Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pomoc W Stworzeniu Wlasnego Planu Treningowego


35 odpowiedzi w tym temacie

#21 Jacekzpt

Jacekzpt
  • Użytkownik
  • 13 postów

Napisano 08 wrzesień 2019 - 19:18

Szczerze mówiąc "Biblia kolarstwa..." dostępna w Polsce trochę się zdezaktualizowała. O czym zresztą wspominał sam autor gdzieś na swoim blogu: https://joefrielsblog.com/blog/

 

Jeśli "Biblia kolarstwa" (i to nie MTB) to nowe 5 wydanie: https://joefrielsblo...g-bible-5th-ed/ napisana praktycznie od nowa:

E8362A2C-DBCE-4206-9C60-8F63E333C4A4-360

What’s New in this fifth edition of The Cyclist’s Training Bible? Coach Joe Friel started writing the fifth edition of The Cyclist’s Training Bible with a blank page: the entire book is new. This new edition adds emphasis to personalizing training plans, incorporates new power meter techniques, improves on ways to develop technique, updates the strength training approach, speeds recovery for busy athletes, and cuts through the noisy volume of training data to focus athletes on the numbers that mean the most to better performance.

niestety, tylko w oryginale, w Polsce póki co chyba jeszcze nie wydali.

Dzieki Prozor, to mi teraz wbiles gwozdz do trumny :), wlasnie zamowilem ta polska wersje, ale szczerze powiedziawszy to ta angielska wersje czytal bym przez nastepny caly sezon wiec chyba lepiej poczekam na wersje Polska:)



#22 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 08 wrzesień 2019 - 19:27

Zakup na odległość: zawsze możesz zwrócić ;)

Zwłaszcza, że Friel pisze tak prostą angielszczyzną, że jego książki nadają się właściwie jako podręczniki do nauki angielskiego ;)

 

Ja się zastanawiam, czy nie zamówić paczki książek z amerykańskiego amazonu. Jeden koszt przesyłki, a pewno na polskie wydania trzeba będzie jeszcze trochę poczekać - o ile się w ogóle doczekamy, bo z "Bibli kolarstwa" została wydana u nas tylko odmiana "MTB" i to bazująca na dość starej książce, czyli:

The Mountain Biker’s Training Bible  - jedyne wydanie było w roku 2000. A to już prawie ćwierć wieku. Stąd nie ma się co dziwić, że warto zainteresować się nowszymi książkami, zwłaszcza traktującymi o kolarstwie szosowym, a trochę ich jednak było. Joe Friel to dość płodny autor ;)

 

Szykuje się kolejna ciekawa pozycja: Ride Inside

Ride-Inside-Joe-Friel-Joey-Stabile_400x5

póki co w przedsprzedaży za jedyne $25 ;)


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#23 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 wrzesień 2019 - 19:41

Ta mtb biblia, to niezła pułapka jak ktoś jest zniewolony przez cyferki. A tą nową chętnie bym się podpiął pod zamówienie Prozor ;)



#24 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 08 wrzesień 2019 - 19:43

Oki jakby co to dam znać, że zdecydowałem się zamówić paczkę z książkami (muszę tylko określić budżet i co faktycznie chcę zamówić, bo trochę się już nazbierało...), dorzucę wtedy i dla Ciebie.

Tylko Ride Inside planowana jest na 17 grudnia... 


  • mess lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#25 Jacekzpt

Jacekzpt
  • Użytkownik
  • 13 postów

Napisano 08 wrzesień 2019 - 20:41

W sumie moze bylo by tez dobry rozwiazaniem zakupienie ebooka i w sumie wtedy rozwiazuje sie problem z tlumaczeniem takiej ksiazki. W moim wypadku czytanie ksiazki po angielsku nie wychodzi w gre, moj poziom w tym jezyku rowna sie 0

#26 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 08 wrzesień 2019 - 20:48

To i ebook na niewiele by się zdał. Pomaga w czytaniu (łatwiej się tłumaczy), ale o zautomatyzowanym tłumaczeniu to zapomnij.

 

Przy okazji, warto zajrzeć na bloga Joe Friela, między innymi na wpis z 24 marca 2018r: The “All New” Cyclist’s Training Bible, ewentualnie na tłumaczenie gógla ;)https://translate.go...training-bible/

 

Niedawno skończyłem pisać „nieco” nową książkę - Biblię szkoleniową dla rowerzystów „All New” . Oryginalna wersja została opublikowana ponad 20 lat temu. Przez lata był edytowany trzy razy. W zeszłym roku mój wydawca zasugerował, że nadszedł czas, aby go ponownie edytować. Niepokoiłem się tym, ponieważ edytowanie może być bardziej zniechęcającym zadaniem niż przepisywanie go od zera. Było wiele zmian w szkoleniu od ostatniej edycji. Edycja w jednym rozdziale wymagałaby niewielkich zmian w kilku innych. A te mogą wymagać innych, nieco niuansowych zmian na dalszych etapach. Byłoby to jak nakładanie na siebie bandaidów. Postanowiłem więc wyrzucić stary rękopis i zacząć od pustej strony.

 

Nie zdawałem sobie wtedy sprawy z tego, jak wielkim będzie to zadaniem.

 

Ponad rok później właśnie wypuszczana jest nowa wersja, która pojawi się na półkach w połowie kwietnia (wersja e-booka zajmie kolejne dwa miesiące). Książkę w miękkiej okładce można zamówić tutaj .

 

Oto Prolog do książki, w której opisuję to, co w niej znajdziesz. Mam nadzieję, że ci się spodoba.

 

[...]To ostatnie wydanie całkowicie nowej Biblii szkoleniowej dla rowerzystów jest „zupełnie nowe”. To nie tylko marketing. Kiedy zdecydowałem, że nadszedł czas na przepisanie go, wyrzuciłem stary rękopis i zacząłem od pustej strony. Jedyną rzeczą, która pozostała mniej więcej taka sama, był spis treści. Ale to również przeszło pewną rewizję. Projekt zajął mi rok. Wynika to częściowo z tego, że zawartość prawie podwoiła się w ciągu 20 lat - z 70 000 do 130 000 słów. Uff! Ale zajęło mi to również rok, ponieważ przed napisaniem każdego rozdziału wróciłem do badań, aby zobaczyć, co dokładnie zmieniło się w ciągu ostatnich dwóch dekad. Chociaż z pewnością wydłużyło to czas pisania projektu, miało to kluczowe znaczenie dla opisania zaawansowanych i zaktualizowanych koncepcji szkoleń, które znajdziesz tutaj. Najważniejsze jest to, że jestem zadowolony z tego, jak się okazało. Ale co ważniejsze, jest to korzystne dla twojego treningu. To była moja motywacja do podjęcia takiego zadania tym razem.[...]

 

Sorki, ale nie chce mi się tłumaczyć na normalny polski, góglowski jest w miarę zrozumiały ;)

 

I zestawienie w punktach zmian w bibli triathlonistów: https://joefrielsblo...le-4th-edition/

(po góglowemu: https://translate.go...le-4th-edition/)


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#27 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 08 wrzesień 2019 - 21:24

@jacekzpt jak już zamówiłeś ta biblię to zostaw. Przeczytaj żeby mieć jakieś ogólne pojęcie o podstawach.

Do tego dorzuć w rodzimym języku:

Kolarstwo Zaawansowane Huntera Allena 

Podręcznik treningu z pomiarem mocy Friela

 

Na deser:

Ukrytą przewagę Denielsona

Suplementy żywnościowe dla sportowców Delaviera

+coś o żywieniu w sporcie jeśli nie masz ogarniętej michy.

 

i powinno styknąć wiedzy i braknąć czasu do wiosny na przemyślenia tego wszystkiego:) Reszta to testowanie i doświadczenie.


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#28 Jacekzpt

Jacekzpt
  • Użytkownik
  • 13 postów

Napisano 09 wrzesień 2019 - 08:21

Dzieki "HarveyDent", zamowilem wczoraj ta biblie Friela po angielsku jako ebook i musze powiedziec ze automatyczne tlumaczenie nawet daje rady:) ogolnie zaplanowalem ze do czasu az nie ogarne tej ksiazki i zdobede jakiegos pojecia na temat treningow bede poprostu robil silownie, bieganie i dluzsze wyjazdy w weekendy, mysle ze to dobre rozwiazanie. Jakis tam obraz treningu z zeszlego roku mam wiec bede sie tym kierowal, ale ogolnie chce zdobyc wiedze na temat treningow planowania itd. Poprostu lubie wszystko co tylko mozliwe ogarniac samemu:)

#29 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 09 wrzesień 2019 - 12:48

Do tego, to należałoby dorzucić przede wszystkim podstawy fizjologii. Nie wiem jak w najnowszych, ale w starej Bibli otrzymywaliśmy tylko gotowe wzory postępowania bez wytłumaczenia wszystkich przeczyn takowego.

Jak to było? Podstawy fizjologi w sporcie? R. Górski? Chyba jakoś tak, trochę naukowego języka, ale kilka istotnych tematów da się wyłapać. Jest też wersja online na pdf.

Ale tę nową Biblię też bym se zapodał, w j. ojczystm :( Gdzieś jej recenzje czytałem i ponoć dobra.

#30 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 489 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 09 wrzesień 2019 - 13:09

Fizjologiczne podstawy treningu w kolarstwie górskim.

 

https://sportowo-med...czne-sport.html

 

Lektura dla geeków, serio, ale fajnie wygląda na półce :)

 

W ogóle trenowanie samego siebie wymaga jakiejś nadludzkiej dyscypliny. Jak ktoś będący dla ciebie autorytetem ci powie, że potrafisz coś zrobić (cięzki trening) to choćbyś stanął na rzęsach będziesz próbował i pewnie się uda. Jeżeli ten sam ciężki trening był twoim własnym pomysłem jest dość prawdopodobne, że uznasz go w trakcie za głupi pomysł i odpuścisz.



#31 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 09 wrzesień 2019 - 13:13

https://www.megaksia...SBoCTcMQAvD_BwE

O tej myślałem

#32 Jacekzpt

Jacekzpt
  • Użytkownik
  • 13 postów

Napisano 09 wrzesień 2019 - 13:41

Dziekuje "heavy_puchatek", szczerze to myslalem ze wystarczy jedna ksiazke przeczytac i jakos to bedzie:), ale jak ze wszystkim w zyciu nie jest tak latwo jak by sie wydawalo. Jeszcze raz bardzo dziekuje za pomoc.

#33 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 09 wrzesień 2019 - 13:58

A to masz na dokładkę ;)

https://www.google.p...568120129296990

Tu powinno być chyba o całej koncepcji treningu opartego o moc krytyczną.

#34 cowall

cowall
  • Użytkownik
  • 156 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 wrzesień 2019 - 21:08

Dzięki za podrzucenie kolejnej literatury. Też z chęcią przejrzeć, a póki co zamówiłem i dzisiaj odebrałem Biblię kolarstwa górskiego. Jest to moja pierwsza książka z tej tematyki, i muszę powiedzieć, że mimo być może wielu zmian i utraty aktualizacji, bardzo duzo nigdzie niedostępnych do tej pory ciekawostek się dowiedziałem (przejrzałem pobieżnie wieczorem parę stron). Dlatego, polecam wydać trzy dychy właśnie na ten materiał :)

@jacekzpt jak już zamówiłeś ta biblię to zostaw. Przeczytaj żeby mieć jakieś ogólne pojęcie o podstawach.
Do tego dorzuć w rodzimym języku:
Kolarstwo Zaawansowane Huntera Allena
Podręcznik treningu z pomiarem mocy Friela

Na deser:
Ukrytą przewagę Denielsona
Suplementy żywnościowe dla sportowców Delaviera
+coś o żywieniu w sporcie jeśli nie masz ogarniętej michy.

i powinno styknąć wiedzy i braknąć czasu do wiosny na przemyślenia tego wszystkiego:) Reszta to testowanie i doświadczenie.



#35 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 20 wrzesień 2019 - 14:29

Coggana nikt nie preferuje?
 

Dr. Andrew Coggan, Training and Racing with a Power Meter
 

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#36 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 20 wrzesień 2019 - 21:53

Raczej "nieco" wyższy poziom. 

 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect




Dodaj odpowiedź