MotoG

 

No tak, teraz znalazłem, problem polegał na tym ze bawiłem się nie podłączając czujników



#3737 blazej

blazej
  • Użytkownik
  • 291 posts

Posted 23 March 2016 - 11:54

Dokładnie tak samo miałem, na trasie ustawiał sam przez GPS, a w domu szukałem ustawień w Edge zamiast w setup czujnika....



#3738 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3,088 posts
  • SkądWLKP

Posted 23 March 2016 - 14:14

nie

Dzięki. 

A stosujecie jakiś żel czy zwykłą wodę dla lepszego przewodzenia?



#3739 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1,525 posts
  • SkądSK

Posted 23 March 2016 - 14:45

Arni kiedys stosowałem żel EKG lub do USG, ale denerwowało mnie te babranie się nim i szybko wysychał. W Aptece butelka 0.5 l kosztuje koło 5 zł chyba. Obecnie diody ślinię i tyle :)



#3740 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 posts
  • SkądWłocławek

Posted 23 March 2016 - 15:45

ja wodę



Reply to this topic