Skocz do zawartości


Zdjęcie

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11701 odpowiedzi w tym temacie

#7241 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 21 czerwiec 2019 - 19:59

Pliki aktywności w fit i owszem, można. Nie można importować kursów w fit (co faktycznie jest dziwne).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#7242 kal800

kal800
  • Użytkownik
  • 276 postów

Napisano 21 czerwiec 2019 - 20:29

Edge 530 kupiony.

Mam takie spostrzeżenia - przycisk przewijania w dół jakoś tak szmatławo działa - góra twardo z wyraźnym kliknięciem i pewnie, a dół jakoś tak gumowato - trzeba mocniej cisnąć. To normalne, czy feler?

Druga sprawa - soft mi się podniósł do najnowszej wersji i licznik zgubił polską wersję. W wyborze języka nie ma polskiego, mimo że jest węgierski, słowacki itd, co ciekawe w ustawieniach na Connect język polski jest, ale po synchronizacji nic się nie zmienia. W sumie niewielki problem, zawsze preferuje raczej angielską wersję językową na wszelkich urządzeniach, natomiast ten Edge jest żony i ona preferuje polską wersję.

Ogólnie bardzo pozytywne wrażenia, w porównaniu do 1030 obsługa bardziej „zegarkowa”, ale wszystko bardzo ładnie i przystępnie funkcjonuje.

pozdrawiam

Kal


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Road - Pinarello Dogma 60.1 2009 

Tri - S-Works Shiv 2017


#7243 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 21 czerwiec 2019 - 20:33

Podłącz do PC -> Garmin Express i wybierz dodatkowe pliki -> j.polski. Dziwne, że wypadło, nie powinno.

Zresztą po połączeniu do PC sprawdź, czy faktycznie pliki językowe j.polskiego są, czy ich nie ma. Jak są, to ewentualnie można przed dodaniem z express'a je usunąć (przenieść do pc).

 

Ciągle mam przekonanie, że nie do końca jest sens kupować nowy sprzęt wcześniej niż pół roku (rok?!) po premierze rynkowej. Nawet jeśli producent dość dobrze przetestował sprzęt i oprogramowanie, to stabilność uzyskuje po pewnym czasie docierania przez użytkowników. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#7244 kal800

kal800
  • Użytkownik
  • 276 postów

Napisano 21 czerwiec 2019 - 21:23

Pomogło podłączenie do Garmin Express i synchronizacja + update map. Nagle polski się pojawił. 

 

Niestety to jest IT - sam w tym siedzę od lat, przy takiej komplikacji, przetestowanie solidne po stronie dewelopera jest praktycznie niemożliwe, muszą "pomóc" użytkownicy - efekt skali. Sam się zastanawiałem, czy nie kupić 520, ale w tym samym wątku mi to odradzono :), całe szczęście Garmin ładnie ogarnia kwestię aktualizacji softu. 

 

A takie pytanko przy okazji - ktoś wie, kiedy się będą pojawiały nowinki z serii 530/830 w sofcie do 1030? Czytałem gdzieś, że mają sukcesywnie ten soft uzupełniać...

 

 

 

Road - Pinarello Dogma 60.1 2009 

Tri - S-Works Shiv 2017


#7245 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 21 czerwiec 2019 - 21:45

Szczerze z tymi "nowinkami" to się zastanawiam, czy w ogóle wejdą. Może nie dotyczy to ClimbPro, ale reszta to praktycznie kwestia opłat licencyjnych dla Firtstbeat - jeśli Garmin wynegocjuje, że za dużych opłat za wprowadzone już urządzenia uiszczać nie będzie musiał, to pewno przejdzie. Jeśli nie to może być duży znak zapytania, czy te nowe funkcje będą wprowadzone do 1030. 

Z drugiej strony topowy komputer treningowy bez tego z najwyższą ceną będzie kupowany tylko i wyłącznie przez osoby, które preferują większy ekran do nawigacji. Czyli sukcesu nie wróżę. Będzie w ofercie, ale wolumen sprzedaży raczej mikry. Zwłaszcza przy tej cenie sugerowanej. Nawet ja z moim nie najlepszym wzrokiem wybrałbym teraz pewno 830. No chyba, że zdecydują się wprowadzić szybciej e1040 z chipem Sony, poprawkami sprzętowymi i nowymi funkcjami. To akurat też jest możliwe, bo 1030 chyba wszedł na rynek na jesień (sierpień 2017r.). Osobiście wolałbym, żeby jeszcze 1030 był podciągnięty programowo, a następca wszedł w przyszłym roku...

 

A tak na marginesie - z uwagi na to, że 530/830 w moje łapki póki co jeszcze nie wpadł, to możesz porównać ekrany e1030/e530? Warunki dobrego oświetlenia i podświetlenie? Subiektywne rzecz jasna. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#7246 kal800

kal800
  • Użytkownik
  • 276 postów

Napisano 21 czerwiec 2019 - 21:58

Ja tam nawigacji kompletnie nie potrzebuję. Treningi robię na znanych pętlach, a na zawodach trasa wytyczona. Kupiłem 1030, bo jednak ekran większy, a jak mam ekran z 10 pomiarami, to zawsze lepiej jak cyfry większe. 830 ma ekran jak 530 - jak ustawiłem na nim taki sam setup ekranu jak u mnie w 1030, to cyfry były znacząco mniejsze. 

 

O co chodzi z tym chipem Sony? Nowy Forerunner 945 też go ponoć ma. Zastanawiam się, czy to oznacza, że GPS jest dokładniejszy. U mnie w 935 GPS się gubi w lesie, no i w wodzie bywa różnie. I tak jest dużo lepiej niż w Fenixie 3, który konsekwentnie zawyżał dystans w wodzie, ale też się potrafi pogubić.

 

Porównywałem ekrany. Wydaje mi się, że 530 jest bardziej kontrastowy. Ustawiłem identyczne parametry wyświetlania, i u mnie czerń jest jaśniejsza niż w 530. Jak jest w pełnym słońcu zobaczę jutro. Z całą pewnością ekran jest inny - wyłączony w 1030 jest ciemnoszary, a w 530 czarny, choć może to wynikać z tego, że 530 nie jest dotykowy.


Road - Pinarello Dogma 60.1 2009 

Tri - S-Works Shiv 2017


#7247 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 22 czerwiec 2019 - 11:31

Niektórzy bez nawigacji jeździć nie potrafią, ogarnięcie trasy przerasta ich możliwości. Z drugiej strony dobra (i dobrze widoczna) mapa przydaje się, bo dla mnie na szosie to wystarczy do nawigacji. W terenie czasami jest nieco trudniej, dlatego lubię mieć kursy singli w urządzeniu, niekoniecznie nawet muszę mieć je uruchomione, wystarczy, że są widoczne na mapie, co ułatwia nawigację w terenie.

 

O co chodzi z chipem Sony? Nie, nie jest dokładniejszy, nawet wręcz przeciwnie, na dodatek póki co nie najlepiej radzi sobie z europejskim systemem nawigacyjnym Galileo (choć i tak Garmin poradził sobie całkiem dobrze z oprogramowaniem w odróżnieniu od niektórych innych producentów). Jest za to zdecydowanie bardziej energooszczędny w porównaniu do dotychczas stosowanych odbiorników, co przekłada się bezpośrednio na zdecydowanie dłuższy czas pracy urządzeń z tym chipem.

 

F935(945) ma plastykową obudowę, stąd antena ma łatwiejsze warunki odbioru sygnałów satelitarnych - w odróżnieniu od Fenix 3/5.

Ale i tak antena jest mniejsza od tych w Edge, stąd na ogół dokładności pozycjonowania w Edge są większe.

 

W wodzie każdy będzie się gubił - jeśli zegarek jest zanurzony w wodzie, to nie odbiera sygnału. Woda dość dobrze odcina każdy sygnał elektromagnetyczny (cyfrowy, z analogowym nieco lepiej, ale też tłumi), stąd w wodzie nie stosuje się radarów, tylko sonary (oparte na falach dźwiękowych).

 

Jeśli czerń jest jaśniejsza, to kontrast jest mniejszy. Raczej interesuje mnie ekran bez podświetlenia w pełnym słońcu (lub z chmurami, ale nie w szarówce), na E1030 jest bardzo czytelny i praktycznie nie odbiega od e-ink czy wydruku. Oczywiście w tym przypadku podświetlenie nie jest potrzebne. 

No i jeszcze ekran po ciemku - w e1030 w odróżnieniu od wcześniejszych modeli jest dość mało kontrastowy, taki trochę (jakby to określić) niebieskawy (?), niektórzy na początku zgłaszali to jako wadę, bo przyzwyczaili się do wyglądu podświetlanego ekranu np. w e810. Fakt, mogłoby być nieco lepiej, stąd moje pytanie o wygląd nocny ;)


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#7248 dfq

dfq
  • Użytkownik
  • 27 postów

Napisano 22 czerwiec 2019 - 11:40

Po poprawce w wersji beta  2 razy jeździłem z e830 w trybie GPS+Galileo  po trasach 30km i wszystko było OK

Edit : 4 raz tez było OK - bez  żadnego przesuniecia.



#7249 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 25 czerwiec 2019 - 06:39

Kolejne bety dla 530/830:

Edge 830 Ver. 3.41 Beta - 06/24/2019   Fixed a connectivity issue that could cause ANT+ or BLE sensors to lose connection and never reconnect.
Fixed an issue with Bluetooth communication that was impacting phone connectivity and device power down stability.
Fixed a shutdown that could occur when calculating a route.
Updated the sensor pairing user interface to encourage pairing over ANT+.
(This version can be downloaded from: Garmin Support Download Section)

 

Edge 530 Ver. 3.41 Beta - 06/24/2019  

Fixed a connectivity issue that could cause ANT+ or BLE sensors to lose connection and never reconnect.
Fixed an issue with Bluetooth communication that was impacting phone connectivity and device power down stability.
Fixed a shutdown that could occur when calculating a route.
Updated the sensor pairing user interface to encourage pairing over ANT+.
(This version can be downloaded from: Garmin Support Download Section)

 

 

Jak widać te same poprawki (w sumie nic dziwnego), w stosunku do poprzedniej bety dodano właściwie dwa ostatnie punkty, dwa pierwsze widocznie również poprawione, bo GPS+Galileo już nie ruszają.


  • dfq lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#7250 bgp

bgp
  • Użytkownik
  • 31 postów

Napisano 25 czerwiec 2019 - 07:17

Pytanie techniczne, w jaki sposób można zwiększyć ilość własnych alertów w E530? Aktualnie mogę dodać max. 5 własnych, potrzebuję 10..., nie widzę nigdzie indziej w konfiguracji możliwości ustawienia powiadomienia o osiągnięciu założonego dystansu...



#7251 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 25 czerwiec 2019 - 09:23

Bardzo proszę pisz bardziej zrozumiale. Czym bardziej opisowo wyjaśnisz problem, tym masz większe szanse na dobrą odpowiedź i wyjaśnienie problemu.

Czy chodzi o ustawienie alertów w treningach (i to jakich alertów, a nie enigmatycznej ilości 10 szt - alert o oddychaniu i kręceniu korbą raczej dostępny nie będzie :P), czy alertów, że masz pić/jeść, czy alertów przekroczenia zakresu tętna, czy czego innego...

Instrukcja obsługi Edge 530, strona 20, na następnej stronie opisane alerty zakresowe, cykliczne, jedzenia/picia.

 

Samo osiągnięcie założonego dystansu:

 

Instrukcja obsługi Edge 530, strona 6.

trenowanie w celu osiągnięcia wyznaczonego dystansu, dystansu i czasu lub dystansu i prędkości. W trakcie wykonywania aktywności urządzenie wyświetla na bieżąco dane pokazujące, jak blisko jesteś do osiągnięcia swojego celu treningowego. 

1 Wybierz kolejno Menu > Trening > Ustaw cel.

2 Wybierz opcję:

• Wybierz Tylko dystans, aby wybrać ustalony dystans lub podać własny dystans.

• Wybierz Dystans i czas, aby wybrać docelowy dystans i czas.

• Wybierz Dystans i prędkość, aby wybrać docelowy dystans i prędkość.

Zostanie wyświetlony ekran celu treningowego z szacowanym czasem ukończenia. Szacowany czas ukończenia jest obliczany na podstawie bieżących wyników i pozostałym czasie.

 

Informacja o przejechaniu dystansu w danym treningu -> jak się układa trening to "jazda rowerem -> dystans XX km" (ale webowo wyświetla tam się po wybraniu dystansu "czas trwania km", w czasie treningu normalnie).

 

Sam widzisz, że możliwości dużo, ale co poeta miał na myśli, tego najlepsza polonistka może się tylko domyślać... 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#7252 bgp

bgp
  • Użytkownik
  • 31 postów

Napisano 25 czerwiec 2019 - 14:59

Przepraszam, rzeczywiście zastosowałem zbyt duży skrót myślowy, chodzi mi o ustawienie alertów które będą minie powiadamiać o osiągnięciu odpowiedniego dystansu.

Mam do przejechania 610 km, ustawienie w Edge 530 tzw. punktów kursu nic nie daje bo są mało widoczne i nie sygnalizowane dźwiękowo tak jak to mam miejsce w eTrex30. Potrzebuję aby podczas dojeżdżania do określonego punktu na trasie (na konkretnym kilometrze trasy) było dodatkowo sygnalizowane dźwiękiem. Dlatego grzebiąc w ustawieniach E530 znalazłem Alerty - urządzenie pozwoliło mi na stworzenie 5-ciu alertów osiągnięcia dystansu i koniec, potrzebuję drugie tyle. Bedę jechał cały dzień i noc więc taka pomoc by się przydała aby czasem nie przegapić punku kontrolnego.

Nie wiem czy ustawienie tzw. Celu na określony dystans rozwiąże mój problem, muszę mieć tylko sygnalizowane osiągnięcie konkretnego dystansu bez zbędnego blokowania ekranu na jakieś statystyki czy coś podobnego.



#7253 Hargin

Hargin
  • Użytkownik
  • 277 postów

Napisano 25 czerwiec 2019 - 16:28

Nie wiem czy to zadziała w Garmin, ale podobną funkcjonalność miałem w trasach układanych przez RideWithGPS na Wahoo. Można tam ustawić customowe punkty na trasie z własnym opisem/komentarzem.

#7254 JHartman

JHartman
  • Użytkownik
  • 383 postów
  • SkądWarszaw

Napisano 25 czerwiec 2019 - 18:02

Potrzebuję aby podczas dojeżdżania do określonego punktu na trasie (na konkretnym kilometrze trasy) było dodatkowo sygnalizowane dźwiękiem.

Alerty nie są dobrym sposobem na osiągnięcie tego, co chcesz.

Ułóż sobie trasę w Garmin Connect a następnie dodaj punkty na trasie.

Gdy zbliżasz się do takiego punktu Gps wyświetla mały popup i powiadamia dźwiękiem.

Używam tego na trasach turystycznych, gdy mam jakąś atrakcje do obejrzenia (często opis robię z literką L albo P na końcu żeby podkreślić z której strony drogi jest ten punkt). Inne zastosowanie to info o bufetach na wyścigu.

f699c163c015021ab5110670b6c160fc.jpg

Pozdrawiam, Jarek


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • 4gotten lubi to

#7255 4gotten

4gotten
  • Użytkownik
  • 1033 postów
  • SkądStargard

Napisano 25 czerwiec 2019 - 18:49

...

Mam do przejechania 610 km, ustawienie w Edge 530 tzw. punktów kursu nic nie daje bo są mało widoczne i nie sygnalizowane dźwiękowo tak jak to mam miejsce w eTrex30. Potrzebuję aby podczas dojeżdżania do określonego punktu na trasie (na konkretnym kilometrze trasy) było dodatkowo sygnalizowane dźwiękiem. Dlatego grzebiąc w ustawieniach E530 znalazłem Alerty - urządzenie pozwoliło mi na stworzenie 5-ciu alertów osiągnięcia dystansu i koniec, potrzebuję drugie tyle. Bedę jechał cały dzień i noc więc taka pomoc by się przydała aby czasem nie przegapić punku kontrolnego.

Moim zdaniem masz trochę niewłaściwe podejście do startu w ultra. Na takiej imprezie nie można polegać tylko na urządzeniu nawigacyjnym i trasie dostarczonej przez organizatora. W większości przypadków nie będzie tak, że PK dokładnie wypadnie tak jak było podane. Kilometraże traktowałbym z pewną rezerwą. Proponuję przestudiować trasę np. na Google Maps i pooglądać lokalizacje PK na Street View. Odległości do PK to czasem +/- 2-4 km od tych oficjalnie podanych. Do tego dochodzi błąd pomiaru urządzenia i ewentualne nadrabianie km przez objazdy, zjazdy z trasy itp, co wcale nie jest rzadkie na tego typu imprezach.

Do PTJ zostało kilka dni, jest jeszcze czas na przestudiowanie trasy. 
 



#7256 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 25 czerwiec 2019 - 20:09

Prozor, korzystałeś może z map Trailforks dla Garmina? https://www.trailfor...ols/garminmaps/W teorii wygląda to fajnie, ale 60zł za przetestowanie to trochę sporo.



#7257 bgp

bgp
  • Użytkownik
  • 31 postów

Napisano 25 czerwiec 2019 - 20:33

testowałem już dodawanie punktów na trasie, można je customizować z dowolnym opisem ale w praktyce popup pojawia się przez sekundę z krótkim pojedynczym piknięciem które może być niesłyszalne na drodze w ruchu samochodowym,  nie da się ustawić czegoś bardziej głośnego, w eTrex30 ta funkcjonalność działa wystarczająco dobrze

 

normalnie używałem podczas startów ultra eTrex30  - tam można sobie ustawić dowolna odległość do sygnalizacji dojazdu do PK  - gdyby nie fakt że zachciało mi się jeździć z miernikiem mocy to pewnie bym nawet nie inwestował w Edge 530

reasumując, wygląda na to że PTJ będę jechał jednocześnie na eTrex i Edge 530 :/ dla bezpieczeństwa

 

dziękuję za pomoc, daruję sobie dalszą walkę, chyba zbyt dużo oczekuję od Edge 530

 



#7258 vpablov

vpablov
  • Użytkownik
  • 217 postów

Napisano 25 czerwiec 2019 - 21:11

W ten sposób możesz ustawić 9 alertów

5 własnych zdefiniowanych +

 w pozostałych  również możesz ustawić alarmy

alert dystansu,

czas zawrócić,

czas coś zjeść,

czas się napić,

.

 



#7259 chrabu

chrabu
  • Użytkownik
  • 68 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 czerwiec 2019 - 21:12

Z doświadczenia proponuję dodatkową rozpiskę nakleić na mostek/ramę. Dwa urządzenia to w sumie też nie głupi pomysł. Wyłącz automatyczne przeliczanie trasy, bo można się nieźle załatwić ślepo patrząc w urządzenie. 😉

#7260 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 26 czerwiec 2019 - 13:48

Prozor, korzystałeś może z map Trailforks dla Garmina? https://www.trailfor...ols/garminmaps/W teorii wygląda to fajnie, ale 60zł za przetestowanie to trochę sporo.

 

Fizycznie to prawdopodobne mapy OSM z nałożonymi szlakami. Albo raczej same szlaki patrząc po wielkości map: Polska to 155 MB. Raczej mało jak na pełną mapę OSM, może uproszczona ze wszystkimi szlakami TF, lub same szlaki routowalne jako nakładka na bieżącą mapę.

 

Najprościej to zweryfikować podłączając  E530/830 do BaseCamp i porównując mapy. Najprawdopodobniej będzie to to samo, co przeglądając bezpośrednio mapę na stronie TF, czyli: https://www.trailfor...52&lon=15.22347

Szczegółowość mniejsza od OSM, oczywiście są szlaki z kierunkami i tak to prawdopodobnie wygląda po opłacie (rocznej! w wysokości $15 na region. Jeśli ktoś chce dotować jakiś region (nie zagłębiałem się jak kasa przechodzi do regionu) to co innego, ale czy jest sens pobierać mapy ze szlakami, jeśli można bez problemu przeglądnąć w samym TF rejon w którym chce się jeździć (np. Glacensis Bardo), oznaczyć szlaki/ścieżki do pobrania, pobrać apką IQ jako kursy, wyedytować każdy kurs zmieniając mu kolor (na zgodny z kolorem szlaku/ścieżki) i oznaczyć, żeby był widoczny na (dowolnej) mapie.

W efekcie otrzymuje się siatkę ścieżek/szlaków nakładających się na dowolną mapę. Ewentualna nawigacja albo po wskazaniu kursu - i to chyba jest najczęściej stosowana metoda, albo po aktualnej siatce routingu danej mapy, albo po prostu jadąc i patrząc na mapę gdzie przebiega szlak.

 

W stosunku do map z 530/830, gdzie można pobrać mapy TF z naniesionymi (wszystkimi) szlakami (albo są to mapy samych szlaków - do weryfikacji, może jakiś użytkownik 530/820 podłączy do BaseCamp i zweryfikuje?) traci się możliwość wyboru jazdy innym szlakiem przy zbliżaniu się do rozdroża. Ale czy to aż takie utrudnienie? Nawet jeśli jadąc w Bardo Łaszczową Czerwoną i zbliżam się do rozdroża, gdzie do wyboru mam Łaszczową Niebieską (czyli pętla Łaszczowej podzielona na pół) lub Kłodzką Czerwoną, to i tak kurs Łaszczowa Czerwona doprowadzi mnie do rozdroża na którym mogę (lub muszę) ręcznie wybrać kolejny kurs (Łaszczowa Niebieska lub Kłodzka Czerwona). W 530/830 jest to ułatwione, bo (ponoć) wyskakuje rozdroże z możliwością wyboru (kursu) szlaku bez konieczności wchodzenia w kursy. Chociaż jak to faktycznie jest w praktyce to należałoby to zweryfikować.

Z drugiej strony funkcja praktycznie przydatna dla MTB.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect




Dodaj odpowiedź