Skocz do zawartości


Zdjęcie

Łożyska Ntn 6806 Llb


36 odpowiedzi w tym temacie

#1 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 28 sierpień 2019 - 21:53

Jakiś czas temu wymieniłem łożyska w suporcie na NTN 6806 LLB. Nie są to tanie łożyska ale kosztują ułamek tego trzeba zapłacić za ceramicspeed, kogel itp. Wg. mnie nie ma porównania z tym co standardowo siedzi w rowerach np. FSA

 

Łożyska NTN 6806 LLB, suport BB30, przebieg ok 1000km. Wklejone na Loctite 609

 


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#2 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 861 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 28 sierpień 2019 - 22:23

Jakaś opcja pod bb86?



#3 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 29 sierpień 2019 - 04:56

Kręcenie łożyskiem na sucho i bez obciążenia nie daje żadnej informacji o jego pracy pod obciążeniem. Nie jest to moja ocena produktu, a jedynie filmu, który ma udowadniać jego wysoką jakość.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#4 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 29 sierpień 2019 - 10:51

Oczekiwalbym podobnych rezultatow od kazdego lozyska z bezdodykowymi uszczelkami w polaczeniu z osiowa mufa.
Juz jakis czas mam zalozone te lozyska, fakt kreca sie lepiej od poprzednikow ale i tez nie ma sie co dziwic skoro uszczelki sa odpowiedzialne za ok 60% oporow lozyska. Do tego jeszcze mozna dolozyc lekki smar i majac mufe trzymajaca ksztalt i wymiary, co nie jest takie oczywiste, mozna krecic takie filmiki ;)
Miara jakosci tych lozysk moze byc fakt, ze musialem wymienic pare razy lozyska, pierwsze z plastikowego wkladu Srama (zaczelo rzezic). Zalozylem Enduro, z tych lepszych. Tu znowu po jakims czasie zaczelo rzezic po tej samej stronie. Wymienilem wklad na skrecany alu ze skosnymi lozyskami Enduro. Ponownie jedno lozysko przestalo krecic sie plynnie, tym razem po drugiej stronie.
Wymienilem te lozyska na ww NTN i jak do tej pory kreca sie plynnie. Nie tak jak na ww filmiku bo z moja mufa nawet jakbym zalozyl lozyska, ktore nie mialyby zadnych wlasnych oporow, to i tak nie uzyskalbym podobnego rezultatu.

Jakaś opcja pod bb86?

Z tego co sie orientuje NTN i nie tylko, nie ma lozysk 24x37x7, ktore nie sa standardem w lozyskowej wymiarowce, maja standardowe 25x37x7.

#5 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 29 sierpień 2019 - 11:10

Czytając o tych wszystkich nowych wynalazkach, trzeszczących i rzężących po pierwszym deszczu, luźnych i krzywych gniazdach itp. mam ochotę pozostać przy suportach na kwadrat do końca moich rowerowych dni. 

Teraz testuję w góralu wersję "premium", czyli z dodatkowymi uszczelnieniami misek, która o dziwo kręci się nawet lżej niż te tańsze posiadające jedynie własne uszczelnienia łożysk (spokojnie mógłbym nagrać taki sam film). A wszystko za 3 dyszki.

https://allegro.pl/o...5-mm-7503829434

I w d.... mam to, że według tobo powinno mi ocierać na przełożeniu blat-ośka. Chyba mam coś nie tak z przerzutką, albo nie potrafię ustawić tak, by zgadzało się z teoriami tobo.



#6 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 861 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 29 sierpień 2019 - 11:31

Przecież jest jeszcze BSA, które jest zajefajne i lekkie, w dodatku kompatybilne z korbami, które są lekkie i sztywne. Jaka niby przewagę ma kwadrat nad BSA (poza ceną)?



#7 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 29 sierpień 2019 - 11:47

Zawsze myślałem, że BSA to sposób mocowania misek/wkładu suportu, czyli elementy wkręcane. Kwadrat może być raczej tylko na BSA.

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#8 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 29 sierpień 2019 - 11:49

I tu się zdziwisz ;) SUNRACE BBS08 - Wkład suportu (wbijany)


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#9 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 861 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 29 sierpień 2019 - 13:18

Zawsze myślałem, że BSA to sposób mocowania misek/wkładu suportu, czyli elementy wkręcane. Kwadrat może być raczej tylko na BSA.

Racja, ale miałem na myśli po prostu zastosowanie BSA pod hollowtech zamiast kwadratu.



#10 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 29 sierpień 2019 - 14:56

A, to tak. Nawet Super Recorda zamontujesz na BSA.

Ten kwardat na wcisk to ciekawy wynalazek. Nie wiem czy to jakaś torowa fanaberia, czy produkowanie w myśl zasady, że na wszystko znajdzie się amator ;)

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#11 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 29 sierpień 2019 - 15:06

Czytając o tych wszystkich nowych wynalazkach, trzeszczących i rzężących po pierwszym deszczu, luźnych i krzywych gniazdach itp. mam ochotę pozostać przy suportach na kwadrat do końca moich rowerowych dni.
Teraz testuję w góralu wersję "premium", czyli z dodatkowymi uszczelnieniami misek, która o dziwo kręci się nawet lżej niż te tańsze posiadające jedynie własne uszczelnienia łożysk (spokojnie mógłbym nagrać taki sam film). A wszystko za 3 dyszki.
https://allegro.pl/o...5-mm-7503829434
I w d.... mam to, że według tobo powinno mi ocierać na przełożeniu blat-ośka. Chyba mam coś nie tak z przerzutką, albo nie potrafię ustawić tak, by zgadzało się z teoriami tobo.


Brak mocy w nogach. Albo waga użytkownika zbliżona do wagi roweru. Albo obie rzeczy równocześnie.
W rowerach dziecięcych z dziećmi na pokładzie problem też z reguły nie występuje. Rozmiar koła 26 obecnie uznawany jest za właśnie taki.

#12 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 29 sierpień 2019 - 15:09

A, to tak. Nawet Super Recorda zamontujesz na BSA.

Ten kwardat na wcisk to ciekawy wynalazek. Nie wiem czy to jakaś torowa fanaberia, czy produkowanie w myśl zasady, że na wszystko znajdzie się amator ;)


Raczej wiekowość rozwiązania.
Choć może to prekursor presszitów. :)

#13 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 29 sierpień 2019 - 15:27

Ogolnie press fity, rozmaitej masci, no moze z pominieciem BB30 i BB90, gdzie lozyska osadzane sa bezposrednio w ramie, nie sa glupim pomyslem. Chociaz i te sa w zaniku, szczegolnie po zapowiedzi Treka. Problem nie tkwi w samym rozwiazaniu, tylko w jaki sposob egzekfowane sa dokladnosc i tolerancja wykonania muf karbonowych.
Przy obecnych aluminiowych skrecanych wkladach, nie widze powodow do narzekan. Przy odpowiednich narzedziach, bajecznie prosta instalacja, serwis, wraz z wymiana lozysk. Takie evo386 lub bb-right, gdzie mozna zalozyc kazda korbe 30mm, 29mm, 24/25mm z pelnowymiarowymi lozyskami. Idealne rozwiazanie. Oczywiscie przy zalozeniu, ze mufa trzyma jakies wymiary. Ale okazuje sie, ze jest problemem wykonanie takowej, ktora trzyma zalozone tolerancje, jest w osi, a miejsca mocowania misek sa do siebie prostopadle.

#14 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 29 sierpień 2019 - 16:37

Może to szczęście ale muszę przyznać, że nigdy nie miałem problemu z suportem pressfit, a kilka ram z tym standardem przeszło przez moje ręce

 

Nawet w przypadku kiedy faktycznie tolerancja mufy trochę kuleje a nie mamy możliwości wymienić ramy na gwarancji można użyć jednoczęściowego lub skręcanego suportu i po problemie. 

 

Co do BB30 w plastikowej ramie to zgadzam się że z założenia jest to głupie rozwiązanie ale np. rama z filmu ma 8 lat, grubo ponad 50K km i jak widać ciągle daje radę. 


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#15 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 29 sierpień 2019 - 19:12

https://www.albeco.c...-firmy-ntn.html

LLB czyli najmniejsze opory tarcia, ale i jednocześnie słabe uszczelnienie. LLU i mamy temat załatwiony, ale skolei słabo jesli chodzi o tej treści filmy :)

 

A najlepiej to tak jak marvelo, suport z podwójnie uszczelnionymi łożyskami czyli te w łożysku + dodatkowe zewnętrzne.



#16 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 29 sierpień 2019 - 19:34

Ten kwardat na wcisk to ciekawy wynalazek. Nie wiem czy to jakaś torowa fanaberia, czy produkowanie w myśl zasady, że na wszystko znajdzie się amator ;)

M.in. stare dobre Wigry mają takie suporty - stosowane głównie ze względu na prostotę procesu produkcyjnego. Poza nimi m.in. mnóstwo modeli Gazelle.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#17 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 30 sierpień 2019 - 11:25

Brak mocy w nogach. Albo waga użytkownika zbliżona do wagi roweru. Albo obie rzeczy równocześnie.
W rowerach dziecięcych z dziećmi na pokładzie problem też z reguły nie występuje. Rozmiar koła 26 obecnie uznawany jest za właśnie taki.

Mocarzem nie jestem, to fakt, ale mam moc wystarczającą, by przejeżdżać maratony mtb (zwykle dystanse fit/półmaraton (Mazovia, Kresowe), czyli około 25-45 km) ze średnią prędkością około 80% prędkości zwycięzcy w open (na plastikowych platformach, z napędem 3x7 na kwadrat). Sam ważę obecnie 62 kg (wahania 60-64), a mój stalowy góral ze sztywnym widelcem waży z stanie gotowości startowej (czyli obowiązkowo z sakwą, zapasową dętką i pompką) 11.8-12.4 kg (w zależności od zamontowanych opon). Czyli bredzisz, tobo, bo jestem około pięciokrotnie cięższy od swojego roweru.

To "dziecinne" koło 26", po zamontowaniu opony 2.5" ma średnicę koła z szosówki (700x23). A "dziecinne" to są te modne rowery z napędami 1x gdzie najcięższe przełożenie to często 34/11 (albo i mniej).

Żeby nie być gołosłownym, z tegorocznej Mazovii w Janowie Lubelskim (przekraczam linię mety w 1:17:48, czyli na zegarze 1:06:56).

Jechałem na oponach Veetire Trax AM 26x2.5 (masa około 800 g/sztuka).

 

I teraz pytanie do tobo: 

O ile pozycji przesunąłbym się w górę, gdybym miał ten technologicznie wyższy system korby na łożyskach zewnętrznych i grubej osi?

A może "Krzepuś" mi to wyliczy na podstawie watów?



#18 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 30 sierpień 2019 - 12:32

Jadąc cały maraton przyjechałbyś jako pierwszy przed zawodnikami pólmaratonu.

#19 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 30 sierpień 2019 - 18:39

 

To "dziecinne" koło 26", po zamontowaniu opony 2.5" ma średnicę koła z szosówki (700x23). A "dziecinne" to są te modne rowery z napędami 1x gdzie najcięższe przełożenie to często 34/11 (albo i mniej).

 

Zazwyczaj najmniejsza zębatka to 10. Po drugie, koło 29 jest "trochę" większe od koła 26. Przełożenie 34/10 na 29erze jest zbliżone do 41/11 na 26erze. Czyli chyba niezbyt to odbiega od twojego roweru?
 

Piszesz, że masz ciężki rower, ciężkie opony, nie masz amortyzatora. Chwalisz się czy żalisz?

 

O kurde, obejrzałem filmik. Wygrałeś sprint o 200 miejsce z typem na 29erze. Pewnie jeszcze miał napęd 1x i pedały spd. Czyli mamy prosty dowód, że 26>29, platformy>spd, 3x>1x.



#20 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 30 sierpień 2019 - 21:22

I - skoro ważysz maks 64 kilo - to jest waga kogucia i tymi kilogramami raczej nie masz szansy sprowokować niczego żeby się wygięło. Plus upośledzony przekaz mocy przez platformy.
Teraz już jest jasne.



Dodaj odpowiedź