E810 miał ekran rezystancyjny (chyba tak to się nazywa, dodatkowa folia nad ekranem), E820 ma pojemnościowy, ten pierwszy IMHO lepiej się sprawuje w zastosowaniach sportowych, no ale "trzeba" z postępem iść. Nawet w większych ekranach 1030 obsługa ekranu dotykiem za dobra nie jest, do smartfonowych czułości to mu bardzo daleko. Polecam pilota do obsługi edge. Trochę kosztuje, ale jak dla mnie jeden z bardziej przydatnych akcesoriów obok radaru.
W E1030 dostęp do komunikatów (SMS, komunikatory, powiadomienia wszelkiej maści - o ile się takowe włączyło) jest tak jak do widżetów - zsunięcie ekranu i przewinięcie na bok do widżetu komunikatów.
Pany, a powiedzcie mi dlaczego jak klikam na Stravie <correct elevation> to pokazuje mi o prawie 100m większe przewyższenie względem Garmina? Przykładowo wczorajszy trening w Garminie 628m up, na Stravie 723m. Rozumiałbym różnicę kilku, kilkunastu metrów ale nie aż tyle. I tak samo jest w każdej innej aktywności proporcjonalnie do długości i przewyższenia.
Taka sama funkcja jest w serwisie Garmina. Stosuje się ją głównie dla urządzeń bez wysokościomierza barometrycznego, gdzie wysokość jest wyznaczana tylko i wyłącznie na podstawie sygnału GPS, przez co może być dość mocno niedokładna. Jednakże nie oznacza to, że skorygowanie wysokości spowoduje, że przewyższenia będą dokładniejsze, niż te wyliczone z czujnika barometrycznego. Nie, nie będą - bazują na mapach DEM, które mają swoją, dość ograniczoną dokładność, przez co jeśli komuś zależy na podbiciu przewyższeń, to faktycznie można dodać sporo metrów tylko za pomocą korekty wysokości na Stravie.
Do budowania własnego ekranu używam DIY Data Field (public beta) - dokładny opis co i jak na forum garmina, webowa aplikacja do budowy interfejsu - jak trochę się nakombinuje to można uzyskać prawie wszystko, aczkolwiek trochę zabawy z tym jest. Szczegóły na w/w forum (najpierw radzę przeczytać to co napisane, później zadawać pytania). Instrukcja obsługi w skrócie (dla 1030, ale inne analogicznie): GUIDANCE
Np. zbudowanie linijki/suwaka z wyświetlaniem stref tętna wymaga wstawienia element graficzny dla każdej strefy tętna osobno i każdy ma zdefiniowaną wartość typu bieżące tętno z indywidualnym zakresem dla każdej strefy (wartość min/max). Na granicach stref wartości liczbowe. Kolory pasków albo definiowane dla każdej strefy osobno, albo automatyczne z (definiowanej) palety stref tętna. Ewentualnie jeden pasek z kolorem z palety stref tętna (plus wartości liczbowe min/aktualnego/max/strefy tętna), ale wtedy byłby problem z informacjami liczbowymi o górze/dole danej strefy. Oczywiście to tylko przykład "na szybko" bez wgłębiania się w temat...
Minus, że nie można mieć różnych ustawień ekranu dla różnych typów rowerów czy wyposażenia np. do MTB/szosy/z miernikiem mocy czy bez itd. No i kolor niezależny od schematu koloru dzień/noc.
Właściwie to można, ale każdorazowo wymaga to wymiany pola ustawień czy to przez aplikację (mobilną czy ekspress), czy przez podmianę pliku konfiguracyjnego. Trochę mało praktyczne. Ewentualnie można dołożyć 2 dodatkowe "klony" pola i wtedy jest możliwość użycia 3 różnych ekranów. Plus - można mieć 3 ekrany dopasowane pod siebie np. dla różnych profili sportowych (puls/moc) czy nawet 3 zindywidualizowane ekrany danych. Minus - w przypadku pól nieznacznie różniących się np. brak miernika mocy i bazuje się na pulsie, to i tak w pamięci trzeba umieścić kolejną wersję pola.
Z innej beczki, patrząc na Garmin Connect IQ Summit–Day 1 Announcements DCRainmakera widać, że Edge 820 nie znalazło się na liście obsługiwanych urządzeń dla nowych aplikacji (iOS/Android) sklepu IQC. Zastanawiające, skoro nawet Fenix3 tam się znalazł, a E520+ to praktycznie E820 w obudowie przyciskowej... Widać wyraźną tendencję do rezygnacji z tego modelu, co już zresztą widać od jakiegoś czasu na liście modeli dostępnych u Garmina: ostatnie modele na liście są pierwsze do skreślenia z oferty.
Z kolei Garmin Connect IQ Summit Day 2 Announcements - chyba najważniejszą informacją będzie bezpłatne udostępnianie dla programistów (firmy chyba, bo raczej nie dla pierwszego lepszego Kowalskiego: "The Training API is free of charge, but it is only for business use." - jednak biznesem to może być również indywidualny projektant aplikacji IQ) Connect API. Jednak raczej nie w pełnym zakresie, a dla Garmin Health API i Training API - to drugie to nic innego jak możliwość przekazania treningów i planów treningowych (łącznie z kalendarzem treningów) bezpośrednio do urządzeń garmina bez konieczności uruchamiania dodatkowych aplikacji takich jak Training Peaks.
Wyjaśnienie Garmina:
The Training API lets you publish workouts and schedules to Garmin Connect. Through Garmin Connect, these workouts will be made available to your users on their Garmin devices automatically. They can easily start a workout and follow the steps on the wearable or cycling computer. With complete control over the specification of the workout details, you can be sure your users have the information they need exactly when they need it most.
Czyli właściwie coś jak to co jest w Wahoo - będzie wystarczyć powiązanie konta i zaplanowanie treningów w TP (czy dowolnym innym serwisie treningowym), a kalendarz, plan treningowy i same treningi będą automatycznie synchronizować się z urządzeniem treningowym. W wersji z trenerem to trener dba o to, żeby treningi były aktualne np. w TP, trenujący po włączeniu Edge (i synchronizacji danych WiFi/smartfon) ma gotowy trening np. na dany tydzień.
Z kolei to pierwsze API: Garmin Health API zapewnia sporo danych do pobrania i wykorzystania
Dzięki czemu takie projekty jak Golden Cheetah uzyskać mogą dostęp do danych użytkownika urządzenia Garmina bez konieczności wysupłania $5000, przez co dotychczas nie było możliwości wykonania synchronizacji źródłowych danych treningowych fit. O tyle to ważne, bo dane fit zawierają często dodatkowe informacje rejestrowane przez dodatkowe czujniki, pola czy aplikacje IQ, które są pomijane przez serwisy typu Strava. Zresztą Strava odrzuca nawet tak przydatne dane jak HRV.
Mark Liversedge wysłał prośbę o uzyskanie dostępu do API, jeśli uzyska to Golden Cheetah może wzbogacić się o możliwość analizy danych nie tylko treningowych, ale również innych danych.