Skocz do zawartości


Zdjęcie

Szerokość Obręczy


55 odpowiedzi w tym temacie

#41 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 29 sierpień 2019 - 17:16

Póki nie ma nowych norm ETRTO, jaką, według was, najwęższą oponę można zamontować na obręczy 25mm wewnętrznie?

28 i uzyskasz chyba 35mm balona



#42 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 30 sierpień 2019 - 16:19

To będzie bezpieczne?



#43 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 30 sierpień 2019 - 18:43

Nie będzie. Do tego taka rozciągnięta opona zupełnie zmienia swoją charakterystykę - na gorsze. 


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#44 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 31 sierpień 2019 - 10:08

Wydaje mi się ze tak, ze 300km tak zrobiłem i było spoko. Opona nie spadnie na milion procent, bardziej obawiał bym się ścierania opony w miejscu, gdzie warstwa gumy się już ścienia. Lepiej było by dać 32mm, ale pytasz o najwęższą więc 28 moim zdaniem ujdzie i nią będzie.

Uraz, guzik zmienia, to samo można by powiedzieć o gumie 23 na obręczy 19mm, a jednak ludzie tak jeżdżą.

#45 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 31 sierpień 2019 - 15:57

Uraz, guzik zmienia, to samo można by powiedzieć o gumie 23 na obręczy 19mm, a jednak ludzie tak jeżdżą.

 

Argument że ludzie tak jeżdżą przekonał mnie w 100%. 

 

helmet-backwards.jpg


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#46 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 01 wrzesień 2019 - 13:13

No, to teraz zrób następny krok i poczytaj niezależne testy. Ale znajdź je już sobie sam.
Kurcze, co za ludzie w tym HED pracują, że do obręczy 21c dedykują opony od 23??? Pewnie jakiś przypadek, ich błąd, a powinni posłuchać Uraza i stosować się do norm sprzed 30 lat.

https://store.hedcyc...brake-clincher/



#47 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 01 wrzesień 2019 - 16:34

Kurcze, co za ludzie w tym HED pracują, że do obręczy 21c dedykują opony od 23???

 

Mógłbyś mi odrobinę pomóc i wskazać w którym konkretnie miejscu HED poleca zakładanie opon 23c na obręcze o wewnętrznej szerokości 21 mm? 


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#48 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 01 wrzesień 2019 - 16:40

Może nie poleca, ale dopuszcza: 25mm (21mm wewnętrznie) Plus clincher rim  MIN/MAX tire width: 23 - 58mm



#49 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 01 wrzesień 2019 - 16:51

Tak samo Enve dopuszcza używanie opon 23C z ich obręczami o wewnętrznej szerokości 21 mm (o czym pisałem wcześniej). Nie zmienia to jednak faktu że ani HED any Enve nie produkują opon (nie słyszałem też żeby ktoś produkował opony dedykowane pod ich produkty) oraz tego że opona projektowana pod obręcz 13-15 mm (zgodna ze starymi normami których nie uznaje Arni) nie będzie zachowywała się tak jak powinna na obręczy 21 mm.


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#50 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 01 wrzesień 2019 - 20:13

Pytanie na ile niebezpiecznie czy niekorzystnie jest to odczuwalne.

#51 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 01 wrzesień 2019 - 20:32

Uraz, cały czas posługujesz się normą sprzed 30 lat czyli normą, która przewidywała jako obręcze szosowe 13c. Dziś czasy się zmieniły, temat zbadano i okazuje się, że to działa jednak i krzywdy w tym nie ma. Możesz mieć inne zdanie, pewnie, ale czy wyprobowałeś kiedyś takie połączenie? Ja tak, a ty?

#52 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3146 postów

Napisano 01 wrzesień 2019 - 21:00

e39bdc06ba692754med.jpg


  • provid lubi to

#53 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 01 wrzesień 2019 - 22:03

Pytanie na ile niebezpiecznie czy niekorzystnie jest to odczuwalne.

 

Jeśli producent konkretnego modelu obręczy twierdzi że jest ona kompatybilna z oponami innymi niż sugeruje norma to myślę że nie ma powodu do obaw o bezpieczeństwo (w razie czego będzie kogo podać do sądu). Nie powinno się jednak z tego robić reguły i generalizować. 

 

Inna kwestia to czy połączenie np. opony 23C i obręczy 21 mm jest optymalne. Jeszcze nie słyszałem żeby ktokolwiek rekomendował takie zestawienie. Osobiście uważam że to znacząco upośledza zachowanie roweru w zakrętach (ocena subiektywna) a w zamian przynosi marginalne korzyści na polu aerodynamiki (tylko w połączeniu z odpowiednią obręczą) i oporu toczenia (wyczytane). 

 

Zaznaczam że cenię bardziej lekkość i zwinność roweru niż komfort i aerodynamikę więc to co mi przeszkadza innemu może się podobać. 

 

Uraz, cały czas posługujesz się normą sprzed 30 lat czyli normą, która przewidywała jako obręcze szosowe 13c. Dziś czasy się zmieniły, temat zbadano i okazuje się, że to działa jednak i krzywdy w tym nie ma. Możesz mieć inne zdanie, pewnie, ale czy wyprobowałeś kiedyś takie połączenie? Ja tak, a ty?

 

Nie znam powodu żeby twierdzić że ETRTO jest nieaktualne albo błędne. Nikt też w tym temacie takiego nie podał. Nie słyszałem też żeby ta norma przewidywała jako obręcze szosowe wyłącznie szerokość 13 mm. Na dzień dzisiejszy nie ma innej normy (oficjalnie), a wszyscy producenci opon których znam stosują się do niej. 

 

Jestem z grubsza na bieżąco w tematach około rowerowych więc wiem że obecnie panuje trend na używanie szerokich obręczy. Trend który zapoczątkowały aluminiowe obręcze o zewnętrznej szerokości 23 mm (pacenti, hed, velocity oraz h+son) jako powód podając lepszą aerodynamikę, lepszą trakcję i większy komfort spowodowany obniżeniem ciśnienia. W Stanach to chwyciło i szybko zaczęło przybierać na sile. Później oliwy do ognia dodała popularyzacja rowerów pseudo szosowych z szerokimi oponami (gravel) no i dzisiaj jest tak że praktycznie zniknęły z rynku wąskie obręcze ale za to zostały opony do nich zaprojektowane. 

 

W kwestii tego czy wypróbowałem to oczywiście tak, inaczej bym się nie wypowiadał. Używałem w szosie obręczy 14, 15, 17 i 18 mm. Na chwilę obecną mam w przednim kole oponę 23c na obręczy 17 mm i uważam że jest to po pierwsze gorsze połączenie niż 23c na obręczy 14-15 mm a po drugie nikomu nie polecam używania tak wąskich opon na jeszcze szerszej obręczy (nawet jeśli producent obręczy na to pozwala).


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#54 Argi

Argi
  • Użytkownik
  • 494 postów

Napisano 01 grudzień 2019 - 22:47

Dobry wieczór.

 

Czy mogę założyć, ze opona 28 na obręczy 21 mm będzie układać się podobnie jak opona 25 na obręczy 18 (moja aktualna konfiguracja)?



#55 Radko

Radko
  • Użytkownik
  • 39 postów

Napisano 02 grudzień 2019 - 05:35

WTB poradnik

 

https://www.wtb.com/...e-rim-fit-chart



#56 tobo

tobo
  • Użytkownik
  • 3724 postów

Napisano 02 grudzień 2019 - 08:57

Dobry wieczór.

Czy mogę założyć, ze opona 28 na obręczy 21 mm będzie układać się podobnie jak opona 25 na obręczy 18 (moja aktualna konfiguracja)?


Jeśli weźmiesz dokładnie tą samą oponę w rozmiarze 25 i 28.



Dodaj odpowiedź