Jump to content


Photo

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11788 replies to this topic

#9841 cowall

cowall
  • Użytkownik
  • 156 posts
  • SkądWarszawa

Posted 22 February 2021 - 11:43

dla mnie głównym przydatnym narzędziem będą mapy i nawigacja, wcześniej spacerowałem z telefonem, dawało radę takie rozwiązanie ale gorzej jak jest się poza miastem i traci się zasięg internetu, więc opcją aktualną jest chodzenie z Edge 530.

Także te mapy w F6 są mi potrzebne, szczególnie że daje to możliwość swobodnego wyjścia w nieznane :)

pytałem o czujnik tętna bo chciałem mieć świadomość czy z Waszych obserwacji (osób które mają porównanie z paskiem tętna) jest w zakresie tolerancji czy odchylenia są ogromne. Posiadam czujnik na pasku garmina do pomiaru tętna i przy treningu rowerowym nie zamierzam z niego rezygnować, ale jak będę leciał rowerem do roboty to już odejdzie konieczność ubierania paska i zabierania edge. 

 

 

To przecież to właśnie napisałem :P. Z małą poprawką, bo w FR945 są a bodajże poprzednik FR935 nie miał. Po prostu jeżeli zegarek to tylko uzupełnienie roweru to niekoniecznie się przydadzą.

 

Z drugiej strony z mapami jest to zdecydowanie kompletne urządzenie. Jeżeli jakimś cudem rozładuję Edge-a a muszę już wyjść na rower to zamiast panikować z powerbankami po prostu montuję Fenixa w plastikową obudowę kompatybilną z mocowaniami Edge (wygląda to tak: https://trigar.pl/uc...y-garmin-fenix6). Wszystkie czujniki obsłuży, mapy wyświetli, co jedynie będzie mniejszy: po prostu plus minus wymiarów Edge 130. Ba, w Fenix-ie z mapami mamy też POI-e, więc de facto jest nawet lepszym urządzeniem nawigacyjnym niż tanie wersje Edge-ów. Kolejną zaletą jest teoretycznie dłuższy czas pracy na baterii od Edge-ów, nie testowałem ale standardowy profil "Bike" po załadowaniu do pełna przy moich ustawieniach Fenixa estymuje 56 godzin. Ten czas można oczywiście tak wydłużyć (znacznie) jak i skrócić w zależności od dobranych ustawień, a opcji jest wiele.

 

 



#9842 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 22 February 2021 - 12:36

A jeśli takie potrzeby i zastosowanie to spoko. Aczkolwiek ekranik zegarka swoje ograniczenia ma. Ale widzieć nawet taką mapkę to o wiele więcej, niż kreskę na bezmapowcach. Samą nawigację i tak łatwiej wyznaczyć na telefonie (np. Connect) i wysłać do zegarka, choć oczywiście identyczny sposób jak w E530 czyli przesunąć na punkt docelowy i wcisnąć "idź" też jest możliwe. Albo podanie adresu. Lub POI (całkiem przydatne w przypadku szukania np. bazy gastronomicznej). 

 

Poza mniejszym rozmiarem, funkcjonalność aż tak dużo od Edge nie odbiega. Przynajmniej standardowa funkcjonalność, bo ciągle można używać tylko dwóch pól IQ (pomimo, że załadować do urządzenia można znacznie więcej niż do Edge), a to jednak dość znacznie zubaża możliwości rozszerzenia tego co fabryka daje. Jak komuś to wystarcza (plus dobry wzrok), to właściwie uchwyt rowerowy i można używać F6 (x) Pro jako podstawowego urządzenia treningowego.

Pomiar tętna z nadgarstka do takich zastosowań będzie oczywiście wystarczający.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9843 EmPe

EmPe
  • Użytkownik
  • 1,027 posts

Posted 23 February 2021 - 15:04

A tymczasem Garmin otwiera swoją pierwszą w Europie fabrykę właśnie w Polsce, pod Wrocławiem

#9844 cowall

cowall
  • Użytkownik
  • 156 posts
  • SkądWarszawa

Posted 23 February 2021 - 15:38

zatem kolejny argument aby kupować ich produkty  :)  

przeczytałem, że w tej fabryce będą produkować samochodowe urządzenia nawigacyjno rozrywkowe

 

A tymczasem Garmin otwiera swoją pierwszą w Europie fabrykę właśnie w Polsce, pod Wrocławiem

 



#9845 EmPe

EmPe
  • Użytkownik
  • 1,027 posts

Posted 23 February 2021 - 15:49



przeczytałem, że w tej fabryce będą produkować samochodowe urządzenia nawigacyjno rozrywkowe

"... oraz inne produkty z przeznaczeniem na rynek europejski"

#9846 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2,570 posts

Posted 23 February 2021 - 15:54

Będą tam tylko nawigacje. Sporo moich klientów/znajomych przechodzi tam do pracy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#9847 stryjek

stryjek
  • Użytkownik
  • 819 posts
  • SkądSobótka

Posted 26 February 2021 - 07:41

Jak w garminie 530 zmienić ten ekran, żeby nie pokazywał ostatnich 500m tylko cały trening?
3a7ccaaff155638e78da5023902369d7.jpg

#9848 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2,877 posts

Posted 28 February 2021 - 15:35

Super, swoją drogą jak sprawdza się Edge 1000 po 6 latach od premiery? Jak z baterią i prędkością działania?



#9849 JohnDoePL

JohnDoePL
  • Użytkownik
  • 138 posts
  • SkądChełmża

Posted 28 February 2021 - 15:51

Na moje potrzeby wystarcza. Mam go cztery lata i nie miałem z nim żadnych problemów. Pewnie pomału czas odkładać kasę na coś nowego, ale jak widzę ile sobie Garmin życzy za sprzęty a potem czytam o problemach z softem to... :)


  • artho likes this

#9850 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2,877 posts

Posted 28 February 2021 - 16:22

Nie no problemów żadnych większych z softem we współczesnych modelach nie ma ;) 3 urządzenia używałem i praktycznie nic się nie dzieje. Ale mnie do Garmina właśnie przekonuje to, że są takie osoby jak Ty, które używają sprzęt, który ma de facto 6 lat od premiery i sprzęt ów działa. Fenixa długo nie planuję zmieniać, niech służy przez lata :).



#9851 JohnDoePL

JohnDoePL
  • Użytkownik
  • 138 posts
  • SkądChełmża

Posted 28 February 2021 - 16:36

Robi się troszkę offtopic.

Ze stajni Garmina mam jeszcze starego turystycznego Etrexa Vista HCx i Fenixa 5x na łapie.

A skoro E1000 działa i daje radę (nie trenuję według planów, głównie kolarstwo romantyczne), mapy są dostępne, gpx można wrzucić i jedzie po kursie/śladzie, rejestruje trasę to po co zmieniać. Fakt, nowe gadżety są fajne ale budżet za mały  ;) :D



#9852 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 02 March 2021 - 22:01

Na moje potrzeby wystarcza. Mam go cztery lata i nie miałem z nim żadnych problemów. Pewnie pomału czas odkładać kasę na coś nowego, ale jak widzę ile sobie Garmin życzy za sprzęty a potem czytam o problemach z softem to... :)

 

Problemy z softem, to dość stare dzieje. Choć nigdy pewno idealnie nie będzie, ale to już nie te problemy co kilka lat temu.

 

Przejście z E1000 na E1300 to spory skok jakościowy. A jeszcze szybciej jest w E830. Właściwie ekran rozmiarowo niewiele mniejszy, a zdecydowanie lepszy. Największy problem w E1000 to prądożerność. Czy raczej kiepski akumulator i spora prądożerność reszty podzespołów. Warto sprzedać E1000 i kupić coś nowszego. Na parę kolejnych lat spokój. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9853 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2,570 posts

Posted 04 March 2021 - 20:08

Pewnie tu było, ale teraz za cholerę tego nie znajdę. 
Młoda wychodzi niedługo w teren, chcemy kupić Jej któregoś Edge'a (130 lub 530) i będę jej rozpisywał treningi na tętnie. 

Jak dobrze pamiętam ułożone treningi na tętnie w TrainingPeaks nie pojawiają się w Edge. Patrzyłem teraz jak wygląda tworzenie w Garmin Connect i wypada to dość słabo (nie da się wpisać konkretnego tętna, tylko strefy; robienie ramp to w ogóle o zgrozo). 

W jaki sposób zrobić to najprościej? 



#9854 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2,877 posts

Posted 04 March 2021 - 20:25

Można ręcznie tym skryptem generatorem, który napisany był w bodajże pythonie, ale może warto sprawdzić czy w intervals.icu nie jest przyjemnie - jeszcze nie testowałem, ale z tego co kojarzę dodali support dla workoutów (z syncro do Garmina).


  • Bzyk likes this

#9855 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2,570 posts

Posted 04 March 2021 - 20:36

Dobra, rozkminiam to intervals.icu, bo wygląda chyba nawet sensownie. 

Dzięki. 



#9856 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 04 March 2021 - 20:45

Pewnie tu było, ale teraz za cholerę tego nie znajdę. 
Młoda wychodzi niedługo w teren, chcemy kupić Jej któregoś Edge'a (130 lub 530) i będę jej rozpisywał treningi na tętnie. 

Jak dobrze pamiętam ułożone treningi na tętnie w TrainingPeaks nie pojawiają się w Edge. Patrzyłem teraz jak wygląda tworzenie w Garmin Connect i wypada to dość słabo (nie da się wpisać konkretnego tętna, tylko strefy; robienie ramp to w ogóle o zgrozo). 

W jaki sposób zrobić to najprościej? 

 

A jak Ty chcesz ćwiczyć dokładnie w dany tętnie np 120 bmp?

f5f7efc386bac91b6e626b05d36a7e08.png

To tak jak trening wg mocy chwilowej. Nie da się. Stąd cel określa się wg strefy np. 2 itp. lub z palucha wpisanych granic. 

Niektóre alternatywne serwisy robią cel mocy z +/- 10% choć nie wiem, czy dla tętna też tak się da. Być może.

Z drugiej strony strefy tętna nie zmieniają się tak bardzo jak strefy mocy, nawet jeśli wylicza się je z LTHR. Przynajmniej przy określonym stopniu wytrenowania.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9857 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2,570 posts

Posted 04 March 2021 - 21:21

No chcę bardziej jakiś target tętna niż strefę, która jest dość szeroka. 

Ale już sprawdziłem intervals.icu i świetnie się tam to robi pisząc jak w notatniku. 


  • msstefan likes this

#9858 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 05 March 2021 - 08:02

Target, tzn. ściśle określone tętno? Oprócz ekranu treningowego, na każdym innym będzie co chwilę komunikat, że tętno poza celem (czy jakoś tak). Wcale nie musisz wybierać strefy, wystarczy, że jak na powyższym zrzucie wpiszesz Cel zamiast 120 - 120 np. 120 - 130 i już. 

Dodatkowo przy treningu na podstawie tętna warto dorzucić jeszcze pole sprawdzające, czy tętno jest niżej (wyżej) niż założone. Czyli rozgrzewka, aż tętno jest niższe niż np. 120 bmp, później interwał w określonej strefie czy zakresie tętna (np. 120 - 130).


  • Bzyk likes this

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9859 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2,570 posts

Posted 05 March 2021 - 08:08

Nie zwróciłem uwagi, że w GC też można wpisać konkretną wartość. Ale tak, przedział będzie ok. Dzięki.
Ale wydaje mi się, że intervals będzie wygodniejszy, bo wpisujemy szybko jak w notatniku, bez klikania.

Co do krzyczenia, że wartość się nie zgadza, z doświadczenia mogę powiedzieć, że tak się dzieje w przypadku Fenixa, ale przy Edge tak nie mam.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#9860 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 05 March 2021 - 08:12

Co kto lubi, ważne, że jest możliwość wyboru ;)

Jeśli masz inny ekran, niż stricte treningowy (ten "fabryczny"), to po wyjściu z zadanych parametrów treningowych masz komunikat. Na ekranie treningowym faktycznie tego nie ma, ale zawiera zbyt mało danych treningowych.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect




Reply to this topic