Skocz do zawartości


Zdjęcie

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11788 odpowiedzi w tym temacie

#9641 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 01 styczeń 2021 - 16:18

Ciężko powiedzieć, co tam podświetliłeś ;) - nie bardzo to widać...

 

Użyj pobrania bezpośrednio ze strony: Darmowa mapa Polski dla GPS Garmin - OSMapa (5v.pl)

a06f3136810129ea16bdc08de2d701cf.pngPobierz to, co podkreśliłem. Nie instalator BaseCamp (chyba, że później  chcesz określać własny obszar mapy i wysyłać do urządzenia, albo przeglądać mapę pod BC bez pośrednictwa urządzenia, co jest szybsze i może być instalowane dodatkowo) tyko plik z mapą IMG. Po pobraniu rozpakuj, zmień nazwę z gmapsupp.img na np. osmapa-light.img, a następnie skopiuj do /garmin.

Mapa ma wyższy priorytet od map garminowskich, tak więc będzie wyświetlać się nawet bez dezaktywacji map garminowskich. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9642 Ulepekin

Ulepekin
  • Użytkownik
  • 289 postów
  • SkądMeseritz

Napisano 01 styczeń 2021 - 16:23

Dzięki za podpowiedz. Coś mi jakoś źle się dodało - że ta miniaturka taka mało widoczna, jak dodać zdjęcia na forum żeby było widać podobnie do tego co wysłałeś ?



#9643 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 01 styczeń 2021 - 16:26

Poprzez link z serwisu na który można zdjęcia/obrazki/itd. wrzucać. Osobiście korzystam z pinterest.com, bardzo elastyczny serwis do tego typu celów (nie tylko, ale również tu sprawdza się doskonale).


  • Ulepekin lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9644 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 04 styczeń 2021 - 11:16

W związku z sygnalizowanymi problemami z dokładnością urządzeń pozycjonujących opartych na chipie Sony (patrz np.: https://www.dcrainma...-devices.html),sprawdziłem dzisiaj czy ten problem występuje na Fenix 6X. Nie zauważyłem problemów, być może aktualnie dostępny plik EPO jest już poprawny. Sprawdzał ktoś może jak Edge 530/830/1030+ rejestrują dane GPS? Na wszelki wypadek radzę zsynchronizować urządzenie z Connect przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności w celu pobrania poprawnego pliku EPO (o ile mój pobrał takowy, choć poprawny ślad wskazuje na brak problemów z pozycjonowaniem).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9645 diadus

diadus
  • Użytkownik
  • 8 postów

Napisano 04 styczeń 2021 - 11:22

Cześć.

Mam problem z wykonaniem testu ftp z garmin edge 830 i rolką z pomiarem mocy. Pomimo zmian poziomu ftp (na liczniku i garmin conect), podczas wykonywania testu garmin ciągle ma ustawiony za wysoki pozom mocy. Gdzie zmienić ustawienia na lżejsze? Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam.



#9646 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 04 styczeń 2021 - 11:31

Jakieś szczegóły? Rolka interaktywna i Edge ustawia za duży opór? Jeśli tak, to pro tip - testów FTP nie wykonuje się w trybie ERG tylko trybie oporu. Ustaw tryb oporu (lub nachylenia) dodatkowo ustaw właściwe przełożenie i wykonaj test bez ERG. 

Ustawienia mocy/trybu/nachylenia zmienia się z dedykowanego ekranu "trenażer", widżetu trenażera lub z opcji trenażera.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9647 diadus

diadus
  • Użytkownik
  • 8 postów

Napisano 04 styczeń 2021 - 12:44

Dzięki za szybka odpowiedź, ale muszę dopytać i może coś wyjaśnić.

Tak, korzystam z interaktywnej rolki i edge 830.

Test wygląda tak, że po rozgrzewce mam do przejechania 5 razy po 4 min. jazdy ze zwiększającym się oporem poczynając od około 220W a kończąc jak przypuszczam na grubo ponad 300W. Tak jak pisałem, to dla mnie za dużo. Myślałem, że można ten poziom modyfikować od niskiego (wykonywanego za pierwszym razem)  do coraz wyższego. W edge 520(żony) udało mi się wpisać wartość ftp dużo niższą i widać że można go wykonać przy niższych obciążeniach. Co ciekawe także sama procedura testu w 520 jest trochę inna iż w 830. 

Jeśli dobrze zrozumiałem to co napisałeś, to na "smart rolce" tak jak w "terenie na łaskim" poziom ftp ustawiam nie na urządzeniu tylko, że tak się wyrażę w "głowie i mięśniach", i wobec tego zadawanie poziomu ftp nie ma sensu (choć w edge 520 da się to zrobić).

Przepraszam że piszę na okrągło ale nie jestem biegły w całej tej materii (termin ERG poznałem z Twojego posta).



#9648 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2877 postów

Napisano 04 styczeń 2021 - 12:52

W związku z sygnalizowanymi problemami z dokładnością urządzeń pozycjonujących opartych na chipie Sony (patrz np.: https://www.dcrainma...-devices.html),sprawdziłem dzisiaj czy ten problem występuje na Fenix 6X. Nie zauważyłem problemów, być może aktualnie dostępny plik EPO jest już poprawny. Sprawdzał ktoś może jak Edge 530/830/1030+ rejestrują dane GPS? Na wszelki wypadek radzę zsynchronizować urządzenie z Connect przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności w celu pobrania poprawnego pliku EPO (o ile mój pobrał takowy, choć poprawny ślad wskazuje na brak problemów z pozycjonowaniem).

Próbowałem, ale nie udało mi się przesunięcia zarejestrować. Natomiast na Edge-u 830 widziałem przesunięcie (około 100m) zanim ukończył łapanie sygnału. Sygnał łapał zdecydowanie dłużej i póki nie znalazł to faktycznie widziałem przesunięcie, na Fenixie nie stwierdziłem, może dlatego, że na bieżąco go synchronizuję.

 

Taki 1km:

CCSgh81.png

 

Czerwone to Edge 830, Pomarańcz to Fenix 6XPro


  • Prozor lubi to

#9649 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2877 postów

Napisano 04 styczeń 2021 - 15:19

Dzisiaj pojawiła mi się u mnie aktualizacja map dla Edge 530. Ja jej nie używam, ale może ktoś tak.

Wreszcie miałem okazję podpiąć Edge 830 do komputera i zainstalować co tam proponował a w propozycjach była faktycznie wspominana przez Figoifago powyżej mapa 2020.20 (chyba z grudnia), która mam wrażenie wprowadza trochę interesujących usprawnień.

 

Pierwszym, najbardziej rzucającym się w oczy jest ciemniejszy interfejs wyświetlany zależnie od trybu kolorów w Edge-u. Czyli jeżeli mamy noc, to mapa także przełączy się w nieco mniej bijącą po oczach. Tak to wygląda w skali 120m, tło mapy jest teraz szare i Wisła też jakby ciemniejsza:

 

5ZzTndB.jpg

 

Drugą niespodziewaną zmianą a prawdopodobnie sporo większą jest zmiana detali mapy, tylko dużo sensowniejsza niż prosta zmiana detali z menu. Dotychczas gdy oddalałem mapę aby podejrzeć nieco większy obszar (np. całe miasto) mapa dość szybko przechodziła w tryb bardzo uproszczony. Sposobem na to było modyfikowanie detali mapy, ale nie był to idealny sposób. Po aktualizacji mam wrażenie, że specjaliści Garmina dostrzegli problem (lub prośby użytkowników) i sami poprawili temat. Tutaj dwa przykłady z trybu przeglądania mapy w moim profilu Indoor, w którym wszystko mam ustawione na "Auto", więc nie są to moje modyfikacje detali, Warszawa i Amsterdam:

 

i1RBnVq.png

 

zvvD2UG.png

 

Jak widać mapę można teraz dość znacznie oddalić a ona nadal zachowa sporo detali. Na przykładzie w skali 3km widać nadal bardzo dużo bez kombinowania ze zmianą detali. W skali 200m także dochodzi sporo szczegółów, które mam wrażenie pojawiały się później. Przeglądanie będzie zdecydowanie wygodniejsze, mam nadzieję, że nie wpłynie bardzo negatywnie na responsywność interfejsu mapy.

 

Natomiast nie dam sobie głowy uciąć czy poprawki z detalami/skalą weszły teraz czy wcześniej a po prostu nie zwróciłem uwagi.. ;)



#9650 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2238 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 styczeń 2021 - 16:55

Rozbawiły mnie 2 kwestie na garminowych mapach jak popatrzyłem na Warszawę:

- nazwy dzielnic, np. „wyględów”
- tory kolejowe ... w tunelu

To ja już wolę wersję light przygotowaną na bazie OSM :)

#9651 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2877 postów

Napisano 04 styczeń 2021 - 17:28

Marcin, nie jestem pewien czy dobrze rozumiem jaki jest problem, ale zgaduję, że chodzi o różnicę w tłumaczeniu angielskiego "Cities" na "Dzielnice" jak zgaduję. W polskich miastach dzielnice to dość duże regiony (warszawska Białołęka 73km^2 czy krakowska Nowa-Huta 65km^2), co za tym idzie średnio nadają się do do nawigowania mimo, że z uwagi na nadal dość niską gęstość zaludnienia polskich miast są bardzo sensownym podziałem administracyjnym dla jednostek administracyjnych (choćby urzędy skarbowe). W Polsce więc często mówisz, że mieszkasz na/w Mokotowie a nie na/w Wyględowie.

 

W dużych zagranicznych miastach (np. w Japonii) to nieraz większą rolę odgrywają nie te duże jednostki (mające powierzchnię kilkunastu-kilkudziesięciu km^2) a jednostki z których te duże się składają - w przypadku Japonii często będą też nazywane zgodnie z dużymi stacjami komunikacji miejskiej, stąd każda duża stacja tworzy nieco swoją małą dzielnicę, wokół której toczy się życie. Jeżeli jest kilka stacji, które się podobnie nazywają to zwykle są też w niedużej odległości, którą spokojnie można przejść pieszo, dzięki czemu są dobrymi punktami orientacyjnymi/nawigacyjnymi.



#9652 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2238 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 styczeń 2021 - 20:08

Gdybyś spytał Warszawiaka gdzie jest Wyględów albo Opacz (to ostatnie to już poza granicami miasta) to powodzenia :) Podejrzewam nawet pewne trudności z Sadybą i Siekierkami.

dc86f92033f0560fb4baca41ddf23965.jpg

Po prostu na tych mapach jest wszystko, tylko nie to czego można by oczekiwać od nawigacji na rower. Dla mnie dramat.
  • lukaszzsch lubi to

#9653 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2877 postów

Napisano 04 styczeń 2021 - 21:08

Gdybyś spytał Warszawiaka gdzie jest Wyględów albo Opacz (to ostatnie to już poza granicami miasta) to powodzenia :) Podejrzewam nawet pewne trudności z Sadybą i Siekierkami.

Ja Cię w pełni rozumiem, po prostu próbowałem wyjaśnić skąd (jak zgaduję) się to wzięło :D. Choć oczywiście do polskich, mało zagęszczonych realiów ma średnie zastosowanie. Natomiast w oddaleniu skali 3km i tak zwykle orientuję się po układzie ulic. Zresztą nawigowanie na podstawie "Intersections", czyli po prostu skrzyżowań to też stricte zagraniczny klasyk, który u nas raczej nie jest stosowany zbyt często. Ot jest tutaj sporo naleciałości z samochodowych nawigacji.

 

Ja jestem bardzo zadowolony z oryginalnych map Garmina i raczej prędko ich nie zastąpię innymi - choćby z powodu na dobrą bazę POI czy też dobre działanie z Garminem. Wszystko jest rekalkulowane szybko itd., wiele problemów opisywanych tak tutaj jak i na forumrowerowe pochodzi właśnie z użytkowania średnio-rutowalnych map.



#9654 FigoiFago

FigoiFago
  • Użytkownik
  • 137 postów

Napisano 05 styczeń 2021 - 07:16

Ostatnio zauważyłem, że u niektórych użytkowników w aplikacji Garmin Connect Mobile wyświetla się parametr Execution Score. Najprawdopodobniej wyświetla się po zakończonym etapie planu treningowego. U mnie tego nie widzę. Od czego to zależy?

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

#9655 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 05 styczeń 2021 - 09:35

@diadus nie wiem o jakim Ty teście piszesz bo jeśli dobrze pamiętam to w Edge 520 jest klasyczny test 20 minutowy.

Piszesz mało konkretnie i nie wiadomo o co tak naprawdę chodzi, ale obstawiam że obciążenie tego testu jest dobierane na podstawie poprzedniego/ustawionego FTP. Jeśli masz ustawiony za wysoko to zmień w liczniku/przez Garmin Connect

 


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#9656 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4483 postów
  • SkądSurrey

Napisano 05 styczeń 2021 - 10:10

Albo jest to ramp test i kolega chce go przejechac w calosci :)
  • Prozor lubi to

#9657 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 05 styczeń 2021 - 10:31

Faktycznie, wygląda na jakąś dziwną odmianę ramp testu: "po rozgrzewce mam do przejechania 5 razy po 4 min. jazdy ze zwiększającym się oporem poczynając od około 220W a kończąc jak przypuszczam na grubo ponad 300W." Z drugiej strony, żaden ramp test nie zaczyna się od tak wysokich wartości i żaden etap nie trwa po 4 minuty.

Test garminowski też jest chyba standardowy, jak pamiętam to faktycznie test 20 minut - nie korzystam, ale mogę zweryfikować (na 1030). Może i ostatnio wprowadzili jakieś zmiany, bazujące na algorytmach Firstbeat, co wydaje się możliwe - test byłby przerwany, gdy algorytmy wykryją, że serducho już się nie wyrabia i HRV wyraźnie wskazuje, że przekroczyło się możliwości jazdy godzinnej (czy cokolwiek innego, algorytmy Firstbeat są dość złożone, ale bazują na tętnie/Hrv, progowa moc wyjściowa jest tego pochodną).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9658 diadus

diadus
  • Użytkownik
  • 8 postów

Napisano 05 styczeń 2021 - 10:53

Powracając do tematu testu ftp na edge 830 i rolce z pomiarem mocy to zdaje się że w obecnej chwili jest niewykonywalny przez brak możliwości dostosowania poziomu mocy. Jeśli dobrze zrozumiałem to co opisano tu:

https://forums.garmi...1006400#1006400

Podsumowując w 520 test jest klasyczny 20 minutowy i da się ustawić poziom docelowego ftp, a w 830 test jest rampowy ale na chwilę obecną nie da się ustawić poziomu ftp. Chcąc wykonać test na 830 muszę go wykonać samodzielnie w trybie zwykłego oporu.

Myślałem że pisałem jasno. Za skróty i uproszczenia przepraszam.

Pozdro



#9659 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 05 styczeń 2021 - 12:20

No i teraz wszystko jasne. Wygląda na to, że test garmina na urządzenia x30 od dłuższego czasu jest specyficznym testem rampowym:

Rozgrzewka do wciśnięcia lap
1. interwał 4 minuty: 87 - 95% FTP
2. interwał 4 minuty: 97 - 105% FTP
3. interwał 4 minuty: 107 - 115% FTP
4. interwał 4 minuty: 117 - 125% FTP
5. Interwał 3 minuty: 126 - 134% FTP
schłodzenie 2 minuty
 
*poprawiłem %FTP, poprzednie były zawyżone, ale i tak muszę sprawdzić w moim 1030. 
 
oczywiście przy poprawnie (lub w miarę przybliżonym) ustawionym FTP test powinien zakończyć się dość szybko, najprawdopodobniej na interwale 3 (w zależności od dokładności ustawienia FTP i utrzymania strefy: dół/góra), najpóźniej na interwale 4. I z tego algorytm Firstbeat ma skalkulować FTP. Dlaczego więc jest 5 interwałów? Bo przy dużym zaniżeniu przybliżonej strefy wymagane będzie dość mocne rozciągnięcie testu na wyższe moce, aczkolwiek przy w miarę celnym oszacowaniu raczej nikt nie da rady podciągnąć zbyt długo 4 interwału. Właściwie to nawet na drugim Edge powinien poinformować o zakończeniu testu, no chyba, że szacowane są również wyższe strefy mocy (w co wątpię).
No nic, trzeba będzie wypróbować i ten sposób oszacowania FTP.
 
Uwaga - po poprawkach %FTP (poprzednie zawyżone) test raczej nie powinien kończyć się na 3 interwale, ale minimum na 4. 
 
W przypadku gdyby nie było możliwości ustawienia FTP (a jak piszesz dalej nie ma?) to można po prostu ten test zrobić "ręcznie" jako trening, bazując na parametrach testu FTP Firstbeat. 
 
Z innej beczki - zamówiłem 22 grudnia, dostałem dzisiaj skórzany pasek do F6X Pro:
c6211b9af25ccd081a1fbac6d66cf4b6.jpg
na węch biorąc prawdziwa skóra, za jakieś 28 złociszy do testów może być. Jest z mocowaniem Quick Release, czyli zmiana paska na jest dość szybka, silikonowy na treningach wodnych (o ile w końcu baseny otworzą...). Powód zamówienia - oryginalny pasek silikonowy powodował u mnie odparzenia (chyba) skóry, muszę sprawdzić jak będzie reagować na skórę z chińskiej krowy (czy innego zwierza...) i czy ewentualnie te "ozdobne" nici nie będą mnie podrażniać. 
Efekt uboczny: na nadgarstku trzyma się lepiej niż oryginalny pasek, i o dziwo chyba nawet wygląda lepiej (jak na grubą busolę) niż całe czarne. 

  • artho lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9660 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2877 postów

Napisano 05 styczeń 2021 - 12:36

Ciekawie z tym testem, pamiętam, że gdy rok temu kupowałem Edge-a 530 to test był klasyczny, tj. rozgrzewka, trochę urozmaiceń a potem 20 minut. Musieli to dodać z którąś aktualizacją, też chętnie spróbuję.

 

Z mojej power curve wychodzi, że powinienem odpaść tak jak Prozor pisze, pod koniec interwału numer 3. Ciekawe czy Garmin sam wykrywa (podobnie jak Zwift), że to już nasz koniec czy trzeba ręcznie przełączyć np. przyciskiem Lap. Nowinka to człowiek od razu chciałby spróbować..





Dodaj odpowiedź