Jump to content


Photo

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11788 replies to this topic

#1081 Gosc_Urban_*

Gosc_Urban_*
  • Gość

Posted 11 April 2013 - 19:39

Planuję zakup edka, ale nie wiem czy warto poczekać na nową wersję 900 czy brać 810. Czy są jakieś przewidywania co do tego kiedy może wyjść nowsza wersja?

W tamtym roku byłem w alpach na mtb i brak nawigacji jest jednak bardzo kłopotliwa w takim miejscu. Co chwilę trzeba było zatrzymywać się aby spojrzeć na mapę. Uznaliśmy, że lepiej stracić trochę czasu i być pewnym na 100% niż zabłądzić i wracam później.

Dodatkowo - gdzie można byłoby kupić mapę TOPO np. Włoch, poza stroną Garmina? Ceny tam są horrendalne...

#1082 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 posts
  • SkądWłocławek

Posted 12 April 2013 - 20:17

ciekawy pomysł czekać na 900 skoro 810 się nie zdążyła wygrzać ...

tu masz mapy free
http://openmtbmap.org/
i jeszcze to
velomap.org

#1083 Gosc_Urban_*

Gosc_Urban_*
  • Gość

Posted 13 April 2013 - 05:57

Szczerze mówiąc nie śledzę za bardzo tematu i nie wiedziałem od kiedy jest dostępna wersja 810 :)

A czy to prawda, że najnowszy edek ma problemy z nawigacją po wgranym kursie?
Ponoć cały czas wybiera drogę minimalizującą czas, dystans lub przewyższenie.
Gdzieś na jednym z forów przeczytałem taką informację. W takim razie sens używania tego urządzenia jest niewielki. Może nie do końca dobrze to zrozumiałem, ale czy to oznacza, że jeśli przygotuje sobie przed treningiem/wycieczką kurs po którym chciałbym aby mnie prowadził to może tego nie robić?

Dzięki za odpowiedź bo jeśli tak jest to chyba wybiorę 800.

#1084 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 posts
  • SkądWłocławek

Posted 13 April 2013 - 06:48

nie ma sensu planować kursów w oparciu o connect garmina - wg mnie narzędzie delikatnie pisząc słabe

najlepiej planować wyjazdy w oparciu o ślady a te bardzo dobrze robi się za pomocą bikemap.net [wiele map i dobre narzędzia + spora baza tras] i czasami używam basecamp w połączeniu z zainstalowaną mapą free
w basecamp należy po zaplanowaniu trasy utworzyć z niej ślad

daje nam to, że GPS nie przelicza już nic wg dróg tylko planuje tak jak ustawiłeś sobie kreski na komputerze bo wtedy prowadzi po śladzie a nie po trasie - żaden GPS się nie pomyli wtedy nawet ten bez map :)

#1085 Gosc_Urban_*

Gosc_Urban_*
  • Gość

Posted 13 April 2013 - 08:38

Ok dzięki za info. Rzeczywiście bardzo dużo tras można znaleźć. Już się nie mogę doczekać na przesyłkę.

W takim razie przetestuję w ten sposób.
Myślałem, że na podobnej zasadzie działa Garmin Connect i też wtedy nawiguje po śladzie.

#1086 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 posts
  • SkądWłocławek

Posted 13 April 2013 - 10:18

connect tworzy trasę, którą przelicza urządzenie wg map zainstalowanych

jest możliwość aby conncet tworzył trasy tak jak ślad ale wtedy musisz przy planowaniu trasy wyłączyć trzymanie dróg i ścieżek a to jest niewygodne

#1087 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 15 April 2013 - 13:43

Ostatnio Garmin zaktualizował Connect'a i wprowadził duże modyfikacje do kalendarza.
Poprzednio kalendarz był średnio użyteczny. Można było co prawda ułożyć treningi, zaplanować w odpowiednich dniach i hurtem przesłać do edge, ale nie bardzo nadawał się do czegoś więcej.
Teraz kalendarz jest świetnym narzędziem do planowania treningu. Umożliwia przeciąganie i upuszczanie treningów, aktywności i notatek, przeglądanie tygodniowych, miesięcznych i rocznych podsumowań według aktywności, oznaczanie kolorami prawie wszystkich elementów i wiele więcej - to co prawda cytat z "nowych funkcji" ale potwierdzam dobrą użyteczność narzędzia.

Ponadto znacznie zmodyfikowano wprowadzone w lutym Grupy:
Grupy: "Strona grupy jest obecnie wyposażona w kalendarz, a administratorzy mogą tworzyć harmonogram aktywności grupowych wyświetlanych w kalendarzach członków grupy (jeśli zaznaczą odpowiednią opcję). Ponadto administratorzy mają możliwość dodawania kursów, które wszyscy członkowie grupy mogą wykorzystać, zapisać i wysłać do urządzenia, co ułatwia koordynację grupowych jazd i biegów.

Mamy też kilka wskazówek dotyczących grup.
Dostosuj ustawienia prywatności, aby osoby śledzące i grupy mogły widzieć i komentować Twoją aktywność.
Komentarze publikowane w grupie nie są dostępne poza nią.
Administratorzy grup mogą określić, jakie rodzaje aktywności będą wyświetlane na stronie grupy."

Warto wypróbować - możliwości spore. Przypomnę, że nie trzeba być posiadaczem jednego z produktów garmina, żeby korzystać z garmin connect. Co prawda większość możliwości serwisu da się wykorzystać z jednym z urządzeń treningowych garmina, ale serwis może służyć również jako bezpłatny dzienniczek treningowy dla posiadaczy obojętnie jakiego urządzenia gps eksportującego dane w formatach: gpx (oraz TCX i FIT) - wystarczy prosty loger gps.
Nawet bez urządzeń gps serwis w obecnej formie może być przydatny, zwłaszcza dla trenujących grupowo. Wystarczy utworzyć grupę i wszystkie informacje dotyczące zaplanowanych treningów (przejażdżek, wycieczek itd...) będą dostępne dla każdego członka grupy (możliwe restrykcje) - łącznie z planowanym treningiem do wczytania w edge, planowaną trasą - do wczytania jako kurs.

A tak przy okazji - kursy planowane w garmin connect, NIE są trasami! Praktycznie są dwie możliwości utworzenia kursu - na podstawie przebytej trasy zapisanej wg współrzędnych gps - tak w serwisie internetowym, jak i urządzeniu - kurs wtedy ma również zapisane dane np. prędkości w każdym punkcie współrzędnych. Ma to znaczenie przy ściganiu się z partnerem wirtualnym. Kursy tworzone w GC raczej nie uwzględniają wahań prędkości przy urozmaiconej rzeźbie terenu (muszę zweryfikować) co jest możliwe np. w serwisie bikeroutetoaster.com
Kolejna sprawa - jeśli tworzycie kursy lub co gorsza trasy poprzez wskazanie punktu docelowego, to nie ma co się dziwić, że nawigacja będzie wyliczać trasę w oparciu o aktualną mapę i ustawienia urządzenia.
Kurs w edge bezmapowym to dane współrzędnych geograficznych wzbogacone o ewentualne dodatkowe znaczniki np. strzałka na 100m przed skrętem i inne, ale tego typu dodatki można wstawić do kursu tylko za pomocą np. Garmin Traning Center, Garmin Connect niestety tego (jeszcze?) nie potrafi, choć wymieniony już bikeroutetoaster.com i owszem (ale bez możliwości edycji w serwisie).
Niestety nie wiem jak w mapowcach zachowuje się wczytany kurs utworzony za pomocą GC - teoretycznie powinien zachowywać się identycznie jak w bezmapowcach, bo eksportowane są praktycznie wszystkie współrzędne kursu, praktycznie jest to odpowiednik śladu, jednak wzbogacony o dodatkowe dane (o ile są dostępne). Nic nie wskazuje, żeby było inaczej. Gdyby było inaczej i urządzenie dopuszczałoby zmianę kursu, to funkcje typu Virtual Partner byłyby nic nie warte, bo wtedy nie wiadomo byłoby którędy faktycznie przebiega(ła) trasa.

Jeszcze jedno - przy eksporcie tras z serwisów typu gpsies.com można wyeksportować trasy w różnych formatach i tak gpx track to ścieżka "punkt po punkcie", gpx route to zbiór punktów nawigacyjnych (czyli nawigacja prowadzi "od punktu do punktu"), aczkolwiek jest ich na tyle dużo (kolejny punkt co kilkadziesiąt m), że algorytmy nawigacyjne edga nie powinny wiele namieszać. Ale istnieje niebezpieczeństwo, że istnieje pewne ograniczenie jaka ich ilość jest dopuszczalna przez nawigację edge. No i oczywiście można eksportować jako Garmin Course TCX (lub starszy CRS) i to z grubsza jest odpowiednikiem gpx route.

Jeszcze jedno - kursy tworzone na podstawie przejechanych tras mogą mieć bardzo dużo danych, wtedy np. e500 może mieć problem z wyświetlaniem linii itp. Wtedy warto taki kurs poddać kompaktowaniu, czyli usunąć nadmiarowe punkty współrzędnych, zostawiając tylko niezbędne dane. Takie coś możliwe jest np. w serwisie CourseMapper -znikną wtedy problemy z wyświetlaniem linii.

Ale tak jak już wspomniałem - co innego nawigacja wg kursu (czyli praktycznie punkt po punkcie współrzędnych gps opisana na stronie 9 instrukcji E800), a co innego nawigacja "do celu" (str. 25 instrukcji).

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1088 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 posts
  • SkądWłocławek

Posted 15 April 2013 - 18:14

prozor - nie do końca jestem zadowolony ze zmian kalendarza bo różne aktywności mam teraz w jednym kolorze a poprzednio wystarczył "rzut oka" i już widziałem ile pływania, biegania a ile roweru a teraz muszę się przyglądać ikonkom .... :(

sporo poza własnym terem bawiłem się w planowanie tras i później wg nich jechanie i connect wymięka a w zasadzie ja wymiękam z nim - http://www.bikemap.net/ lub nawet base camp z odpowiednią mapą jest znacznie wygodniejszy
i nie jest to moja niewiedza - edge 800 to mój 9 garmin - od turystyków poprzez motocyklowe do sportowych, których już miałem 4 a ten jest 5

edit: a co mnie zadziwia, że connect w stosunku do training center nadal ma poważną wadę - nie liczy ile czasu spędziłem w strefach ... ciekawe kiedy w końcu wpadną, żeby nie robić twarzoksiążki#2 tylko zrobić więcej analiz treningowych i podać trochę planów dla kolarstwa i np TRI

#1089 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 15 April 2013 - 20:49

No tak, takiego dylematu nie mam - biegać nie biegam, pływam tylko bardo rekreacyjnie.
No ale masz na dole kalendarza możliwość wyboru podsumowania - wystarczy wybrać jaka aktywność Ciebie interesuje i masz sumy podane. Proste.

Co do słabości connecta to się zgodzę - brak analiz, nawet takich prostych jak te które podałeś. No i posucha z planami treningowymi - niby zajawka jest, ale tylko dla biegaczy. Nie wiem, czy nie chcą robić konkurencji dla serwisów specjalistycznych, czy zostawiają to sobie na deser, no ale niedosyt i to duży póki co pozostaje...

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1090 przemonr1

przemonr1
  • Użytkownik
  • 419 posts
  • SkądKobiernice

Posted 15 April 2013 - 22:08

prozor, Wsparcie techniczne garmina rozumie po naszemu, czy trzeba do nich po angielskiemu? Miałem plan do nich napisać w związku z dziwnym zachowaniem się E500 (opisane stronę wcześniej), ale jakoś nie miałem weny, może jeszcze się zmotywuje.

#1091 Akitigra

Akitigra
  • Użytkownik
  • 175 posts
  • SkądWrocław

Posted 15 April 2013 - 22:11

przemonr1, pisz po polsku na [email protected]. Napisałem w sprawie naprawy pękniętej szybki w 310XT i dostałem wyczerpująca odpowiedź.

#1092 przemonr1

przemonr1
  • Użytkownik
  • 419 posts
  • SkądKobiernice

Posted 15 April 2013 - 22:19

Akitigra, dzięki za info, to trochę upraszcza sprawę. Muszę się w końcu zebrać i naświetlić im ten dziwny problem.

#1093 Gosc_Urban_*

Gosc_Urban_*
  • Gość

Posted 16 April 2013 - 21:01

Jest najnowsza aktualizacja edka 810 do wersji 2.5 - wiecie może jakie są poprawki w stosunku do wcześniejszej? Ewentualnie jak to mogę znaleźć ?

#1094 Trekman

Trekman
  • Użytkownik
  • 85 posts
  • SkądKielce

Posted 18 April 2013 - 09:32

ludzie , może ktoś pomoze?/

mam Garmin Edge 705.

Niby wszystko działa , ale nie działa,
NIE DA SIĘ PODŁACZYĆ POD KOMPUTER.

Moze ktoś miał cos takiego?
Gniazdo jest podobno dobrec, sprawdzali elektonicy w punkcie naprawy telefonów.
Nie moge nic zgrać ani wgrać bo sie nie da podłaczyć do komputera.
Mapa działa, ale nie mogę wgrać żadnej trasy, no bo jak????

W Garminie proponują wymianę (wymianę ale płacę 70-80% wartości niego sprzętu) podobno nie naprawiaja.
Moze ktoś wie co z tym mozna zrobić?

Jak ktos coś wie moze tu napisać albo na GG
A jak mi ktoś to naprawi to nawet zapłacę :mrgreen:

#1095 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 posts
  • SkądWłocławek

Posted 18 April 2013 - 13:13

jeżeli był w garminie jak piszesz i nic nie zrobili bo problem sprzętowy to pomóc może tylko PouchX
http://www.garniak.p...aprawy garminów

#1096 radeczek13

radeczek13
  • Użytkownik
  • 45 posts
  • SkądPrzemyśl

Posted 18 April 2013 - 21:16

Witam!
Mam jedno szybkie pytanko dot. Edge 500, mianowicie czy jest możliwe zapisanie danych treningu i wstrzymanie zapisu na jakiś nieokreślony czas i powrót , tak aby np: w programie TreningPeaks nie było przerw ?! nie mam tu na myśli funkcji pauzy, gdyż ona powoduje ubytki zapisu...tzn czas leci....

#1097 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 posts
  • SkądWłocławek

Posted 19 April 2013 - 05:12

tylko stop i start ponowny ale miedzy nimi nie możesz resetować [zakańczać] treningu - wtedy masz jeden trening
jak zresetujesz pomiędzy stop i start od razu zrobi Ci 2 treningi

#1098 radeczek13

radeczek13
  • Użytkownik
  • 45 posts
  • SkądPrzemyśl

Posted 22 April 2013 - 18:31

tylko stop i start ponowny ale miedzy nimi nie możesz resetować [zakańczać] treningu - wtedy masz jeden trening
jak zresetujesz pomiędzy stop i start od razu zrobi Ci 2 treningi


Zrobiłem jak zasugerowałeś, niestety w miejscu zatrzymania/stop i ponownego uruchomienia/start na wykresie w TP jest "wyrwa czasowa" a chciałbym tego uniknąć....

#1099 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 posts
  • SkądWłocławek

Posted 22 April 2013 - 20:13

a masz ustawioną autopauzę ?

zapodaj linka do wykresu

#1100 wiki

wiki
  • Użytkownik
  • 2,190 posts
  • SkądOzorków k/Łodzi

Posted 24 April 2013 - 01:00

A ja z prośbą :)
Naszła mnie ochota stać się posiadaczem Edka (znowu).
Mam dylemat...u naszych zachodnich sąsiadów jest do wyrwania nowy EDGE 500 HR/CAD (czerwono-czarny) z nowym mocowaniem przed mostek (produkt Garminowski). Z wysyłką wyjdzie mnie to jakieś 1150 złociszy. Poprawcie mnie ale taki zestaw u nas w PL jest nie do kupienia za taką kasę...

Czy brać u nas 510 HR/CAD ? Cena podchodzi pod 1600 zł...W sklepie w DE, gdzie znalazłem pięćsetkę, nowego modelu na stanie nie ma...

Kupować to co mi się zawsze podobało czyli czerwono-czarny edek czy kupić coś nowego czyli 510 ???



Reply to this topic